Sayfa 1/7 123 ... SonSon
Arama sonucu : 49 madde; 1 - 8 arası.

Konu: bir kitap okudum hayatım değişti!

1. Esas bir kitap okudum hayatım değişti!

gönülçelen...dönüp dönüp okuduğum kitap...SALİNGER

değişim(dönüşüm)...bir sabah böcek olarak uyanan gregor un hazin öyküsü...KAFKA

titrek bacanak...okurken kalbimi titreten öyküler.....yine SALİNGER

holmes..sherlock holmes...türkçeye çevrilmiş bütün hikayelerini okudum...hala arar dururum kayıp kitaplarımı....Sir ARTHUR CONAN DOYLE

bir ara jack london a dadanmıştım 20 li yaşlarda...ciddi ciddi korsan olmayı düşünüyordum o zamanlar...hatta gemici kağıdı çıkardım! ciddiyim...

isa nın hayatı........küçük MEB kitapçıklarından....isa nın insan tarafını anlatan mükemmel bir kitaptır.......RENAN

ezilenler.......aha da hala okurken gözlerimin dolduğu bir kitap....dünyanın gelmiş geçmiş en büyük 2. yazarı DOSTOYEVSKİ....1. mi SALİNGER tabii!

Duhul
    Feb 2004
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    1,725

Esas

isveçli iki yazarın yazdığı(adlarını hatırlayamıyorum) kitap ;Delifişeklik-Sermayeyi dansettiren yetenek!

Duhul
    May 2004
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    3,875

Esas

Alıntı Originally Posted by cagdast
    isveçli iki yazarın yazdığı(adlarını hatırlayamıyorum) kitap ;Delifişeklik-Sermayeyi dansettiren yetenek!
    Çağdaş imkb sevgisi bu yüzden mi başladı..

Duhul
    Jan 2005
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    2,016

Talking

Karşıt Yatırım ...scala yayıncılıktan...yazarını şimdi hatırlamıyorum...bana çok para kazandırdı...herkeze tavsiye ediyorum...
    Bir alıntı..."Ahali kanısı olumsuza dönünce borsa karşıtların oyun bahçesi olur"...

Duhul
    Jun 2008
    İkamet
    Papatyanın hışırdamadığı, hapşurmadığı, kokmadığı
    Gönderi
    9,983
    Blog Yazıları
    7

Esas

Alıntı Originally Posted by AngelHeart Yazıyı Oku
    gönülçelen...dönüp dönüp okuduğum kitap...SALİNGER

değişim(dönüşüm)...bir sabah böcek olarak uyanan gregor un hazin öyküsü...KAFKA

titrek bacanak...okurken kalbimi titreten öyküler.....yine SALİNGER

holmes..sherlock holmes...türkçeye çevrilmiş bütün hikayelerini okudum...hala arar dururum kayıp kitaplarımı....Sir ARTHUR CONAN DOYLE

bir ara jack london a dadanmıştım 20 li yaşlarda...ciddi ciddi korsan olmayı düşünüyordum o zamanlar...hatta gemici kağıdı çıkardım! ciddiyim...

isa nın hayatı........küçük MEB kitapçıklarından....isa nın insan tarafını anlatan mükemmel bir kitaptır.......RENAN

ezilenler.......aha da hala okurken gözlerimin dolduğu bir kitap....dünyanın gelmiş geçmiş en büyük 2. yazarı DOSTOYEVSKİ....1. mi SALİNGER tabii!
    Hmmm buradan da 2005 yılına göndermeler

Hayatımı okuyunca hayat değiştiren kitap!
    Gönülçelen kitap değil de gidince hayatımı değiştiren yemek yediğimiz mekan, genelde Sezen Aksu parçaları çalardı
    Ben de e-posta attım hayatım değişti diye bir yer açtım orada bir süredir langır lungur yazmaktayım.

2005 ha Günler saatler dakikalar geçmiyor ama yıllara bak, su gibi akıyor.
    ~ O.K.U. ~
    Forum Kuralları

Hayat bazen çok cimridir.
    İnsanın yeni bir duygu tatmaksızın günler, haftalar, aylar hatta yıllar geçirdiği olur.

Duhul
    Jul 2006
    İkamet
    İzmir/Türkiye
    Gönderi
    18,646
    Blog Yazıları
    199

Esas

Duhul
    Jun 2008
    İkamet
    Gönderi
    9,983
    Blog Yazıları
    7

Exclamation “En iyi 100 giriş cümlesi”

Edebiyat tarihinin en iyi 100 giriş cümlesi

stylist.co.uk sitesi, kendilerine göre “en iyi ve en ikonik” giriş cümleleriyle başlayan eserleri seçti.

“Bir kitabın okuyucuyu ilk cümleden itibaren etkilemesi gibisi yoktur. Okuyucunun okuduğu ilk cümle, kitabın giriş cümlesi, o kitabın satmasını, kapanış cümlesi ise yazarın daha fazla okuyucu kazanmasını sağlar derler,” diyen sitenin “En iyi 100 giriş cümlesi” listesi aşağıda. Cümlelerin Türkçe çevirilerini okuyucularımızın katkısıyla yerleştirmeye devam ediyoruz.

1.
    J.D. Salinger Çavdar Tarlasında Çocuklar
    "Anlatacaklarımı gerçekten dinleyecekseniz, herhalde önce nerede doğduğumu, rezil çocukluğumun nasıl geçtiğini, ben doğmadan önce annemle babamın nasıl tanıştıklarını, tüm o David Copperfield zırvalıklarını filan da bilmek istersiniz, ama ben pek anlatmak istemiyorum. Her şeyden önce, ben bu zımbırtılardan sıkılıyorum."

2.
    Leo Tolstoy Anna Karenina
    "Bütün mutlu aileler birbirine benzer, her mutsuz ailenin mutsuzluğu kendine göredir."

3.
    Jane Austen Aşk ve Gurur
    "Parası pulu olan her bekar erkeğin kendine bir yaşam arkadaşı seçmesinin kaçınılmaz olduğu, herkesçe benimsenen bir gerçektir."
    "Dunyaca kabul edilmis bir gercektir, hali vakti yerinde olan her bekar erkegin mutlaka bir ese ihtiyaci vardir." (Hamdi Koç çevirisiyle)

4.
    Charles Dickens İki Şehrin Hikayesi
    "Akıl çağıydı, budalalık çağıydı da. İnanç çağıydı aynı zamanda inkar çağıydı da. Bir taraftan aydınlık bir taraftan karanlık mevsim yaşanıyordu. Umudun baharıydı, yeisin kışı. Her şeyimiz vardı ama hiç bir şeyimiz yoktu. Hepimiz doğruca cennete gidiyorduk ama hepimiz cehenneme de gidiyorduk."

5.
    Virginia Woolf Bayan Dalloway
    "Mrs. Dalloway, çiçekleri kendi alacaktı.
    Lucy’nin işleri sıraya konmuştu zaten. Kapılar menteşelerinden çıkarılacaktı; Rumpelmayer’in adamları geliyordu. Hem ne güzel bir sabah, diye düşündü Clarissa Dalloway, kumsaldaki çocuklara üleştirilmiş gibi taptaze…"

6.
    Anne Tyler Back When We Were Grownups (Yetişkin Olduğumuz Zamanlar)

7.
    F.Scott-Fitzgerald Muhteşem Gatsby
    "Toy çağımda bir öğüt vermişti babam, hala küpedir kulağıma: "Ne zaman," demişti, "birini tenkide davranacak olsan, hatırdan çıkarma, herkes senin imkanlarında gelmemiştir dünyaya!"

8.
    Sylvia Plath Sırça Fanus
    "Garip, boğucu bir yazdı. Rosenberg'leri elektrikli sandalyede idam ettikleri yaz. Ve ben New York'ta ne aradığımı bilmiyordum."
    Türkçesi: Handan Saraç

9.
    Herman Melville Beyaz Balina
    "Ishmael deyin bana. Birkaç yıl önce -kaç yıl önce olduğu önemli değil paramın azaldığı ya da hiç kalmadığı bir sırada-, karada da beni ayrıca bağlayan bir şey olmadığı için, bir engine açılayım, bu dünyanın denizlerini şöyle bir göreyim dedim. Ben böyleyimdir; böyle bulurum sıkıntıdan kurtulmanın, uyuşan kanıma hız vermenin yolunu."

10.
    Douglas Adams Otostopçunun Galaksi Rehberi
    "Galaksinin Batı Sarmal Kolu'nun bir ucunda, haritası bile çıkarılmamış ücra bir köşede, gözlerden uzak, küçük ve sarı bir güneş vardır. Bu güneşin yörüngesinde, kabaca yüz kırksekiz milyon kilometre uzağında, tamamıyla önemsiz ve mavi-yeşil renkli, küçük bir gezegen döner. Gezegenin maymun soyundan gelen canlıları öyle ilkeldir ki dijital kol saatinin hâlâ çok etkileyici bir buluş olduğunu düşünürler."

11.
    Franz Kafka Dönüşüm
    "Gregor Samsa bir sabah bunaltıcı düşlerden uyandığında, kendini yatağında dev bir böceğe dönüşmüş olarak buldu."

12.
    J.K. Rowling Harry Potter ve Felsefe Taşı

13.
    Mark Haddon Süper İyi Günler

14.
    Audrey Niffenegger Zaman Yolcusunun Karısı

15.
    John Ronald Reuel Tolkien Yüzüklerin Efendisi : Yüzük Kardeşliği
    "Çıkın Çıkmazı'ndan Bay Bilbo Baggins kısa bir süre sonra yüz on birinci yaş gününü debdebeli bir davet ile kutlayacağını ilan ettiğinde Hobbitköy'de büyük bir heyecan yaşanmış ve söylentiler alıp yürümüştü."

16.
    Hunter S. Thompson Las Vegas’ta Korku ve Nefret

17.
    Alice Walker The Color Purple (Renklerden Mor)

18.
    Zora Neale Hurston Tanrıya Bakıyorlardı

19.
    Helen Fielding Bridget Jones'un Günlüğü

20.
    Virginia Woolf Kendine Ait Bir Oda
    "Ama biz senden kadinlar ve kurmaca yazin konusunda konusmani istemistik, bunun insanin kendine ait bir odasi olmasiyla ne ilgisi var diyebilirsiniz. Aciklamaya calisacagim...."

21.
    Sue Monk Kidd Arıların Gizli Yaşamı

22.
    Rebecca Wells Dostluğun Kutsal Bağı
    ​İlk görüşte aşktı bu.
    Yossarian, papazı görür görmez ona çılgınlar gibi âşık oldu.
    Yossarian hastanede yatıyordu. Karaciğerindeki ağrı, sarılık için beklenenden birazcık azdı. Hastalığın tam olarak sarılık olmaması doktorların kafasını karıştırıyordu. Sarılık olsa tedavi edebilirlerdi. Sarılık değilse ve ağrı kaybolursa Yossarian’ı taburcu edebilirlerdi. Ama sarılık için beklenenden birazcık az bir ağrının hiç kesilmeden sürmesi onları şaşırtıyordu.

23.
    Elizabeth Gilbert Ye,Dua et,Sev

24.
    Laura Whitcomb Hayalet Sevgilim

25.
    Jane Austen Emma
    "Emma Woodhouse, güzel, zeki, varlıklı bir kızdi. Rahat bir evi, iyimser bir yaradılışı vardı."

26.
    Mary Shelley Frankenstein

27.
    Richard Yates The Revolutionary Road (Devrim Yolu)

28.
    Gabriel Garcia Marquez Kolera Günlerinde Aşk

"Kaçınılmaz bir şeydi: Acıbadem kokusu ona mutsuz aşkların yazgısını anımsatırdı hep. Doktor Juvenal Urbino, yıllardır kendisi için önemini yitirmiş bir olayla ilgilenmek üzere koşup geldiği, hâlâ alaca ışığa gömülü odaya girdiği an ayrımına vardı bunun. Antilli göçmen, harp malulü, çocuk fotoğrafçısı, satrançta en yufka yürekli rakibi, bir altın siyanürüyle belleğin işkencelerinden kurtarmıştı kendini."

29.
    Emily Bronte Rüzgarlı Bayır

30.
    C.S. Lewis Narnia Günlükleri: 5 Şafak Yıldızı'nın Yolculuğu

31.
    William Makepeace Thackeray Gurur Dünyası

32.
    Lewis Carrol Alice Harikalar Diyarında
    Alice bankta, ablasının yanında boş boş oturmaktan sıkılmaya başlamıştı. Bir iki kere ablasının okuduğu kitaba şöyle göz ucuyla bir baktı ama kitapta ne bir resim vardı ne de kahramanlar arasında geçen herhangi bir diyalog. “İyi de resimsiz ve diyalogsuz bir kitap ne işe yarar ki! diye geçirdi aklından.

33.
    Louisa M. Alcott Küçük Kadınlar

34.
    Vladimir Nabokov Lolita Beyaz Irktan Dul Bir Erkeğin İtirafları
    “Lolita, hayatımın ışığı, kasıklarımın ateşi. Günahım, ruhum, Lo-Li-Ta; dilin ucu damaktan dişlere doğru üç basamaklık bir yol alır, Üçüncüsünde gelir dişlere dayanır. Lo-Li-Ta”

35.
    Oscar Wilde Dorian Gray’in Portresi
    "Stüdyo güllerin baygın kokusuyla doluydu; hafif yaz esintisi bahçedeki ağaçların arasında gezindiğinde açık kapıdan leylakların ağır kokusu ya da pembe çicek açmış diken ağaçlarının daha narin parfümü geliyordu."

36.
    E. B. White Örümcek Ağı

37.
    Anthony Burgess Otomatik Portakal
    "- Söyleyin bakalım ne yapacağımızı, ha?"

38.
    Roald Dahl Matilda

39.
    Ian McEwan Kefaret

40.
    Billie Letts Yüreğin Attığı Yer

41.
    William Goldman Prenses Gelin

42.
    JM Barrie Peter Pan ve Wendy
    "Bütün çocuklar büyürler, biri hariç."

43.
    Lemony Snicket Talihsiz Serüvenler Dizisi

44.
    Kurt Vonnegut Şampiyonların Kahvaltısı

45.
    Chuck Palahniuk Tıkanma
    "Eğer bunu okumaya niyetliyseniz vazgeçin."

46.
    Iain Banks The Crow Road (Karga Yolu)

47.
    Douglas Adams Kutsal Dedektiflik Bürosu

48.
    Mario Puzo Baba

"Her büyük servetin arkasında bir suç gizlidir. (Balzac)
    Amerigo Bonasera New york Üçüncü Ağır Ceza Mahkemesinin salonunda oturmuş, adaletin yerine getirilmesini bekliyordu; kızını insafsızca yaralayan, onun şerefiyle oynayan kişilerden adaletin eliyle intikam almış olacaktı."

49.
    Margaret Mitchell Rüzgar Gibi Geçti

50.
    George Orwell Bin Dokuz Yüz Seksen Dört
    "Nisan ayının soğuk, ama açık bir günüydü; saatler on üçü gösteriyordu. Yıldırıcı esen rüzgardan korunabilmek içinçenesini göğsüne gömmüş olan Winston Smith, hızla Zafer Konağı'nın camlı kapısından içeri süzüldü; ama bir toz bulutunun da kendisiyle birlikte içeri dalmasına engel olabilecek kadar çabuk davranamadı."

51.
    H. G. Wells Görünmez Adam
    "Yabancı, Şubat ayının başlarında, yılın son karının yağdığı soğuk bir kış günü, keskin bir rüzgarın ve şiddetli bir karın altında, yaylaların oradan, göründüğü kadarıyla Bramblehurst İstasyonu tarafından, kalın bir eldiven gidiği elinde küçük siyah bir bavulla yürüyerek gelmişti."

52.
    Daniel Quinn İsmail Bir Zihin ve Ruh Macerası

53.
    Micheal Cox The Meaning of the Night (Gecenin anlamı)

54.
    Christopher Buckley Sigara İçtiğiniz İçin Teşekkürler

55.
    Thomas Pynchon The Gravity’s Rainbow (Yerçekiminin Gökkuşağı)

56.
    Raphael Sabatini Scaramouche

57.
    Arthur C. Clarke Bir Uzay Efsanesi

58.
    Jane Austen Northanger Manastırı

59.
    George Elliot Middlemarch

60.
    Margaret Atwood Kedi Gözü

61.
    Joseph Heller Madde 22

62.
    Saul Bellow Herzog

63.
    Raymond Chandler Büyük Uyku

64.
    Cormac McCarthy O Güzel Atlar Sınır Üçlemesi: 1

65.
    John Scalzi Old Man’s War (İhtiyarın Savaşı)

66.
    Bret Easton Ellis Amerikan Sapığı

67.
    H. G. Wells Dünyalar Savaşı

68.
    Avi True Confessions of Charlotte Doyle (Charlotte Doyle’un Gerçek İtirafları)

69.
    F. Scott Fitzgerald This Side of Paradise (Cennetin Bu Tarafı)
    "TERK ET BÜTÜN UMUDU EY SEN BURAYA GİREN diye karalamışlar Onbirinci Sokak'la Birinci Cadde'nin köşesinin yakınlarındaki Chemical Bank'ın yan duvarına kan kırmızısı harflerle ve harfler Wall Street'ten dışarı doğru akan trafikte öne doğru sarsılan taksinin arka koltuğundan görülecek kadar büyük."

70.
    Clive Barker The Thief of Always (Tüm Zamanların Hırsızı)

71.
    Emma Donoghue Oda
    “Bugün beş oldum. Ben hiç eksi sayılar oldum mu?”

72.
    William Peter Blatty The Exorcist (Şeytan Çıkarıcı)

73.
    John Steinbeck Gazap Üzümleri

74.
    Ray Bradbury Fahrenheit 451
    "Yakmak bir zevkti."

75.
    Richard Matheson Ben, Efsane!

76.
    Marcel Proust Swann’s Way (Swann’ın Yolu)
    "Uzun zaman geceleri erkenden yattım. Bazen, daha mumu söndürür söndürmez gözlerim o kadar çabuk kapanıverirdi ki “uykuya dalıyorum” diye düşünmeye zaman bulamazdım. Aradan yarım saat geçtikten sonra da artık uykuya geçme vakti geldiği düşüncesiyle uyanırdım; hâlâ elimde zannettiğim kitabı bırakıp ışığımı söndürmek isterdim; az önce okuduklarım hakkında fikir yürütmeye uyurken de devam ederdim ama fikirlerim biraz farklı bir seyir izlerdi; kitapta sözü edilen şey benmişim gibi gelirdi bana; bu bir kilise olabilirdi, bir dörtlü de, I.François’yla Şarlken arasındaki rekabet de… "

77.
    The Bible İncil
    "1 Başlangıçta Tanrı göğü ve yeri yarattı.
    2 Yer boştu, yeryüzü şekilleri yoktu; engin karanlıklarla kaplıydı. Tanrı'nın Ruhu suların üzerinde dalgalanıyordu. (Yaratılış 1:1-2)"

78.
    Charlotte Bronte Jane Eyre

79.
    T. Coraghessan Boyle The Road to Wellville ( Melville’e Giden Yol)

80.
    Yann Martel Pi’nin Yaşamı

81.
    Arthur Conan Doyle Bohemya’da Skandal
    O, her zaman Sherlock Holmes için “o kadın” olarak kaldı. Başka bir isimle ondan hiç bahsetmedi. Holmes’a göre hemcinslerinden daha üstündü hem de onları gölgede bırakacak kadar… Irene Adler’a aşk benzeri duygular beslediğini söyleyemeyeceğim çünkü onun duygusuz ve kusursuz aynı zamanda takdire şayan aklı, bu tür hislerle zıt düşüyordu.

82.
    Kurt Vonnegut Mezbaha No: 5

83.
    Peter Hoeg Smilla’s Sense of Snow (Smilla’nın Kar Hissi)

84.
    Richard Adams Watership Tepesi

85.
    Louis de Bernieres Yüzbaşı Corelli'nin Mandolini

86.
    William Shakespeare Onikinci Gece

87.
    Jane Rule Desert of the Heart (Yüreğin Çölü)

88.
    Ian McEwan Sonsuz Aşk

89.
    John Maxwell Coetzee Utanç

90.
    Charles Dickens Bir Yılbaşı Öyküsü
    Bir kere Marley'in öldüğüne hiç şüphe yoktu. Cenazesi papaz, katip, cenaze levazımcısı ve baş vaiz tarafından kayıt altına alınmıştı. Sgrooge bizzat imzalamıştı ölüm evraklarını. Ve Scrooge'un altına adını yazma zahmetinde bulunduğu her şey bir anda değişirdi. İhtiyar Marley kapıya çakılmış bir çivi kadar ölüydü.

91.
    Dashiell Hammett The Dain Curse (Dain Laneti)

92.
    Heinrich Böll The Clown (Palyaço)

93.
    Margaret Atwood Kör Suikastçi

94.
    Lemony Snicket The Austere Academy (Auster Akademisi)

95.
    Dorothy Allison Karolina'nın Piçi

96.
    D.H. Lawrence Lady Chatterley'in Sevgilisi

97.
    William Faulkner Ses ve Öfke
    "Çitlerin ardından, büklümlü çiçek tarhları arasından, vurduklarını görebiliyordum. Onlar bayrağın bulunduğu yere doğru ilerlerken ben de çit boyunca ilerledim. Luster çiçek ağacının dibindeki çimenlerde aranıp durmaktaydı. Bayrağı yerinden söktüler, yine vuruyordular işte. Sonra bayrağı yerine taktılar ve masanın oraya gittiler, Luster vurdu ve ardından diğerleri vurdu. Sonra çekip gittiler, ben de çit boyunca ilerledim. Luster çiçek ağacından uzaklaştı ve çit boyunca ilerledik beraber ve durdu onlar ve biz de durduk sonra ve Luster çimlerin içinde aranıp dururken çitlerin ardından baktım ben."
    Not: kendi çevirimdir, YKY çevirisi berbat olup, Benjy'nin zihnini anlamamızdan uzaktır.

98.
    Salman Rushdie The Satanic Verses (Şeytan Ayetleri)

99.
    Edgar Allan Poe - Geveze Yürek (The Tell - Tale Heart)
    DOĞRU! – gergindim – çok çok fazla gergindim ve hâla öyleyim; fakat delirmiş olduğumu söyleyebilir misiniz? Bu hastalık hislerimi keskinleştirdi – yok etmedi – körleştirmedi onları. Hepsinden önce keskin bir duyma hissi başladı. Gökteki ve yerdeki her şeyi duyuyorum. Cenennemdeki bir çok şeyi duyuyorum. Nasıl - olur da - deli olurum? Dinleyin! Ve izleyin nasıl da sağlıklı – nasıl da soğukkanlılıkla anlatacağımı tüm hikâyeyi. (Emrah Özdemir çevirisiyle)

100.
    Barry Hughart Bridge of Birds (Kuşlar Köprüsü)

Bazı beğendiğim ifadeler işte :

Yaşamayı bileydim yazar mıydım hiç şiir?

-yaşama!
    -ya bileydim?
    yazar: mıydım
    hiç: şiir.
    İsmet Özel-Erbain

Yalnızlığın İcadı 1984, Bülent Parlak: İlahi adaletin sağlanması için içimizden birilerinin haksızlığa uğraması gerekiyordu.El kaldıran ben oldum.

Orhan Pamuk, Yeni Hayat.
    "Bir gün bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti."

Benim için en iyi camus’nun yabancı kitabının giriş cümlesidir: “Bugün annem öldü veya dün, tam hatırlamıyorum”

işte size giriş cümlesi ;
    "Bu cümle yazmayı öğrendiğimin kanıtıdır. Bu cümle ise okumaya devam ettiğinin kanıtı."
    ve son cümlesi ; " Düşünüyorum öyleyse varlığımı sona erdirebilirim."
    baştan sona heyecanla okuğum bir kitap..
    HAKAN GÜNDAY – AZİL

Oku! Yaratan Rabbinin adıyla oku!
    Kur'an-ı Kerim / Hazret-i Allah

Cahit Zarifoğlu - Yaşamak : "ne çok acı var."

HAKAN GÜNDAY -Sorarlarsa, "-ne iş yaptın bu dünyada?" diye, rahatça verebilirim yanıtını: yalnız kaldım. Kalabildim! Altı milyarın arasına doğdum ve hiç birine çarpmadan geçtim aralarından.
    i-ked en çok bunu beğendi.

Kutsal Adalet / Mehmet Mollaosmanoglu= Kan feyyaz bir pınar gibi fışkırdı kurbanın şah damarından. Sıcacık bir pidenin körpe dumanı kabilinden belli belirsiz bir buğu yükseldi semaya. Gırtlaktaki hırıltı mühür niyetine son söz oldu. Bedenin nafile çırpınışları yaşamı tutmaya yetmedi.

"Toros dağlarının etekleri ta Akdenizden başlar." İnce Memed, Yaşar Kemal.
    Çok güzel bir giriş cümlesidir.

Adalet Ağaoğlu - Bir Düğün Gecesi: "İntihar etmeyeceksek içelim bari!"

Kırmızı Pazartesi'nin giriş cümlesi de olabilirdi: Santiago Nasar, onu öldürecekleri gün, piskoposun geleceği gemiyi karşılamak için sabah 05.30 da kalkmıştı..
    Son düzenleme : i-ked; 30-07-2013 saat: 19:38.
    ~ O.K.U. ~
    Forum Kuralları

İnsanın yeni bir duygu tatmaksızın günler, haftalar, aylar hatta yıllar geçirdiği olur.

Duhul
    Jun 2008
    İkamet
    Gönderi
    9,983
    Blog Yazıları
    7

Thumbs up Edebiyat tarihinin en iyi 101 kapanış cümlesi

"Okuyucunun okuduğu ilk cümle, kitabın giriş cümlesi, o kitabın satmasını, kapanış cümlesi ise yazarın daha fazla okuyucu kazanmasını sağlar derler,” diyen stylist.co.uk isimli sitede, yine kendilerine göre edebiyat tarihinin en iyi kapanış cümlelerini barındıran 100 eserin de listesini çıkarmış.

"En iyi 100 giriş cümlesi" listesinde ilk sırada yer alan "Çavdar Tarlasında Çocuklar" bu listenin de 15. sırasında. Bu listenin en başında yer alan F.Scott-Fitzgerald'ın "Muhteşem Gatsby" romanı ise "en iyi 100 giriş cümlesi" listesinde 7. sıradaydı. Bir süre önce ABD'de bir profesör tarafından "muzır" bulunan Kurt Vonnegut'un "Mezbaha No. 5" isimli kitabı ve Elif Şafak'ın kitabı "İskender" konusundaki tartışmalarla gündeme gelen Zadie Smith'in "İnci Gibi Dişler"i de listeye girmiş.

Liste şöyle:

1.F.Scott-Fitzgerald Muhteşem Gatsby
    "Evet, bizler böyle akıntıya karşı kürek çekerek çabalarız; ama aslında durmadan geriye, geçmişe doğru sürüklenip gideriz."

2.Margaret Mitchell Rüzgâr Gibi Geçti

3.Harper Lee Bülbülü Öldürmek
    "Işığı söndürüp Jem'in odasına gitti. Bütün gece orada olacaktı ve Jem sabah uyandığında onu başucunda bulacaktı."

4.Sylvia Plath Sırça Fanus
    "Bütün gözler ve yüzler bana çevrildi. Kendimi onların rehberliğine bırakıp büyülü bir iple çekilircesine odaya girdim."
    O sırça fanus ki bir kez çok parlak ve başarılı biçimde, görünüşe göre tamamen ondan kurtulmuş, ama onun içinde yaşamış bir insanın berrak anlatımıyla, "sırça fanusun içinde ölü bir kelebek gibi tıkanıp kalmış biri için dünyanın kendisi kötü bir düştür." diye yazmıştı.

5.George Orwell Hayvan Çiftliği Bir Peri Masalı
    "Dışarıdaki hayvanlar, bir domuzların yüzlerine, bir insanların yüzlerine bakıyor, ama birbirlerinden ayırt edemiyorlardı."

6.Yann Martel Pi’nin Yaşamı

7.A.A. Milne Winnie The Pooh 2 - Pooh Köşesindeki Ev

8.Audrey Niffenegger Zaman Yolcusunun Karısı

9.Ernest Hemingway Yaşlı Adam ve Deniz

10.Arthur Golden Bir Geyşanın Anıları
    "Ama şimdi yaşadığımız dünyanın da okyanus dalgaları gibi kalıcı olmadığını biliyorum. Mücadelemiz ve zaferlerimiz ne olursa olsun, onlar için ne acılar çekersek çekelim, hepsi kısa süre sonra kağıdın üzerindeki mürekkebe damlayan su gibi akıp gidecek."

11.Jane Austen Aşk ve Gurur

12.Cecelia Ahern Not: Seni Seviyorum

13.George Orwell Bin Dokuz Yüz Seksen Dört

14.E. B. White Örümcek Ağı

15.J.D. Salinger Çavdar Tarlasında Çocuklar
    "Doğrusunu isterseniz, ne düşündüğümü ben de bilmiyorum. Pek çok insanın hakkında konuştuğum için üzgünüm. Bildiğim tek şey, size anlattığım herkesi biraz özlüyorum. Bizim Stradlater'i ve Ackley'i bile, sözgelimi. Sanırım, o lanet Maurice'i bile özlüyorum. Sakın kimseye bir şey anlatmayın. Herkesi özlemeye başlıyorsunuz sonra."

16.Rebecca Wells Dostluğun Kutsal Bağı

17.Anthony Burgess Otomatik Portakal
    Ve pok püsür.*
    * Hoşa gitmeyen, can sıkan şey ve onun ayrıntı ve pürüzleri.

18.Charles Dickens İki Şehrin Hikayesi

19.Bram Stoker Dracula

20.Maurice Sendak Where the Wild Things Are

21.Graham Greene Zor Tercih

22.Alice Walker The Color Purple (Renklerden Mor)

23.Milan Kundera Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği
    "Tomas anahtarı kilitte döndürdü ve tavandaki ışığı yaktı. Tereza yan yana bitiştirilmiş, iki yatak gördü, birinin yanı başında bir komodin ve lamba vardı. Tavandaki ışığın yansımasıyla birlikte ürken iri bir pervane lambanın karpuzundan çıktı, odada fır dönmeye başladı. Piyanoyla viyolonselin ezgisi belli belirsiz ulaşıyordu yukarıya."

24.Jung Chang Yaban Kuğuları: Çinli Bir Ailenin Nesilden Nesile Gerçek Hikayesi

25.Charles Darwin Türlerin Kökeni

26.Annie Proulx Brokeback Dağı

27.Junichiro Tanizaki The Makioka Sisters (Makioka Kızkardeşler)

28. Fyodor Dostoyevsky Suç ve Ceza
    "Ama burada yeni bir öykü başlıyor: Bir insanın yavaş yavaş yenilenmesinin, yeni bir hayat bulmasının, bir dünyadan başka bir dünyaya geçmesinin, hiç bilmediği yepyeni bir gerçekle tanışmasının öyküsü...ve bu öykü yeni bir kitabın konusu olabilir. Bizim şimdiki öykümüz ise burada bitiyor."

29.Laura Esquivel Acı Çikolata

30.Louisa M. Alcott Küçük Kadınlar

31.Tatiana de Rosnay Sarah'nın Anahtarı

32.L. Frank Baum Oz Büyücüsü

33.Markus Zusak Kitap Hırsızı
    Kitap hırsızına güzellik ve şiddet hakkında çok şey anlatmak isterdim. Ama bu konularda zaten kendisinin de bilmediği ne vardı ki? Ona anlatmak istedim; insanoğlunu ya gözümde büyütüyorum ya da hafife alıyorum ben, bunu hep yapıyorum. Hiçbir zaman tam bir değer biçemiyorum bir türlü. Ona sormak istedim; bir şey nasıl aynı anda hem çirkin hem de ihtişamlı olabiliyor, sözcükler ve hikayeler aynı anda hem iç burkucu hem de fevkalade olabiliyor?
    Ancak bunların hiçbirini dile getiremedim.
    Tek yapabildiğim Liesel Meminger'e dönüp içtenlikle bildiğim tek gerçeği ona söylemek oldu. Bunu kitap hırsızına söyledim ve şimdi de size söylüyorum.
    ***ANLATICINIZDAN SON BİR SÖZ***
    İnsanlar beni dehşete düşürüyor.

34.Kate Chopin Uyanış

35.Alex Garland Kumsal

36.J.K. Rowling Harry Potter ve Ölüm Yadigarları
    Yara izi on dokuz yıldır Harry'e acı vermemişti. Her şey yolundaydı.

37.Mary Shelley Frankenstein
    "'Ama yakında' diye seslendi, hazin ve ağırbaşlı bir heyecanla, 'Yakında öleceğim ve tüm hissettiklerim artık hissedilmez olacak. Çok yakında bu yakıcı acılar yokluğa karışacak. Cenaze yığınıma sevinçle tırmanacağım, alevlerin cehennem azabı içinde bayram edeceğim. Bu yangının ışığı ağır ağır sönüp gidecek, küllerim rüzgarla denize savrulacak. Ruhum sükun içinde yatacak ve eğer hala hissedecekse, kuşkusuz şimdiki gibi hissetmeyecek. Elveda.'
    Bunu söyler söylemez, kamaranın penceresinden, geminin yanında bekleyen buzdan sala atladı.
    Dalgaların üzerinde hızla sürüklenerek, çok geçmeden karanlığın içinde uzaklarda yitip gitti."

Shelley'nin Frankenstein eseri, 1930'larda Amerika'da ki 'Büyük Buhran' döneminin maddi karanlığı içerisinde doğan ve bu güne dek süregelen kullanımı ve yorumlarıyla popüler kültürün içerisine (sinema, tiyatro vs.) dahil edilmemiş olsaydı eğer, bu gün, edebi saygınlık ve düşünsel cazibesi bağlamında çok farklı bir noktada çok daha yüksek bir edebi mertebede bulunabilirdi.

38.Richard Adams Watership Tepesi

39.Daphne du Maurier Rebecca

40.Margaret Atwood The Handmaid's Tale (Hizmetçi’nin Hikayesi)

41.Herman Melville Beyaz Balina
    ..Yabanıl deniz şahinleri, gagaları sanki kılıfıymış gibi, dolanıyorlardı başımın üstünde. İkinci gün bir yelken göründü. Gemi yaklaştı, gittikçe yaklaştı; sonunda kurtardı beni sulardan. Rachel adlı gemiydi bu, dolana dolana denizlerde gezen Rachel... Geri dönüp yitirdiği çocuklarını ararken, başka bir yetim bulmuştu bula bula.

42.Khaled Hosseini Uçurtma Avcısı
    " Koştum. Peşinde avaz çığlık bir erkek sürüsü, deliler gibi koşan, yetişkin bir erkek. Ama umrumda bile değil. Yüzümü kamçılayan rüzgâra karşı, dudaklarımda Pençer Vadisi kadar geniş bir tebessüm, koştum.
    Koştum."

43.Albert Camus Yabancı
    Anacığım, ölümün eşiğimde, kendini orada serbest ve her şeyi yeni baştan yaşamaya hazır hissetmiş olmalıydı. Kimsenin, kimseciklerin onun arkasından ağlamaya hakkı yoktu. Ben de her şeyi yeni baştan yaşamaya kendimi hazır hissettim. Sanki bu büyük öfke beni kötülüklerden arındırmış, umuttan kurtarmıştı. İşaretler ve yıldızlarla yüklü olan bu gecede, kendimi ilk kez olarak, dünyanın tatlı kayıtsızlığına açıyordum. Dünyayı kendime bu kadar eş, bu kadar kardeş bulunca, anladım ki, eskiden mutluluğa ermişim. Hatta hala da mutluydum. Her şey tamam olsun, kendimi pek yalnız hissetmeyeyim diye, benim için artık, idam günümde bir sürü seyirci bulunmasını ve beni nefret çığlıklarıyla karşılamalarını dilemekten başka bir şey kalmıyordu.

44.Stieg Larsson Arı Kovanına Çomak Sokan Kız

45.John Steinbeck Fareler ve İnsanlar
    "Bunu yapmak zorundaysın George," dedi Slim. "Yemin ederim ki yapmak zorundaydın. Hadi, gel benimle." Georg'u patikanın girişine doğru sürükledi, karayoluna doğru gözden kayboldular.
    Curley ve Carlson durup arkalarından baktılar. "Bu ikisini ne demeye efkar bastı şimdi, anlamadım," dedi Carlson.

46.Kazuo Ishiguro Beni Asla Bırakma

47.Daniel Defoe Moll Flanders

48.Lauren Weisberger Şeytan Marka Giyer

49.Stephen King Yeşil Yol

50.Edith Wharton Masumiyet Çağı

51.Steven Galloway Saraybosna'nın Çellisti

52.Jeffrey Eugenides Middlesex

53.Irene Nemirovsky Fransız Süiti
    Askerler şarkı söylemeye başladı, karanlıkta kaybolan ağır, ciddi bir şarkıydı. Çok geçmeden yolda, Alman alayının yerinde biraz toz kaldı yalnızca.

54.Gil Courtemanche A Sunday at the Pool in Kigali (Kigali Havuzunda bir Pazar)

55.Diana Gabaldon The Fiery Cross (Kızgın Haç)

56.Joanne Harris Chocolat (Çikolata)

57.Joseph Heller Madde 22

58.Emily Bronte Rüzgarlı Bayır
    "Sakin gökyüzünün altında, mezarların çevresinde dolandım. Fundalar ve çan çiçekleri arasında uçuşup duran pervaneleri izledim. Otları hışırdatan hafif rüzgârın fısıltısını dinledim. İnsan, nasıl olurda bu sakin toprağın altında yatanların huzursuz bir uykuda olduğuna inanabilir, şaşırdım."

59.Maggie O'Farrell The Hand That First Held Mine (İlk Benim Elimi Tutan El)

60.Raymond Chandler Büyük Uyku

61.C. J. Sansom Winter in Madrid (Madrid’de Kış)

62.Wladyslaw Szpilman Piyanist

63.Alexandra Fuller Don't Let's Go to the Dogs Tonight: An African Childhood (Bu Akşam Hadi Köpeklere Gitmeyelim: Afrikalı Bir Çocukluk Hikayesi)

64.Salman Rushdie Geceyarısı Çocukları

65.Asne Seierstad A Hundred and One Days (101 Gün)

66.Laurie Lee Cider with Rosie (Rosie ile Elma Suyu)

67.Evelyn Waugh Vile Bodies (Değersiz Bedenler)

68.Isabel Allende Ruhlar Evi

69.Gustave Flaubert Madame Bovary
    Bovary'nin ölümünden sonra üç hekim birbiri peşi sıra Yonville'e geldi, ama dikiş tutturamadı, M. Homais derhal hepsinin iflahını kesti. Eczanesi arı kovanı gibi işliyor, hükümet onu kolluyor, halk efkarı ise koruyor.
    Şimdi kendisine şeref nişanını da verdiler.

70.Khaled Hosseini Bin Muhteşem Güneş

71.Ernest Hemingway A Moveable Feast (Hareketli Bayram)

72.William Golding Sineklerin Tanrısı
    "Bu gürültülerin arasında kalan subay duygulanmış, ne yapacağını da biraz şaşırmıştı.
    Çocuklar, toparlanmaya vakit bulsun diye, sırtını çevirdi, uzaktaki biçimli kruvazöre bakarak bekledi."

73.Stephenie Meyer Şafak Vakti
    "Kahretsin" diye hırıldadı, büyük bir açlıkla beni öperken.
    "Üzerinde çalışacağımız bir sürü vaktimiz olacak" diye hatırlattım ona.
    "Sonsuza ve sonsuza ve sonsuza kadar" diye mırıldandı
    "Bana da kesinlikle öyle geliyor"
    ve sonra sonsuzun küçük ama mükemmel olan bu parçasına büyük bir mutlulukla devam ettik.

74. John Steinbeck Gazap Üzümleri

75.Amy Tan Mutfak Tanrısı

76.Michael Cunningham Saatler

77.William Faulkner Ses ve Öfke
    "DILSEY:
    Katlandılar."

78.Pearl S. Buck Mübarek Toprak

79.Victor Hugo Sefiller

80.Aldous Huxley Cesur Yeni Dünya
    Yavaş, pek yavaş, acelesi olmayan iki pusula ibresi gibi, ayaklar sağa döndü; kuzey, kuzeydoğu, doğu, güneydoğu, güney, güneydoğu; derken durdu, birkaç saniye sonra yine aynı yavaşlıkla, acele etmeksizin sola doğru dğnmeye başladı. Güney, güneybatı, güney-doğu, doğ...

81.Mark Twain Huckleberry Finn'in Maceraları

82.Ian McEwan Kefaret

83.Lewis Carroll Alice Harikalar Diyarında

84.Patrick Süskind Koku (Bir Katilin Öyküsü)
    "Sonra, önce kaçamak kaçamak, sonra doğruca gözgöze gelmeyi başardıklarında, gülümsemeden edemediler. Olağanüstü bir gurur duyuyorlardı. İlk kez sevgiyle bir şey yapmışlardı"

85.James Joyce Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi

86.Helen Fielding Bridget Jones'un Günlüğü

87.Lucy Maud Montgomery Anne of Green Gables (Green Gables'lı Anne)

88.Tony Parsons Adam ve Karısı

89.Haruki Murakami İmkansızın Şarkısı

90.Jane Austen Emma

91.Kurt Vonnegut Mezbaha No. 5
    Billy ve arkadaşları yüreklenip gölgeli sokağa çıktılar. Ağaçlar yapraklarla bezeniyordu. Bir şey olduğu yoktu dışarıda, tek araba geçmiyordu. Ortada bir tek taşıt vardı, iki atın çektiği bırakılmış araba. Yeşildi, tabut biçimindeydi.
    Kuşlar gevezelik ediyordu.
    İçlerinden biri Billy Pilgrim'e: "Cik-cik-cik!" dedi.
    i-ked ilk bakışta bunu beğendi çünkü ilk elele tutuştuğu gecedeki ihtiyarı ve hissettiklerini anımsattı

92.Zadie Smith İnci Gibi Dişler

93.Arthur Conan Doyle Sherlock Holmes Baskerville Tazısı

94.William Boyd Any Human Heart (Herhangi Bir İnsanın Kalbi)

95.Alice Sebold Cennetimden Bakarken

96.Joseph Conrad Karanlığın Yüreği

97.Sadie Jones The Outcast (Serseri)

98.Hans Fallada Alone in Berlin (Berlin’de Tek Başına)

99.Chimamanda Ngozi Adichie Yükselen Güneşin Ülkesinde

100.Jenny Downham Ben Ölmeden Önce

Notlar
    · Dava'nın olmadığı bir "son cümle listesi" eksik değil anlamsızdır
    101.Franz Kafka Dava
    " "Bir köpek gibi!" dedi, sanki utanç, ondan sonra da hayatta kalacaktı."

"Bir köpek gibi!" dedi, sanki utanç, ondan sonra da hayatta kalacaktı.
    Kafka yok (Dava). İlk on'dan girmeliydi; olmamış

· Ulysses'in olmaması büyük eksiklik. 30 küsür sayfalık tek bir cümlenin ardından, tek bir cümle: "Evet."
    ~ O.K.U. ~
    Forum Kuralları

Sayfa 1/7 123 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •