Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon
Arama sonucu : 27 madde; 17 - 24 arası.

Konu: Orman Yangınları

Duhul
    Nov 2004
    İkamet
    izmir
    Gönderi
    1,029

Exclamation

Alıntı Originally Posted by ASB Yazıyı Oku
    Sn özgün olay o kadar basit mi?...

-Bir fidan sizce ne kadar zamanda yetişir?...

-Bir fidanın ağaç haline getirmenin,yeteri kadar yağış almıyan bir bölgede maliyeti nedir? Bu konuda bir bilginiz var mı?...

-Ormandan (havanın temizlenmesi,insanların muhtelif ihtiyaçlarını karşılaması, toprakta suyun tutulması, erezyonun önlenmesi,...vb) şeklinde faydalanmaya çalışmak yerine,
    onun yangınını söndürmeye,
    insanların emek ve gözyaşlarını,
    ülkemizin kıt kaynaklarını heba etmek,
    sizin yüreğinizi sızlatmıyor mu?

...

Sizce hangisi daha akıllı bir davranıştır:
    Yangınların çıkmasını önlemeye yoğunlaşmak mı?
    Yoksa yangın çıktıktan sonra mücadele etmeye yoğunlaşmak mı?

Ayrıca bütün yapılması gereken işleri hükümetlerden beklemek,
    bu konuda vatandaş olarak hiçbir katkıyı düşünmemek,
    diğer sorunlarımız gibi,orman konusunun da çözümsüz bir hal almasına neden olmaz mı?
    ne kadar engellemeye çalışırsanız çalışın yangın öyle veya böyle çıkacaktır. istersen ülkedeki herkesi bilinçlendir. çıkar bi tane mafya üyesi 4-5 yerden ateşe verir..... alsana yangın.

hem ben hiç önlem alınmasın demiyorum. gerekli önlemler tabiki alınmalıdır.

birde ben bu konuda katkıyı tabiki hükümetten beklicem. yetki onlarda para onlarda. onlar işlerini tam olarak yaparlarsa zaten vatandaş katkısıda kendiliğinden gelecektir.

Duhul
    Mar 2006
    İkamet
    İsRANTbul / 34,5
    Gönderi
    16,810

Esas

Bu cennet gibi vatanın akciğerleri olan ormanlarımızı yakanlar insan olamazlar...
    Ama işin garip yanı yangın çıkan bölgenin ''maden arama alanı'' olarak ayrılmasıdır...

Bu işin ucu yine Ankara'da birilerine dayanıyor ama bunu zaman gösterecek...

Duhul
    Sep 2005
    İkamet
    İ Z M İ R
    Gönderi
    981

Esas

Alıntı Originally Posted by PARK Yazıyı Oku
    Bu cennet gibi vatanın akciğerleri olan ormanlarımızı yakanlar insan olamazlar...
    Ama işin garip yanı yangın çıkan bölgenin ''maden arama alanı'' olarak ayrılmasıdır...

Bu işin ucu yine Ankara'da birilerine dayanıyor ama bunu zaman gösterecek...
    Görüşlerinize katılıyor ve çok yazık oluyor canım ormanlarımıza diyorum...

Esas

Alıntı Originally Posted by özgün Yazıyı Oku
    ne kadar engellemeye çalışırsanız çalışın yangın öyle veya böyle çıkacaktır. istersen ülkedeki herkesi bilinçlendir. çıkar bi tane mafya üyesi 4-5 yerden ateşe verir..... alsana yangın.

hem ben hiç önlem alınmasın demiyorum. gerekli önlemler tabiki alınmalıdır.

birde ben bu konuda katkıyı tabiki hükümetten beklicem. yetki onlarda para onlarda. onlar işlerini tam olarak yaparlarsa zaten vatandaş katkısıda kendiliğinden gelecektir.
    Sn özgün ben toplumumuzda var olan herşeyin devletten beklenmesi alışkanlığının terkedilip, devlete (hükümetler de bir devlet organıdır) vatandaşlarının yol göstermesi, yardımcı olması alışkanlığının kazandırılması gerektiğini belirtmek istemiştim.

Esas

Orman yangını ile mücadeleyi, sadece söndürme çalışması gören zihniyet
    18.07.2007 / Noyan Doğan / Yorum

.......

Yılda 22 bin orman alanı yangından zarar görüyor

......

Yakın gelecekte yanacak orman kalmayacak

.......

Göz yumulan yangınlar

......
    http://www.referansgazetesi.com/habe...351&ForArsiv=1

Duhul
    Dec 2005
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    1,832
    Blog Yazıları
    1

Esas

Alıntı Originally Posted by ASB Yazıyı Oku
    Aslında nedenler hükümetlerce biliniyor. Ama tedbir alınmıyor.

....

KİM YAKIYOR

Buradaki soru şu.

Madem ki, yangın rüzgarın hızlı eseceği saatlere denk geliyor, o zaman yangını kim çıkartıyor? Bakan Pepe’nin tanımıyla, kötü niyetli kişiler kimler?

1- Yangın sonrasında, o bölgenin imara açılma rüyasını gören rantçılar.

2- Ormanı tarla olarak kullanma rüyasına yatanlar.

3- Bazı yasa dışı örgütler.

....
    http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/...arid=91&gid=61

güzelim mazı koyunu da yakıyorlar. ben bunu bekliyordum. pek çok yamyamın gözünü diktiği bu bölgede arsası olanlar için imara açma izni %10-15 idi yanılmıyorsam. şimdi hallederler.

orman yangını eğer bazı kişilerce iddia edildiği gibi düşman ülkelerin sabotajı falansa bu da akıl alır birşey değil. onlar gelsin burda yaksın, bizimkiler gitsin misilleme yapsın. dünyamızı elbirliğiyle mahvedelim. bu kadarı çılgınlık.

bildiğim kadarıyla orman arazileri yansa bile imara açılmıyor kanunen. yeniden ağaçlandırılma çalışmaları yapılıyor. yanılmadığımı umuyorum. yoksa gelen giden 2B çıkarır doğayı katleder durur.

Duhul
    Oct 2004
    İkamet
    Onuncu Köy
    Gönderi
    7,869
    Blog Yazıları
    57

Esas

özellikle çam ormanları çok kolay yanabilir. bir cam kırığı, bir orman yangınını başlatabilir. çam yaprakları, eğer kuru ise, çok hızlı tutuşurlar ve bir ormanı tutuşturabilirler. bir sigara izmariti ile bir ormanı yakabilir kül edebilirsiniz. sıcak havalarda çam ormanları için bu sabittir. abantta çam ormanında bunu denerseniz, o bölgedeki günlük sisli hava ve yerdeki çam dallarının, yapraklarının ıslak oluşu yüzünden tutuşmadıklarını görürsünüz. karadeniz bölgemizde hiç orman yangını olmuyor. ağaçlandırmanın planlanması konusunda bir örgütlenme haberi geldi mailime. meyve çekirdeklerini ağaçlandırmada kullanalım, iklime ve bitkilerin iklimle olan etkileşimlerine dikkat ederek ağaçlandırma yapalım, ağaçların daha çok, meyve ağırlıklı oluşuna öncelik verelim, unutmayalım ki, bizler kadar, kuşlar da, sincaplar da, böcekler de, meyvelerle beslenirler diye yazıyordu.. bütün sorun, niyette.. yeter ki isteyelim..
    yeniden tüm yurdu ormanlarla, üsküdardan kars'a kadar, sincapların yere inmeden yürüyebildikleri ormanlarla, meyvelerle kaplayabiliriz. yeter ki, isteyelim...

Esas

Bodrum yangınlarının bir nedeni:

.....

En gözde turizm bölgelerinden Bodrum'u kavuran orman yangınlarına bakarken bugüne değil, filmi başa sarıp geçen yıla dönmek gerekiyor.
    Turizm Bakanlığı, geçen yıl Bodrum'da planlama yetkisini yerel yönetimin elinden aldığını açıkladı. Yeni plan öncesi yarımadada yatırım için büyük hareketlilik başladı. Yeni imar izinleri çıkacağı haberleri kulaktan kulağa yayılırken en çok rağbet gören bölgelerden biri Kızılağaç civarıydı. Emlakçılar satışları katladı. Fiyatlar kanatlandı. Derken Bakanlık 7 Mayıs 2007 tarihinde 1/25000'lik çevre düzeni planını askıya çıkardı.
    Sonuç şok oldu. Konuşulanların aksine, turizm tesis alanı belirlenen birkaç bölgede betonlaşmanın önü açılırken diğer alanlarda yapılaşma oranı daha da düşürülmüştü. Tarım ve sit alanlarında 1 hektardan az arazisi olanlar, yeni bina yapamayacaktı. Köylüler, "Çocuğumuzu evlendirsek, ev yapmaya izin yok" diye homurdanmaya başladı. Küçük yatırımcının aldığı arazi, elinde patladı. Planın askıya çıkmasından kısa bir süre sonra 7 Temmuz günü Kızılağaç'tan dumanlar yükselmeye başladı.

.....

http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=227478

Soru:
    Bu düzeni çıkaranlar bu sonucun ortaya çıkacağını göremedilermi?

Göremedilerse:

Yazık: Onlara bu yetkiyi veren düzene.

Görebildilerse: Yazık: Onca yıllık birikimelerin heba olmasına neden olan hainleri içinde barındıran TC devletine.

Yazık onca canlıya.
    Yazık onca masraf ve çaba ve gözyaşına.
    Yazık ülkemize yazık dünyamıza....

Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •