Sayfa 3/56 İlkİlk 123451353 ... SonSon
Arama sonucu : 442 madde; 17 - 24 arası.

Konu: Petrol Fiyatlari ve Türkiye Petrolleri...

1. Esas

türkiyede petrol çıkıcak yakında merak etmeyin..

Duhul
    Sep 2004
    İkamet
    Tunisia
    Gönderi
    677

Esas

zaten yeterince derdimiz var, bir de petrol cikarsa, basimiza gelmeyen kalmaz. Dunyada petrol cikan ulkelere bakin, cogunun basi dertte. Ya darbe uzerine darbe oluyor, ya ayaklanma, ic savas, ya da demokrasi bahanesi ile isgal.
    Iyisi mi biz verimli calisip, katma degeri yuksek isler yapalim. Petrol eksik kalsin.

Esas

Crude alış şu anda 49.70 (rekor). Bu hafta içinde bu seviyelerden ciddi bir satış gelmez ise kısa sürede 55 olur. Sonrasını değerlendiririz

Esas

49 doların hemen altına indi. ABD'nin haftalık petrol rezerv rakamı yüksek çıkmış. Bakalım kalıcı olabilecek mi?

Bu arada sizlerle dünya petrol talebini oluşturan belli başlı ülkelere ait rakamların verildiği bir grafiği paylaşmak istiyorum

Duhul
    Apr 2004
    İkamet
    tokyo
    Gönderi
    586

Esas

simdi de petrol bahane edilerek sert hareketler mi sergilenecek acep ?

Esas

Petrol fiyatının orta uzun vadede yükselmesi kaçınılmaz.Petrolün yükselmesi diğer enerji kaynaklarınında (doğalgaz,kömür vs) dünya fiyatlarının yükselmesine yolaçmakta.Dolayısıyla enerji kaynakları sınırlı ülkeleri zorlu bir süreç bekliyor.Ülkemizin ciddi bir enerji açığıda olduğu kesin.Hidroelektrik enerji,rüzgar enerjisi gibi alternatif alanların maksimal kapasitelerini zorlasanız bile enerji açığını kapatmaktan çok uzak.Petrol,doğalgaz gibi enerji üretiminde öncelikli yeri olan kaynakların yakınında da olsak bu gerçek bir çözüm değil.Enerji fiyatlarının uzun vadede hızlı artması her alanda bizi zorlayacak.Üretim maaliyetlerini arttıcağında ihracat ve enflasyon üzerinde ciddi olumsuz etkileri olacaaktır.Ve maalesef ülkemizi yönetenlerin orta uzun vadeli enerji ihtiyaçları ile ilgili çözümlerle ilgilendikleri söylenemez.Bakü-Ceyhan gibi çok önemli bir projede bile çok fazla soru işareti var. Azerbaycanın petrol rezervlerinin abartıldığı söyleniyor ciddi kaynaklarca.
    Konuyı getirmek istediğim nokta şu;Nükleer enerji mutlaka kullanılması gereken bir alan ve biz bu konulara ilgisisiz.Nükleer enerjiden mutlaka yararlanmamız gerekirken, en az 20 nükleer santralimizin olması gerekirken daha bir tanesinin projesi otada yok. İçerden ve dışardan bilinçli veya bilinçsiz bu yöndeki çabalar engelleniyor.Kamuoyunda öyle bir hava oluşturulduki, nükleer enerji tehlikeli,çevre kirleten, zaten dünyanın terk etmekte olduğu bir enerji çeşidi.Bu gruplara bakılırsa bu santrallar zaten kapatılıyormuş.
    Ülkemizin gelecekte oluşacak petrol- enerji krizlerine karşı kendini koruması için enerji üretimini mutlak çeşitlendirmesi gerek.Japonya yaklaşık 150 bin kilometre kare alanda 125 milyon kişi yaşıyor ve tam 125 nükleer santral var.Fransa çevrecilerin bol bulunduğu bu ülkede 75 nükleer santral var ve kapatılanda yok.ABD aynı zamanda ciddi petrol üreticisi bir ülke olmasına rağmen 100 üzerinde nükleer santral var.Ve bunlarda IQ su düşüklerin yaşadığı ülkeler değil.Bizde öyle bir hava varki ,biz bunuda beceremeyiz ortalığıda batırırız.Dünya arenasına çıkacak gelişmiş bir ülke sevdasındaysak nükleer enerjiye öncelik vermeliyiz.Bu, bizim enerji maaliyetlerini de düşürerek rekabet gücümüzüde arttıracaktır.
    RTE tutturmuş duble yol muhabbeti yapıyor.Duble yol önemli ama önceliklimi.Sen önce bir enerji planlaması yap,enerji kaynaklarını çeşitlendir,enerjiyi ucuzlat.Zaten gerisi gelecektir.Yinede hakkını yemiyelim Doğru yolda.Halk için ,halka rağmen çalışacak Atatürk gibi biri lazım bize. Saygılarımla

Esas

Durup durup aklıma ne geliyor biliyormusunuz... Yaklaşık 1-1.5 sene önceydi. OPEC çıkıp dedi ki "Petrol için bir sepet yaptık, şu kadar günde fiyatı şu sınırlar içinde kalmazsa gereken müdahaleyi yaparız" 28 dolar idi o zaman üst sınır. İnsanlarda "28 dolar demek ki tavan" izlenimi oluşturuldu. Şimdi de kimse çıkıp sormuyor bu adamlara perhiz ile turşu ilişkisini

Ama sorsalar ne olacak ki? "Efendim jeopolitik riskler, arz-talep dengesi blah blah blah...." Hep aynı şeyler olmuyor mu? Bir grup "uzman" ve "yetkili" çıkıyor, "Endişelenecek bir şey yok, herşey kontrol altında" diyor. Sonra olanlar ortada. Bu dünyanın her yerinde böyle. Her piyasasında böyle

Bir süre önce bir operasyon geçirip piyasaya hassas duygularımı aldırmıştım Ne kadar rahatım şükürler olsun.

Crude son fiyat alışta 49.68 . Hiçbir şekilde tepe yaptığına dair bulgu yok henüz.

Sevgiler

NOT: Uluslararası bir aracı kurumda uzman olarak çalışmak ve dolgun bir maaş almak istiyorum. İş varsa bana mesaj atınız Sorarlarsa title şöyle: International Market Operations Executive of Emerging and Developing Countries in Every Possible Market Situation. Kısaca IMOEEDCEPMS . Yaa bugün çok güldüm başıma bir iş gelmese bari

Kalın sağlıcakla

Esas

abd seçimlerine 1 ay kaaldı ve zaman yaklaştıkça petrol fiyatları daha da artacaktır....terör tehdidi ve bush'u zorda bırakmak için ırak,nijerya gibi ülkelerdeki şiddet artışı bu teoriyi destekleyecektir

Sayfa 3/56 İlkİlk 123451353 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •