Sayfa 1/2 12 SonSon
Arama sonucu : 11 madde; 1 - 8 arası.

Konu: JPY ile Ev Kredisi Alınır mı?

Duhul
    Jul 2007
    İkamet
    41N - 029E
    Gönderi
    1,703
    Blog Yazıları
    1

Esas JPY ile Ev Kredisi Alınır mı?

2000 yılında ev kredisini TL yerine USD olarak alan biri geri ödemelerinde azalan dolar kuru sebebiyle TL ile kredi alan kişilere göre oldukça iyi bir kazanç sağladı.

Şimdi bazı bankalar JPY ile Ev kredisi veriyorlar. Faiz oranları % 0.4'ün altında. Bana göre YTL ile hayal bile edilemeyecek oranlar. JPY'nin, USD gibi değer kaybetmesi değil, fazla değer kazanmayacak bile olsa Ev Kredisi için bana cazip geliyor.

2000 yılından beri JPY TL bazında % 200 lere varan oranda primlendiği zamanlar olmuş. JPY ile kredi alanlar için bu risk hala varmıdır?

Merak ettiğim, JPY'nin TRL'ye göre gelecekteği grafiğini tahmin etseniz nasıl bir tablo ortaya çıkardı? Dünyadaki ekonomik gidişat bu grafiği nasıl etkilerdi?

JPY'nin 2000-2007 grafiği aşağıdadır.
    Attached Images Attached Images

Esas

Prensip sudur, geliriniz hangi para biriminden ise borcunuz da o para biriminden olsun, yoksa ciddi risk altina giriyorsunuz demektir. Aldiginiz kur riskinin ve giristiginiz spekulasyonun getirisi/goturusunu iyi hesaplayin derim ben her seyden once...

Onumuzdeki donemde ise bakacak olursaniz TL faizlerin yavas yavas dusurulmesi bekleniyor. BOJ'un ise uzun zamandir erteledigi faiz arttirimlarina baslamasi ufaktan... Dolayisiyla onumuzdeki aylar ve yillarda Yen'in TL'ye karsi degerlenmesini bekliyorum.

Duhul
    Jul 2004
    İkamet
    Crestline,CA,USA
    Gönderi
    2,029

Esas

Alıntı Originally Posted by Desperado Yazıyı Oku
    Prensip sudur, geliriniz hangi para biriminden ise borcunuz da o para biriminden olsun, yoksa ciddi risk altina giriyorsunuz demektir. Aldiginiz kur riskinin ve giristiginiz spekulasyonun getirisi/goturusunu iyi hesaplayin derim ben her seyden once...

Onumuzdeki donemde ise bakacak olursaniz TL faizlerin yavas yavas dusurulmesi bekleniyor. BOJ'un ise uzun zamandir erteledigi faiz arttirimlarina baslamasi ufaktan... Dolayisiyla onumuzdeki aylar ve yillarda Yen'in TL'ye karsi degerlenmesini bekliyorum.
    katılıyorum.BOJ faiz arttırımına giderse vay halinize.

Esas

Bazı bankalar Japon Yeni’ne endeksli konut kredisi vermeme kararı aldı. Bu kararı alan ilk iki banka Finansbank ile Bank Pozitif oldu. Önümüzdeki dönemde büyük bankalar da Japon Yeni’ne endeksli konut kredileri vermeyi durdurmayı planlıyor.

Peki bankalar neden bu kararı aldı? Japon Yeni’ne endeksli krediler dolar, euro ve İsviçre Frangı’nın dahil olduğu döviz bazlı kredilerde, toplam hacmin yüzde 50’sine ulaştı. Son aylarda faizde yaşanan yükselişle birlikte, özellikle Anadolu’dan bankalara Japon Yeni bazlı konut kredisi talebi geldi. Çünkü YTL’ye uygulanan konut kredisi yıllık faizi yüzde 20’yi geçerken, Japon Yeni’nde bu oran; yüzde 5’in altında.

Özellikle memur ve esnafın yoğun ilgi gösterdiği Japon Yeni’ne olan talep bu şekilde devam ederse 2009 ortasında Japon Yeni bazlı konut kredilerinin YTL bazlı konut kredilerini geçmesi bekleniyordu.

Öte yandan satışları artırmayı hedefleyen bazı konut şirketleri önümüzdeki günlerde Japon Yeni’ne endeksli konut kredisi kampanyaları başlatmaya hazırlanıyor.

Türkiye’de Japon Yeni ile ilk konut kredisini Anadolubank vermeye başlamıştı.

Duhul
    Aug 2008
    İkamet
    65+34
    Gönderi
    6,273

Esas

Kur riski diye bir şey var. Bunu almak isteyen vardır, almak istemeyen vardır. Bu yüzden "geliriniz neyse sadece o cins takside girin" diye bir mantık olmaz. YTL faizleri yıllık %100'e çıksa, gene YTL mi borçlanacaksınız; her riskin bir getirisi var. Eger doğru seviyeden alırsanız o da çok karlı.

Japon Yeni - TL grafiğini doğru bir yerden bakın (yukardaki grafik yanlış). 2001'den beri bu paritenin en alt ile en üst düzey arasındaki oran 0.70. yani en kötü (ytl'nin en değerli oldugu) yerden girmiş olsaydınız bile ortalama olarak %15, maksimum %30 fazla ödeme yapacaktınız. örnek verelim:

şu anki seviyelerde alacagınız TL kredinin toplam geri ödemesi, aynı miktarda alınan JPY kredisinin %180 katı. e hani riskliydi? ennnn kötü yerde %30 fazla ödediniz. amann döviz kredisi mi alınır diyen TL kredici adam ise sizden %180 fazla ödedi.

son olarak: bankaların JPY kredileri durdurma gibi bir kararı yok; döviz kredilerinin çoğunun JPY olması gibi bir durum ise hiç mi hiç yok, sadece Finansbank durdurdu. İş Bankası, Fortis, Bank Pozitif, Anadolubank ve birkaçı daha eskisi gibi vermeye devam ediyor.
    Forum kuralları

Forumumuz yeni adresinde eski gelenek ve kurallarıyla yoluna devam edecektir. Lütfen üyelik kaydınızı yapınız: http://www.hisse.net/topluluk/forum.php

Duhul
    Feb 2004
    İkamet
    New York
    Gönderi
    424

Esas

gayrimenkul topic inde benzer bir konu var, ilgilenenler ordaki yorumlarada bakabilir

7. Esas

japonyadan ev alacaksam japon yeni ile kredi alırım...

8. Esas

Japon Yeni Turkiye de intihar a sebep olan ilk para birimi olarak literatüre girmis

Sayfa 1/2 12 SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •