Sayfa 3/6 İlkİlk 12345 ... SonSon
Arama sonucu : 41 madde; 17 - 24 arası.

Konu: Kalp ve Damar Hastalıkları

Duhul
    Nov 2008
    İkamet
    !!..!!
    Gönderi
    654

Esas

Koroner Arter Hastalı risk leri:

1. Yaş (erkeklerde ≥45, kadınlarda ≥55 veya erken menopoz)
    2. Aile öyküsü (birinci derece akrabalardan erkekte 55, kadında 65 yaşından önce koroner arter hastalığı bulunması)
    3. Sigara içiyor olmak
    4. Hipertansiyon (kan basıncı ≥140/90 mmHg veya antihipertansif tedavi görüyor olmak)
    5. Hiperkolesterolemi (total kolesterol ≥200 mg/dl, LDL-kolesterol ≥130 mg/dl)
    6. Düşük HDL-kolesterol değeri (<40 mg/dl)
    7. Diabetes mellitus (diyabet bir risk faktörü olmanın yanısıra, koroner kalp hastalığı varlığına eşdeğer bir risk taşıdığından risk değerlendirmesinde ayrı bir yeri vardır)
    daha fazlası: http://www.tkd.org.tr/kilavuz/k11/4e423.htm?wbnum=1604

Duhul
    Mar 2007
    İkamet
    İSTANBUL
    Gönderi
    55

Esas

sn DRCZ,ben 49 yaşındayım.Babamı yüksek tansiyondan 62 yaşında kaybettim.Annem de tansiyon hastası...dolayısiyle 3 sene önce birgün benim tansiyonumda 16/10 çıktı.haftada 14 kere ölçtükten sonra 2 kere bu değer çıktı.Doktor artık sende potansiyel tansiyon hastasısın dedei.Bende 3 yıldır diovan 80 kullanıyorum.şimdi saat gibi 12/8..benim sormak istediğim ben bunu ömür boyu kullanacakmıyım? Birde sol bacağımda 8 aydır yanma,hafif sızı ve ağrı var.Gitmediğim doktor kalmadı,dermatoloji,romatizma,psikolog,Fizik tedavi,Kalp damar hastalıkları...Ayağıma anjio bile yapıldı,temiz çıktı.sebebi belli değil ağrı devam ediyor.Ama sakın sigarayı bırak deme .Çünkü bu gittiğim doktorların hepside sigara içiyor.İçkiyi 5 senedir bıraktım.yemekler tuzsuz ve kırmızı et yemem....Ama yoğun bir iş stresi var.

Duhul
    Nov 2008
    İkamet
    !!..!!
    Gönderi
    654

Exclamation

Alıntı Originally Posted by ser53 Yazıyı Oku
    sn DRCZ,ben 49 yaşındayım.Babamı yüksek tansiyondan 62 yaşında kaybettim.Annem de tansiyon hastası...dolayısiyle 3 sene önce birgün benim tansiyonumda 16/10 çıktı.haftada 14 kere ölçtükten sonra 2 kere bu değer çıktı.Doktor artık sende potansiyel tansiyon hastasısın dedei.Bende 3 yıldır diovan 80 kullanıyorum.şimdi saat gibi 12/8..benim sormak istediğim ben bunu ömür boyu kullanacakmıyım? Birde sol bacağımda 8 aydır yanma,hafif sızı ve ağrı var.Gitmediğim doktor kalmadı,dermatoloji,romatizma,psikolog,Fizik tedavi,Kalp damar hastalıkları...Ayağıma anjio bile yapıldı,temiz çıktı.sebebi belli değil ağrı devam ediyor.Ama sakın sigarayı bırak deme .Çünkü bu gittiğim doktorların hepside sigara içiyor.İçkiyi 5 senedir bıraktım.yemekler tuzsuz ve kırmızı et yemem....Ama yoğun bir iş stresi var.
    Tansiyon ilaçlarını ömür boyu kullanman gerekiyor. Sigara konusunda başkasının yanlışı senın doğrun olamaz onun kesinlikle sigarayı bırakman gerekir. Ben içmiyorum. Ağrı için iyi bir beyin cerrahisine muayene olbilirsin. Bel fıtığı olabilir.

Duhul
    Nov 2008
    İkamet
    !!..!!
    Gönderi
    654

Esas

Kalp hastalıgını önlemek için kolesterolu düşürelim.....
    Daha geniş bilgi: http://www.tkd.org.tr/pages.asp?pg=376

Duhul
    Nov 2008
    İkamet
    !!..!!
    Gönderi
    654

Esas

Efor sırasında göğüs bölgesinde rahatsızlık hissi oluşuyorsa doktora baş vuralım. Bu kalp hastalşığı belirtisi olabilir.

Duhul
    Jul 2006
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    809

Esas

Alıntı Originally Posted by drcz Yazıyı Oku
    Sonra alkole ömür boyu ayrı kalalım.
    Sn.drcz;

Bu ölçüde katı olmaya gerek var mı bilemiyorum..salt gözlemsel bilgilerle davranış kalıbı oluşturmak bizi bilimsellikten uzaklaştırarak bir açmaza götürmez mi?
    Zira genel popülasyonla yapılan son çalışmalar ılımlı alkol tüketiminin kardiyavasküler hastalık mortalitesinde azalma ile ilişkili olduğunu göstermektedir.

İnançlarımıza ters gelse bile bu gerçeği kabul edip toplum önünde de ifade edebilmek aklın ve bilimin gereği olsa gerektir.

Bu vesileyle belirtmek isterim ki;hekimler toplum mühendisliğine soyunuyor görünmekten vazgeçmelidirler artık.Bugün hekim kökenli akademisyenler Ergenekon'un önemli aktörleri haline getirilmişlerdir.Cumhuriyete,laikliğe sahip çıkarak kötü örnek teşkil eden yurtsever dr.lar kitle psikolojisini kışkırtmanın bedelini en ağır şekilde ödeyeceklerdir..bundan kuşkunuz olmasın.

T.C keskin bir yol ayrımına gelmiş olsa bile..

İlgili olan veya olmayan herkesin konu hekimlik olunca ahkâm kesmekten büyük keyif aldıkları malûmunuzdur.Nedenlerini topiğimde uzun uzadıya yazdığım hekim nefretini aslında burada bile görebilmek mümkün.Bu,tüm hekimler yok oluncaya dek tükenmeyecek bir nefrettir..İmzam açık bir şekilde belirtiyor zaten..topikte polemik konusu olmasın diye anlayışınıza ve affınıza sığınarak burada kesiyorum.

sevgiler

Not: ılımlı alkol tüketimi ile erkeklerde günde 2 kadeh,kadınlarda 1 kadeh kastedilmektedir.

Duhul
    Jul 2006
    İkamet
    İzmir/Türkiye
    Gönderi
    18,646
    Blog Yazıları
    199

Esas

Başlıkta iki doktor önerilerde bulunmuş..

İkisini de okudum..

Doktorumu seçme özgürlüğüme dayanarak ben birini seçtim..

O benim doktorum.

Sadece tıp bilimine dayalı söyledikleri açısından değil, bir doktoru doktor yapan, içinde yaşadığı toplumun ve çağın gerçekleri açısından da söylediklerini sevdim seçtiğim doktorumun.

Şimdi kendimi daha iyi hissediyorum..

Sahipsiz değiliz.

Sağol doktor..

Duhul
    Jul 2006
    İkamet
    İzmir/Türkiye
    Gönderi
    18,646
    Blog Yazıları
    199

Esas

ANA'nın mönüsü

Dana kuşbaşı etli kuru fasulye... Bulgur pilavı... İslim kebap...
    Mantı...
    Hünkar beğendi...
    Kuzu kapama...
    Ispanak soslu ravioli...
    Izgara palamut...
    Kağıtta levrek.
    Ordövr tabakları...
    Meze tabakları...
    Salatalar...
    Deniz mahsulleri tabakları (somon, lakerda, karides)

Şimdi bu hangi restoranın mönüsü diyeceksiniz...
    Bu çok lüks bir lokantanın değil, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Berlusconi eskisi uçağı TC ANA'nın mönüsü.
    Başbakan yanında 17 kişiyle seyahate çıkacağı zaman tüm bu yemekler hazır bulunduruluyormuş uçakta.
    Lale devrinde uçak olsa, ancak bu kadar yemek olurdu herhalde.
    Birgün'den Güvenç Dağüstün'ün yazısından öğreniyoruz bunları.
    Uçakla ilgili ikram yazısını bulmuş Güvenç kardeşim.
    Hatta bir sabah uçuşunda simitlerle ilgili problem olmuş.
    Simitler soğuk diye ısıtmak için mikrodalgaya konunca sanki bayatmış gibi bir görüntü oluşmuş...
    Hazretler bundan şikayet edince bundan böyle simitlerin uçuştan hemen önce temin edilmesine karar verilmiş...
    Ayrıca kereviz sapı isteğinde bulunulmuş...
    Ama bütün olarak değil küçük küçük parçalar halinde verilecekmiş.
    İçecekler arasında içki haliyle yok...
    Ama çeşit çeşit kefir varmış...

http://www.aksam.com.tr/2009/06/08/y...in_monusu.html

Nasıl menü ama?

Ana'nın derken millet küfrediyoruz sanacak..

Bizim Başbakan'ın uçak seyahatindeki menüsü..Ne zaman vakit buluyorlar bu kadar tıkınmaya?

İnsana Tevfik Fikret'in meşhur şiiri geliyor..

"Yiyin efendiler yiyin, bu han-ı iştiha sizin
    Doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin"

Yesinler..İçsinler..

Onlar da ne yersen bu dünyada yiyeceksin diye düşünüyorlar ellaam..

İyi hoş da..

Kalp ve damar hastalıkları açısından nasıl bir diyettir bu menü?

Bu menüyü yiyen kaç zamanda ayrılır başımızdan?

Benim merak ettiğim bu..
    Son düzenleme : BORA YAŞAR; 08-06-2009 saat: 22:10.

Sayfa 3/6 İlkİlk 12345 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •