Arama sonucu : 3 madde; 1 - 3 arası.

Konu: Masallar ve Hikayeler

1. Esas Masallar ve Hikayeler

O Zaman Oyun Biter Hikayesi
    İş adamı tıraş olurken bir yandan da berberiyle sohbet etmektedir Derken, kapının önünden ağır ağır geçmekte olan paspal bir çocuk görürler Berber, iş adamının kulağına fısıldar; "Bu çocuk var ya, dünyanın en aptal çocuklarından biridir! Bak; dikkat et şimdi" Berber çocuğa seslenir: "Ali, buraya gel!" Bunun üzerine çocuk sakince dükkana girer ve yüzündeki aptalca sırıtmayla berberi selamlar Berber işadamının kulağına sessizce, "bak şimdi" diye fısıldar ve bir elinde beş yüz bin, diğer elinde beş milyonluk bir banknot olduğu halde çocuğa sorar: "Hangisini istiyorsan alabilirsin?"

Çocuk dalgın dalgın bir beş yüz bine bir de beş milyona bakar ve sonunda beş yüz binlik banknotu hızlıca çekerek berberin elinden alır Berber işadamına döner ve gülerek: "Gördün mü? Sana söylemiştim" derTıraş bitince işadamı sokağa çıkar ve az ileride kendi kendine oynayan Ali'yi görür Yanına giderek, neden beş milyonluk değil de, beş yüz binlik banknotu aldığını sorarÇocuk hiç de aptalca olmayan bir sırıtmayla yanıt verir :
    - Eğer beş milyonluğu alırsam oyun biter!"

2. Esas

KADIN İLE ŞİŞKO TAVUĞU
    Bir kadının her sabah yumurtlayan bir tavuğu varmış Bu tavuğun yumurtaları öyle lezzetliymiş ki, başka tavukların yumurtalarından iki kat fazla fiyata satılıyormuş Bir gün kadın, kendi kendisine şöyle düşünmüş: “Tavuğun arpasını artırırsam, günde iki kez yumurtlar” Böylece, o günden sonra tavuğa her gün verdiğinin iki katı kadar arpa vermeye başlamış Aradan bir zaman geçince tavuk öylesine semizlemiş ki, artık hiç yumurtlayamaz olmuş
    Evdeki hesap, her zaman çarşıya uymaz

3. Esas

Tilki ile Teke Masalı

Bir gün tilkinin biri bir kuyuya düşmüş çok uğraşmış ama bir türlü kuyudan çıkamamış O sırada oradan bir teke geçiyormuş Teke susadığı için kuyuya bakmış Bir de ne görsün? Kuyuda bir tilki!

Hemen sormuş “Bu su iyi mi; içilir mi?”

Tilki kurnazca gülmüş Sonra da suyu bir övmüş bir övmüş ki tekenin ağzının suyu akmış

Tilki “Hadi durma İn aşağı” deyince teke kuyuya inmiş Kana kana su içtikten sonra aklı başına gelmiş

Tilkiye “Eee, nasıl çıkacağız buradan?” diye sormuş

Tilki “Sen hiç merak etme Ben buradan ikimizi de kurtarmanın yolunu biliyorum Sen şimdi doğrulup ön ayaklarını duvara dayar, omuzlarını da havaya dikersin Ben de tırmanıp çıkar, sonra seni çekerim ” demiş

Teke bu aklı çok beğenmiş Hemen razı olmuş Tilki tekenin bacaklarından omuzlarına, sonra da başına atlayıp kuyudan çıkmış Hemen oradan uzaklaşmış Bunu duyan tilki geri dönmüş ve “Ey teke! Senin çenendeki kıllar kadar kafanda da akıl olsaydı, nasıl çıkacağını düşünmeden bu kuyuya inmezdin” demiş

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •