Sayfa 1/56 1231151 ... SonSon
Arama sonucu : 442 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Petrol Fiyatlari ve Türkiye Petrolleri...

Esas Petrol Fiyatlari ve Türkiye Petrolleri...

Artan petrol fiyatlarının ülkemiz ekonomisine getireceği bir çok olumsuzluğun yanısıra, olumlu yansıyacak etkileri olduğu, konunun uzmanları tarafından tartışılmaya başlanmıştır.

Ülkemiz petrol yataklarının derin ve düşük kalitede olması nedeniyle çıkarılmasının verimli olmadığı klasik bir söylem olarak hepimizin duyduğu bir bilgidir.

Petrol fiyatlarının 40-50 usd civarında olması bu rezervlerin çıkarılmasını karlı hale getirecektir.

Bu durumun gerçekleşmesinin ülkemiz açısından olumlu olacağı açıktır. Ancak Kasım 2002 den beri ülkemiz ve dünyada yaşananların tesadüf olmadığını düşünüyorum...

İnsanlık adına güzel şeyler yaşamamız ümidiyle...

sevgi ve saygılarımla...

Kaynaklar:
    http://www.pal.metu.edu.tr/articles/petrol_nerede.htm
    http://tech-strategy.org/Analiz/Petrol-Fiyatlari.pdf

Esas

Teşekkürler..Ama aynı veri dün de işlenmiş forumda..

http://www.hisse.net/forum/showpost....9&postcount=71

Esas

Alıntı Originally Posted by fiora
    Teşekkürler..Ama aynı veri dün de işlenmiş forumda..

http://www.hisse.net/forum/showpost....9&postcount=71
    uzun süre baktım var mı diye ama görememişim

sevgiler...

Duhul
    Feb 2004
    İkamet
    Mor Prod.
    Gönderi
    669

Esas

Kastamonu'da petrol iddiası...

Birleşmiş Milletler (BM) Sosyal Siyaset Uzmanı ve Türkiye-Hollanda Sağlık Vakfı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Maranki, Türkiye'nin ihtiyacına cevap verecek petrolün Kastamonu'da olduğunu iddia etti.
    Enerji Bakanlığı'nın Karadeniz'de Akçakoca açıklarında, petrol arama çalışmaları yaptığını, ancak burada yalnızca bir miktar doğalgaz bulunabileceğini savunan Maranki, Bakanlığın petrol arama platformunu, Akçakoca'nın 5-7 kilometre doğusundaki İnebolu açıklarına kurması halinde petrol yataklarına ulaşabileceğini ileri sürdü.
    Bartın İnceburun ile Sinop Kerempe burnu arasında kalan alanda zengin petrol yatakları olduğunu iddia eden Maranki, ''Bunu hem elimdeki bilimsel uydu fotoğraflarına göre hem de bölgede yaptığım incelemelere göre söylüyorum. Elimdeki tüm bilgileri Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na verdim'' diye konuştu.
    Azerbaycan'da 1997 yılında yapılan Uluslararası Enerji Kongresi'ni BM adına izlediği sırada, bölgede petrol olduğunu kanıtlayan ABD'ye ait uydu fotoğraflarına Azerbaycanlı bir bilim adamı aracılığıyla ulaştığını belirten Maranki, ''Türkiye'nin ihtiyacına cevap verecek petrol Kastamonu'da bulunmaktadır'' dedi.
    Uydu fotoğrafları üzerine ABD'nin Kastamonu ve çevresinde araştırma yaptığını ve ilginç bulgulara rastladığını savunan Maranki şunları söyledi:
    ''Küre Dağları'nda petrol bulunduğu iddiası yeni değil. 1950'li yıllarda Amerikalılar, Küre silsilesinin Ballıdağ mevkiinde arama yapmış, 11 yerde kuyu açmış. Amerikalılar, 'bulunamadı' diye kuyuları mühürleyip gitmişler.
    Uydu görüntülerinde petrol olduğu söylenen bölge, Bartın, Daday, Hanönü, Azdavay, Ağlı, Tosya istikametinde uzanıyor. Özellikle Daday'ın Alipaşa köyü ile merkeze bağlı Karadere ve Boyalılar bölgeleri, petrol olduğu iddialarının yoğunlaştığı yerler olarak gösteriliyor.'' Prof. Dr. Maranki, Küre Dağları'nın, Avrupa Doğa Koruma Vakfı tarafından geçen yıl dünyanın en sıcak noktası seçildiğini anımsatarak, bunun bir tesadüf olmadığını sözlerine ekledi.

gene yanlış yerde aramışlar biraz daha aşağı gelmeleri gerekiyordu...

Esas

Forex trade ekranımda gözüm sürekli Crude fiyatlarına kaymaya başladı. Teknik olarak hiç takip etmiyorum ama şu anda 47.02 - 47.07 alış-satış görünüyor. Dayanamayıp giricem düşer diye ama mantığıma ters geliyor çünkü sürekli artıyor. Sağlıklı bir grafik analizi yapacak arkadaş var mı diye merak ediyorum

Esas

Bu arada şu grafiklere ulaştım. İlki dünyadaki tüm petrol üretiminin ne zaman biteceğine dair senaryolar ile ilgili

Orta nokta yani maksimum üretim hızına 1999'da ulaşılacağı öngörülmüş. BUndan sonrası yokuş aşağı yani.

İkinci grafik ise hangi ülkenin kendi petrolünü ne zaman yarılayacağını gösteriyor. Irak ve USA bilgilerine dikkat USA 1975'te yarılamış, Irak 2025'te yarılayacak

Bu çalışma 1996'da yapılmış. Bir önceki yazımdaki 47 dolar pahalı düşüncemi geri çekiyorum

Esas

Petrol fiyatlarının yüksek olduğu söyleniyor. Peki enflasyona göre yeniden ayarlanırsa nasıl görünür ?

Adı geçen siteye üye olmanızı tavsiye ederim. Çok güzel grafikleri ücretsiz yolluyorlar

Esas

Vladimir Putin çantasında Türkiye'yi sıkışmadan kurtaracak petrol anlaşmasıyla gelebilir.
    Hatta son yükseliş sonra petrol mavisi araçlarla gelir herhalde...

Sayfa 1/56 1231151 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •