Sayfa 2/237 İlkİlk 12341252102 ... SonSon
Arama sonucu : 1891 madde; 9 - 16 arası.

Konu: Çelişkiler

Duhul
    Dec 2004
    İkamet
    artık burada....
    Gönderi
    19,773

Esas

Alıntı Originally Posted by tsalci Yazıyı Oku
    [COLOR="Blue"]
    Ek 71341

..
    tabloya bakarken aklıma geldi...
    her daim devlet erkanının dilinden dusmez ;
    *GSMH yı su yaptık
    *kisi basına GSMH yı su yaptık
    *enflasyonu su yaptık .. diye

ben mi yanlıs anlıyorum bir tek bilmiyorum..
    Matematikte kuraldır.. bölme işleminde BÖLEN küçülürse SONUC büyük çıkar..

bizim GSHM ve kişi bası gelir US DOLAR uzerınden hesaplanıyor..kur geri geldikçe bizim RAKAMLAR aynı bile kalsa hatta geri bile gelse (devalden az olmadıgı surece) USD cinsinden artıyor..
    devalden arındırılmısa bakıldıgında gercek sonuc nedir ?
    Son düzenleme : KARADENIZ; 31-03-2008 saat: 01:31.
    - Kuralları okumak için buraya tıklayabilirsiniz.
    - Forum hakkında Sıkça Sorulan Sorularınıza (SSS) cevapları burada bulabilirsiniz.
    - Forumumuzda siyasi ve dini yazılar kabul edilmiyor.
    - Bunları yapmayın

Duhul
    Dec 2004
    İkamet
    artık burada....
    Gönderi
    19,773

Esas

Alıntı Originally Posted by KARADENIZ Yazıyı Oku

ben mi yanlıs anlıyorum bir tek bilmiyorum..
    Matematikte kuraldır.. bölme işleminde BÖLEN küçülürse SONUC büyük çıkar..

aynı konuyu bundan once calıstıgım ısyerınde pazarlama mudur ıle tartısmıstım... fırma ıharacatını USD cınsınden takıp ediyordu..
    ama ıhracatın 40 % SEK ıle 35 % EUR 15% GBP ve 10% USD...
    dogal olarak 2005 ten berı USD dıgerlerı karsısında deger kaybettıkce, USD bazından ıharacat yuksek cıkıyordu..
    bızım pazarlama muduru ıhracatta 27% lık artıs oldugunu raporlarken benım raporlarda reel anlamda (2004 parıtesını baz alıp parıtenın olumlu etkısını arındırdıgımda ) -4% gerıleme cıkıyordu...

*dusunun ki Turkiye de (atıyorum) yılda 1.000.000 adet halı üretip satıyoruz.
    tanesi eur10.- dan toplam eur10.000.000.-
    asagıda 2003 yılı itibariyle parite gelişimine baglı bir örnek yaptım..
    - tabloya gore 2003 den beri (2005 HARIC) her yıl aynı adet mal uretıp satmıs olsakta yıllık USD bazında ihracat (baska deyisle GSMH) ortalama yıllık 7% buyumus gorunuyor.. oysa adet aynı 1.000.000 adet !!!!!!
    - 2003 u baz alırsak 2007 ıtıbarıyle 17% buyumus oluyoruz USD bazında..
    - bir de hesabı USD / YTL cinsinden yapsak (iktidarın GSHM hesaplamsında kullandıgı gibi ) buyume cok daha fazla cıkıyor.. oysa ADET yani yıl içinde uretılen AYNI olmasına karsın )

- ıkıncı tabloda degısıklık yaptım. 2006 ıtıbarıyle uretımın 10% dusmesını dıkkate aldım.
    - adet 10% dustugu halde,2007 de 1% gıbı bır artıs oluyor..
    -2008 de ıse (parıteyı bu sekılde dıkkate aldım) 8% artıs oluyor..
    - yanı URETIM ve SATIS adetı 10% duserken biz 8% BUYUYORUZ...!!!!!
    bravo...

benım bılmedıgım baska bır sey mı var ? yoksa koca koca adamlar , bakanlar, burokratlar vatandasın gozunun ıcıne baka baka BIZ GSMH yı su kadar artırdık, kısı basına gelır su kadar kat artıı dıye yalan mı soyluyor ???

- Forum hakkında Sıkça Sorulan Sorularınıza (SSS) cevapları burada bulabilirsiniz.
    - Bunları yapmayın

Duhul
    Dec 2004
    İkamet
    artık burada....
    Gönderi
    19,773

Esas

Mevcut AKP iktidarının en önemli kampanya noktasıdır "ENFLASYON DUSTU" (yukarıda bır yazıda belırtmıstım... bana gore mevcut ekonomi politikaları AKP nin ÜRETTIGI degıldır.. AKP bugun kemal dervis doneminde IMF ve WB ve ABD tarafından onumuze konan politikaları uyguluyor, CHP de MHP de olsa bu politiklar uygulanacaktı..tır..bu anlamda AKP yı suclamıyorum.) yalnızca aklıma takılan bır seyı paylasmak ve yanlıs bılıyorsam kendımı duzeltmek ıstıyorum...

12 yıldan fazla bankacılık,(kurumsal bankacılık) yaptım.. bu anlamda soyledıklerım kulaktan dolma degıldır...

ve ulkemde gorduklerımden sonra sunu ıdrak ettım..bız Turkler matematık konusunda mucıze yaratabılıyoruz... yanı;

- 24 kasım 200 de (ecevıt hukumetı donemı ) cuma gunu 72% faız ıle tahvıl , 80 faızle kredı satarken , 28 kasım Salı gunu 30% faızle tahvıl 34% faızle kredı sattım..
    * okulda ve ıste ogrendıgım, kapıtalıst ekonomiye gore fıyat arz ve talep ıle pıyasa da pıyasa KOSUL ve oyuncularınca belırlenır...
    *pekı cumadan salıya ne oldu ?
    - petrol,altın platın bulunmadı anadolu da..
    - abd borcları hıbe etmedı..
    - 100 bınlerın calısacagı istihdam yaratacak yatırım yapılmadı..
    pekı ne oldu da faızler dustu ??

-yada demırbank ın al asagı edıldıgı kasım gunlerınde ne oldu da bır anda 500% faızle repo yapıldı??
    - anayasanın fırlatıldıgı gunlerde 1570% (yanlıs gormuyorsunuz) spot kredı kullandırıdım.. ne oldu da oldu ??

cuma gunu 72 % faız yaratan ekonomik VERILER...salı gunu 30% faız sonucu cıkardı.. yanı
    cuma gunu 2+2= 4 ıken
    salı gunu 2+2 yı 5 yaptık ulke olarak... matematık esıtlıgınde hıc bır rakamı degıstırmeden sonucu degıstırdık... bu bır BASARIDIR...
    AKP ıktıdarıda enflasyonla ılgılı bu BASARInın formulunu uyguladı...
    - Bunları yapmayın

Duhul
    Dec 2004
    İkamet
    artık burada....
    Gönderi
    19,773

Esas

bana gore AKP ıktıdarının ekonomıyle ılgılı en buyuk tehlıkesı;

AKP enflasyonu dusurdu... ne guzel..
    dedım ya ekonomi de rasyolar verılere dayanır...
    en kaba tabiri ile enflasyon ve faizler

Devalasyon < Enflasyon < Faiz seklindedir. yanı deval enflasyonu enflasyonda faizi dogurur...

bundan once neydı?

70% deval olurdu...(10% fazlası ıle) 77% enflasyon olurdu (10 fazlası ıle) 85% faız olurdu....aralarında diyalektik bir iliski var..vardır..

bu matematıksel ılıskıde
    devalı asagı cekersenız dıgerlerı de dogal olarak gerı gelır..gelmelı..

AKP dovızı zabtı rap altına alıp, basta demır celık telekom vb gıbı krıtık varlıları USD ıle sattıkca yanı bu ugurda yabancı yatırımı getırmek ıcın ulkede DOVIZ bollugu !!!! yarattıkca DEVAL asagı geldı..gelecektı..

usd gerı gelse de sepet anlamında 5% lerde Deval oldu..buna gore 7-8% lerde enflasyon..buraya kadar hersey normal ...AMA ters olan ve bana gore..ve bırcok ekonomiste gore en buyuk tehlıke olan FAIZLER ...10-11% lerde olması gerekırken 17%lerde...

aslında 3-5% puan neki .. denebilir.. ama rakamlar 10% larda ıken 3-5 50% sapmaya gelır...

17% ıle 11 % arasındakı faız farkı ne oldu ? GSMH ıle bu fonu yaratmanız gerekır.. henuz yaratamadık...Dıs tıcaret (ozel ve kamu ) buyudukce bunu kapamakta olanaksız...once fazı oranlarını yukarı cıkararak yenı kaynaklar ıle ıkame ettık...sonra yastık altındakı gumuslerı cıkardık..yanı varlıklarımızı sattık.. bugune kadar geldık..yanı DÖNDÜRÜLEBİLİR borc yapımız olmus oldu....

ama bır yere kadar donemedıgınde donmek ıcın ne yapacagız ??? bugun oldugu gıbı VATANIMI satacagız ??

- Bunları yapmayın

Duhul
    Oct 2005
    İkamet
    Antalya
    Gönderi
    4,287

Esas

Anayasa Mahkemesinde 22 Raportör görev yapmakta;
    http://www.anayasa.gov.tr/general/ic...ID=43&curID=56
    Gerek Anayasada yapılan son değişiklikler ve gerekse Cumhuriyet Başsavcısı tarafından açılmış bulunan davaların ikisi için de, aynı Raportörün görevlendirilmesi
    http://www.milliyet.com.tr/default.a...ate=18.03.2008
    nasıl yorumlanabilir?...

Duhul
    Oct 2005
    İkamet
    Antalya
    Gönderi
    4,287

Esas

Aşağıdaki tablo 177 maddeden oluşan ( http://www.anayasa.gov.tr/general/de...ID=96&curID=96 ) T.C. Anayasasının, 1982 yılından bu güne kadar geçen yaklaşık 26 senede, hangi maddelerinin, hangi kanunlarla ve kaç defa değiştirildiğine dair olup;

Anayasanın yapısı hakkında görüş belirtenlere (sivil mi, değil mi), görüşlerini sağlam delillere dayandırmaları konusunda yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır...
    Nelerin değiştirildiği ve hangi değişikliklerin defalarca yapıldığı hususu ,Anayasanın bir defa daha okunması halinde rahatlıkla açıklığa kavuşacaktir...

Duhul
    Dec 2004
    İkamet
    artık burada....
    Gönderi
    19,773

Esas

syn mirage, tesekkurler..
    - Bunları yapmayın

Duhul
    Dec 2004
    İkamet
    artık burada....
    Gönderi
    19,773

Esas

ben bu basligin salt Siyaset tartismasi icerikli olmadigini dusunup (hatta tartismasiz yalnizca dusuncelerin aktarildigi ) yaziyorum.. yazacagim...

ne gariptir ki bir cogumuz geriye donup yasadiklarimiza, yaptiklarimiza baktigimizda hayiflandigimiz, ic gecirdigimiz ve sovdugumuz olmustur..
    bu kacinilmaz gibi geliyor insana..

yasamin her aninda her noktasinda bir seyler icin karar vermek zorundayiz..ve aslinda her KARARIMIZ.. bir TERCIHtir.. onu degilde bunu yapma tercihi...

gundelik olaylardan bir butun olarak yasama kadar her zaman CATALLARLA yol ayrimlari ile karsilasiriz..
    yani az once benim masaya oturup bunlari yazma / yada / yazmama kararimi vermek gibi...

bir olay karsisinda ya A yoluna yada B yoluna girecegiz...
    B ye girince ileride baska bir ayrim cikacak W ve X ondan sonra 1 ve 2

A ya girmis olsaydik baska bir ayrim M ve K ...
    belki de bir sure sonra biz farkinda olmadan da bir cok secenek kesismis olacak..

bunlar herkesin bildigi seyler..aslinda yaziliyor olmasinda da bir anlam yok belki de bilmiyorum..

benim onemsedigim, bizler her catala geldigimizde KARAR larimizi verirken :
    - O kosullar icinde bizim icin, yasamimiz icin , ailemiz icin vb vb EN IYISI oldugunu dusundugumuz icin o karari veririz..(dogal olarak alternatifini secmemis oluruz)
    - O karardan sonrada Neden-sonuc iliskisi icinde , diyalektik olarak yeni kararlar veririz.
    - ama normal kosullarda hic bir insan bir karari verirken, yaw A yerine B den gideyimde, ayagim takilsin, kafami gozumu yarayim demez..
    - o secenegin O KOSULLARDA iyi oldugunu dusunerek karar vermistir..
    - ama sonunda belki de kafayi gozu yarmistir..

- ister kisisel olarak ister tarihsel olarak ister toplumsal olarak GECMISI degerlendirirken, elestirirken bunun her zaman goz onune alinmasi gerektigine inaniyorum..

yani SOMUT KOSULLARIN SOMUT TAHLILI...
    yani O zaman O kadari alirken , hangi etkenler hangi faktorler hangi duysusal yapi icindeydik... yani kosullarimiz neydi ????

oysa elestiri ve ozelestiri kulturu yeterince yer etmedigini dusundugum toplumumuzda , Bugunun Gozlugu ile gecmisi cok rahat TU KAKA yapabiliyor, yargiliyor ve infaz ediyoruz...

ama yargilarken sen sunu sunu yaptin ve sonuclari bu oldu..bu sonuclarda kendinden baska suna suna bu nedenden dolayi su zararlari verdi..bunlarin maddi yada manevi karsiligi sudur...SEKLINDE degil...

sen sunu sunu yaptin.. OYSA o zaman BUNU BUNU yapmaliydin.. benim dedigimi yapmadin ve BUNLAR oldu.. al iste CEZAN... diyoruz..

oyle iste...ne bileyim aklima geldi yazdim...
    - Bunları yapmayın

Sayfa 2/237 İlkİlk 12341252102 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •