Sayfa 2/23 İlkİlk 123412 ... SonSon
Arama sonucu : 184 madde; 9 - 16 arası.

Konu: bireysel emeklilik

Duhul
    Nov 2004
    İkamet
    suadıye -- ....
    Gönderi
    4,302

Esas

kulli yalan ....

Esas

Hayat sigortaları tasarruf a yönelik birikime dayalı sigortalar daha cazip bir durum tam alcakken bu işi soktular sisteme bireysel emekliliği yahu ne ******** lerle dolu bir sistemin içindeyiz .zaman lamaya bak faizler paraşüt gibi düşüşe başaldığın da esas ekmeği yedikten sonra biraz da ilk senelerde bono karı yazıp sonraki yıllarda aaa para zaten bu kadar getirmiş pehhh.yermiyiz leeeennnn giren varsa geçmiş olsun .Ama yaptırmayanlara tavsiyem artık hayat sigortaları daha cazip ama haa tıfaya gelmeyin .

Esas

Geçenlerde bir bankacı bana bunun güzelliklerinden getirilerinden bahsediyor baktı ya bu adam esnaf ne anlar müdürüde yanında açın bakıyim dedim il aylarda getirilerini açtı bana bir grafik .eee şöyle .
    bende açtım ona bir bono grafiği aaa buda düşmüş
    sonra so aylarda sistemde kazıklar atıldıktan sonra ki getirilere baktık tökezlemeler başlamış aaaaa bu fon belli omaz bu ay zarar öbür ay şöyle pehhh
    sadece kamu fonları olan kar yazmış son üç ayda ilginç pehh.
    ozaman ne gerek vardı ki b tipi likit te dursun milletin parası pehhh.

Esas

Katkı Paylarınızı Öderken :Ödediğiniz katkı payları , aylık brüt ücretinizin % 10'unu ve aylık asgari ücret tutarını aşmamak kaydıyla gelir vergisi matrahınızdan indirilir.
    (mesela aylık bürüt ücretiniz 1.500 YTL, bunun 150 YTL sini vergiden indirebiliyorsunuz. tabi hepsini değil !! kesinti oranına bağlı, % 25 vergi kesintisi dilimine bağlı iseniz 37.5 YTL si vergiden kar oluyor. yani 150 YTL yatırıyorken 150-37.5=112.5 YTL cebinizden çıkmış oluyor.)

Emekliliğe Hak Kazandığınızda: Size yapılacak toplu ödemenin % 25'i vergiden muaf olacak, kalan % 75'i üzerinden % 5 oranında stopaj kesilecektir.

Emekliliğe hak Kazanmadan Sistemden Çıkarsanız : Sistemde 10 yıl ya da daha fazla kalmış durumda iseniz size yapılacak toplam ödeme üzerinden % 10 oranında stopaj kesilecektir. Sistemde 10 yıldan daha kısa bir süre kalmışsanız , size yapılacak toplam ödeme üzerinden % 15 oranında stopaj kesilecektir.

Esas

Ben 1990 'da Birikimli hayat sigortasi almistim...

Tam 11 yil odedim, simdi bana uc ayda baglanani yazsam uzulursunuz...

Dusunun 1990'daki ilk odemem 400.000 T.L idi ve TC'de son aldigim maas 875.000 T.L....( O parayla Akbank, yada Cimsa alsaydim, yapin hesabi )

Sonraki yillarda, ilk yilin hep iki kati olarak yatirdim...

Su anda emeklilik kapitalim 5 Milyar civarinda...

Buna dusen kar payinin 4'te birini , 4'e bolup uc ayda bir oduyorlar...

Yani hala icerdeki emeklilik kapitalinizi buyutuyorlar...

Neden biliyormusunuz, sizin ileride daha cok maas almaniz icin degil...

Olumunuz halinde bu parayi varislerinize odemiyorlar, kuruma yani ANADOLU HAYAT'a kaliyor...

Yani size kapital kazancinizin cok az bir kismini odeyip, olumunuzu bekliyorlar...

Kanunlara aykiri imis, oyla sey olmazmis, siz gidip bunlari Marko Pasa'ya anlatacaksiniz...

Akinolu'nun dedigi gibi Pehh ki pehh...

Esas

bireysel emeklilik yasal yoldan halkı soymak için geliştirilmiş sistemlerden biridir...

7. Esas

Sn.Jerfin,
    Bu sistem faydalımı. Bireysel Emeklilik iyi bir sistemmi. Biraz aydınlata bilirmisiniz.

Esas

Alıntı Originally Posted by de facto
    Sn.Jerfin,
    Bu sistem faydalımı. Bireysel Emeklilik iyi bir sistemmi. Biraz aydınlata bilirmisiniz.
    bana göre iyi bir sistem değil Sayın de facto. Geçen yıl bende baya araştırdım bu sistemi, ama 4-5 yılda bir kriz yaşanan ve yüksek enflasyon sorunu olan ülkemizde hiç iyi bir sistem değil. Yıllarca yatırdığın paranın emekli olduğunda pul olma ihtimali oldukça yüksek. İstediğin anda da çıkamıyorsun sistemden, çıkmak istediğinde yüksek bir kesinti var.
    Onun yerine yatırım fonlarını araştır, yada yatırım yapacağın paranı repo, döviz, bono, uzun vade temeli sağlam hisse... karma portföy oluşturarak değerlendir bence, çok daha iyi kazanırsın. hiç olmazsa onlara ödeyeceğin yönetim ücretleri cebine kalır
    Bu sistem halka değil devlete kazandırıyor !!!! Bu sistemi devlet yaygın hale getirmek için elinden geleni yapıyor, neden mi ? tabiki üzerindeki sosyal güvenlik sistemi yükünü hafifletmek için....

Sayfa 2/23 İlkİlk 123412 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •