Sayfa 1/23 12311 ... SonSon
Arama sonucu : 184 madde; 1 - 8 arası.

Konu: bireysel emeklilik

Esas bireysel emeklilik

slm,

yas itibariyle ve uzun vade yatırım amaclı olduğundan dolayı, bireysel emeklilik su an ilgimi cekiyor. yurtdısında ikamet ettiğimden dolayı, hangi kurumların daha avantajlı ve nelere dikkat edeceğimi bilemediğimden, tecrübesi olan arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim.

S&S

Duhul
    Jan 2004
    İkamet
    Izmir
    Gönderi
    391

Esas

Daha önce bu konuda birşeyler karalanmıştı. İsterseniz buraya da bir göz atın.

Esas

@empee3

yanıtın için teşekkürler, yönlendirilen topiği daha önce okumuşdum ama orada tam yanıt olmadığından yeni topic açmak zorunda kaldım.

dün Akbank ve Anadolu Hayat araştırdım ama tam detaylı bilgi alamadım.

Akbank da
    giriş aidatı: 25 $
    yönetim gider kesintisi: % 6
    Fon işletim gideri: % 2,2

Anadolu hayat
    giriş aidatı: 480 YTL, ilk 5 sene ıçinde sistemden cıkıldığı takdirde 480 YTL kesiyorlar
    yönetim gider kesintisi: % 4
    Fon işletim gideri: % 2,2

bunların yanında negatif olan, emeklilik yaşi 56 dolduğunda, ödediğim aylık prime göre, ortalama ne kadar emeklilik ala bileceğime dair çizerge cıkaramıyorlar.

S&S

Duhul
    Jan 2004
    İkamet
    Izmir
    Gönderi
    391

Esas

Bu sistem TR de daha çok yeni olduğundan olsa gerek tanıtımı çok iyi yapılamıyor. Bireysel emeklilik sisteminden en ön plana çıkarılması gereken husus yatırımcının gelir vergisindeki avantajı olmalıdır. Fonları pazarlayanlar bu konuda çok net olmuyorlar; ya bilmediklerinden ya da vergi konusundaki avantajın önemsiz kaldığından dolayı olabilir.

Mesela ABD de bireysel emeklilik fonlarına yatırım yapmak çok büyük gelir vergisi avnatajı getirmektedir. Yıl sonundaki gelir vergisi beyanlarında vatandaşlar bireysel emeklilik fonları vasıtasıyla tasarrufa ayırdıkları paranın %100'ünü vergi matrahından düşebiliyorlar. TR'de de buna benzer bir avantaj olduğunu biliyorum ama oradaki kadar kayda değer değil sanırım. Vergi avantajı güdük kalınca da bu fonlara girmenin bir anlamı da pek kalmıyor.

Esas

Alıntı Originally Posted by feza
    slm,

yas itibariyle ve uzun vade yatırım amaclı olduğundan dolayı, bireysel emeklilik su an ilgimi cekiyor. yurtdısında ikamet ettiğimden dolayı, hangi kurumların daha avantajlı ve nelere dikkat edeceğimi bilemediğimden, tecrübesi olan arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim.

S&S
    empee 3 söylediği linke bakmanızı önermekle birlikte bireysel emeklilik sistemi faizlerin belli bir stabileteye giderken düşüşünde hızlı olduğu piyasalarda halkı uzun vade soymak için kurulmuş güzel mektepli politikalardan biridir.
    nasıl 20 yıl önce getirilen hayat sigortalarından yaptıkları vurgun gibi .
    bence şu an için ideal olan hayat sigortasıdır birikime dayalı bireysel emeklilik sisteminin balonu bir seneye kalmaz söncektir akinolukentuf demişti diyecek başka topiclerde yazdığım üzere.

Esas Bİreysel Kandirmaca

Bireysel emeklilik denen olay bildiğimiz yatırım fonları mantığının bir eşidir.Ben bu yatırım fonlarının işleyişini biraz araştırmıştım.Bu da fon gibi.Yani sizin paranızı alıp;pahalı plazalarda iyi eğitimli,bol sıfırlı maaşlı,şıkır şıkır giyimli,hanımlara,beylere istihdam yaratıyorlar.Yani onların sponsoru oluyorsunuz.Yıllar sonra birde bakıyorsunuz ki yatırdığınız para kuş şeklinde size geri veriliyor.Arkadaşın dediği gibi bunun bir versiyonunu yıllar evvel ''ayda 1000 TL ye bilmem kaç yılda trilyonlar vereceğiz''şeklinde uygulayıp halkımızı bayağı bir yontmuşlardı.Ama o zaman bile bir insaf vardı çünkü yanına birde hayat sigortası eklenmişti.Yani siz sakat kalır veya ölürseniz ailenize para kalıyordu.Bunda o bile yok.Girmeyi düşünen arkadaşlara hayırlı olsun.ben asla girmem.

Esas

Alıntı Originally Posted by kentuf
    empee 3 söylediği linke bakmanızı önermekle birlikte bireysel emeklilik sistemi faizlerin belli bir stabileteye giderken düşüşünde hızlı olduğu piyasalarda halkı uzun vade soymak için kurulmuş güzel mektepli politikalardan biridir.
    nasıl 20 yıl önce getirilen hayat sigortalarından yaptıkları vurgun gibi .
    bence şu an için ideal olan hayat sigortasıdır birikime dayalı bireysel emeklilik sisteminin balonu bir seneye kalmaz söncektir akinolukentuf demişti diyecek başka topiclerde yazdığım üzere.
    aynen katılıyorum.

birde gelir vergisi indirimi tanıyorlar ki sanki daha iyi kazıklasınlar diye.

Esas

Sayın makinist'in de dediği gibi Bireysel Emeklilik Sistemi yatırım fonlarının bir benzeri. tek farkı bunda emekli oluncaya kadar paranı çekemiyorsun, haa çekmek istersende vergisi stopaj şeklinde pat diye kesiliyor (yani bu noktada vergi avantajı falan kalmıyor ) artı yönetim ücretleri yüksek. bir şirketten başka bir şirkete paranı aktarmak istersende başta talep etmedikleri sisteme giriş parasını istiyorlar hemen. sadece şu avantajı var, her 4 ayda bir paranı emeklilik fonları arasında istediğine geçebiliyorsun (likit fon, karma fon, hisse fon gibi... yani hangisi yüksek getiri saylıyorsa) şöyle hesap et. 56 yaşına kadar her ay belli miktarda para yatırıyorsun ve 56 yaşın dolunca bu para sana taksit taksit ödenmeye başlıyor ( tabi ana para değil !!) ana para duruyor ve ne kadar ana para birikmişse o güne kadar sen onun faizini almaya başlıyorsun emekli aylığı olarak. sen ölünceye kadar yatırdığın paranın faizini alıyorsun emekli olduktan sonra. yabancı ülkelerde yıllardır uygulanan ama ülkemizde yeni başlayan bir sistem.

Sayfa 1/23 12311 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •