Sayfa 1/5 123 ... SonSon
Arama sonucu : 38 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Digital Fotoğraf Makinası Satın Alırken.....

Duhul
    Apr 2006
    İkamet
    karadeniz
    Gönderi
    236

Exclamation Digital Fotoğraf Makinası Satın Alırken.....

3 yıl önce satın almış olduğum hp m417 makinamın lcd ekranı hasar gördü.
    onarım merkezine gönderdim, lcd ekranın yenilenmesi için benden 150 $ + kdv istediler, tabiki kabul etmedim. ( yabancı bir sitede 98 $ a sıfırı satılıyor.). Bu durumda artık yeni bir makina satın almam gerekiyor.

Alacağım makina amatörlükten çıkıp profosyonelliğe geçişte benim ihtiyaçlarımı karşılayabilecek orta seviye kullanıcı gurubuna hitap etmeli düşüncesindeyim.

Forum üyeleri içerisinde bu işi gayet iyi bilen arkadaşlarımız var. özellikle sayın erasure bu konuda bilgilerini bizlerle paylaşıyor,

Alacağım makinada optik zomm un yüksek olması( 8 - 10 x ve üzeri ) , çözünürlük 6 ve üzeri olabilir, 5 cm ve daha altında makro çekim, lcd 2,5" ve üzeri, iyi bir video çekimine olanak vermesi, bataryanın uzun süre dayanabilmesi, benim için tercih sebebi olacaktır,

Ayırabileceğim bütçe ise 500 ytl civarı.

Tercih edilebilecek markalar; canon, nikon, fujifilm, sony, kodak, panasonic

Bilgisini ve deneyimini paylaşacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim...

Esas

Sn.Extramar, yardımcı olurum, HP'de şanssızlık olmuş, servisler böyle, çoğu zaman
    aldığınız üründen daha fazla fiyatlara tamir vs yapabiliyorlar. Geçenlerde Asus DVD
    yazıcım bozulmuştu, 4 ay tamir ile uğraştım. Üstelik 45 YTL'lik ürün için 12 defa gittim,
    her gidişim 60km, kısaca dvd'nin 3-4 katını benzin parası olarak harcamak zorunda
    kaldım. Servisin olması güzel ama insanların böyle aldaltılması kötü ve kimse de birşey
    yapamıyor.

Bütçenize ve belirttiğiniz özelliklere göre güzel cihazlar var. Optik zoom arttıkça fiyat
    biraz artar ama bunu da size belirtirim, bazen biraz bütçenin dışına çıkmak daha iyi
    seçim yapmanızı sağlıyor. Bunu bende sıkça yaparım. 5-10 YTL fazla ile daha güzeli
    alınabilir. Ancak dolar kuru yüksek ve bu yüzden epeyce fiyatlar arttı. Birkaç model
    için araştırma yapayım, size sonra geri dönerim. Marka tercihinizi belirtmişsiniz, 10x üzeri
    zoom'lu modeller genellikle SLR-Like sınıfına giriyor, biraz daha pahalıcalar ama elinizdeki
    HP'den daha gelişmiş modellerdir. Birçoğu film çekiyor. Ekranlar da büyüdü, tabii son
    kararı vermek size kalıyor.

İlk aşamada size Canon SX10 IS önereyim, aslında buna bir bakın fiyatı sizin bütçenizden
    biraz fazla 20x optix zoom ve 10MP, 2.5" ekran, 1/3200 hız var. Şimdilik bu kadar diyeyim,
    öğleden sonra size model önerisi yaparım.

Duhul
    Apr 2006
    İkamet
    karadeniz
    Gönderi
    236

Esas

sayın erasure ilginize teşekkürler.
    belirtmiş olduğum bütçe opsiyonel ve yaklaşık değeri ifade etmek içindi, aslına bakarkasınız çokta acelem yok, kurların oturması için birkaç ay daha bekleyebilirim.

bu zaman içerisinde de ayrıntılı araştırma yapmak için zaman kalmiş olur,
    tavsiyelerinizi sabırsızlıkla bekliyorum.. saygılar..

CANON POWERSHOT SX100 IS DİJİTAL FOTOĞRAF MAKİNASI

Birim fiyatı: 208,90 EUR + KDV

Birim fiyatı: 517,65 YTL (KDV dahil)

Distribütor veya ithalatçı firma tarafından 2 yıl garantili

8.0 Megapiksel CCD

Canona özgü DIGIC III ve iSAPS teknolojisi

10x optik

4x dijital ile birlikte toplam 40x zoom gücü

Dijital Tele Dönüştürücü ve Güvenli Zoom işlevleri

Kamera titremesini ve görüntü bulanıklığını ortadan kaldıran optik görüntü sabitleyici (IS)

İnsan çekimlerinde daha başarılı netlik için Yüz Tespiti AF/AE/FE işlevleri

Yüz seçme tuşu

İzleme sırasında kırmızı göz düzeltme özelliği

18 çekim modu

Renklerim fotoğraf efektleri

Sesli ve sürekli video çekim özelliği

Geniş 2.5"" LCD ekran

Flaşsız iç mekan çekimlerinde ve düşük ışık koşulları altında mükemmel sonuçlar veren ISO 1600

Hızlı veri aktarımı için USB 2.0 Hi-speed bağlantısı

PictBridge ve Baskı / Paylaşım tuşu

Dijital Tele Dönüştürücü ve Güvenli Zoom işlevleri

Kamera titremesini ve görüntü bulanıklığını ortadan kaldıran optik görüntü sabitleyici (IS)

İnsan çekimlerinde daha başarılı netlik için Yüz Tespiti AF/AE/FE işlevleri

Yüz seçme tuşu

İzleme sırasında kırmızı göz düzeltme özelliği

18 çekim modu

Renklerim fotoğraf efektleri

Sesli ve sürekli video çekim özelliği

Geniş 2.5" LCD ekran

Flaşsız iç mekan çekimlerinde ve düşük ışık koşulları altında mükemmel sonuçlar veren ISO 1600

Hızlı veri aktarımı için USB 2.0 Hi-speed bağlantısı

PictBridge ve Baskı / Paylaşım tuşu

Canon yazıcılarla direkt baskı imkanı

2 Yıl Garantili

Esas

İstediklerinize yakın sayılabilecek 11 model belirledim. Fiyatları da sizin bütçenize
    yakın olduğu gibi, özelliklerinden dolayı epeyce fazla da olan var.
    İhtiyacım yok ama özelliklerini görünce hayran olduğum yeni modeller çıkmış, bizim
    Nikon'lar birkaç kilo ve boynumuz ağrıyor

Aşağıdaki tabloda bunları yanyana getirdim ve sizin özellikle istediğiniz bölümleri
    kırmızı kare ile gösterdim. Bunlardan yararlanırsınız. Bazılarının fiyatlarını bulamadım,
    ya çok yeni, ya da Türkiye'ye henüz gelmediğinden bunlar yok.

Kendime alsaydım 3 model arasında karar verirdim diyerek 3 modele indim. Bunların
    hepsi de kendine göre iyi özelliklerdedir.

Canon A710 IS - 510 YTL
    Canon SX100 IS - 595 YTL
    Canon SX110 IS - ---- YTL

Panasonic
    TZ5 - 490 YTL
    TZ3 - 700 YTL
    TZ2 - 500 YTL
    FZ8 - 650 YTL
    LZ7 - 500 YTL

Kodak Z812 IS - 595 YTL

Nikon P80 - 1100 YTL

Yukarıdaki tablodan Nikon 18X'e sahip ve marka kalitesinden dolayı pahalı, en uygun
    modeller Canon ve Panasonic'te var. Panasonic'teki modellerin bazıları Leica lense
    sahip, ki bu modeller öncelikle tercih edilmeli. Leica sıkı bir üreticidir ama pahalıdır,
    compact Leica'lar bile birkaç bin ytl'den aşağı değil.

Sonuçta Pananonic TZ5, FZ8 ve Canon SX100 IS'yi alınabilecek veya karar verilebilecek
    kadar iyi modeller olarak belirledim. 500 YTL altında kalması isteniyorsa TZ5 mükemmel
    bir seçim olur. 3" LCD (460000 dots) , 9,1 MP, 10x zoom (28-280mm), 5 cm macro,
    290 gr ağırlık, video çekimi, image sabitleme vs ile bence tercih edilebilir.
    Son karar size kalıyor, seçiminizde başarılar...

Duhul
    Apr 2006
    İkamet
    karadeniz
    Gönderi
    236

Esas

sayın erasure, ayırmış olduğunuz zaman için teşekkürler.
    vermiş olduğunuz modelleri her yönü ile inceleyeceğim,
    ayrıca sizden Fujifilm S2000HD hakkındaki görüşlerinizi alabilirmiyim ?
    fuji genel olarak tercih edilebilir bir markamıdır ?

http://www.letsgodigital.org/tr/19610/fujifilm-s2000hd/

gittigidiyorda sıfırına 500 ytl istiyorlar.

http://urun.gittigidiyor.com/FUJIFIL...33424#aciklama
    Son düzenleme : extramar; 18-11-2008 saat: 17:31.

Duhul
    Oct 2004
    İkamet
    Onuncu Köy
    Gönderi
    7,869
    Blog Yazıları
    57

Esas

Digital video kameraları incelerken, nelere dikkat etmeliyiz?
    Dvd'ye kayıt yapan var, mini dv'ye kayıt yapan var, gece çekebilen var, optik zoom özellikleri var, fiyatlarda uçurum var, uzaktan kumandalı var, var, var...

200 ytl seviyelerinde sony, samsung, canon var, bunların gece çekebilenleri bile var bu fiyatlara.

Tamı tamına salonda çekim yapacağım ve bir ay kullanacağım bir video kamera almam lazım.

Duhul
    Oct 2004
    İkamet
    34147
    Gönderi
    12,883
    Blog Yazıları
    158

Esas

Alıntı Originally Posted by extramar Yazıyı Oku
    sayın erasure, ayırmış olduğunuz zaman için teşekkürler.
    vermiş olduğunuz modelleri her yönü ile inceleyeceğim,
    ayrıca sizden Fujifilm S2000HD hakkındaki görüşlerinizi alabilirmiyim ?

http://www.letsgodigital.org/tr/19610/fujifilm-s2000hd/

gittigidiyorda sıfırına 500 ytl istiyorlar.

http://urun.gittigidiyor.com/FUJIFIL...33424#aciklama
    Sn.Erasure'un tavsiyelerinin dışına çıkmamak gerek. Ben de birşey eklemek istiyorum. Listedeki kameralar içinde kalem pil kullananlardan seçiniz. Zira özel bataryalar birkaç sene sonra ömürlerini doldurdukta çok zor bulunuyor, hatta hiç bulunabilmiyor. Benim bir de böyle bir kameram var 3 yaşında 2 bataryası sizlere ömür, sonuncusu ise çok zayıfladı. Halbuki kalem pili köy bakkalından dahi alabilirsiniz. Hayırlısını dilerim.

Esas

Alıntı Originally Posted by extramar Yazıyı Oku
    sayın erasure, ayırmış olduğunuz zaman için teşekkürler vermiş olduğunuz modelleri her yönü ile inceleyeceğim, ayrıca sizden Fujifilm S2000HD hakkındaki görüşlerinizi alabilirmiyim ?

Birkaç artısı var ve birkaç eksisi var, macro 10cm -ki çok fazla rahatsız
    etmez-, 1/1000 hız (ben daha hızlısını öneririm), ağırlık (yarım kilo kadar),
    çekim hızı (saniye'de 1.1 kare diyor, size önerdiklerim 2.5 veya 3 kare çekiyor)
    ve son olarak SLR-Like dizayn'dan dolayı daha büyükçe bir makinadır, pek cebe giremez.

Olumlu yada diğerlerinden biraz daha iyi tarafı ise, optik zoom'un yüksekliği,
    flaş mesafesi (8,8 mt), bunlar dışında benzer özellikler var. Aslında bunu da
    listenize ekleyin ve yakında görün, elinize bir alarak tuşları vs'yi biraz
    kurcalayın. Fiyatı da 500 YTL ve altında ise düşünülebilir, ancak kendi
    adıma kimseye Fujifilm'in modellerini aldırmadım, bu yüzden kaliteleri ve
    kullanım detayları hakkında birşey diyemeyeceğim. Size önerdiğim ve
    ok'larla gösterdiğim modellerle, sizin önerdiğinizin çektiği kareleri flickr,
    pbase gibi sitelerden bir inceleyin.

Ayrıca kullanım kitaplarını indirerek, menü vs'yi biraz inceleyin. Bu da
    çok yardımcı olacaktır. Örneğin Casio'nun menülerini hiç sevmem, aradığınızı
    unutuyorsunuz, çok karışık, yine Kodak'taki bazı modellerde de bu sıkıntılı,
    ve son olarak acele etmeyin, yavaş yavaş iyice inceleyerek alın. Kolay gelsin...

Sayfa 1/5 123 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •