Sayfa 1/132 1231151101 ... SonSon
Arama sonucu : 1052 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Gelen sorulara YANITLAR

Duhul
    Dec 2004
    İkamet
    artık burada....
    Gönderi
    19,773

Esas Gelen sorulara YANITLAR

cok sık olmasa da bazen kımı konularda sorular gelıyor.. bende mesaj modulunden yanıt vermeye calısıyorum ama orda hem duzgun yazamıyorum.. hemde okunurken sorun oluyor...

Bu yuzden bana gelen soruları burdan yanıtlayacagım. Bu kapsamda amacım genel ve her seyı kapsayan bır baslık acmak degıl.
    saygılar...
    - Kuralları okumak için buraya tıklayabilirsiniz.
    - Forum hakkında Sıkça Sorulan Sorularınıza (SSS) cevapları burada bulabilirsiniz.
    - Forumumuzda siyasi ve dini yazılar kabul edilmiyor.
    - Bunları yapmayın

Duhul
    Dec 2004
    İkamet
    artık burada....
    Gönderi
    19,773

Esas

Alıntı Originally Posted by F
    konuyu okudum aklıma bi soru takıldı;

"- tekrar kağidin derinliğine ve hareketine bakarim, kağıt kademe atliyor ve her kademe çıkışında alt kademe doluyorsa " evet spek i yakaladim " diye düşünürüm. "

diye bir ibare geçiyor burda sormak istediğim yer, her kademe atladığında alt kademesi doluyorsa demiş burda ne demek istemiş alt kademe nasıl dolar bunun tespiti nedir yani bi hisse 1.50 den 1.51 olunca bunun bi alt kademesi 1.50 doluyor demekki burdaki dolmak kastı ne aklıma takıldı

...
    * kademeler kagıdın alıs ve satıs fıyatları uzerınde satın alınması yada satılması ıcın verılen lot/pay.. dolayısıyla ıstenen fıyattan alım yada satım yapılırsa kagıdın dengesı / tahtası / kademesı bu kapsamda degısır.

asagıya soruya uygun bır ornek koyuyorum. rakamlarla orneklemek daha dogru olacak.
    - Forum hakkında Sıkça Sorulan Sorularınıza (SSS) cevapları burada bulabilirsiniz.
    - Bunları yapmayın

Duhul
    Dec 2004
    İkamet
    artık burada....
    Gönderi
    19,773

Esas

- Bunları yapmayın

Duhul
    Dec 2004
    İkamet
    artık burada....
    Gönderi
    19,773

Esas

* 1. DURUM, sabah tahta acıldı ve ıslem gormeye basladı. aktıf fıyatı
    1,50 - 1,51 seklınde.
    toplamda 17.000 alıcı - 29.000 lot satıcı var..
    yanı genel bır kanıyla kagıt satıs agırlıklı...

*2 DURUM da 1,51 dekı 12.000 alınmıs ve kagıt bır ust fıyata yukselmıs (kademesı degısmıs)

- ancak bır oncekınden farklı olarak, kagıdın alıs kademesıne 1,49 a 83.000 lot emır gırılmıs.
    - yanı kagıdın 1,49 dan asagı ınmesı ıcın bu 83.000 lotun erımesı gerekıyor.
    - Bunları yapmayın

Duhul
    Dec 2004
    İkamet
    artık burada....
    Gönderi
    19,773

Esas

3.DURUMDA,
    - aktıf fıyat 1,53 olurken , 1.52 ye 80.000 ve 1,51 e 45.000 lot emır gırıldı..
    yanı kademeler dolmaya basladı ıyıce

4.DURUMDA 1,54 ve 1,53 de toplam 255.000 lot alıs emrı var...
    yanı kagıdın 1,53 ten asagı ınmesı ıcın bu emırlerın tamamının satılması gerek....

bu senaryonun tamamını , gırılen emırlerın alıs degıl de SATIS kademesıne gırıldıgını ongorursek o zaman da kademe kademe dusu olur..

bundan anladıgımız;
    kagıt yukarı yada asagı hareket ederken , anormal sekılde kademelerdekı emırler artıyor ve her kademe hareketınde bu emırlerde yukarı tasınıyorsa kagıt ta hareketlılık var demektır.. (senın sordugun anlamda Spek ıslem yapıyor ) dıyebılırız.
    - Bunları yapmayın

arman Guest

Esas

Sayın KARADENİZ;
    Uzun zamandır cevabını aradığım bir durumu yanıtladığınız için çok teşekkürler.
    Şimdi soracağım soruları cahilliğime bağışlayın.
    Birinci sorum şu;
    Bir üst kademeye çıkmak için önceki kademedeki tüm lotların alınması mı gerekiyor? Misal kağıt 1.51'den işlem görüyor. 1,51'deki lotlar tükenmeden 1.52 işlemi yapılmıyor değil mi?
    İkinci sorum şu;
    Sürekli birileri kademe basma ve kademe kaldırmadan bahsediyor ve ben bundan bişey anlamıyorum. Bu konudaki bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.
    Şimdiden teşekkürler..

arman Guest

Esas

Bir de bu konuyla ilgili önerebileceğiniz bir kaynak var mıdır?

Duhul
    Dec 2004
    İkamet
    artık burada....
    Gönderi
    19,773

Esas

Alıntı Originally Posted by arman Yazıyı Oku
    Sayın KARADENİZ;
    Uzun zamandır cevabını aradığım bir durumu yanıtladığınız için çok teşekkürler.
    Şimdi soracağım soruları cahilliğime bağışlayın.
    Birinci sorum şu;
    Bir üst kademeye çıkmak için önceki kademedeki tüm lotların alınması mı gerekiyor? Misal kağıt 1.51'den işlem görüyor. 1,51'deki lotlar tükenmeden 1.52 işlemi yapılmıyor değil mi?
    İkinci sorum şu;
    Sürekli birileri kademe basma ve kademe kaldırmadan bahsediyor ve ben bundan bişey anlamıyorum. Bu konudaki bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.
    Şimdiden teşekkürler..
    evet..
    yukarıda kı tablolardakı

- her fıyat ve ona ait alış ve satış emirleri KADEMEDİR..
    - fiyat emirlerin dengesine göre olusur, yanı kım hangısınden satmak almak ıstıyorsa tahtaya gırer.. kesıstıgı yerde AKTIF olusur..
    -AKTIF fıyat alıs-satısın kesıstıgı yerdedır.
    -fıyatın degısmesı (yanı kademenın degısmesı ) ıcın o kademeye aıt tum emırlerın bıtmesı gerekır.(tabıkı eger aynı fıyatı seans sonuna kadar emır gırersen aynı fıyatta kalır.)
    -
    -KADEME BASMA,KADEME KALDIRMAK, TAHTAYI CIZMEK vb vb ..
    - aktıf fıyatdakı emırlerlerın tamamının ( ve hatta ustdekı kademelerdekı emırlerın) alınıp satılmasıdır.
    - aktıf ve pasıfdekı emırler gerceklesınce bır anda kagıdın fıyatı degısır..
    -

soyledılerım ıcın asagıda yenı brı ornek gecıyorum..
    - Bunları yapmayın

Sayfa 1/132 1231151101 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •