Sayfa 3/55 İlkİlk 123451353 ... SonSon
Arama sonucu : 440 madde; 17 - 24 arası.

Konu: SPK, Forex'e Önemli Sınırlamalar Getirdi

Duhul
    Feb 2004
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    2,401

Esas

Dolar TL'deki maniplasyon iddası nedeniyle "de" bu önlemin alındığı söyleniyor, lütfen birileri USD/TRY'nin tüm dünyadaki aracı kurumlarda 1:100 1:200 kaldıraçla devam ettiğini, Türkiye'de yasaklanarak USD/TRY deki maniplasyon'u engelleyemeyeceğini anlatsın.

Ama esas konu işlemleri tamamen bitirmek, kılıflara fazla takılmayın, adamlar piyasayı regüle edemediler, kapatamıyorlarda. Bu şekilde organik olarak adım adım kapanacaktır. Aynı zarar veya daha fazlası VOB ve hisse senedinde var, hele batan halka arzlarda neler neler var. Her zaman kılıf bulunur, amaç kapatmaktır, başka açıklaması yok bende. Yurtdışı arayışlarını da sessiz yapmakta yarar görüyorum.

Esas

"Tebliğin ikinci fıkrası da kaldıraç oranlarını belirleme yetkisini SPK’ya verdi. Tebliğde, “Kurul gerekli gördüğü hallerde bu oranları değiştirme ve varlık bazında kaldıraç oranı belirleme yetkisine sahiptir.” ifadesi yer aldı."

Şu keyfiliğe bak

Esas

Alıntı Originally Posted by EDALCOVE Yazıyı Oku
    Dolar TL'deki maniplasyon iddası nedeniyle "de" bu önlemin alındığı söyleniyor, lütfen birileri USD/TRY'nin tüm dünyadaki aracı kurumlarda 1:100 1:200 kaldıraçla devam ettiğini, Türkiye'de yasaklanarak USD/TRY deki maniplasyon'u engelleyemeyeceğini anlatsın.

Ama esas konu işlemleri tamamen bitirmek, kılıflara fazla takılmayın, adamlar piyasayı regüle edemediler, kapatamıyorlarda. Bu şekilde organik olarak adım adım kapanacaktır. Aynı zarar veya daha fazlası VOB ve hisse senedinde var, hele batan halka arzlarda neler neler var. Her zaman kılıf bulunur, amaç kapatmaktır, başka açıklaması yok bende. Yurtdışı arayışlarını da sessiz yapmakta yarar görüyorum.
    finans merkezi kurulacaksa nasıl olacak...

Duhul
    Apr 2005
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    13,296
    Blog Yazıları
    2

Esas

Forex kaldıraç oranının düşürülmesi ülkedeki genel politika ile uyumludur. Millet para kazanma umudunu ve şansını kaybetsin isteniyor.

Duhul
    Sep 2012
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    2,024

Esas

manipülasyon olduğunu düşünmüyorum.
    spekülasyon ise elbette vardır, altın alanda spekülasyon yapıyor, emlak alanda. alım satımın doğası gereği spekülasyon olacak, bunda bir kötülükte yok, var diye düşünen bir yönetici varsa o işi bıraksın, finans merkezi açmak gibi meseleleri de bıraksınlar, ellerine yüzlerine bulaştıracaklar.

eğer manipülasyon varsa önlemenin yolalrı çok net belli: cari açık azaltılacak, dış borç azaltılacak, borçlanmaya dayalı ve emlak üzerinden büyüme modeli terkedilecek, innovasyon ve katmadeğerli üretim desteklenecek, ilkel bir halde olan eğitim sistemi düzeltilecek, hukuk ve kurumlar bağımsız işleyecek. ayrıca faiz-enflasyon ilişkisini yanlış uygulayan anlayış terkedilmeli.

bunlar olmadığı sürece işimiz zor.

Esas

bu yapılan düzenlemenin ky korumayla hiç alakası yok....neden derseniz % 400-500 kaldıraç oranları varmış eskiden sonrasında % 100 e düşmüş ama ky dediklerine göre son durumda % 80 kaybediyormuş....bunun kaldıraçla alakası yok emir yönetimini bilmiyorsan istediğin kadar paran olsun batarsın.....50000 tl teminat ile işlem açma zorunluluğu bir nebze anlarım ama kaldıraç düşürmek de eklenince sektöre kilit vurmak anlamı oluyor....burada amaç ne olabilir tamamen korku... ky umurlarında değil.....amaç küçük veya büyük yatırımcı kaldıraç kullanarak dolara müdahale etmesin....100 doları var 10000 dolar varmış gibi doları hırpalıyor diye korku var.....ama şunu hesaba katmıyor dışarıda kaldıraç oranı daha fazla hırpalasalar onlar hırpalar....ayrıca demek ki ekonomin o kadar sağlam değil ki işin buna kalmış zavallı durumdasın başka izahı yok.....iç kaynaklı dolara müdahaleyi güya önlüyorlar içeriden kaynaklı olduğunu düşünüyorlar....doların içeriden müdahale ile yükseldiğini hiç düşünmüyorum..ekonomin zayıf kardeşim kötü durumda vatandaş doların yükseleceğini bildiği için yukarı diyor....forexi engellemekle yama kapanmaz...

Duhul
    Apr 2005
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    13,296
    Blog Yazıları
    2

Esas

Ben forex işlemi yapmıyorum, vaktim yok. Eskiden yapıyordum.

Eskiden İngiltere'deki ve ABD'deki foreks firmalarının İstanbul'da açtığı irtibat büroları vardı.

İnsanlar bu bürolara gidiyor ve buradaki kişiler İngiltere'de açılacak hesap için aracılık yapıyorlardı. Yazışmaları yapıyorlar ve formları doldurmayı size gösteriyorlardı.

Sorun çıktığında İngiltere'ye dilekçe yazmak istediğinizde bunu iletiyorlar, yanıtı da size bildiriyorlardı.

Hatalı bir işlem olduğunda İngiltere ile irtibat kurarak hakkınızı almanızı sağlıyorlardı. Bu çok hızlı ve kolay oluyordu.

Ancak hükumet regülasyondan sonra bu büroları kapattı.

Günümüzde bu irtibatı gizli de olsa yapan bir yerler var mı, bilmiyorum.

Bazı yabancı kurumların İngiltere'de Türkçe konuşan yatırım danışmanları olabilir. Bizim millet parasını buralara yöneltebilir.

Araştırıldığında bulunur.

Benim bildiğim ABD'li bir şirket olan ve İngiltere şubesi üzerinden Türkiye'de (Mecidiyeköy) irtibat bürosu açıp hesaplar kabul eden şirket FXCM idi. Dünyanın en büyük forex şirketlerinden biridir.

Bu şirketin işlem platformunu da çok beğeniyordum.

Ancak hesap açmak önemli değildir, para kazanabilmek önemlidir. Aksi halde yapılan işin bir anlamı olmaz. Yanlışta ısrar etmemek lazım.

Bu FXCM'in müdürü kendisi ile yapılan bir mülakatta aynen şöyle demişti. ''Gün içi forex yatırımı yapanların %15'i kazanıyor derseniz kesinlikle inanmam''.

Bu mülakatın tam metnini arama motoru ile ararsanız bulabilirsiniz, ben bulup okumuştum ve çok faydalanmıştım.

Esas

Alıntı Originally Posted by teknik oyuncu Yazıyı Oku
    Ben forex işlemi yapmıyorum, vaktim yok. Eskiden yapıyordum.

Eskiden İngiltere'deki ve ABD'deki foreks firmalarının İstanbul'da açtığı irtibat büroları vardı.

İnsanlar bu bürolara gidiyor ve buradaki kişiler İngiltere'de açılacak hesap için aracılık yapıyorlardı. Yazışmaları yapıyorlar ve formları doldurmayı size gösteriyorlardı.

Sorun çıktığında İngiltere'ye dilekçe yazmak istediğinizde bunu iletiyorlar, yanıtı da size bildiriyorlardı.

Hatalı bir işlem olduğunda İngiltere ile irtibat kurarak hakkınızı almanızı sağlıyorlardı. Bu çok hızlı ve kolay oluyordu.

Ancak hükumet regülasyondan sonra bu büroları kapattı.

Günümüzde bu irtibatı gizli de olsa yapan bir yerler var mı, bilmiyorum.

Bazı yabancı kurumların İngiltere'de Türkçe konuşan yatırım danışmanları olabilir. Bizim millet parasını buralara yöneltebilir.

Araştırıldığında bulunur.

Benim bildiğim ABD'li bir şirket olan ve İngiltere şubesi üzerinden Türkiye'de (Mecidiyeköy) irtibat bürosu açıp hesaplar kabul eden şirket FXCM idi. Dünyanın en büyük forex şirketlerinden biridir.

Bu şirketin işlem platformunu da çok beğeniyordum.

Ancak hesap açmak önemli değildir, para kazanabilmek önemlidir. Aksi halde yapılan işin bir anlamı olmaz. Yanlışta ısrar etmemek lazım.
    ortak benim gibi işi bilenler için bu kaldıraç azaltımı tam bir kabus...işi bilen yüksek kaldıraç ister işi bilmeyende düşük kaldıraçla batmayacağını düşünür ama düşük kaldıraçla da batar....yurt dışında yaşayan akrabamız hesap açsa ben onun adına işlem yapsam bana parayı gönderse vergi alınır mı benden veya ondan....örneğin fransa da veya almanyada...yurt dışından para transferinde sıkıntı olur mu...

Sayfa 3/55 İlkİlk 123451353 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •