Sayfa 1/2 12 SonSon
Arama sonucu : 16 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Amd5200 Fan sorunu

Duhul
    May 2004
    İkamet
    Balıkesir-Edremit
    Gönderi
    1,222

Esas Amd5200 Fan sorunu

AMD 5200 Cpu işlemcimin normal sıcaklığı 46-47 derecelerde iken film render yapınca 90-100 derecelere çıkıyor ve pc kapanıyor.Fan işlemciye ait orj. fan.30 YTL cıvarı fanlardan bu konuya çözüm getirebilecek fan bilen var mı?

Duhul
    Jul 2005
    Gönderi
    12,182
    Blog Yazıları
    8

Esas

Kullandığınız film oynatma programından veya kodeklerden olabilir. Codec ve program olarak ne kullanıyorsunuz ?

Duhul
    Jan 2004
    İkamet
    Kütahya
    Gönderi
    4,688
    Blog Yazıları
    9

Esas

Kasanın içi tozlanmış olabilir, fanın etrafı tozlanmış olabilir.. Fan devre dışı kalıyor olabilir. Üstüne havalarda sıcak..

Esas

Benzer bir sorunu ben de yaşadım ve sorun üstte bahsedildiği üzere codeclerle ilgiliydi. İyi bir codec pack yükleyince sorun çözülmüştü. Daha düşük ihtimal RAM ve/veya ekran kartı uyuşmazlığı veya yetersizliği de olabilir.

Esas

Ben de birkaç öneride bulunayım. Eğer sorun film haricinde de devam ediyorsa;
    işlemci fanının yeterince soğutmaması gündeme geliyor. Bu tip bir durumda kasayı
    açarak fan'ın durumu gözlemlenebilir. Kasa çevresindeki alanın havalandırmasına
    bakılabilir ve gerekiyorsa fan'ın temizlenmesi sağlanabilir.

Eğer güçlü bir fan alınması düşünülüyorsa; thermaltake ve zalman'da güzel
    modeller var. Ancak fiyatları biraz fazlaca, zalman'da sizdeki işlemciye uygun
    modeller kabaca 80 YTL civarından başlıyor. Thermaltake de modeller biraz
    daha ekonomik ama onlarda pek ucuz sayılmaz.

Bunun haricinde termik macun, yani işlemci ile fan arasında soğutmanın geçtiği
    macunun durumu da kontrol edilebilir. Bunlar işin donanımsal tarafı, diğer kısım
    ise program faktörü; arkadaşların belirttiği hatalı bir codec veya bunu kullanan
    hatalı, sorunlu bir player bile soruna yol açabilir.

Bir virus bile sisteminizde aşırı cpu kullanımına yol açabilir. Bende de benzer
    olmasa da sadece IE'de yoğun CPU kullanımı vardı. Bildiğim bütün programlar
    ile sorunu aradım ancak birşey çıkmadığı gibi sorunda devam edince sıfır
    kurulum kaçınılmaz oldu. Aynı programlarla şu anda sorunsuz kullanmaya devam
    ediyorum.

Son olarak, filmleri izlemek için Zoom Player ve bunlar için gereken codec'ler
    içinde Klite Full paketi kullanıyorum. Umarım sorunu aşarsınız...

Duhul
    May 2004
    İkamet
    Balıkesir-Edremit
    Gönderi
    1,222

Esas

-K-Lite 3.90 Full paket codec kullanıyorum.
    -Pc nin kapağını açıp fanı izledim.Normal şekilde çalışıyordu.Birkaç ısı ölçen programla ısıyı izledim(everest ultimate, gigabyte Easy Tune5 Pro)Bayağı yüksek değerlerdeydi.
    -Sony Vegas 6.0 ve Total Video Converter programlarını kullanıyorum.Sony de avi render yapılıyor ancak mpeg2 yapınca pc kapanıyordu.Total Video Converterde ise mpeg2 yaparken bazen kapanma oluyordu.
    -Fan ve işlemciyi çıkardım.Termal macun işlemciyle aluminyum plakayı birbirine yapıştırmıştı.Macunu ince proje bıçağı ile hafifçe temizleyerek ayırabildim.Tüm macun katılaşmıştı.Tamamen temizleyip yeniden ince bir macun tabakası sürüp taktım.
    -Şu anda mpeg2 render yapıyorum ve ısı 56 dereceyi geçmedi.Beni şüpheye düşüren işlemci ısısını programlar 100 dereceyi gösterdiği halde alüminyum plakaya elimi dokundurduğumda yakmamasıydı.Demek ki aradaki termal macun özelliğini yitirip ısı geçireceğine ısı yalıtımı yaptı.
    Değerli dostlara teşekkür ederim katkılarından dolayı...

Duhul
    Jul 2005
    Gönderi
    12,182
    Blog Yazıları
    8

Esas

Sorun macunmuş demek. Daha önce benim başıma da gelmişti, ama önce codeclerden başlamak iyidir diye düşünmüştüm.

Erasure üstad yine iyi tahminde bulundu

Esas

Bu ısı işleri bazen absürd olabiliyor. Bir veya birkaç sene önce sorunsuz olarak çalışan bir bilgisayarım yazın girmesiyle beraber 80 derecelere varan ısı göstermeye başlamıştı ve kendiliğinden kapanıyordu. Herhangi bir render, işleme veya profesyonel bir uygulama programı gibi bilgisayarı zorlayacak herhangi bir programı çalıştırmadan.

Bilgisayar kasasını açık bırakmama rağmen sorun çözülmüyordu. Fanları kontrol ettim oldukça temizdi ve düzgün çalışıyordu. Konfigürasyon değişikliği de yapmamıştım. İlginç bir şekilde RAM in takılı olduğu yerin oldukça tozlandığını görüp RAM'i çıkarıp bölgeyi temizleyince durum düzelmişti.

Bir şekilde (nasıl şekilse) RAM düzgün çalışmayıp muhtemelen CPU'yu zorluyordu. Acaip işler
    Son düzenleme : Von; 25-06-2008 saat: 07:21.

Sayfa 1/2 12 SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •