Sayfa 3/7 İlkİlk 12345 ... SonSon
Arama sonucu : 52 madde; 17 - 24 arası.

Konu: Satın Alma Gücü Paritesi

Esas

yettim mersin......

Duhul
    May 2004
    İkamet
    AtaTürkiye
    Gönderi
    1,526
    Blog Yazıları
    1

Esas

Alıntı Originally Posted by selçuk efendi Yazıyı Oku
    E o zaman, tüm Türkiye Mersin'e taşınalım:P
     Alıntı Originally Posted by MAKİNİST Yazıyı Oku
    yettim mersin......

Zaten duyan geliyor buraya....Küçük İstanbul olduk

Yine de gelin...Binlerce boş lux apartman dairesi var.Satılık..100-150 milyar arası...Jakuzisi bile var...Deniz manzaralı...vs....Gel vatandaş ,gel

Duhul
    Oct 2006
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    7,903

Esas

Alıntı Originally Posted by MAKİNİST Yazıyı Oku
    yettim mersin......
    Aldığımız yerinde sayıyo,sattığımız coşuyo hisselerde.Mersine gidip te taban mı yaptırsam Mersin'i.

Esas

Alıntı Originally Posted by PAŞA Yazıyı Oku
    Zaten duyan geliyor buraya....Küçük İstanbul olduk

Yine de gelin...Binlerce boş lux apartman dairesi var.Satılık..100-150 milyar arası...Jakuzisi bile var...Deniz manzaralı...vs....Gel vatandaş ,gel
    Benim zaten bir ayağım orada sayılır, hanımın üstüne ev de var... Pek hazırlık yapmama gerek de yok hani

Duhul
    Mar 2006
    İkamet
    İsRANTbul / 34,5
    Gönderi
    16,810

Esas

İŞTE YENİ ENFLASYON SEPETİ...

-TÜFE BAZINDA ENFLASYON SEPETİ, YILBAŞINDAN GEÇERLİ OLMAK ÜZERE YENİLENDİ, SEPETE YENİ DÖNEMDE 22 MAL GİRDİ, 3 MAL İSE DIŞARIDA KALDI -SEPETE GİREN MALLAR ARASINDA MP3 ÇALAR, BİTKİ ÇAYI, İDDİA OYUNU, PUDİNG BULUNURKEN, KETEN

ANKARA - Enflasyon sepeti yılbaşından geçerli yenilenirken, sepete yeni dönemde 22 mal girdi, 3 mal ise çıktı.
    A.A muhabirinin edindiği bilgiye göre, 2003 baz yıllı olan ve geçen yıl kullanılmaya başlanan yeni TÜFE endeksi, başlangıçta öngörüldüğü gibi bu yıl revize edildi.
    Endeks içindeki ağırlığı binde 1'in altına düşen mallar sepetten çıkarılırken, tüketim içinde ağırlığı binde 1'in üzerine çıkan mallar ise listeye dahil edildi.
    Türkiye İstatistik Kurumu, yeni sepeti kullanarak hesapladığı ilk enflasyonu Şubat başında açıklayacak.
    Endeks bundan sonraki yıllarda da, mal gruplarının ağırlıklarına göre her yılbaşında revize edilecek.

-ENDEKSTEKİ YENİ MALLAR NELER?-

Tüketim içindeki ağırlığı binde 1'in üzerine çıkarak endekse dahil olan mallar arasında, puding, klima, radyatör, ultrason ücreti, mp3 çalar, ADSL modem, şans oyunu İddia bulunuyor.
    Ayrıca özel üniversite ücreti, bitki çayı, doğalgaz abone ücreti, yatak bazası, bornoz, sakız, krem peynir ve emar ücreti de yeni sepete giren mallar olarak sıralanıyor.

-ÇIKAN MALLAR-

Tüketim içindeki ağırlığı binde 1'in altına düşen keten kumaş, çocuk kabanı ve kalorifer yakıtı ise yeni yılda sepet dışında kaldı.
    Böylelikle, geçen yıl 423 olan sepetteki mal sayısı da 442'ye çıktı.

-ENDEKS GEÇEN YIL YENİLENMİŞTİ-

2003 baz yıllı endeks, geçen yıl 1994 bazlı endeksin yerine gelmiş ve eski endekste 410 olan madde sayısı 423'e çıkarılmıştı.
    Yeni sepete PVC pencere, DVD player, kontak lens, tansiyon aletleri, LPG araba tüpü, kargo ücreti, cep telefonu, internet ücreti ve bilgisayar donanımları gibi, toplam 96 yeni madde girmişti.
    Aralarında normal benzin, mikser, video kamera, dikiş makinası, filtresiz Bafra sigarası, jeton ve kibritin de bulunduğu 83 madde ise enflasyon hesabından çıkarılmıştı.

''Yorum'a Açık''

Duhul
    May 2004
    İkamet
    AtaTürkiye
    Gönderi
    1,526
    Blog Yazıları
    1

Esas

Topik konusunu dağıttık bu arada...Şimdi Red Kit ateş edecek..Ben daha fazla Mersin yazmıyorum:-)

Duhul
    Jan 2004
    İkamet
    Stuttgart, Dünya sehri :)
    Gönderi
    4,685

Esas

Sanki her seyin sorumlusu su anki hükümetmis gibi davranmak bence cok yanlis. Elestiri yapinca bir de daha iyisinin nasil yapilacagini söyleyebilmektir. Ancak diger partiler de katkida bulunurlarsa bir ülke ilerler. Yumruklasan bir meclisten daha neler beklenir bilemiyorum.
    Ama yeri gelince herkes yalandan "Atatürkcü" ve "her sey vatan icin" der.
    Sahtekarlik son safhada. Önce buna care bulmak gerekir. Ilk okuldan itibaren cocuklara "nasil dürüst olunur" dersi verilmelidir.

Duhul
    Nov 2004
    İkamet
    suadıye -- ....
    Gönderi
    4,302

Esas

Alıntı Originally Posted by PARK Yazıyı Oku
    O enflasyon nedense sadece kağıt üzerinde düşüyor,geçen sene 0.50 kuruş olan domates bugün 1 ytl, geçen sene 0.25 olan karpuz buğün 0,50 kuruş bu nasıl enflasyon düşmesi anlamıyorum.

Benim enflasyon kriterim kağıt üzerinde değil çarşıda-pazarda olan enflasyon...
    park haksızlık yapma ya..Ucak benzınının fıyatı dustu ama.. Bak,Parıs te Champs Elysee ye kahvaltı yapmaya daha ucuza ucmuyormuyuz pehh...

Meyve ısıne gelınce 2 ay once fılan dıkkatlı market argesı yaptıgımda en ucuzu neredeyse ıthal muzdu..Cogu meyve sebze gecen seneye gore prımlıyken bende bu enflasyon hesaplamasını hıc anlamıyorum..

Sayfa 3/7 İlkİlk 12345 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •