Sayfa 2/5 İlkİlk 1234 ... SonSon
Arama sonucu : 38 madde; 9 - 16 arası.

Konu: Komisyon, banka, ek ücret ile ilgili sorular.

Esas

Alıntı Originally Posted by m2_oz Yazıyı Oku
    Merhaba arkadaşlar,

Aklıma takılan birkaç soru ile ilgili yardımlarınızı bekliyorum.

En düşük komisyon alan banka Garanti demişlerdi %0,2 di sanırım neyse , Garantide olan hesabımda yatırım hesabını açtırmaya gittim müşteri hizmetlerindeki görevliyede danışayım dedim ne olur ne olmaz diye hisse senedi alırken komisyon oranınız nedir ?, bunun haricinde ek ücret ödüyormuyuz diye sordum takasbank'a 15tl aylık gibi bir ücret ödüyoruz dedi şaşırdım. Böyle bir ücret ödeyen var mı ?

Veya şöyle sorabilirim, hisse senedi alım satım yaptınız komisyon haricinde ödenilen vergi veya masraflar nelerdir ?,
    Yatırım hesabına ek ücret ödüyormusunuz ?,
    Hangi Bankayı öneririsiniz veya alternatif kurum mu?
    Sormayı unuttuğum veya mutlaka bilmem gereken herangi birşey varmı?

Yardımınızla beni aydınlattığınız için şimdiden teşekkür ederim.
    Özkan
    merhaba,

garanti bankası komisyon oranı şubede %0,315 dur.
    ancak eğer internet şubesi kullanırsanız son 3 aylık işlem hacminize göre komisyon oranınız düşebilir.
    Bunun dışında aylık mkk saklama ücreti ödersiniz 4,50 tl dir.
    vergilendirme ise gelir vergisi kanununda açıkça belirtilmiştir.
    14 Kasım 2008 tarihinden geçerli olmak üzere, tam mükellef gerçek kişi ve kurumlar tarafından hisse senetlerinden elde edilen kazançlar için uygulanan stopaj oranı % 10'dan % 0'a (sıfır) indirilmiştir. Ancak bu oran indirimi, İMKB'de işlem gören menkul kıymet yatırım ortaklıkları hisse senetlerinden ve borsa yatırım fonu katılma belgelerinden elde edilen kazançları kapsamadığından, bu kazançlar üzerinden eskiden olduğu gibi % 10 oranında stopaj yapılmaya devam edilecektir.

Duhul
    Oct 2008
    İkamet
    Aizanoi
    Gönderi
    1,493

Esas

İşbankası'nda komisyon binde2..eğer hesabınızdaki senetlerin değeri 500tl'den fazla ise yıllık 6 tl ücret ödeniyor..başka da bir ücret yok..

3. Esas

Eczacıbaşı 60000 TL ile hesap açıyor binde 2 komisyon uyguluyor. Ama internetten bir bakışsınız binde 3 oluyor. Ayrıca bölünmelerde hissenin nominal değerinin binde 2 masraf olarak alıyor. Normalde bölünmelerde ve kar payı ödemelerinde onbinde 2 (nominal değer üzerinden) temerrüte düşerseniz günlük binde 4 katlamalı faiz uyguluyor. Yani elinizde fiyatı düşükten işlem gören kağıdınız varsa nominal değerden masraf aldığından çok yüksek maliyetlere gelebilir. Örnek 1TL işlem gören kağıttanda binde 5,
    10 TL den de işlem gören kağıttan binde 5 masraf alıyor.
    Ayrıca bir kağıdın saklama maliyeti aylık 365 in onbinde 2 si olmalı yani
    takasbank saklama ücreti çok uygun ama bazı aracı kurumlar bundanda çok para kesiyor.
    Bazıları ise saklama ücreti almıyor. Çünkü bunu uygulama ve takibinin yaratacağı masrafın çok olması bedeli çok

Duhul
    Oct 2009
    İkamet
    Kenya
    Gönderi
    3,650
    Blog Yazıları
    3

Esas

Alıntı Originally Posted by ooz Yazıyı Oku
    İşbankası'nda komisyon binde2..eğer hesabınızdaki senetlerin değeri 500tl'den fazla ise yıllık 6 tl ücret ödeniyor..başka da bir ücret yok..
    benim anladığım kadarıyla bankaların aracı kurumlarıyla çalışmak pekte mantıklı gelmiyor...

Duhul
    Oct 2009
    İkamet
    Kenya
    Gönderi
    3,650
    Blog Yazıları
    3

Esas

ben hsbc yatırımda hesap açtım ataonline ile sorun yaşadığım için hesabı hsbc ye aktardım..

onlarda aylık yarım milyon hacım yaparsan ancak komisyon indiriminden faydalanacağımı belirtti...ve hisse senetlerinde ben neden kendimi sıkacamda o hacmi yapacakmışım?

tacirlerde hesabım var binde1 komisyon ve hacim artarsa onbinde 75 e kadar düşme ihtimali var...

canıma minnet neden gidip bankacıların şeyini yalayacağım....

Esas

akbank ta ( internet veya çagır merkezinden işlemde fark etmiyor)
    günlük işlem hacmi( al/sat toplamı) 5000 tl den az ise 2/1000
    günlük işlem hacmi( al/sat toplamı) 5000-50000 arası ise 1.5/1000
    günlük işlem hacmi( al/sat toplamı) 50000 tl ve üzerinde ise 1/1000
    senelik 40 tl takasbank/ ıvır zıvır için kesintisi var.

Duhul
    Oct 2009
    İkamet
    Kenya
    Gönderi
    3,650
    Blog Yazıları
    3

Esas

Alıntı Originally Posted by ereglili Yazıyı Oku
    akbank ta ( internet veya çagır merkezinden işlemde fark etmiyor)
    günlük işlem hacmi( al/sat toplamı) 5000 tl den az ise 2/1000
    günlük işlem hacmi( al/sat toplamı) 5000-50000 arası ise 1.5/1000
    günlük işlem hacmi( al/sat toplamı) 50000 tl ve üzerinde ise 1/1000
    senelik 40 tl takasbank/ ıvır zıvır için kesintisi var.
    cevher bak bir kişide daha bei sevmiiii içim parça pinçik oliyiiiiiiiiiiiii

hocam bankalar sadece dayatma yapıyor ..............

hesabı binde bir ile acan aracı kurumlar var ikin neden kendimizi sıkıpta işlem hacmi yapacaz ?

rekabetin gözünü seveyimmmm

8. Esas

sanko da 10 binde 1 diye duydum, ama bu sanko bankamıdır? aracımıdır? her nedir benim bilgim yok, bilginiz var mı sizin?

Sayfa 2/5 İlkİlk 1234 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •