Sayfa 4/4 İlkİlk ... 234
Arama sonucu : 30 madde; 25 - 30 arası.

Konu: Çiğ köftenin püf noktaları

KekliK Guest

Esas

Püf noktası pek yoktur....Ama şunu söyleyeyim;ne kadar az su katılır,ne kadar çok yoğrulursa o kadar iyi...Ayrıca etin dondurucuda dondurulup yapılacağı zaman çözünmesi ile birlikte kullanılması daha sağlıklı olur....

Çiğköftenin Yapılışı

Malzemeler: 2 su bardağı köftelik bulgur, 250 gr. döğülmüş yağsız kara et, 6 yemek kaşığı kuru isot, 1 tatlı kaşığı tuz, biraz tarçın, 8 - 10 adet yeşil soğan, 1 kuru soğan, biraz kara biber, 1 demet maydanoz, bir tatlı kaşığı salça.

Çiğköftelik bulgur özel olarak yaptırılmış köfte leğenine konur, tuz, kuru isot, tarçın, kara biber, salça ve et eklenir. Kuru soğan soyulup doğrandıktan sonra bu malzemeye eklenir. Yeşil soğan ve maydanoz yıkanıp incecik doğranarak bir tarafa alınır. Leğendeki malzemeler çok az su ile yavaş yavaş bastırarak bulgur iyice yumuşayıncaya kadar yoğrulur. Doğranmış maydanoz ve soğan karışımı eklenir, hafifçe ezilerek toparlanır. Küçük sıkımlar haline getirilerek marul, salatalık, nane, semiz otu ve turpla servis yapılır

Duhul
    Jan 2005
    İkamet
    mabed
    Gönderi
    3,104

Esas

bayılıyorum yaa şu çiğ köfteyee ....

ben yaparken hiç su katmıyorum... bence çiğ köftenin gerçek tadını etin ve isotun kalitesi veriyor ...

olsada yesek ...

Duhul
    Dec 2007
    İkamet
    FİLİSTİN/GAZZE
    Gönderi
    1,467

Esas

Alıntı Originally Posted by taraftar Yazıyı Oku
    bayılıyorum yaa şu çiğ köfteyee ....

ben yaparken hiç su katmıyorum... bence çiğ köftenin gerçek tadını etin ve isotun kalitesi veriyor ...

olsada yesek ...
    abi etikete şalgam da ekledimafiyet ossun

Duhul
    Nov 2007
    İkamet
    Çam Ormanları
    Gönderi
    255

Esas

çiğ köfte zararlıdır TENYA ( Kurtcuk.) yapar..

Esas

İyi de arkadaşlar çiğ köfte, şalgam ha bire yazıyorsunuz canımız çekti şimdi gece gece nereden bulalım.
    Şalgam ve köfte ile idare edeceğiz.

Esas

İşte çiğ köftenin tarihçesi

Günümüzde büyük beğeniyle tüketilen çiğ köftenin, ilk defa Hz. İbrahim (A.S.) zamanında Şanlıurfalı bir avcının eşi tarafından yapıldığı bildirildi. Şanlıurfa Valiliği tarafından 1997 yılında hazırlanan il yıllığındaki kültür ve turizm bölümünde, çiğ köftenin tarihçesi de yer alıyor.

''Çiğ Köftenin Doğuş Öyküsü'' başlıklı yazıda, çiğ köftenin ilk kez Hz. İbrahim (A.S.) zamanında Şanlıurfalı bir avcının eşi tarafından yapıldığı belirtiliyor. Yıllıkta çiğ köfteyle ilgili şu bilgiler yer alıyor:

"Hz. İbrahim (A.S.) zamanında yaşayan Urfalı bir avcı, avladığı ceylanı eve getirerek, hanımından yemek yapmasını ister. Hanımı de evde odun bulunmadığını söyler. Çevrede ise toplanacak bir tek dal dahi kalmamıştır. Zira Nemrut, Hz. İbrahim'i (A.S.) ateşe atmak için yakacak ne varsa toplatmıştır. Avcı, hanımından bir çare bulmasını ister. Bunun üzerine kadın, ceylanın budundan bir miktar yağsız et çıkararak, bir taş üzerinde başka bir taşla ezmeye başlar. Sonra ezilmiş eti bulgur, biber, tuzla karıştırarak yoğurur. Yeşil soğan, maydanoz ekler. Böylece Urfa'nın o leziz ve tadına doyum olmaz çiğ köftesi meydana gelir. Hz. İbrahim'in (A.S.) ateşe atıldığı günden bir hatıra da bu yemek kalır."

Tarihçeye göre;
    İlk kez Ceylan etinden yapılmış,terkipte günümüzdekinden farklı olarak baharatlar ve salça yokmuş.

Sayfa 4/4 İlkİlk ... 234

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •