Sayfa 3/40 İlkİlk 1234513 ... SonSon
Arama sonucu : 320 madde; 17 - 24 arası.

Konu: Takas Analİz

Duhul
    Jan 2004
    İkamet
    Fezada
    Gönderi
    1,648

Esas

bagfas belki dolaşımdan çekildi yani ne kadar % yi düşürsenizde görünmeyecek bence..

Esas

??????

3. Esas

Aracı kurumlar arasında virman yapıldığında malı alanın portföyünde gözükmesi gerekmez mi? Yani malın nerden nereye gittiği sır mıdır?

4. Esas

Alıntı Originally Posted by Fatih
    bagfas belki dolaşımdan çekildi yani ne kadar % yi düşürsenizde görünmeyecek bence..
    Sn fatih dolaşımdan çekilme ne anlama geliyor? Globalin sattığı belli ama diğerlerinin de bu miktarı almadığı gözüküyo. Bir kurum ya da kisi araci kurum olmaksizin bi hisseyi alabilir mi?

Duhul
    Jan 2004
    İkamet
    Fezada
    Gönderi
    1,648

Esas

Hisseyi kim aldıysa borsadan çekmiş olabilir aldığı kadarını.. Yani dolaşımda değil artık demek..

Esas bügün düşen piyasada mal alınan kağıtlar.

belirgin olarak bügün mal alınan kağıtlar ve kapanış değerleri* işareti olanlar resmen bağırıyorlar , benim tahtamda bügün mal alındı.
    akenerji. 7000
    anadolu cam 3500 *
    arçelik 7650
    aselsan 10500*
    ayen 10600
    aygaz 3575
    bak ambalaj 3200
    bisaş 1690
    bolu c 1980
    çelebi.* 9500
    deva holding* 3225
    mıgros 7900
    meteks* 870
    mutlu* 12300
    pımaş 2120
    unal tarım 810
    işlem hacmi yüksek olan bazı major kağıtlar değerlendirme dişı bırakılmıştır. yanıltıcı olabilir diye örneğin sabancı 350000 lot mal alınmış görünüyor. ama bunlarda ilk beş spekler tarafından rahatlıkla ,küçük yatırımcının istediği gibi gösterilebiliyor. düşen pıyasada yukarda ismi yazılı olan tahtalar er geç hareket yapacak (günlük de olabilir. yarın gibi.)yada toplanan kağıtlardır.
    aslında bu listeye en çok satılan kağıtlarıda eklemek lazım onuda başka bir gün yaparız. yada bu kağıtlardan bir gün sonra satılanları belirtebiliriz. devamlı satılmadan listeye giren kağıtları daha dikkatle takip edebiliriz. bügünün fovarileri yukarda yazılı olanlar.

atladığım kağıtlar olabilir. bu bölümü gerekirse ayrı bir başlık altındada toplayabiliriz daha iyi takip ederiz. karar sizin.

Duhul
    Feb 2004
    İkamet
    İZMİT
    Gönderi
    1,354
    Blog Yazıları
    1

Esas

Deva da bugün yine Expres 190 000 Park raymont 89 000 lot mal almış...
    Nerdeyse piyasada mal kalmadı.. Osmanlı takasınada 225 000 lot mal geçmiş, Garanti den...
    Yarın borsa yukarı yol alırsa , Deva ilk yol alacak kağıtlardan biri..

Esas

Bu soru banada sorulmustu bende aklimda olanlari yazayim. Onceki forumda ATEKS te bir ornek vermistim ama bilgiler kayboldu maalesef.

Birinci nokta hissenin takasina hangi tarihten itibaren bakilmasi ile ilgili. Genel olarak hisselerde mal toplanma, o hisse fiyatini asagi cekip bir sure yatayda tutarak yapilir. Mesela LIOYS de bugun olan sey gibi. Onceki gun 990a kadar cekilen kagidi alici gelince capsiz spek basti ve bugun 880 deviyelerinde. Belki biraz duser belki cikar. Ancak boyle uzunca sure 880-900 araliginda yada benzer aralikta hareket ederse mal toplanmaya baslamis olabilir diye dusunmek gerekiyor. Er yada gec sabri tukenen ve maliyeti yukarda olan bazi yatirimcilar satis yapiyorlar. Dolayisiyla bu tip hareketlerin baslangic tarihlerini not almak lazim.

Bu tarihten itibaren bazi araci kurumlarindaki alimlara bakmak gerekiyor. Genelde bircok araci kurumlardan islem yaptiklari icin uzunca sure mal alimi gorunmeyebilir ama er yada gec o mallar dikkat cekecek kadar birikiyorlar. Yada bunlar virmanlayip bir yerlerde topluyorlar. Genel olarak elinde toplu mal olanlarin takasinda artis varsa bu pozitif olabilir. Simdi adam burdan LIO toplarsa maliyeti 880-890 araliginda olacaktir. Yatayda aldigi mallari verirkende kendi mallarini degisik araci kurumlardan kendisi alarak fiyati yukseltir. Yani mesela %10 luk yukari ceker ve diyelimki fiyat 970 olur. Burda zaten dikkat ceken hisseye millet atlar. Gelen alici durumuna gore adam malin belli bir kismini sallar. Gene ayni isleme devam eder.

Bir baska yontem araci kurumlarin belirlenmesi ile olabilir. Toplanan hisseler diye bir konu acmistim. Orda bir varsayimimdan bahsetmistim. Bir bakin oraya. LIO icin gectigimiz 4 ayin ilk bes alici-saticilarini cikartip fiyati kontrol altinda tutan araci kurumlari belirlemeye calismistim. Araci kurumlari bulduktan sonra yukardaki yontemle birlestirip takas bakabilirsiniz. Yani 20 araci kurum listesini 4 aylik zaman dilimini baz alarak belirlersiniz ama LIO yataya girdiginde 93 un ortalari idi sanirim. Ona gore bakarsiniz.

Takas isinde %100 yanilabilirsinizde. Adamlar duruma gore bazen yepyeni bir araci kurumdan hesap actirip oyuna katilabiliyor. Yada oyunun icinde oldugunu dusundugunuz bir araci kurumdan baska birisi alim yapiyor olabilir. Bu sebeple kesin birseyler aramamak lazim.

Tahtalardaki virmanlarada dikkat etmek gerekiyor. Mal aldiklarini gostermemek icin mali dagittiklari oluyor. Ben bazen bunlarida inceleyip araci kurumlari not alirim. Daha sonradan oyuna dahil olduklarinda yakalamis oluyorum.

Umarim yardimci olmustur.
    Saygilar.

Sayfa 3/40 İlkİlk 1234513 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •