Arama sonucu : 7 madde; 1 - 7 arası.

Konu: Toplama Bilgisayar Sorunu

Esas Toplama Bilgisayar Sorunu

Sayın Hisse.net dostları,

İşyerinde bir abimizin,evinin altında net cafesi var ama bilgisayarlar 5 senelik haliylede içler acısı ben gaza getirdim değiştir dedim olay bana patladı ben anlamam sen değiştir, parasına bakalım olursa yapalım neyse tamam dedik başladık araştırmaya yahu ne zor işmiş bu iş...

herkes birşey diyor kime güvenebilirimki diye düşünürken bende dedim hisseci agabeylere kardeşlere soram dedim hem içlerinde oyun oynayanlar hemide satanlarda var bildiğim kadarıyla...

bulunduğum ildeki bir kaç dükkanla konuştum. biri amd olmaz intel al dedi. diğeri cafeye alıosan amd den şaşma.(oyunda amd iyi dedi) güvendiğim biri kasadan kesinlikle taviz verme en az 420 weakli olsun başkası kasa ne işe yarıyorki? biri 3 sene önce çıkmış ana kartı 256 bit die daha iyi derken 2 aylık 128 bit lik ekran kart işe yaramaz dedi. Haliylede kafam çok kötü karıştı.

bu aşamada sizlere şunu sormak istedim. bu alımda öncelik kalite ikincil olarakta finans hani çokta uçmayalım düşüncesiyle yola çıktık.

mesela şu an elimde 2 örnek bilgisayar var;
    1- Asus M2a74-am se 740 G ddr2 2000 v+l+s s 940 Anakart
    2-Amd Athlon II 630 X4 Quad Core AM3 2,8 GHZ 2 Mb İşlemci
    3-2 GB DDR2 800 MHz kingston am
    4-1 TB Seagate sata 2 NCQ 7200 32 mb
    5-Cool master Elite RC-330-KKP9-GP 420 Pasif*2 fan
    6-512 MB Saphire HD 5670 (128bit) GDDR5
    7-AOC 931 SWL LCD 5 ms 18,5 nch ekran
    (buna 1032 TL diyor)

diğeri
    1-Gigabyte G31M-ES2L DDR2 1600 v+l+s anakart
    2-İntel Quadcore Q8300 2,50G 1333 M 4m İşlemci
    3-2 gb ddr2 1066 MHZ Kingston Hyperx
    4- 500 GB Samsung 7200 Prm
    5- Aopen ES50E-02 300w Peak Kasa
    6-1 Gb Palit 9800 GT Green DDR3 (256 bit)
    7-Lg 199 W1943SB-PF Lcd 5 ms geniş ekran
    (bunada 1080 TL)

gerçi bugün 2 yere daha gidecez ama önceden sizede danışayım dedim bu anlamda yukarıda iki bilgisayarı toplayan adamlardan hangisi bu işten daha iyi anlıyordur? neden bunu sordum önereceği alternatif bilgisayara inanabilmek için. Sonuçta net cafe burası oyun ağırlıklı ve haliyle ramin anakartla bile uyuymu önemli olmalıki performans artmalı.
    yada sizin önerceğiniz maliyeti 1-1,1 bin TL yi aşmayacak şekilde bir makine varmı yada düşündüğümüz rakam çokmu düşük?

şimdiden ilginize teşekkür ederim.

NOT: Klavye mouse vs isteiyoz sadece ekran ve kasa var.

Esas

başlığı yanlış atmışım bilgisayar toplama sorunu yazmalıymışım... yokmu yardımcı olabilecek kimse?

Esas

2 tercih arasından ben Intel'i önerirdim, ancak bunun içindeki ram'i 4GB DDR3'e çıkartın
    ve 300 wattlık kasa içindeki power'ı da 550 veya üstüne yükseltin.
    Internet cafe içinde kullanılacaksa elektrik tüketimini azaltmak veya dengeli kullanımını
    sağlamak açısından da 80+ serisi bir güç kaynağını kullanmanızı öneririm.

AMD kötü değil ama benim pek sevmediğim bir marka, ancak eğer ihtiyaç varsa,
    oradaki 1TB'lık disk diğeri ile değişebilir. Ama internet kafe için 500GB yeterince
    yüksektir. Sistemi 1000 TL aşağısında tutmak zorudaysanız bazı donanımları da
    indirmeniz gerekebilir. Daha iyi olması, daha fazla para anlamına gelir.

core2 quad 8300 - 320TL civarında bunları değerlendirirseniz fiyat artacaktır.
    Son karar size kalıyor, iyi seçimler...

Esas

sayın erasure sizin önereceğiniz bir sistem olabilirmi? fiyat aralığı 1000-1250 arasında olabilecek, cafeye gidebilecek. yani mesela ben birinci sistemi hiç beğenmedim dediğini gibi kasa mevzuundan kaynaklanan şekilde adama hiç güvenmedim çok güçlü makineye güçsüz kalp taktı gibi geldi. bu anlamda bana önerebikeceğiniz bir konfigrasyon varmıdır?

Esas

Alıntı Originally Posted by son_azrail Yazıyı Oku
    sayın erasure sizin önereceğiniz bir sistem olabilirmi? fiyat aralığı 1000-1250 arasında olabilecek, cafeye gidebilecek. yani mesela ben birinci sistemi hiç beğenmedim dediğini gibi kasa mevzuundan kaynaklanan şekilde adama hiç güvenmedim çok güçlü makineye güçsüz kalp taktı gibi geldi. bu anlamda bana önerebikeceğiniz bir konfigrasyon varmıdır?

İkinci seçenek gayet iyi, sizin işinizi rahatlıkla görür, sadece ram ve güç kaynağını biraz desteklemek iyi olur.
    Benim önereceklerim de bunlara yakındır. Sizin bütçenize göre bu cihazlar ancak alınabilir. Daha iyisi var ama hem size
    yaramaz, hem de çok pahalı olur. 1 tane alsaydınız iş değişirdi ama sayının fazla olması parasal olarak sizin
    beklentinizi aşabilir. Bence bu donanımı işini bilen birisine kendiniz toplattırın, parçaları tek tek alın ve montajını
    yaparsınız. Bunlarla uğraşamam derseniz toplanmış sisteme yöneleceksiniz. Kolay gelsin...

Esas

ekran kartları 256 bit olan palitmi 128 bit olan saphire mi çünkü 128 bit olan çekirdek hızı işlem hızında diğerini tokatlıyor...

Esas

AMD den şaşma bilgisayar toplarken şimdi son çıkan all in one işlemcileri var bir anakart bir işlemci ohh mis

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •