Sayfa 2/104 İlkİlk 12341252102 ... SonSon
Arama sonucu : 828 madde; 9 - 16 arası.

Konu: Dövizde de düşüş kaçınılmaz...

Esas

Bu batmış salağın(dolarin) kesinlikle düşmesi lâzım ... ! ...

Esas

IMF anlaşması açıklansın, ondan sonra hava daha farklı olacaktır. Ben bu olup biteni kredili bir grubun bir hissede sıkışıp zoraki teminat satışı yapmalarına benzetiyorum. hedge fonlar bu sefer baltayı taşa vurdu..çok ters pozisyonda yakalandılar ve bunun bedelini ödüyorlar...

İzleyip neler oalcak göreceğiz..

Esas

Piyasalarımız açıkken $ günün en düşüğünden, hatta dünkü kapanışının bile altında kapanıyor, 1.65 lerde...gelgelelim, londradaki "hainimsi" ler, kendi aralarında al gülüm ver gülüm işlemlerle 45 dk sonra kuru 1.68 lere çekiyorlar..

Bu şerefsizlerin de bazılarının nüfus kağıdında "Türk" yazıyor..3 kuruş kazanmak için çevirmedikleri alavere dalavere kalmıyor..

Esas

2001 krizi zamanlarında dövizde oynanan alicengiz oyunlarının deşifre edilmiş hali..

lütfen ilgiyle okuyunuz....hemen hemen aynı oyun tekrar oynanıyor...

HSBC Yatırım'da çalışan Levent Üstay, 900'ü aşkın üyesi bulunan internet mail grubunda dövizin niye yükseldiğini bir bir anlattı. Ama çalıştığı yabancı banka bu yazıyı sevmedi
    Dolar neden yükseliyor? Yıllardır piyasanın içinde olan bir fon yöneticisi, bankacıların üye olduğu internet üzerinde kurulu bir grupta, bu konudaki görüşlerini anlattı. Ancak HSBC Yatırım'da çalışan bu yazının sahibi Levent Üstay, ertesi gün 'istifa etmek' zorunda kaldı. İşte hep merak edilen "Dolarda ne oluyor" sorusuna 'içerden' birinin yanıtı:

TEK YAPTIKLARI AL-SAT
    "Piyasada herkesin bildiği bir 5'li banka grubu var. Bir de bunlara Londra'dan 3-5 yabancı kuruluş daha katılmış durumda. Buradaki trader'ların her türlü işlem limitleri kesik. Yani hisse ya da bono alamıyorlar, TL plasefedemiyorlar vs. Tek yapabildikleri dolar/TL alıp, satmak. Eskiden, çoğu arkadaşım olan bu kişilerle gurur duyardık. Hem trader'lar hem de bunlara gerekli lojistiği sağlayan ekonomistler genellikle Türkler. Buradakilerin Türk olduğunu söylememe gerek yok. Bu Türk çocuklarıfalacakları primi hak etmek için canla başla TL short'luyorlar (TL borç alıp, dolar satın alıyorlar). İşin komiği buradaki Türk bankalarında çalışanlar da bu işi daha iyi yapabilsinler diye bol ve ucuz TL'yi bunlara veriyor! Merkez Bankası yerine aynı fiyata yabancıya TL borç vermek daha önemli. Neme lazım sonra çalışmazlar mazallah!

OYUNU BAŞLAT!
    Taktik çok kolay ve Merkez'in trene bakar gibi baktığı bu piyasada herkes de bunu biliyor: TL short-USD long git. Değişik kademelerde tekrarla. Neden olarak herhangi bir şeyi değişik aralıklarla tekrarlayabilirsin. Nasılsa bu ortamda inanan bol bulunur. (Bu hükümet gitmeli, konsolidasyon geliyor, borçlar döndürülemez, erken seçim şart, askeri müdahele olacakmış, yarın deprem olacakmış CNN'de duydum vs...)

ALMAMA LÜKSLERİ VAR!
    Daha sonra oyun belli: Bankalararası piyasada ya da Londra'daki broker'larda alış fiyatını yüksek tut. Kazara biri sana satmak isterse "Ben o banka ile çalışmıyorum" deme lüksüne sahipsin. Türkiye'de de Reuters dealing'den gelene "sorry no line (Pardon limitim yok)" dersin olur biter. Bu arada piyasada seni alıcı zannetmiş ve fiyatları yukarı çıkarmıştır. Sabahın köründe ekrana bir önceki fiyatların 5 bin lira üzerine alış gir ki piyasa oradan başlasın, nasıl olsa almıyorsun ki...Sen önceden almıştın zaten önemli olan beş kuruş harcamadan fiyatı 15-20 bin lira yukarı sıçratmak. Ha bir de o arada ithalat ödemesi gelen bir kamu kuruluşu varsa (Tüpraş en kıyak olanı) değmeyin gitsin keyfine. 10-20 milyon dolar da o alır, sen 30-40 bin lira artışı garantilersin. Ama yetmez. O sadece 1 günlük.

KOORDİNELİ 'İTTİRME'
    Yine eski taktikle yukarı ittirme operasyonuna başlarsın. Mesela öğlen tatili ve akşam saat 15.30 sonrası idealdir. Piyasa zaten zayıfken bu saatlerde hacim iyice düşer. Sen de istediğin gibi fiyatı yukarı çekmeye başlarsın. 4-5 tane yandaşın açıkgöz de seni destekler. Biner, üçbiner fiyatı yukarı itmeye başlarsın. Millet hakikakten mi alınıyor, yoksa gene spekülatif mi derken, zaten 10 bin liralık artışı sağlamış olursun.

Bu arkadaşlar Türk, ama çok zeki oldukları için herkes de aptal olduğu için bu yaptıklarını çok büyük zeka ürünü zannederler. Çalıştıkları banka yabancıdır. Onlar para yaptıkça sırtlarını sıvazlar milyon dolar değerinde prim vefona mukabil hisse senedi opsiyonu verirler. Ama bir noktaya kadar!

BİR TAŞLA İKİ KUŞ
    Sağdıkları piyasa Türkiye piyasasıdır. Ve ekonomistleri, dünyada hiç bir milletin yapamayacağı kadar kendi ülkelerini kötülerler. Yazdıkları raporlarla çalıştıkları kurumun Türkiye'ye açtığı kredileri, işlem limitlerini budarlar. Doğal olarak gelen para kesilir.

Hatta o kadar başarılılardır ki olan para da çıkar gider. Yani çok zengin olan ülkemiz halkı neredeyse onların çalıştıkları kurumlara para göndermeye başlarlar. Bir taşla iki kuş vuran o kurumların en sonunda ne yaptıklarını söyleyeyim mi?

Ülke sonunda likidite krizine girer borçlarını yenilemekte yeni borç bulmakta zorlanır ve Türk ekonomistlerin aylardır dedikleri gibi bir konsolidasyon yapmaya mecbur kalır. Ülke yatırım kategorisinden çıkar. Bu defa o kurum Türkiye için adam çalıştırmanın manasız olduğuna karar verir ve o paraları kazanan tüm traderları bir sabah kapının önüne koyar. Vefa mı? Dalga mı geçiyorsunuz.

Kanıt isterseniz, Rusya traderlarına, ya da Uzak Doğu trade eden insanlara sorun. 1997'de başlarına ne geldi? Sorun bakalım Polonya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti analistlerine. Hangisinin analisti bizimkiler kadar kendi ülkesine acımasız?

HANGİ KUR SPEKÜLATİF
    Merkez Bankası nereyi spekülatif kabul ediyor acaba? 5 milyonu mu? Kendi ekonomi bakanımız 1.300.000'lerdeyken doların aşırı değerli olduğunu telaffuz ediyordu. Ama o seviye bize avantaj sağlayabilirdi. Dolar 1 milyon 600 bin oldu, avantaj nerede göremedik. Çünkü ekonomi küçüle küçüle kuş kadar kaldı. Ama 300 bin liralık fark hala spekülatif değerlendirilmiyor.

GELECEK KARARIYOR
    Allah için suçun büyük kısmı yöneticilerimize ait. Ama Bakan Öksüz'den beri hiç mi iyi olay olmadı? Kusura bakmayın, 6-7 tane kendini akıllı zanneden ama hem bizim hem de çocuklarımızın geleceğini karartan bu Türkler'in spekülasyon yaptığını ve doları aşırı yükselttiğini Merkez Bankası hangi seviyede görecek. Merak ettiğim için düşündüklerimi paylaşma ihtiyacı hissettim."

HSBC: Bu yazı kabul edilemez
    Dövizde yabancı bankaların spekülasyon yaptığı konusunda defalarca yorumlar yapıldı. HSBC de sözü geçen bankalardan biriydi. Demirbank'ı ve Demir Yatırım'ı da satın alan İngiliz bankası, aracı kurumunda çalışan bir kişinin bu yazıyı yazmasını affetmedi. Bankanın üst yönetimine kadar ulaştırılan bu yazı, kurumun posta adresini de kapsadığı için, Levent Üstay'ın istifası istendi. Banka yönetimi, aynı mail grubuna bir mesaj yollayarak, istifayı şöyle duyurdu:

"Yukarıda bahsi geçen e-posta mesaj, Levent Üstay'ın kurumumuzdaki görevi ile ilgisiz olup, HSBC'nin kurumsal değerleri ve analitik değerlendirmeleri ışığında hazırlanmamış, tamamen kişisel yorumları içermektedir. Kişisel görüş ve yorumları içermesine rağmen kurumsal altyapı ve kurum e-posta adresi kullanılarak gönderilen söz konusu mesaj,f HSBC'nin görüşlerini yansıtmaktan çok uzak olup, gerek içerik, gerekse uslup olarak kabul edilemez niteliktedir. Işbu e-mail mesajı HSBC Bankfve HSBC Yatırım adına bağlayıcı nitelik taşımamaktadır.

Levent Ustay, HSBC Yatırım'daki gorevinden 5 Ekim 2001 tarihi itibariyla istifa etmiştir."

Esas

dolar 1150 den 1750 ye gelince mi aklınıza geldi bunlar.
    zaten işin en güzel yanıda bu. dolar 1700'e gelince gevşeyecek ki piyasa hacimsiz kalmasın. dolar toplamak için daha aylarca zamanları var ve hedef fiyatı söylemiyorum çünkü önemli değil. önemli olan kar realizasyonu geldikçe birilerinin çıkıp böyle yorumlar yapması. dolarda düşüş kaçınılmazsa pozisyonunuzu ona göre alırsınız ama bu işten biraz anlayan bir dolarda hareketin asıl şimdi başladığını bilir.
    topik hayırlı olsun gerçekten çok işe yarayacak

Esas

Elbette bu topic hayırlı bir topic...

Ayrıca dolar kuru 1.20 iken "düşüş kaçınılmaz" diye bir topic açmak anlamsız olurdu, 1.75 ten açmanın hazzı başka..

Esas

Alıntı Originally Posted by Pirate Yazıyı Oku
    dolar 1150 den 1750 ye gelince mi aklınıza geldi bunlar.
    zaten işin en güzel yanıda bu. dolar 1700'e gelince gevşeyecek ki piyasa hacimsiz kalmasın. dolar toplamak için daha aylarca zamanları var ve hedef fiyatı söylemiyorum çünkü önemli değil. önemli olan kar realizasyonu geldikçe birilerinin çıkıp böyle yorumlar yapması. dolarda düşüş kaçınılmazsa pozisyonunuzu ona göre alırsınız ama bu işten biraz anlayan bir dolarda hareketin asıl şimdi başladığını bilir.
    topik hayırlı olsun gerçekten çok işe yarayacak
    Hedef fiyat ne? Buraya yazmak istemiyorsanız özelime gönderebilir misiniz?
    Ben şahsen dolardaki yükselişten rahatsızım, uzun vadeli kötü etkilerinden korkuyorum ama dolarda daha yukarı doğru gidecek bayağı yol var gibi geliyor. Geri çekilmeler çok güçsüz oluyor. En önemlisi de bütün bu rezalete neden olan yurtdışı kriz 2009 un ikinci yarısına kadar sürecek deniyor.

Benim kanaatim kriz bitene kadar doların yukarı yönlü gideceği. Bu şimdi olmazsa 2009 da olur. Ama uzun vadede kriz yatıştıktan sonra doların yeri en fazla şu anki seviye veya daha altı olur sanırım.

Esas

1.50- 1.60 bandı üretim için, istihdam için, ihracat için, ithalat için süper olur..keşke bu aralıkta kalabilse şöyle 2-3 yıl.

Dibimizde 12 trilyon dolarlık AB ekonomileri, üstümüzde enerji devi ve ekonomisi derinliksiz Rusya, altımızda dünya enerji devi ortadoğu ve araplar..

Bu ülkenin cidden bir üretim merkezi olması için, artık mali sektörün kayrılmasından vazgeçilip, reel sektörün ve rekabetçiliğin desteklenmesi gerekiyor. Zaten yeni IMF anlaşması da bankaları ya da kamu maliyesini adam etmek için değil, reel sektör için yapılacak..

yakında bu sinemalarda

Sayfa 2/104 İlkİlk 12341252102 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •