Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
Arama sonucu : 22 madde; 9 - 16 arası.

Konu: Konut Kredilerinde Son Durum

Esas

Son durum, ön cephedeki daire için anlaştık kapora verdim bu sefer , 105.000 tl istiyordu, 100 bine herşey içinde bağladım, 83.000 elden üzerinede fiat sitlo 2004 model aracımı vericem. Sözleşme imzaladık ay sonunda evi teslim alcam, krediyide yeni daireye göre düzelttirdim, artık bir sorun istemiyorum gerçekten çok yordu bu iş beni, yalnız burada çok fazla kasamadım, 15 gün önce 85.000 dedikleri bir daireye baktım dün 95.000 dediler, kiralıklarda hareketlenmiş, anlamadım biranda neler oluyor, araba piyasası gibi oldu sanırım, birde harçlar eskisine dönecek diye herkes bir anda ev almaya yönelmiş, 2.000 tl harçtan kar etmek için 10.000 tl fazla vermeye razı millet, ne insanlarız yaaa, bakın 3 ay sonra piyasada bu sefer durgunluğun alası başlıyor, mecbur olmasam hayatta almazdım ev.

Esas

MIlliyet Gazetesi'nin dunku Emlak ekine bakiyorum. Garanti Bankasi ve bir iki baska banka daha konut kredisi vadelerini 20 yila uzatip bir de ABD deki finansal krize sebep olan yeni tur konut kredisinide Turkiye'ye getirmisler. Belki daha once de bu tur konut kredisi vardi benim gozumden kacmis olabilir ama ben ilk defa goruyoum.

Bu tur konut kredisinde ilk 4-5 sene borcunuz cok dusuk faizden hesaplaniyor ama 5 senenin sonunda faiz orani firliyor. Bunun ABD de zamaninda cok populer olmasinin sebebi normal sartlar altinda insanlarin alamayacagi gayrimenkulu bankalar bu sayede konut kredisi acabiliyorlar.

O zaman akla su soru geliyor. Normal sartlar altinda yani 5 sene sonra faiz firladiginda odeyemeyecegini bile bile bir insan neden banka borcuyla gayrimenkul satin alir? Alir cunku spekulasyon yapmak icin yani alacagi gayrimemkulun degerinin artacagini tahmin ettigi icin alir. Yani bankalar bu tur konut kredileri ile insanlarin ev ihtiyacini gidermek degil spekulasyon yapmalarini tesvik eder hale geliyor.

Eger yukarida yazdiklarimda teknik bir yanlislik yoksa bankalar birligi'nin (yada hangi kurum sorumluysa) bu tur konut kredilerini yasaklamasi lazim. Cunku ABD'de olanlari yasamamak icin hicbir sebep yok. Allahtan konut kredisi faizi yillik bazda butun masraflar eklenince %20-22 arasinda dolasiyor. Bu da spekulatif yatirimlari bir nebze sinirlar ancak faizler dustukce ihtiyaci olmadigi halde bu tur kredilere basvuranlarda patlama olacaktir kanaatindeyim.

Esas

Enson HSBC'nin oranları en iyi görünüyor, 120 ay 1.31 %2 komisyonlu, ayrıca full hd tv hediye ediyor. Hayat sigortası zorunlu değilmiş.

Esas

Akbank 120 ay vadede 1.34'e çekmiş oranı.

Esas

Vakıfbank 120 ay, 1.32 yaptı.

Esas

Alıntı Originally Posted by seyfu Yazıyı Oku
    Vakıfbank 120 ay, 1.32 yaptı.
    Masraf %2 (asgari 1.000 TL)

Esas

slm;
    180 bin ekspertiz değeri olan bir eve 150 bin kredi en düşük orandahangi banka veriyor yakından takip eden arkadaşımız varmı acaba? bu konuda görüşlerini söyleyebilecek?. teşekkürler.

Esas

180 bin ekspertiz değeri olan bir eve 150 bin krediyi bu havada biraz zor alırsın.

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •