Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
Arama sonucu : 24 madde; 9 - 16 arası.

Konu: Hazine bonosu- tahvil ağırlıklı fonlar..

Esas

Alıntı Originally Posted by eray026 Yazıyı Oku
    Fonlarda, mevduatta olduğu gibi devlet garantisi varmı? Faizler düştüğüne göre fon almak en az mevduattaki kadar kazanmak mümkünmü?
    merhaba sayin Eray. Fonlar icin hic bir sekilde devlet garantisi yoktur. Ancak, bir bankadaki fonlar haczedilemez, rehnedilemez, bankanin varligi degildir vs. yani banka batsa bile fonlarin sahibi hala fonun sahibidir. banka batarsa fonlar bir baska kredi kurulusuna devredilir, veya banka devlet eline gecer ve siz de orada bozdurabilirsiniz. Ancak buna tek istisna, Imar Bankası'nda Devlet Bonolorunun satisinda yapildigi gibi (hatirlarsiniz olmayan bonolari satmislardi ve insanlar banka el konulunca ne yapacaklarini bilememislerdi, devletin bu olmayan bonolari uzun sure odememesi nedeniyle) eger bir baka size fonu almis gibi gosterip almazsa yani kayitlarda yoksa o zaman durum degisir. Tabi bu durum cok ayri bir konudur.

Duhul
    Aug 2008
    İkamet
    65+34
    Gönderi
    6,273

Esas

- Faizlerin dusmesi onemli degil. Tahvil-bono fonlarinin iyi isletileni mevduattan cok kazandirir, kotu isletileni az kazandirir. Turkiye'de mevduatlar her zaman icin bonolardan yuksek faiz verir bilesik olarak. Bu yuzden fonlar maca 1-0 yenik baslarlar. ama mevduat gibi baglandigi anda vade sonunu beklemek sart olmadigi icin, al-satlarla mevduattan iyi getiri elde ederler.

- gelecek PPK 19 Subat'ta. En az %0.50 en fazla %1.00 faiz indirimi bekleniyor.
    Forum kuralları

Forumumuz yeni adresinde eski gelenek ve kurallarıyla yoluna devam edecektir. Lütfen üyelik kaydınızı yapınız: http://www.hisse.net/topluluk/forum.php

3. Esas

bundan sonraki süreçte tcmb faiz indirimlerinde elini daha sıkı tutacaktır gibi görünüyor. daha önceden merkez faizi indirmeden faizler aşağıya gitmeye başlamıştı bile şu anda %15 seviyelerinde ve buraları aşağıya doğru kırmakta zorlanıyor.

Diğer bir ilgimi çeken nokta ise işkurun elinde 38-39 milyar ytllik tahvil bono var. Vu ocak ayında 150000 kiş daha başvurmuş işsizlik sigortasından yardım almak için. önümüzdeki günlerde istihdamın daha da azalacağına yani işsizlik fonunun kaynağının azalacağına ve daha fazla insanın bu fondan yardım alacağını düşünürsek. fon da elindeki tahvilleri çıkarmak zoruda kalıp faizlerdeki düşüşü engellemez mi? benimki bir yorum bu fonun toplam tahvil-bonolardaki payı ne kadar bilmiyorum ama bu da bence bir etken olacaktır.

Duhul
    Aug 2008
    İkamet
    65+34
    Gönderi
    6,273

Esas

2008 sonu toplam ic borc stoku 380 milyar TL. yani sizin rakama gore toplam kagitlarin %10'u onlarda, bu da devletin en buyuk borc vereni olmasi anlamina geliyor. alip satmasi elbette faizleri etkiler.

ama issizlik sigortasi basvurularinin artmasi bir anda bu portfoyu vuracak bir sey degil. 150 bin kisi ayda 600 TL sigorta parasi alsa, ayda 90 milyon TL cikis anlamina gelir. Iskurun aylik faiz geliri zaten 500 milyon TL civarinda olmali (38mily x 0.16 / 12). Sirf sigorta parasi odemek icin kagit satmasina ihtiyaci yok; kazandigi faiz geliri biraz azalir o kadar. bu hesapla sirf faiz geliri bile 700 bin kisiye sigorta odemeye yeter. kaldi ki basvuran kisi hayat boyu sigorta almiyor belli ay sonra odeme kesiliyor. ama iskur her ay faiz kazanmaya devam ediyor. kagit satmak zorunda kalmasi icin issizlik sigortasi alanlarin sayisinin 700 bini gecmesi ve hep orada kalmasi lazim.
    Forum kuralları

Forumumuz yeni adresinde eski gelenek ve kurallarıyla yoluna devam edecektir. Lütfen üyelik kaydınızı yapınız: http://www.hisse.net/topluluk/forum.php

Esas

Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    - Faizlerin dusmesi onemli degil. Tahvil-bono fonlarinin iyi isletileni mevduattan cok kazandirir, kotu isletileni az kazandirir. Turkiye'de mevduatlar her zaman icin bonolardan yuksek faiz verir bilesik olarak. Bu yuzden fonlar maca 1-0 yenik baslarlar. ama mevduat gibi baglandigi anda vade sonunu beklemek sart olmadigi icin, al-satlarla mevduattan iyi getiri elde ederler.

- gelecek PPK 19 Subat'ta. En az %0.50 en fazla %1.00 faiz indirimi bekleniyor.
    Tavsiye edebileceğiniz Bono/Tahvil fonu varmı ?

Duhul
    Aug 2008
    İkamet
    65+34
    Gönderi
    6,273

Esas

ayinesi istir kisinin lafa bakilmaz

son 6 aylik getirilere gore en iyiler siralamasi. yaninda yildiz olanlar baska fondan cevrilmis veya birlestirilmis olanlar: yani basarilarinin nedeni farkli olabilir, http://www.fonbul.com sitesinden her bir fonun icerigine bakarak ogrenebilirsiniz. son olarak: eur/usd cinsi dibs veya eurobond fonlarinin getirisinde kur artisinin etkisini oldugunu da unutmayiniz.
    Forum kuralları

Duhul
    Oct 2008
    İkamet
    Kahramanmaraş
    Gönderi
    204

Esas

Alıntı Originally Posted by debianmr Yazıyı Oku
    sayin simyager.

benim anladigim kadari ile sizin dediginiz tam gecerli olmayabilir. su konuda yanlissam duzeltir misiniz:

fon ayni zamanda alim satim yaparak getiriyi alim satim kazanclari ile arttirabilir. yani kagidi surekli olarak elinde tutmak zorunda degil. bazi donemler sadece elinde tutmak zorunda oldugu minimum % kadar bono tahvil tutar (ornegin minimum 50% ise bazen sadece o kadar tutar) bazi donemler ise %100'e kadar elinde kagit tutabilr. yani iyi yonetilen bir fon ile sadece tahvil almaktan daha iyi getiri saglanabilir, zamanlamayi iyi yapan bir fonsa.

bildigim yanlis degil ise alim satim ile kari arttirabilirler, sonuna kadar beklemeyerek, bu sekilde bazi iyi yonetilen fonlar cok kar ediyor. bu konuda bilgim yanlis ise duzeltebilir misiniz?

benim dusuncem bu cunku bazi tahvil / bono fonlari yillardir tahvil/bononun kendisinden daha iyi getiriyor.
    Dediğiniz %100 doğru eğer doğru fon bulunabilirse al-sat yapılmasa bile tahvilden daha fazla gelir elde edilebilir. Ama aldığınız risik bence tahvil-bono gibi hisselere göre getrisi daha az olan bir sistem için fazlaca risk olur gibime geliyor.
    Yada bizim tahmin etme şansımızın pek olmadığı ani durumlarda fon yöneticileri bu dalgaları yakalayabilirlerse mükemmel kazançlar da getirebilir pek tabii...

yada uygun bir fonda sizde al-sat yapabilirsiniz ama o iş beni aşar.

Bir de tavsiye edilebilecek fon meselesinde ne alırım ne de satarım. Benim fonlarla işim sadece A tipi borsa veya A tipi yatırım fonlarıyla olur. O yüzden hangi fon sorusuna verebilecek hiçbir cevabım yok maalesef.

Duhul
    Oct 2008
    İkamet
    Kahramanmaraş
    Gönderi
    204

Esas

Alıntı Originally Posted by al-sadik Yazıyı Oku
    Tavsiye edebileceğiniz Bono/Tahvil fonu varmı ?
    Tavsiye filan değil sadece böylr bir şeyin varlığından haberdar etmek için yazıyorum. Borsada hisse senedi gibi işlem gören, alım-satımı yapılabilen FBİST diye bir B tipi borsa yatırım fonu var.
    Aynen hisse senedi gibi al-sat yapılabilir, borsanın açık olduğu saatlerde ani bir faiz düşüşü filan bekliyorsanız, bir araştırın. Ben FBİST ile hiç işlem yapmadım, çok ayrıntılı bir bilgim yok: Bildiğim, borsada işelm yapılabildiği, yönetim ücretinin daha düşük olduğu gibi temel gevezelikleri...

Saygılar

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •