Sayfa 3/7 İlkİlk 12345 ... SonSon
Arama sonucu : 49 madde; 17 - 24 arası.

Konu: bir kitap okudum hayatım değişti!

Esas

Alıntı Originally Posted by i-ked Yazıyı Oku
    Hangisiydi hayatınızı değiştiren?
    Oblomov --Yazarı: İvan Gonçarov Kitabın kahramanını kendime çok benzetmiştim ve kitabı kendimi okur gibi okumuştum.Kitabın sonunda gözlerim yaşlanmıştı.Hepimizde biraz oblomovluk var.Kitabın ilk yarısı biraz sıkıcı bu nedenle kitap okurken çabuk sıkılanlara tavsiye etmem.

Duhul
    Jun 2008
    İkamet
    Papatyanın hışırdamadığı, hapşurmadığı, kokmadığı
    Gönderi
    9,983
    Blog Yazıları
    7

Esas

Türkiye'de 2013 yılında kişi başına 7,1 kitap düştü.

Türkiye Yayıncılar Birliği’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı ISBN Ajansı ile Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü’nden edindiği bilgilere göre;

• 2013 yılında 47.352 çeşit (başlık) kitap yayınlandı.
    • 536.259.040 adet kitap üretildi. 75.627.384 nüfusa oranına göre, 2013 yılında kişi başına 7,1 kitap düştü.
    • Toplam üretilen kitap sayısının 206.241.635 adedi Milli Eğitim Bakanlığı 2013 yılında ilk ve orta öğretim öğrencilerine dağıttığı ücretsiz kitapları kapsıyor.

Çeşit ve üretimde yüzde 12'lik artış

2012'de Türkiye'de 42.337 çeşit (başlık) kitap yayınlanmış, 480.257.824 adet kitap üretilmişti. Kişi başına düşen kitap sayısı 6,4’dü.
    2013 verileri göz önüne alındığında, geçen yıla göre yayınlanan kitap çeşidinde yüzde 11,6, üretilen kitap adedinde yüzde 12 artış olduğu görülüyor.

Türkiye dünyada 13. sırada

UNESCO verilerine göre Türkiye 2013 yılında 42.337 çeşit (başlık) kitapla dünyada 13. sırada. Uluslararası Yayıncılar Birliği’nin (IPA) 2013 araştırmasına göreyse Türkiye 1 Milyar 682 milyon Euro ciro ile dünyanın en büyük 13. yayıncılık sektörüne sahip. (NV)

~ O.K.U. ~
    Forum Kuralları

Hayat bazen çok cimridir.
    İnsanın yeni bir duygu tatmaksızın günler, haftalar, aylar hatta yıllar geçirdiği olur.

Duhul
    Jun 2008
    İkamet
    Gönderi
    9,983
    Blog Yazıları
    7

Esas Türkiye Okuma Kültürü Haritası

~ O.K.U. ~
    Forum Kuralları

İnsanın yeni bir duygu tatmaksızın günler, haftalar, aylar hatta yıllar geçirdiği olur.

Duhul
    Jun 2008
    İkamet
    Gönderi
    9,983
    Blog Yazıları
    7

Esas

Kitap okumanın tadını bilenler bilir ki, okumak deniz suyu içmek gibidir. İçtikçe susarsınız, susadıkça içersiniz.
    ~ O.K.U. ~
    Forum Kuralları

5. Esas

İlk okuduğum kitap Çalıkuşu idi hayatımı değiştiren.. Uzaktan yakından alakam yoktu kitaplarla.. Türkçe ödevlerimi bile annişkom yapardı Aklım fikrim oyunda eğlencedeydi.. Türkçe hocamızın zoruyla okumuştum.. Sınav yapacaktı.. Üfff nasıl sövmüştüm kendisine kitap ödevi verdiği için... Sınavdan bir önceki gün sabaha kadar oturup bitirmiştim.. 13 yaşındaydım ve artık hiçbirşey eskisi gibi olmadı

Hocama minnettarım..

Duhul
    Jun 2008
    İkamet
    Gönderi
    9,983
    Blog Yazıları
    7

Esas

Çalıkuşu Çalıkuşu ~ Papatya
    ULKEMIZDE 2013 YILINDA 42 BIN 655 KITAP YAYIMLANDI-TUIK
    18.04.2014 10:11:12 / EKONOMI / MATRIKS /

TUIK 2013 YILI ULUSLARARASI STANDART KITAP NUMARASI (ISBN) ISTATISTIKLERINI YAYIMLADI

TUIK`DEN KONUYA ILISKIN YAPILAN ACIKLAMASI ASAGIDA BULUNUYOR:

ULKEMIZDE 2013 YILINDA 42 655 KITAP YAYIMLANDI YAYIMLANAN MATERYALLERIN SAYISI 2013 YILINDA, 2012 YILINA GORE %11,1 ARTTI. EN YUKSEK ARTIS, %537 ILE ELEKTRONIK KITAPLARDA (DVD, VCD, CD) GERCEKLESTI. 2013 YILINDA YAYINCILAR TARAFINDAN; 42 655 KITAP, 1 981 ELEKTRONIK KITAP (DVD, VCD, CD), 2 299 WEB TABANLI ELEKTRONIK KITAP, 13 KITAP KASETI, 21 HARITA VE 383 DIGER MATERYALLER OLMAK UZERE TOPLAM 47 352 MATERYAL ICIN ISBN ALINDI.

YAYINLARIN %89,6’SI OZEL SEKTOR TARAFINDAN YAYIMLANDI

OZEL SEKTOR TARAFINDAN YAYIMLANAN MATERYALLER 2013 YILINDA, 2012 YILINA GORE %13,1 ARTTI. 2013 YILINDA YAYIMLANAN MATERYALLERIN %89,6’SI OZEL SEKTOR, %7,6’SI KAMU VE EGITIM KURUMLARI, %2,8’I ISE SIVIL TOPLUM KURULUSLARI TARAFINDAN YAYIMLANDI.

YAYINLARIN %26,5’I EGITIM KONUSU UZERINE YAYIMLANDI

KUTUPHANELER VE YAYIMLAR GENEL MUDURLUGU TARAFINDAN 2008-2012 YILLARI ARASINDA MATERYALLERIN KONU SINIFLAMASI OLARAK `DEWEY ONLU SINIFLAMA SISTEMI` KULLANILMISTIR. 2013 YILINDA ISE KONU SINIFLAMASI DEGISTIRILMIS VE `STANDART KONU KATEGORILERI (BIC)` KULLANILMISTIR. BU NEDENLE, MATERYAL TURUNE GORE ONCEKI YILLARA ILISKIN KARSILASTIRMA YAPILAMAMAKTADIR.

BUNA GORE, 2013 YILINDA YAYIMLANAN MATERYALLERIN; %26,5’I EGITIM, %20,3’U YETISKIN KULTUR YAYIMLARI, %17,2’SI
    COCUK VE ILK GENCLIK YAYIMLARI, %14,8’I AKADEMIK YAYIMLAR, %14’U YETISKIN KURGU EDEBIYAT YAYIMLARI, %7,2’SI ISE INANC YAYIMLARI KONUSU UZERINEDIR. YAYIMLANAN MATERYALLERIN %91’ININ YAYIN DILI TURKCE, %5,5’ININ INGILIZCE, %3,5’ININ ISE DIGER DILLERDIR.

-MATRIKS-
    ~ O.K.U. ~
    Forum Kuralları

7. Esas

Alıntı Originally Posted by i-ked Yazıyı Oku

Kitap okumanın tadını bilenler bilir ki, okumak deniz suyu içmek gibidir. İçtikçe susarsınız, susadıkça içersiniz.

Ne güzel bir söz ve karikatür.
    Son düzenleme : denizbayraktar; 17-05-2015 saat: 23:35.

8. Esas

Ne güzel bir söz ve karikatür.
    Konu kitap, kitap okumak olunca iki kelam etmden geçmek olmaz.
    Sık sık insanların kitap okumadığından şikayetler duyarız, okuruz. Fakat kimse sormaz acaba neden bu insanlar kitap okumuyor diye. Arkadaşlar; kitap alacak para ayıramadığı için kitap okuyamayan onbinlerce kitapsever var! İmkanı olan kitapseverlerin bu insanlara destek vermesi gerektiğini düşünüyorum. Bunun yolu da bağış ve özellikle kitap bağışı yapmaktır. Kitap bağışı konusunda ZEST uzmanlaşmış bir kuruluş. Bağışçılardan topladıkları onbinlerce kitabı Türkiye'nin her yerindeki kitap alamayan kitapseverlere bağış olarak ulaştırıyorlar. Duyduğumda çok heyecanlanmıştım. Müthiş birşey gerçekten. Bugüne kadar onbinlerce kitap bağışlamışlar. Kitaplara kavuşan çocukların yüzlerindeki gülümsemeleri görmelisiniz Fotoğraflar müthiş: http://www.zest.org.tr/kitap-bagisi/
    Bu çalışmalara destek vermemiz gerektiğini düşünüyorum. Bu bir sosyal sorumluluk neticede. Kitap bağışı için ZEST'le temas etmek isteyecek duyarlı arkadaşlar için link paylaşıyorum; umarım faydalı olurum http://www.zest.org.tr/kitap-bagisi/
    Son düzenleme : denizbayraktar; 17-05-2015 saat: 23:37. Sebep: yazım hatası

Sayfa 3/7 İlkİlk 12345 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •