Sayfa 2/32 İlkİlk 123412 ... SonSon
Arama sonucu : 256 madde; 9 - 16 arası.

Konu: Türkiye'de Maaşlar

Duhul
    Feb 2004
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    4,438

Esas

Bence alınan maaş meslekten çok kişinin kendini geliştirmesiyle doğru orantılıdır. Mesela bir çocuk doktoru bazı yerlerde 3.000-4.000 YTLye çalışırken, endokrinci çocuk doktorları İstanbul'da 60.000 YTLye varan maaşlar alabilmektedirler. Yine aynı şekilde bir inşaat mühendisi İstanbul'da 3.000 YTLye çalışırken, aynı tecrübede bir başka inşaat mühendisi 12.000 USDye İstanbul'da iş bulabilmektedir.

Mühim olan kişini yaptığı işi sevmesidir. Onun için üniversiteye girecek olan gençlere tavsiyem çok kazanan meslek arayışından ziyade, sevebilecekleri bir meslek seçmeye çalışmalarıdır. Çünkü insan sevdiği işi en iyi şekilde yapabilir. Bir işi en iyi şekilde yapıyorsanız da zaten alacağınız ücret ortalamadan yüksek olur.

Duhul
    Oct 2004
    İkamet
    Onuncu Köy
    Gönderi
    7,869
    Blog Yazıları
    57

Esas

Alıntı Originally Posted by soros74 Yazıyı Oku
    ...gençlere tavsiyem çok kazanan meslek arayışından ziyade, sevebilecekleri bir meslek seçmeye çalışmalarıdır. Çünkü insan sevdiği işi en iyi şekilde yapabilir. Bir işi en iyi şekilde yapıyorsanız da zaten alacağınız ücret ortalamadan yüksek olur.
    İnsanın işini hobi gibi yapması, işin taraflarını sürekli mutlu ediyor. Mesai kavramı olmadan enerji tüketmeyen ve yapıldıkça haz veren iş, ödülünü de verir.

Esas

Bence ülkemizde insanların meslek seçme konusunda fazla şansı yok.Ya çoook çalışıp gerçekten istediğiniz işi yapacaksınız ya da tesadüfen bulduğunuz veya elinize geçenle yetineceksiniz.
    Ücret dengesizliğine gelince;o hep vardı ve varlığını daima sürdürecek.
    Doktorlar ve fizyoterapistlerin,çalışma koşulları ve ücretleri ile ilgili yaşadıklarını da onlardan dinlemek lazım.(Daha çok doktor ve fizyoterapist konuşulduğu için onları yazdım.)
    Ya öğretmenler?Onlar bu ülkenin geleceğini eğitiyorlar.

Esas

Alıntı Originally Posted by soros74 Yazıyı Oku
    Bence alınan maaş meslekten çok kişinin kendini geliştirmesiyle doğru orantılıdır. Mesela bir çocuk doktoru bazı yerlerde 3.000-4.000 YTLye çalışırken, endokrinci çocuk doktorları İstanbul'da 60.000 YTLye varan maaşlar alabilmektedirler. Yine aynı şekilde bir inşaat mühendisi İstanbul'da 3.000 YTLye çalışırken, aynı tecrübede bir başka inşaat mühendisi 12.000 USDye İstanbul'da iş bulabilmektedir.

Mühim olan kişini yaptığı işi sevmesidir. Onun için üniversiteye girecek olan gençlere tavsiyem çok kazanan meslek arayışından ziyade, sevebilecekleri bir meslek seçmeye çalışmalarıdır. Çünkü insan sevdiği işi en iyi şekilde yapabilir. Bir işi en iyi şekilde yapıyorsanız da zaten alacağınız ücret ortalamadan yüksek olur.
    işin özü bu işte

Duhul
    Jan 2006
    İkamet
    Sayısal 6/49
    Gönderi
    1,845

Esas

almanyada IT sektöründe yeni ise giren birisi yillik brüt 45.000 ile baslar.. en kidemli olanlar (ben Deutsche Post'ta calisirken) max 67.000 Euro brüt alir.. almanyada maaslar normal kvalifiye ( bu kvalifiye nasil yaziliyordu yahu ?)elelman ile orta kademe yönetim arasinda maas ucurumu yok ..

ama türkiyede hatirladigim kadariyla normal kvalifiye elelman ile yorta kademe yöneticiler arasinda bayagi maas farki olabiliyor..

ben özellikle türkiyede IT sektörünü merak ediyorum .. burada serbest danisman olarak ayda 10.000-13.000 euro kazanbiliyorken türkiyede bunun yarisina bile raziyken is bulabilecekmiyim bakalim ..

birde dikkatimi ceken baska sey var.. burada haftada ortalama 2 tane proje teklifi aliyorum.. saati 65-70 Euro .. burada ne kadar tecrübeliysen o kadar degerli oluyorsun ...

türkiyedeki ilanlara bakiyorum cogunda 30 yas alti "daha az tecrübeli ve ucuz" eleman araniyor ..

Duhul
    Jan 2006
    İkamet
    Sayısal 6/49
    Gönderi
    1,845

Esas

Alıntı Originally Posted by akiboga Yazıyı Oku
    Beymen Mağazaları İş Geliştirme Uzmanı 6000 USD/ay alıyormuş...
    2 yıl tecrübeli olması ise prim vs. yönünden avantaj sağlıyormuş diye duydum...
    Not: Kadro şu an dolu hemen heveslenmeyin...
    senmisin su "mechul" İş Geliştirme Uzmanı ???

Esas

Merhaba,

IT'den kastınız information technologies denilen alan sanırım. Bilgisayar ve telekomünikasyon la ilgili alanları kastettiniz galiba.

45000 Euro brüt muhtemelen 28000-30000 Euro nete karşılık gelir, bu da ayda 2300-2500 Euro arası para yapar.

Sizin de dediginiz gibi Avrupa'da maaşlar arasında uçurum yok, birçok kişi birbirine yakın miktarlarda paralar kazanıyor.

Serbest danışmanım demişsiniz, alanınız nedir yani yine IT mi?
    Bir de 10000-13000 Euro aylık net para gerçekten devasa bir para. Tebrikler.

Alıntı Originally Posted by UNYELI CONAN Yazıyı Oku
    almanyada IT sektöründe yeni ise giren birisi yillik brüt 45.000 ile baslar.. en kidemli olanlar (ben Deutsche Post'ta calisirken) max 67.000 Euro brüt alir.. almanyada maaslar normal kvalifiye ( bu kvalifiye nasil yaziliyordu yahu ?)elelman ile orta kademe yönetim arasinda maas ucurumu yok ..

ama türkiyede hatirladigim kadariyla normal kvalifiye elelman ile yorta kademe yöneticiler arasinda bayagi maas farki olabiliyor..

ben özellikle türkiyede IT sektörünü merak ediyorum .. burada serbest danisman olarak ayda 10.000-13.000 euro kazanbiliyorken türkiyede bunun yarisina bile raziyken is bulabilecekmiyim bakalim ..

birde dikkatimi ceken baska sey var.. burada haftada ortalama 2 tane proje teklifi aliyorum.. saati 65-70 Euro .. burada ne kadar tecrübeliysen o kadar degerli oluyorsun ...

türkiyedeki ilanlara bakiyorum cogunda 30 yas alti "daha az tecrübeli ve ucuz" eleman araniyor ..

Esas

Almanyada havacilik ve savunma sanayinde serbest olarak calisan ucak ve makina mühendislerinin saatin 50-65 euro'dur. Daha önce yazan arkadasin belirttigi gibi IT sektöründekilerin saatlik ücretleri biraz daha yüksektir, 75 euro civari. Aylik 180 - 200 saat arasi calisildigi gözönünde bulundurulursa, aylik brüt kazanc 10.000-15.000 euro arasi bir sey olur. Bunun yaklasik 35%i gelir vergisi olarak devlet tarafinda lüpletilir, Is güvenligi diye bir sey yoktur. Kontratlar kisadir (3 ay - 6 ay). Büyük sirketler sosyal güvenlik ödemelerinden yirttiklari, sendikalar ile ugrasmak zorunda olmadiklari icin bu sekilde calisanlari daha cok tercih etmeye baslamislardir. Bir baska tercih sebebi de büyük sirketlerin maliyet muhasebesi hesaplarinda yaptiklari cambazliklarla kendi calisanlarinin adam saat ücretlerini astronomik rakamlarda cikartmalaridir. X sirketi kendi tam zamanli mühendisinin adam saat maliyetini 125 euro hesaplar. Sonra piyasadaki alt yüklenicilerin önerdikleri kiralik mühendislerin 60-70 euro olan adam saat ücretlerine bakar. Bu fark bir anda yöneticilerin basini döndürür. Bu rakamlarin bütcede cok sik duracagini görüp isleri "out-sourcing" yapmaya baslarlar. vs. vs.
    Neyse....
    Sirketlerin bordrolu calistirdiklari kendi tam zamanli mühendislerine ödedikleri ücretlere iki örnek:
    (havacilik sanayi, yillik brüt, kisisel tecrübelere göre)
    12 sene tecrübeli masteri olan ucak mühendisi 72.000 euro (büyük bir havacilik sirketi)
    yeni mezun ucak mühendisi 36.000 euro (büyük sirketlere is yapan 100-200 kisilik kücük bir firma)

Sayfa 2/32 İlkİlk 123412 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •