Sayfa 2/5 İlkİlk 1234 ... SonSon
Arama sonucu : 38 madde; 9 - 16 arası.

Konu: EĞİTİM ŞART: Peki Çocuklarımızın Durumu Nasıl ?. Her Şey Yolundamı?

1. Esas

Üniversite giriş sınavında 600 bin liseli bu soruyu çözememiş..

http://zaman.com.tr/haber.do?haberno...oruyu-cozemedi

80 - (12 + 3 + 8) = ?

Esas

Eğitimde ve tabii, bugün sosyal hayatta bir öğretmen olarak benim gördüğüm en büyük sorun disiplinsizlik... Çeşitli fikirlerim de var çözüme yönelik belki ama üzerinde çok çok iyi düşünülmesi gerekli. Mesele dayak değil ama öğrencide 'ben başarısız olursam ne olur?'un karşılığı yok. Hala 'aman sınıfta kalırım' zannedenler var ama aslında kalmak diye bir şey yok artık. Bunu herkes görüyor da Milli eğitim nasıl görmüyor ve son yıllarda yaptıkları bu yanlıştan nasıl hala dönmüyor, hayret ediyorum. Sorun sadece disiplin de değil ama toplum ve eğitim için en acil ve gerekli konu bence bu...
    Youtube veya çeşitli video paylaşım sitelerinde, özellikle devlet liselerinde eğitim veren öğretmenlerin düştükleri durumları bir seyredin de halimizi anlayın...

Duhul
    Oct 2010
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    111

Esas

hazır borsa kötü durumdayken içler acısı halde yorgun yatan kızımı yazayım dedim... Hazır bir sürü öğretmenimizi bulmuşken. (Gerçi konu ölü gibi ama )
    Sabah 06: 00 da kalk kahvaltı yap.
    06:30 da servis
    07: 00 okulda ol.
    12: 30 okuldan çıkış servisle dersaneye varış.
    13: 00 dershane etüt ... ödevler
    14:00 dersanede de ders
    17: 30 eve yürüme
    18:00 eve varış.
    18: 30 yemek + şekerleme
    20: 00 tekrar
    22: 30 yatış
    haftanın 5 günü bu şekilde devam eden bir hayat.
    cumartesi günleri gitar kursu... biraz sinema , tiyatro , alışveriş
    pazar haftaya hazırlık....

Acıyorum çocuğuma ... ben yönlendirmiyorum onu, sistem bu hale getirmiş.Bizde seyirciyiz sadece.Biz imkanları vermekle yetiniyoruz... Bırakacak bir dükkanım olmadığına göre eğitim onun tek şansı.. Daha 14 yaşında ve en acısı herşeyin farkında. Sistemin , yarışın , hayatın...
    Yazlık komşumuzun bırakacak çok dükkanı olduğu için kızına " boşver sbs yi kızım " demiş.Sistem bumu ?

Sbs , yarış falan derken ne haberleri dinliyorlar, ne sosyalleşebiliyorlar, ne de "gerçekten " öğrenebiliyorlar. Geçen gün çok basit bir coğrafya sorusu sordum . bilemedi. Babam bana soru sorduğunda küçükken eğer bilemiyorsam " daha oraları öğretmedi öğretmen " derdim. Evet 14 yaşındaki kızım 1. dünya savaşını en ince ayrıntısıyla öğreniyor ama Bering boğazı nerede bilmiyor . Atlasta birleşmiyor çünkü. Onada öğretmemişler.

Birşeyleri atlıyoruz galiba..

Duhul
    Jan 2009
    İkamet
    Sokaklarda!!!
    Gönderi
    4,316
    Blog Yazıları
    2

Esas

Alıntı Originally Posted by glfdn71 Yazıyı Oku
    hazır borsa kötü durumdayken içler acısı halde yorgun yatan kızımı yazayım dedim... Hazır bir sürü öğretmenimizi bulmuşken. (Gerçi konu ölü gibi ama )
    Sabah 06: 00 da kalk kahvaltı yap.
    06:30 da servis
    07: 00 okulda ol.
    12: 30 okuldan çıkış servisle dersaneye varış.
    13: 00 dershane etüt ... ödevler
    14:00 dersanede de ders
    17: 30 eve yürüme
    18:00 eve varış.
    18: 30 yemek + şekerleme
    20: 00 tekrar
    22: 30 yatış
    haftanın 5 günü bu şekilde devam eden bir hayat.
    cumartesi günleri gitar kursu... biraz sinema , tiyatro , alışveriş
    pazar haftaya hazırlık....

Acıyorum çocuğuma ... ben yönlendirmiyorum onu, sistem bu hale getirmiş.Bizde seyirciyiz sadece.Biz imkanları vermekle yetiniyoruz... Bırakacak bir dükkanım olmadığına göre eğitim onun tek şansı.. Daha 14 yaşında ve en acısı herşeyin farkında. Sistemin , yarışın , hayatın...
    Yazlık komşumuzun bırakacak çok dükkanı olduğu için kızına " boşver sbs yi kızım " demiş.Sistem bumu ?

Sbs , yarış falan derken ne haberleri dinliyorlar, ne sosyalleşebiliyorlar, ne de "gerçekten " öğrenebiliyorlar. Geçen gün çok basit bir coğrafya sorusu sordum . bilemedi. Babam bana soru sorduğunda küçükken eğer bilemiyorsam " daha oraları öğretmedi öğretmen " derdim. Evet 14 yaşındaki kızım 1. dünya savaşını en ince ayrıntısıyla öğreniyor ama Bering boğazı nerede bilmiyor . Atlasta birleşmiyor çünkü. Onada öğretmemişler.

Birşeyleri atlıyoruz galiba..
    İyi yine hafta sonları gitar falan çalıp rahatlıyormuş.O da bir şey.Şahsi fikrimi yazmam gerekirse;bu kadar sistemli bir eğitimi bu yaşta alması hedefinin çok büyük olduğunu veya sizin hedefinizin yukarılarda olduğunu gösterir ama...?Değer mi...?Yani şunu demek istiyorum.Eğer ileride , hadi başka bir kalıba kendini dökecekse ? Tam benliği ve kişiliği oturmamış bir çocuğa,illaki akademik açıdan bu kadar yüksek bir çaba sarfettirmek yanlış olabilir.Bence bu sıkı çalışmanın yapılması gereken yaş 14 değildir.

Şimdi siz ' sistem böyle ! ' diyeceksiniz ama unutmayınki,aslında hepimiz bu sistemin parçalarıyız.Aslında sistem biziz.Bazı şeylerde elbetteki bizim elimizde.

İyi geceler.

Duhul
    Oct 2010
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    111

Esas

Syn cezve , bu benim hedefim değil asla.Mesela yazılıdan 50 aldığında "önümüzdeki maçlara bakıcaz artık " derim ve beraber güler geçeriz. Kızım ve diğer o yaştaki çocuklar -benim görebildiğim kadarıyla - ikiye ayrılmışlar. Bir grup ye iç yat ve marka al gez modunda, hedef, ders, yaşam pek umurlarında değil gibi ve alabildiğine rahatlar. Diğer grup -galba diğer gruba dahil olamayanlar- çevrenin dolaylı olarak yüklediği "para kazanmak için iyi eğitim birinci şart" kuralını uygulamaya çalışıyorlar. Ancak benim jenerasyona yani 40 yaşlarını güdenlere göre büyüklere ve hayata karşı çok daha dürüstler. Ben öğretmenleri ile ilşkilerine bayılıyorum.Öğretmenler eskiye göre çok daha az mesafeliler ve öğrencilerde bunu iyi yönde kullanmayı öğrenmişler.
    Ben dershaneye çok karşıydım ve orta sonda ilk kez gönderiyorum. Belki yadırgamam ondan. Çevremdeki aileler ilkokul 4-5 gibi başladılar bu maratona.

Kalıp meselesinde haklısınız. Kendiside kalıbını bulamadı daha. Belki de tiyatrocu olacak..Yada reklamcı. (Aslında bunlar benim hedeflerim ) Belki de ne olacağını bilemediği için herşeyi deniyor.Zaman ona ilaç olacak.

Ve evet sistem biziz. Ancak herşeye muhalefet ben bile dersaneye bu kadar dayanabildim. Şimdide dombiliçe kızıma acıyorum çaktırmadan.. ana yüreği işte..

Duhul
    Aug 2009
    İkamet
    Ege'de Fırat
    Gönderi
    2,989

Esas

Sn. glfdn71

İlişkiler arasında olması gereken roller yaşanmadığında, bireyler arasında çatışma yaşanabilir. Günümüzde ailelerin çocuklarıyla yaşadığı, öğretmenlerin öğrencileriyle, amirin memuruyla yaşadığı sorunların arkasında kişilk problemleri yoksa eğer, rollerini yerine getiremediklerini düşünebiliriz.

Anne, baba ve çocuğun güvenli, sıcak paylaşımcı bir şekilde üzerine düşen rolü iyi yapmalıdır.

Öğretmenlerin öğrencileriyle mesafelerini korumaları da gerekir, yanlış anlamayın baskıcı ve otoriter olsun demiyorum sadece üzerine düşen görev neyse o olmalı dediğiniz gibi saygının olduğu ortamlarda karşı taraf da bunu iyi yönde kullanabilmeli sizin okulunuzda iyi niyet yaşanmış ama her zaman bu iyi niyet yaşanmayabiliyor. Geneleme yaparsam pek çok okulda eğitimin seviyesi düşük, öğrenci- öğretmen ilşkileri pek de iç açıcı değil.

Günümüzde dersanelere karşı olmayan kişi yok, şartlar insanları buna zorluyor... bana göre dersanelerden öte eğer yapılabiliyorsa ihtiyaç olan ders-dersler özel ders şeklinde verilmeli. Sizin de dediğiniz gibi 4. 5. sınıftaki bir çocuğun dersaneye gönderilmesine sıcak bakmıyorum.

Konuyu uzatmadan son olarak, iletişim seviyesine göre anne, baba, çoocuk olsak da yerine ve zamanına göre uygun rollerimizi yapabilmeliyiz.

Bozuk ilişkilerin olduğu bir yerde eksik davranışlar, yapılmayan roller vardır.

Bu konularda internette uzman görüşlerini takip edebiliriz. GOOGLE her şeyin cevabını anında ekrana getirebiliyor. İyi geceler.

Duhul
    Jan 2009
    İkamet
    İzmir
    Gönderi
    19,321
    Blog Yazıları
    45

Esas

Selamlar Tuna hacam, kolay gelsin.

Esas

Bize göre hangisi daha kuzeyde,İtalya mı,İngiltere mi? TV de bunu tartışan iki üniversite mezununu gördükten sonra olmasa da olur kanısına vardım.

Sayfa 2/5 İlkİlk 1234 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •