Sayfa 2/7 İlkİlk 1234 ... SonSon
Arama sonucu : 49 madde; 9 - 16 arası.

Konu: bir kitap okudum hayatım değişti!

Duhul
    Jul 2006
    İkamet
    İzmir/Türkiye
    Gönderi
    18,646
    Blog Yazıları
    199

Esas

Esas

John Steinbeck Gazap Üzümleri

William Faulkner Ses ve Öfke
    John Steinbeck Fareler ve İnsanlar
    Albert Camus Yabancı
    Charles Dickens İki Şehrin Hikayesi
    George Orwell Bin Dokuz Yüz Seksen Dört
    Harper Lee Bülbülü Öldürmek

Duhul
    Jun 2008
    İkamet
    Papatyanın hışırdamadığı, hapşurmadığı, kokmadığı
    Gönderi
    9,983
    Blog Yazıları
    7

Esas 20 Kasım - Google'den Selma Lagerlöf doodle.. Selma Lagerlöf kimdir?

Selma Lagerlöf

http://tr.wikipedia.org/wiki/Selma_Lagerl%C3%B6f

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Selma Lagerlöf

Selma Lagerlöf
    Doğum 20 Kasım 1858
    Mårbacka, Värmland, İsveç
    Ölüm 16 Mart 1940 (81 yaşında)
    Mårbacka, Värmland, İsveç
    Vatandaşlık İsveç
    Milliyet İsveçli
    Meslek Yazar
    Önemli ödülleri 1909 - Nobel Edebiyat Ödülü
    Selma Lagerlöf (d. 20 Kasım 1858, Marbacka, İsveç - ö. 16 Mart 1940, Marbacka, İsveç) İsveçli yazar. Efsane ve masallara dayanan yapıtlarıyla tanınmıştır. Nobel Edebiyat Ödülü'nü alan hem ilk kadın yazar, hem de ilk İsveçli yazardır.

Hayatı

Selma Lagerlöf, Carl Larssontarafından çizilmiştir, 1908

1858 yılında på Värmland'da Marbacka adlı bir çiflikte dünyaya geldi. Çocukken geçirdiği bir hastalık yüzünden bir süre sakat kaldı. Dönemin geleneklerine göre evde özel eğitim gördü. 1882 sonbaharında babasının rızası olmadan Stockholm'de öğretmen okuluna girdi. Eğitimi sırasında babası ekonomik sıkıntıya girdi ve Marbacka çiftliği satıldı. 1885'te babasını kaybeden Selma Lagerlöf aynı yıl Landskrona'da öğretmenliğe başladı. İki ciltlik romanı Gösta Berlings Saga'yı bu sırada yazdı. 1924'te Mauritz Stiller'in sinemaya uyarladığı roman, Lagerlöf'ün doğup büyüdüğü Vaermland bölgesinin en parlak dönemini, bölgenin demir döküm atölyeleri ve küçük malikanelerle dolup taştığı yıllardaki yaşamı anlatıyordu.1890'larda İsveç'te romantizmin canlanışında önemli bir rol oynadı ve Osynliga Länkar (Görünmez Bağlar)'ı yazdı. 1895'te bir burs kazanınca,öğretmenliği bırakarak yurtdışı gezilerine katıldı ve kendini tamamen yazmaya verdi. İtalya'ya yaptığı ziyaretten sonra Antikrists mirakler (Deccal'in Mucizeleri)'i adlı sosyalist içerikli romanını yayımladı. Bunu en iyi yapıtlarından biri sayılan En herrgårdssägen (Malikane öyküleri) ile Mısır ve Filistin'de geçirdiği kışın etkisiyle yazdığı, kendisine İsveç'in en önde gelen romancısı niteliğini sağlayan iki ciltlik Jerusalem (Kudüs) izledi.Diğer önemli yapıtları arasında, özlü ve güçlü bir anlatımı olan Herr Arnes penningar (Bay Arnes'inHazinesi; 1904) yer alır.
    I. Dünya Savaşı başlayınca çok sarsılan Lagerlöf, birkaç yıl süreyle pek ürün vermedi. Daha sonra Marbacka (1922), Ett Barns Memoarer (Bir Çocuğun Anıları; 1930) ve Dagbök för Selma Lagerlöf (Selma Lagerlöf'ün Günlüğü; 1932) adlı kitaplarında incelikli bir üslupla çocukluğunu anlattı. Vaermland'ı konu alan üçlemesiyle de tanınan Lagerlöf, çağdaş öykü yazarlarının en yeteneklilerinden biri sayılır.

Lagerlöf'ün en iyi eseri olan Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige (Nils Holgersson'un yabankazlarıyla maceraları) adlı kitabından yola çıkarak hazırlanan çizgi film dizisi, Türkiye'de Uçan Kaz adıyla gösterilmiştir. Kitabı okumadım ama ilk izlediğim çizgi filmlerden...
    Uçan Kaz - Vikingler - Clementine - Voltran Türkçede ayrıca Kurtlar ve Uçan Kazlar adlı çocuk kitapları vardır.

Eserleri

• Gösta Berlings Saga (1891)
    • Osynliga länkar (1894)
    • Antikrists mirakler (1897)
    • En herrgårdssägen (1899)
    • Jerusalem (1901-02)
    • Herr Arnes penningar (1904)
    • Kristuslegender (1904)
    • Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige (1906-07)
    • Liljecronas hem (1911)
    • Körkarlen (1912)
    • Kejsarn av Portugallien (1914)
    • Troll och Människor (1915)
    • Löwensköldska ringen (1925)
    • Carlotte Löwensköld (1927)
    • Anna Svärd (1928)
    • The Silver Mine
    • Zacharias Topelius

http://www.aktifhaber.com/googleden-...le-888051h.htm
    ~ O.K.U. ~
    Forum Kuralları

Hayat bazen çok cimridir.
    İnsanın yeni bir duygu tatmaksızın günler, haftalar, aylar hatta yıllar geçirdiği olur.

Esas

'wuthering heights' yani uğultulu tepeler... kitap okuma aşkını bana bu eser kazandırdı diyebilrim..

Duhul
    Jun 2008
    İkamet
    Gönderi
    9,983
    Blog Yazıları
    7

Exclamation

En iyi açılış cümlesi
    29.Emily Bronte Rüzgarlı Bayır

-Kütüphanemde bu kitap yok. Bu yüzden giriş cümlesini bilemiyorum.-

En iyi kapanış cümlesi
    58.Emily Bronte Rüzgarlı Bayır
    "Sakin gökyüzünün altında, mezarların çevresinde dolandım. Fundalar ve çan çiçekleri arasında uçuşup duran pervaneleri izledim. Otları hışırdatan hafif rüzgârın fısıltısını dinledim. İnsan, nasıl olur da bu sakin toprağın altında yatanların huzursuz bir uykuda olduğuna inanabilir, şaşırdım."

-Mezarlıkta bitiyor galiba, kitaplarda kullanılan tasvirler, betimlemeler iyi olursa gerisini hayal gücümüz hallediyor. Birçok kitap satın alıyor ya da netten indiriyorum ama okuyabiliyor muyum? Hayır!-

Uğultulu Tepeler

Yazarı Emily Brontë

Dili İngilizce
    Türü Roman
    Yayınevi Thomas Cautley Newby
    Anadilinde basım tarihi 1847
    ISBN Yok

Uğultulu Tepeler, Rüzgarlı Bayır veya özgün adıyla Wuthering Heights, Emily Brontë'nin tek romanı. İlk kez 1847 yılında Ellis Bell mahlası ile yayımlanmıştır. Emily vefat ettikten sonra kız kardeşi Charlotte eseri yayıma hazırlayıp, Emily'nin gerçek ismi ile eserin ikinci bir baskısını yayımlamıştır. Eserin ismi konu aldığı hikâyenin merkezî figürlerinden olan bir malikâneden gelmektedir.

Bugün İngiliz edebiyatının klasiklerinden sayılan roman ilk yayımlandığında hem olumlu hem de olumsuz tepkilerle karşılaşmıştır. İç içe geçen yenilikçi yapısı karışık tepkiler almıştır. Her ne kadar ilk başlarda Charlotte Brontë'nin Jane Eyre isimli eseri Brontë kız kardeşlerin çıkarttığı en iyi çalışma olarak tanınmış olsa da, sonradan gelen eleştirmenlerin çoğu Uğultulu Tepeler'in özgünlüğü ve başarısının onu Brontë kız kardeşler tarafından çıkarılmış en iyi eser yaptığını öne sürmüşlerdir.

Uğultulu Tepeler'in birçok adaptasyonu gerçekleşmiştir: Birkaç film, radyo ve televizyon oyunları ve iki müzikal (Heathcliff dahil). Ayrıca Kate Bush'un popülerleşmiş bir şarkısına da ilham kaynağı olmuştur ki şarkı daha sonra birçok sanatçı tarafından tekrar seslendirilmiştir.

Türkçe çevirileri

(1946). Rüzgarlı Bayır. Ankara:Milli Eğitim, Dünya Edebiyatından tercümeler, Çev.: Emel Harunoğlu ve Naciye Öngül
    (2012), Uğultulu Tepeler, İstanbul:Can Yayınları ICBN:9750714153, Çev.: Naciye Akseki Öncül

Önce filmini izleyeyim bakalım, kitabı okumadım ama yine bir başka 19. yüzyıl İngiliz romancısı Jane Austen'in Gurur ve Önyargı (Pride and Prejudice) eserini beğenmiştim.
    ~ O.K.U. ~
    Forum Kuralları

İnsanın yeni bir duygu tatmaksızın günler, haftalar, aylar hatta yıllar geçirdiği olur.

Esas

Alıntı Originally Posted by i-ked Yazıyı Oku
    En iyi açılış cümlesi
    29.Emily Bronte Rüzgarlı Bayır

-Kütüphanemde bu kitap yok. Bu yüzden giriş cümlesini bilemiyorum.-

En iyi kapanış cümlesi
    58.Emily Bronte Rüzgarlı Bayır
    "Sakin gökyüzünün altında, mezarların çevresinde dolandım. Fundalar ve çan çiçekleri arasında uçuşup duran pervaneleri izledim. Otları hışırdatan hafif rüzgârın fısıltısını dinledim. İnsan, nasıl olur da bu sakin toprağın altında yatanların huzursuz bir uykuda olduğuna inanabilir, şaşırdım."

-Mezarlıkta bitiyor galiba, kitaplarda kullanılan tasvirler, betimlemeler iyi olursa gerisini hayal gücümüz hallediyor. Birçok kitap satın alıyor ya da netten indiriyorum ama okuyabiliyor muyum? Hayır!-

Uğultulu Tepeler

Yazarı Emily Brontë

Dili İngilizce
    Türü Roman
    Yayınevi Thomas Cautley Newby
    Anadilinde basım tarihi 1847
    ISBN Yok

Uğultulu Tepeler, Rüzgarlı Bayır veya özgün adıyla Wuthering Heights, Emily Brontë'nin tek romanı. İlk kez 1847 yılında Ellis Bell mahlası ile yayımlanmıştır. Emily vefat ettikten sonra kız kardeşi Charlotte eseri yayıma hazırlayıp, Emily'nin gerçek ismi ile eserin ikinci bir baskısını yayımlamıştır. Eserin ismi konu aldığı hikâyenin merkezî figürlerinden olan bir malikâneden gelmektedir.

Bugün İngiliz edebiyatının klasiklerinden sayılan roman ilk yayımlandığında hem olumlu hem de olumsuz tepkilerle karşılaşmıştır. İç içe geçen yenilikçi yapısı karışık tepkiler almıştır. Her ne kadar ilk başlarda Charlotte Brontë'nin Jane Eyre isimli eseri Brontë kız kardeşlerin çıkarttığı en iyi çalışma olarak tanınmış olsa da, sonradan gelen eleştirmenlerin çoğu Uğultulu Tepeler'in özgünlüğü ve başarısının onu Brontë kız kardeşler tarafından çıkarılmış en iyi eser yaptığını öne sürmüşlerdir.

Uğultulu Tepeler'in birçok adaptasyonu gerçekleşmiştir: Birkaç film, radyo ve televizyon oyunları ve iki müzikal (Heathcliff dahil). Ayrıca Kate Bush'un popülerleşmiş bir şarkısına da ilham kaynağı olmuştur ki şarkı daha sonra birçok sanatçı tarafından tekrar seslendirilmiştir.

Türkçe çevirileri

(1946). Rüzgarlı Bayır. Ankara:Milli Eğitim, Dünya Edebiyatından tercümeler, Çev.: Emel Harunoğlu ve Naciye Öngül
    (2012), Uğultulu Tepeler, İstanbul:Can Yayınları ICBN:9750714153, Çev.: Naciye Akseki Öncül

Önce filmini izleyeyim bakalım, kitabı okumadım ama yine bir başka 19. yüzyıl İngiliz romancısı Jane Austen'in Gurur ve Önyargı (Pride and Prejudice) eserini beğenmiştim.

selam...............

madem doğadaki betimlemeleri canlı tasvirden hoşlanan bir okuyucu kimliğine sahipsiniz o halde yaşar kemalin eserlerini mutlak okumuş olmalısınız.................

denizi........içinde yüzen balığı......ağacı........solan yaprağı.......çiçeği.......böceği........ve ve insanı kadınıyla erkeğiyle kundaktaki bebesiyle yüreğinize işleyerek betimler ve nakşeder tüm dünyanın önünde eğildiği büyük üstad................

evet elbette emily bronte...........rus tolstoy.....dostoyevski de öyle...............

amma velakin anadolunun içinde barındırdığı hazine şiirde nazım hikmeti ve edebiyatta yaşar kemali armağan etmiştir insanlığa........

özümüz o denli zengin ki............

diğerlerine fırsat kalmayacaktır hattızatında...........

yeteki biraz başımıza özümüze içimize çevirelim ve okuyalım derim................

doğa arayana doğa.............

gurbet arayana gurbet...........

sevda arayana sevda...........

mahpusluk arayana mahpus.......

toprağı insanı ve emeği arayana emeği alınterini umudu ve umutsuzluğu verir yaşar kemal dağın öteki yüzü ile.............

aziz nesin tek yol ile

faruk nafız han duvarlarıyla......................

ve de niceleri...........

iyi yıllar dilerim...................

Esas

Gazap üzümleri
    Uğultulu tepeler
    Oblamov
    Suç ve ceza
    Sefiller
    Karamozov kardeşler
    Ecinniler-Dostoyevski
    Peloponnessos Savaşları, Thukydides,
    İlyada-Odysseia Homeros Çeviren: Azra Erhat/ A. Kadir Can yayınları (Özellikle bu çeviri)
    Yaratılış-Gore VİDAL
    İmparator Julian-Gore VİDAL Satışta değil ikinci el olarak internette bulmuştum.
    Nietzsche Ağladığında
    Çanlar kimin için çalıyor ?
    Savaş ve Barış
    Devlet-Platon
    Tarih-Herodot
    Aras & Tarihin Tanığı Josef Nyary
    Gılgameş / Ölümsüzlük Peşinde Thomas R. P. Mielke
    Fedailerin kalesi Alamut
    Işık Bahçeleri Amin Maalouf
    Hümdarlar hükümdarı Sargon Josef Nyary
    Monte kristo kontu
    1984
    Sineklerin tanrısı

Duhul
    Jun 2008
    İkamet
    Gönderi
    9,983
    Blog Yazıları
    7

Esas

Hangisiydi hayatınızı değiştiren?
    ~ O.K.U. ~
    Forum Kuralları

Sayfa 2/7 İlkİlk 1234 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •