Sayfa 2/1175 İlkİlk 123412521025021002 ... SonSon
Arama sonucu : 9396 madde; 9 - 16 arası.

Konu: Turk ekonomisi intihar ediyor

Esas

merkez bankası doları bir an önce 1.6-1.7 aralığına çekmelidir. serbest piyasa herkesin kafasına göre takıldığı bir yer değildir.

2. Esas

Alıntı Originally Posted by engink Yazıyı Oku
    merkez bankası doları bir an önce 1.6-1.7 aralığına çekmelidir. serbest piyasa herkesin kafasına göre takıldığı bir yer değildir.
    Merkez bankasi tek basina dolari toplayamaz, yurtdisinda bir trend varken bu mumkun degil ancak deli gibi sicak para akisina bir kontrol getirilmelidir, spekulatif hareketler oldugu gun gibi acik, nasil dolar 1 ayda ucarken mudahele edilmesi dogruyken, borsada ucus olurken (zarar eden de yukseliyor kar eden de) birilerinin bu paranin neden geldigini ve nasil cikacagini cikarken neleri alip goturecegini bilmesi ve onlem almasi lazim, birakiniz yapsinlar donemi bitti, bizde hala bu var.

Imf anlasmasi niye aliniyor cunku su anda yukselen borsa imf`den para girisi oldugu anda geri gelecek ve para babalari paralarini ceplerine koyup gidecekler.

Bu borsa milli ve milletin borsasi degildir ve hicbirsey ifade etmiyor. En azindan benim icin etmiyor.

Doviz kurunn dususu Turkiye`nin ekonomik olarak cokusudur, cokus issizligi de savasi da getirir.

Issizlik bir ulkenin en buyuk sorunudur. Ama "Herkes is bulmak zorunda degil"

Saygilarimla.

3. Esas

Yilsonu issizlik %16 dan asagi olmayacak, hala faiz indiriyorlar, bazilari cikiyor konut talebi patlamasi olacak diyor 2010 da, kim talep edecek ? Bu kadar mi cahiller ? Konut sektorunde trend donusu yillar alir, issizlik kilit oyuncudur, kim ne derse desin, secimlere %16 ve ustu ile girilirse gelin ne olacagini siz dusunun. Benim belirledigim hedf %20 issizliktir mevcut ekonomik gostergeler devam ettigi surece.

Saygilarimla.

Esas

Alıntı Originally Posted by st1905 Yazıyı Oku
    Yilsonu issizlik %16 dan asagi olmayacak, hala faiz indiriyorlar, bazilari cikiyor konut talebi patlamasi olacak diyor 2010 da, kim talep edecek ? Bu kadar mi cahiller ? Konut sektorunde trend donusu yillar alir, issizlik kilit oyuncudur, kim ne derse desin, secimlere %16 ve ustu ile girilirse gelin ne olacagini siz dusunun. Benim belirledigim hedf %20 issizliktir mevcut ekonomik gostergeler devam ettigi surece.

Saygilarimla.
    Elinde konutlar patlayanlar konut talebi patlaması olacak demeleri normal

5. Esas

Gazi Ercel ve Yasar Erdinc vardi haberturkte, gazi ercel onumuzdeki alti ayda dolari 1.30-.1.40 bekliyor, tl`de kalmak cok iyimis, yasar erdinc ise bunun bir felaket olacagini korkunc bir issizlik olacagini soyluyor, onlem alinmali diyor.

Peki Gazi Ercel hakkinda biraz bilgi vermek isterim o zaman sizlere *Yorumsuz*

http://www.tumgazeteler.com/?a=1253700

http://www.tumgazeteler.com/?a=4617174

Yasar hocaya gelince, kendisinin gorusleri aslida dogru olmasina ragmen ruh hastasi amerika ekonomi yonetimi dolarin ipini cektigi icin, dunyada yalan bir para bollugu olustu, ancak dolarin ipinin cekilmesinin tum dunyada yasaigimiz krizden cok daha buyuk bir kriz getirecegi de kesindir.

Yasar Erdinc haklidir ancak dunya`nin delirdigi noktada mantik kaybolur.

Esas parite

Türkiyede ki dövizin ucuz yada pahalı olması olayı tamamen parite ile ilgilidir Türk halkı döviz deyince aklına tamamen dolar gelir ama diğer para birimlerine pek bakmaz diğer para birimleri ile birlikte kıyaslandığında tl o kadarda pahalı değildir.Dediğim gibi sadece parite sayesinde zaten ayakta kalabiliyoruz emtia girdilerimizi $ ile alıdığımızdan ucuz alıyoruz ürettiğimiz malı ise daha çok avrupa ya ihraç ettiğimiz için € üzerinden sattığımızdan pahalı satıyoruz ki buna rağmen dış ticaret açığı veriyoruz ve gsmh mız $ üzerinden ölçüldüğü için büyüyoruz gözüküyor şu an parite aşağı yukarı 1.5 civarında diğer piyasalarla faiz-borsa ile korelasyonu inanılmaz üst düzeyde allah korusun parite 1e1 olsa Türkiye toz duman olur borsa endeksi 1$ ın altına faizler kimbilir kaça çıkar tam tersi olur da 1e2 pariteye doğru giderse bu seferde endeks 80-90 100bin bile olur. Kısaca paritenin geleceğini bilen malı götürür.

7. Esas

Borsa isterse 5milyon olsun, benim demek istedigim issizlik ne olacak, kore devalue etti parasini simdi ticaret eskiye gore cok daha iyi, bizde de saldim cayira anlayisi var, parite hareketi olabilir, biz insanimizi issiz birakmak zorundamiyiz ? 1.40 veya 1.30 milyonlarca issiz demektir, bunu herkes biliyor, ee o zaman ne yapmak lazim, kontrol lazim, diger secenek son 7 yilda oldugu gibi ekonomiyi sicak paraya teslim etmektir o da gayet guzel sonuclar doguracaktir.

Esas piyasa ve işsizlik

Bir önceki yazımı piyasa ağzıyla yazdım piyasanın neyi ve nasıl fiyatladığı ile ilgiliydi

Düşük kur ithalat demektir bu kısmen doğru adam içeride üreteceğine dışarıdan aynı fiyata yada hatta altına getirir satmaya çalışır hem işin riskini almaz bir de fabrika kur onlarca yüzlerce kişiyi çalıştır onların maaşlarıyla dertleriyle uğraş işine gelmez burda bir satış takımı kurar satarsa satar satamazsa sadece onun derdi ile uğraşır.
    Peki yüksek kur üretim mi demektir?
    Buda kısmen doğru adam bakar dışarıdan getirsem pahalı en iyisi içerde ben bunu üretip satıyım der, derde kazın ayağı tam öyle değildir bizim gibi özellikle enerjiyi ve üretim emtialarını dışarıdan alan bir ülke için yüksek kur tam anlamıyla bir çözüm değildir.Aldığımız enerji ve emtialar dövizle olduğundan bu seferde yüksek fiyattan almak zorunda kalırız ve bu üretim maliyetlerini etkiler ha içerde üretmişim ha dışardan getirmişim yine pek bir farkı kalmaz birde üstüne enflasyon ile mücadeleye başlarız.
    E peki nasıl yapıcaz da bu sarmalı kırıcaz işsizliği minumum seviyelere çekicez..
    Bir kere Türkiye yi iyi tanıycaz ister tarım da olsun ister sanayi de olsun nerede hangi bölgelerde en az maliyetle ne üretilir onun hesabını yapıcaz her şeyden iyi kötü biraz üretelim hepsinden üretelim olmıycaz 3-5 üründe markalaşıcaz dünyanın öbür ucunda adama örneğin en iyi ayakkabı yada en iyi elbise yada en iyi domates nerde üretilir dendiğinde adam TÜRKİYE diyecek.
    Bizim esas sorunumuz bence kurdan çok bir üretim stratejimizin olmaması bunu da benim yapacak durumum yok bir büyüğümüzün bir önderimizin bunu gerçekleştirmesi lazım ki Türk halkı ona güvensin ve peşinden gitsin...

Sayfa 2/1175 İlkİlk 123412521025021002 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •