Sayfa 3/397 İlkİlk 123451353103 ... SonSon
Arama sonucu : 3174 madde; 17 - 24 arası.

Konu: dolar beklentim

Esas

Dolar için beklentim dış piyasaların içinde bulunduğu satış sürecinin bir süre sonra duracağı ve tepki hareketlerinin görülebileceğidir. Doların 1.50-1.52 seviyeleri kalıcı olarak geçilmediğinde dolar aşağı dönebilir gibi gözükmektedir. Ancak teknik olarak baktığımızda 16-09-2009, 01:53 tarihli yazımda belirtmiş olduğum gibi haftalık teknik göstergeler long pozisyona geçmek üzere denebilir.Ancak henüz geçmemiştir. Fakat çok sürmeyecektir diye düşünüyorum. Dolarda 1.50-1.52 seviyelerinin yukarı yönde kırılma sinyalleri net olarak gelmeden alım zarar ettirebilir.Gelecek olası bir geri çekilmede dolar için kademeli alım yapılabilir sadece ne kadar pozisyonun ne kadar zaman ve oran olarak taşınacağının iyi hesaplanması gerekir.Zira bantları kırması durumunda bugün itibari ile gözüken dolarda çok şiddetli yükselişlerin olamayacağı yönündedir ancak izlenmesi yararlı olacaktır.

16-09-2009, 01:53 Tarihli yazım Aşağıdadır

usd/try 1.45 lere kadar düşebilir ama haftalık grafiklerde dolar long pozisyona geçiş için süre kısalıyor. Yurt dışı raporlara göre eylül ayı borsalarda git-gel şeklinde geçsede ekim ve kasım aylarında piyasalar bozacak gibi. Dolar için dikkatli olunmalı durumunuza göre risk/getiri tercihlerinizi dikkatli yapmanız iyi olur diye düşünüyorum.

Bilgi Notu : Yatırım danışmanlığı değildir sadece kişisel düşüncelerin paylaşılmasıdır.
    Son düzenleme : Tolga76; 02-10-2009 saat: 05:11.

knz Guest

Esas

Federal reserve baskani ben bernanke dolarin yerine alabilecek kadar
    guclu bir para birimi olusmasi halinde bunun dolarda deger kaybina yol
    acabilecegini ancak kendisinin dolarin statusunu kaybetmesine neden
    olabilecek boyle bir risk gormedigini soyledi.

Kongre`ye konusan bernanke dunya bankasi baskani robert b. Zoellick`in
    dolarla ilgili son yorumlarina dair bir soruyu cevaplarken, `dolar icin
    kisa vadeli ve acil riskler soz konusu degil` ifadelerini kullandi.

Dunya bankasi baskani gelecege bakildiginda dolara alternatif para birimlerinin gelismekte oldugunun goruldugunu soylemis ve durumu abd`nin borclarini nasil yonetecegine bagli olacagini soylemisti.

Duhul
    Nov 2008
    İkamet
    ISTANBUL
    Gönderi
    1,018

Esas

Dünyada doların hakimiyetinden rahatsız olanların sesi yükseliyor. Ama dikkat ederseniz şikayetler genellikle doların değer kaybettiği anlarda artmaya ve gür çıkmaya başliyor......Peki kim bunlar?.. En başta doların deger kaybetmesinde ihracatı olumsuz etkilinen ve elinde trilyonluk US tahvilleri bulunan Çin, kalkınmaları ihracata dayalı gelişmekte olan ülkeler ve gelirleri petrol, gaz ve diğer madenlere bağlı olan ülkeler vee AB ülkeleri....Kimi ülkeler, dolar benim ulusal para birimim karşısında düşüyor malımı ABD ye ve dışarıya satamiyorum derdinde... kimisi dolar degersiz petrolum ve gazım ucuza gidiyor derdinde kimiside dolar portföyüm değeri eriyor derdinde......... Ulusal para birimi degerlenince sevinen tek ülke herhalde biziz gördüğüm kadarı ile..

Bu ülkelerin yeni bir global reserv para birimnden bahsetmeleri birazda ABD ye bölöf çekme anlamınada gelmektedir...Ama yakın zamanda alternatifleride yoktur....

Çünkü, Dolar şu anda hala dünyanın rakipsiz en güçlü para birimidir...."Güç ile değer "'i birbirinden ayırmak gerekir..Bir para birimi için ikisi aynı şey değildir..USD nin arkasındaki güç ABD nin askeri, siyasi, teknolojik, kültürel, finansal ve ekonomik güçtür. Dünyada hala bu gücün çeyreği bile yoktur..
    ...

Peki bu dolarcık hala dünyanın tartışmasız en güçlü parası ise niye deger kaybediyor?.....

bunun cevabını en iyi yine o parayı bastıranlar bilir...

Mesela sayısız nedenlerinden sadece bir tanesini söyliyeyim....ABD cari açığını küçültmek için bütün dünyanın öfkesini üstüne alacak anti-dampinglere başvurmaktan ziyade doların değerini düşük tutmayı yeğliyebilir....

Ama dolar değer kaybettiğii zaamanda dünya ağlamaya başliyor...üretim ve ticaret daralmaya başliyor.....ve bu defada doların itibarı, şerefi ve namusu dillere düşmeye başliyor...ABD bunuda herkesten daha iyi fark ediyor zaten ....Dolayısıtla muhakkak vardır bir planları...

Bana göre doların bu seviyelerde uzun müddet kalması güçlü bir ihtimal değildir......ayrıca dolar ve altını orta ve uzun vadeli yatırımlar için nisbeten riski en az yatırım araçları olarak görüyorum...

Esas

Dolarda bugün itibari ile değişen bir durum yoktur aşağı yönde sarkmalar devam etmektedir.Yukarda ise geçilemediği sürece satmak için iyi seviyeler olan 1.50-1.52 seviyeleri durmaktadır.Bu bant hareketlerinde alış satışlar yapılabilir.Olası bant seviyelerinin bir yönde kırılıp kırılmayacağıda izlenmeye devam edilmelidir.

Bilgi Notu : Yatırım danışmanlığı değildir sadece kişisel düşüncelerin paylaşılmasıdır.

Esas

Dolar için gerçekleşebilecek olası destek ve direnç seviyeleri aşağıdadır.

Direnç: 1.4873-1.4845-1.4817-1.4780-1.4743-1.4715

Pivot: 1.4687

Destek: 1.4650-1.4613-1.4585-1.4557-1.4520-1.4483

Dolar da bant hareketi devam etmektedir. Bant aşağıda 1.45 yukarda 1.50-1.52 seviyeleri arasındadır. Doların 1.45 seviyesinin altına kısa vadede aşırı satım seviyelerine sarkma ihtimali olabilir.Ancak şu andaki görünüm bant için kalmaya devam edecek gibi durmaktadır.İzlenmesi yararlı olabilir.

Bilgi Notu: Bu seviyeler değerlendirilirken en yüksek ve en düşük seviyeyi gün içinde göreceğinin garantisi değildir bu seviyeler olası yükseliş yada düşüşlerde o anki trendin dönüşü için deneyebileceği seviyelerdir.Bu seviyelerin kırılması yada geçilmesi halinde bir sonraki seviyenin neresi olabileceği hakkında bilgi vermek üzere yazılmıştır.Unutulmaması gereken not kırılan destekler direnç kırılan dirençler destek olur. Bu seviyelerin geçilip geçilmemesi noktasında başka teknik değerlendirmelerle destek ve direnç noktalarındaki alıcı ve satıcıların ne kadar kuvvetli olduklarına bakılması önerilir.Yatırım danışmanlığı değildir sadece kişisel düşüncelerin paylaşılmasıdır.

Duhul
    Jul 2009
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    2,051

Esas

IMF beklentisi ile ilgili gelişmeler nedir arkadaşlar? Bilgisi olan varmı?

Dolar 1,46ya tutundu mu yoksa?

Esas

Alıntı Originally Posted by F430 Yazıyı Oku
    IMF beklentisi ile ilgili gelişmeler nedir arkadaşlar? Bilgisi olan varmı?

Dolar 1,46ya tutundu mu yoksa?

İmf haberinin resmi ağızlardan anlaşma sağlandığına yönelik bir açıklama yapılana kadar söylenenlere pek dikkat edilmemesi bence doğru gibi geliyor. İmf ile ilgili yapıldı yapılıyor gibi haberler çok uzun süredir devam etmekte dünyadaki sermaye hareketlerini takip etmek imf haberinden daha önemli bence.

Yatırım danışmanlığı değildir sadece kişisel düşüncelerin paylaşılmasıdır.

Duhul
    Jul 2009
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    2,051

Esas

Tolga bey haklısınız o konuda. Ama imf beklentileri yüzünden şişmedimi borsamız? düşmedimi dolarımız?

Bu açıdan bakmak gerekirse ne gibi tutum izlenmeli?

Sayfa 3/397 İlkİlk 123451353103 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •