Sayfa 1/5 123 ... SonSon
Arama sonucu : 40 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Darüşşafaka 120 kardeşini bekliyor

Duhul
    Jul 2006
    İkamet
    İzmir/Türkiye
    Gönderi
    18,646
    Blog Yazıları
    199

Esas Darüşşafaka 120 kardeşini bekliyor

Darüşşafaka ‘120 yeni kardeş’ini bekliyor

Türkiye’nin en köklü eğitim kurumlarından Darüşşafaka, 2010 -2011 eğitim öğretim yılı için 30 Mayıs’ta gerçekleşecek sınavla 120 yeni öğrenciye daha “Eğitimde Fırsat Eşitliği” sunacak.

‘Eğitimde Fırsat Eşitliği” ilkesiyle babası hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz ancak yetenekli çocuklara eğitim öğrenim olanağı sunan Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın sınavı 30 Mayıs’ta yapılacak. Sınava kayıt başvurusu 26 Mayıs’a kadar devam ediyor. Türkiye’de 20 merkezde yapılacak sınav merkezlerine ulaşım Darüşşafaka tarafından karşılanıyor.

Darüşşafaka Eğitim Kurumları sınavına, Türkiye’nin her köşesinde eğitim gören 1999 sonrasında doğmuş babası olmayan ve ailesinin maddi durumu yetersiz olan çocuklar katılabilecek. Fırsat eşitliği yaratmak için bilgi ve yetenek sınavıyla alınacak çocuklar sınav başvurusunu evraklarını daha önceden göndermek koşuluyla veya yanında getirerek sınav günü de yapabilecek.

33 ilde tanıtım toplantısı yapıldı

Türkiye’nin en eski sivil toplum kuruluşlarından sayılan Darüşşafaka Eğitim Kurumları, 1873 yılından bu yana babası hayatta olmayan, ailelerin maddi olanaksızlıkları nedeniyle iyi eğitim fırsatı bulamayan öğrencilere eğitim olanağı sunuyor. İlköğretim 4. sınıftan itibaren liseyi bitirinceye kadar tam burslu ve yatılı eğitim gören çocuklar İngilizce eğitim alıyor. Darüşşafaka’da üniversiteyi kazanan öğrencilere ise Darüşşafaka Cemiyeti tarafından burs verilmeye devam ediliyor. 2009-2010 eğitim-öğretim yılında Türkiye genelinde 70 ilden 838 öğrencinin eğitim gördüğü okulda, öğrencilerin eğitim masraflarının yanı sıra öğrencilerin giyim, barınma, yemek, kitap, sağlık gibi ihtiyaç masrafları da Darüşşafaka Cemiyeti tarafından karşılanıyor.

Duhul
    Jul 2006
    İkamet
    İzmir/Türkiye
    Gönderi
    18,646
    Blog Yazıları
    199

Esas

Başlığı yazarken yanlışlık oldu..

Eğer bir yetkili "Darüşşafaka 120 kardeşini bekliyor" olarak düzeltebilirse mutlu olurum..

Tüm forumdaşlardan rican çevrelerindeki bu şartlara uyan çocuklara bu yolu göstermesi önermesi, yönlendirmesidir..

Darüşşafaka'nın, şartlardaki bir çocuğun yaşamını nasıl değiştirdiğinin kanıtı benim..

Ferde şans verebilen toplumdan ümitvar olmamak için bir neden yoktur..

Duhul
    Jul 2006
    İkamet
    İzmir/Türkiye
    Gönderi
    18,646
    Blog Yazıları
    199

Esas

Duhul
    Jul 2006
    İkamet
    İzmir/Türkiye
    Gönderi
    18,646
    Blog Yazıları
    199

Esas

ÖZEL DARÜŞŞAFAKA İLKÖĞRETİM OKULU

ADAY ÖĞRENCİ KAYIT ŞARTLARI

Kayıt Başlangıcı :04 Ocak 2010
    Kayıt Bitimi:26 Mayıs 2010
    Sınav Günü:30 Mayıs 2010
    Sınav Saati: 10:00

ADAYLARDA ARANAN KOŞULLAR

· T.C vatandaşı olması.
    · Babasının hayatta olmaması,
    · Ailesinin maddi durumunun öğrenimini sürdürmesine yeterli olmaması,
    · Haziran 1999 sonrası doğmuş olması (Yaş düzeltmesi geçersizdir),
    · 2009-2010 Eğitim-Öğretim yılında üçüncü sınıf öğrencisi olması,
    · Sağlık ve diğer yönlerden yatılı okula kabulüne sakınca bulunmaması.

Yukarıdaki koşulların tümüne uyan öğrenciler sınav kaydı için başvurabilirler.

ADAY KAYDI İÇİN GEREKLİ BELGELER

1) Adayın okumakta olduğu İlköğretim Okulu Müdürlüğü'nden alınacak ve 3. sınıf öğrencisi olduğunu kanıtlayan imzalı ve mühürlü belge.
    (Okul karnesi kabul edilmez)

2) Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

3) VUKUATLI AİLE NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ (Suret, fotokopi, muhtar belgesi, ölüm tutanağı kabul edilmez.)

4) Yatılı okula kabulüne engel olmadığına ilişkin Hükümet Doktorluğu veya Sağlık Ocağı'ndan alınacak rapor.
    (Kazanan adaylar ayrıca okulumuzda sağlık kontrolünden geçirilecektir.)

5) Adayın (4) adet yeni çekilmiş vesikalık fotoğrafı.

6) Başvuru formu

NOT: Kayıt için istenen belgelerin dikkatle kontrol edildikten sonra ÖZEL DARÜŞŞAFAKA İLKÖĞRETİM OKULUNA EKSİKSİZ OLARAK ULAŞTIRILMASI gerekir.

SINAV ADRESLERİ

İL

OKUL ADI

TELEFON

ADANA

İsmet İnönü İ.Ö.O

0322 453 73 12

AĞRI

Alparslan İ.Ö.O

0472 215 12 21

ANKARA

Metin Emiroğlu İ.Ö.O

0312 223 54 79

ANTALYA

Başöğretmen Atatürk İ.Ö.O

0242 312 66 70

BURSA

Setbaşı İ.Ö.O

0224 327 75 12

DENİZLİ

Gazi İ.Ö.O

0258 216 18 35

DİYARBAKIR

Ali Emiri İ.Ö.O

0412 228 05 51

ERZURUM

İsmet Paşa İ.Ö.O

0442 234 78 67

GAZİANTEP

Abdullah Kepkep İ.Ö.O

0342 230 31 43

İSTANBUL

Darüşşafaka Eğitim Kurumları

0212 286 22 00

İZMİR

Merkez Halit Bey İ.Ö.O

0232 262 47 22

KAYSERİ

Besime Özdereci İ.Ö.O

0352 223 41 46

KONYA

Mümtaz Koru İ.Ö.O

0332 351 12 22

MERSİN

Tevfik Sırrı Gür Lisesi

0324 231 13 03

SAMSUN

Merkez Alparslan İ.Ö.O

0362 231 10 42

SİVAS

Behrampaşa İ.Ö.O

0346 221 22 77

ŞANLIURFA

Bahçelievler İ.Ö.O

0414 314 85 14

TEKİRDAĞ

İnönü İ.Ö.O

0282 261 20 59

TRABZON

Cudibey İ.Ö.O

0462 321 12 94

VAN

Merkez Atatürk İ.Ö.O

0432 216 16 16

Web Sitesi:

http://www.darussafaka.k12.tr/

E-posta:

[email protected]
    Adres:

BüyükdereCd. Darüşşafaka Mh. Maslak 34457 İstanbul

Telefon:

+90 212286 22 00 Dahili 131

Faks:

+90 212285 25 86 - +90 212 285 44 12

Duhul
    Jul 2006
    İkamet
    İzmir/Türkiye
    Gönderi
    18,646
    Blog Yazıları
    199

Esas

Benim sınavlara girdiğim yıl 60 küsur öğrenci alınmıştı..Hazırlık A-B-C olarak 3 sınıftık.

Darüşşafaka'nın yabancı dilde eğitime başladığının 4. yılı idi..

Biz tarihi binanın yanında yeni yapılmış bir binada yaşar eğitim görürdük..

Tarihi binada sadece laboratuvarlar, revir, yemekhane ve Türkçe eğitim yapılan yılların kalıntıları liseli ağabeylerimizin (aralarında meşhur sonradan ülke çapında üne kavuşacak basketbolcu Nedret ağabey de vardı) eğitim gördükleri derslikleri ve yatakhaneleri vardı..

Duhul
    Jul 2006
    İkamet
    İzmir/Türkiye
    Gönderi
    18,646
    Blog Yazıları
    199

Esas

Şu anda Darüşşafaka'lı, ülkemizin en iyi şartlarında eğitim görüyor.

Babası ölmüş bir çaresiz gibi değil, babası çok zengin bir ailenin çocuğu gibi..

Çünki artık koruyucusu var. Bu millet ve Darüşşafaka topluluğu..

Darüşşafaka koca bir aile..

Mezun olup gitseniz bile ayrılamadığınız, ölünceye kadar mensubu olmaktan şeref duyacağınız bir aile..

Duhul
    Jul 2006
    İkamet
    İzmir/Türkiye
    Gönderi
    18,646
    Blog Yazıları
    199

Esas

Yetimler okulu Dâhi yetiştirecek

Daruşşafaka dâhi yetiştirmek için kolları sıvadı.

147 yıldır babası olmayan çocuklara kolej eğitimi veren Daruşşafaka “dâhi” yetiştirmek için kolları sıvadı. 2008-2009 ders yılından itibaren bilgi yerine yeteneğe dayalı sınavla öğrenci alan “yetimler okulu”nda öğrencilerin yetenek ve becerilerini en üst düzeye çıkartacak programlar uygulanıyor.

Daruşşafaka Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım ile Daruşşafaka’yı ve geçtiğimiz yıl uygulamaya başlanılan yeteneğe dayalı öğrenci alım sınavlarını konuştuk.

Efendim sizi tanıyabilir miyiz?

Ben Daruşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu başkanı Zekeriya Yıldırım. Daruşşafaka Yönetim Kurulu Başkanlığı fahri olarak yapılan bir görev. 3 yıldır bu görevi sürdürüyorum. Bu görevi üstlenmemin en önemli nedeni benim de bu okuldan yetişmiş olmamdır. Daruşşafakanın bana kazandırdıklarının karşılığını ödeme idealim beni buraya getirdi.

Daruşşafaka’ya nasıl ve ne zaman girdiniz?

1955’te Daruşşafakaya girdim. O yıl daruşşafakanın tarihinde önemli bir dönüm noktasıydı. Daruşşafaka Gelenekleriyle yaşayan bir kuruluş. Zzaman zaman da çağın gerektirdiği değişimleri yapan bir kurum. Benim girdiğim yıl da o zamanların deyimiyle, sadece zengin çocuklarına okutulan İngilizce eğitimi vermek üzere kolej statüsüne geçmişti. Daruşşafakaya başlamamla birlikte İngilizce eğitimine başladım. 1962’de Daruşşafakayı bitirdim.

Okulu bitirince hemen mesleğe atıldınız mı? Neler yaptınız?

Daruşşafakadan sonra iktisat fakültesine girdim. İktisat fakültesinden sonra devlette maliye müfettiş muavinliğine başladım. Sonra maliye müfettişi. Daha sonra ABD’de ekonomi mastere yaptım. Dönüşte de merkez bankasına girdim Merkez bankasında çeşitli görevlerde bulundum. Merkez bankasında uluslar arası finansman alanında 1987 yılında başkan vekilliği yaptım. Değişik kurumlarda yönetim kurulu üyelikleri, başkanlıklar yaptım. 12 yıldır kendime ait danışmanlık şirketim var. Şu anda temel mesaim Daruşşafa Cemiyeti.

Daruşşafaka’nın kuruluşunu anlatır mısınız?

Daruşşafaka Cemiyeti Osmanlı eğitiminde sivilleşme hareketinin başladığı 1863 yılında devrin aydınları önderliğinde kuruldu. Eğitimde sivilleşme hareketiyle birlikte elit tabakası çocuklarına yabancı çocukların aldığı eğitim düzeyinde eğitim verilmesi gündeme geldi. Bizim kurucularımız elit kesim çocuklarına verilen eğitimin halk çocuklarına da verilmesi gerektiği tezinden hareket etti. Daruşşafakayı bu niyetle kurmayı düşünmüşle. Önce Kapalı çarşı esnafının çocuklarına okuma yazma öğretmekle başlamışlar. Zamanla onlara devlet dairelerinde çalışan memurların çocukları da katılıyor. Daha sonra Fatih Çarşamba’daki binanın inşaatına başlanıyor. 1873’ten itibaren bugünkü daruşşafaka modeli çalışmaya başlıyor. Bu model değişmeyen bir misyon üzerine oturtulmuş durumda. Bu da babasını kaybetmiş, maddi durumu iyi bir eğitim almaya imkan vermeyen yetenekli çocukların daruşşafakaya sınavla alınıp, ilk ve orta öğretimini tamamlamasını ve daha sonra da Üniversitede bursla desteklenmesi üzerine kurulu bir misyon bu.

Bu özelliğinizle dünyada bir ilk siniz? Bu misyondan sapmalar oldu mu?

Daruşşafaka yetim çocuklarına eğitim verme anlamında dünyada hem bir ilk hem de tek kurumdur. Dünyada yetim çocuklarına bu derece kol kanat geren başka bir okul yok. Daruşşafa 147 yıldır bu özellikli misyonu kaybetmeden bugüne geldi. Arada hem Osmanlı döneminde, hem de cumhuriyet döneminde ülkenin ihtiyaçlarını da karşılayacak, görevleri de oldu. Osmanlı da telgrafçılar bu okuldan daha çok yetişmiştir. Daruşşafaka cemiyeti telgraf nezaretine teknik elaman ihtiyacını sağlamış ve Osmanlının ilk telgrafçıları Daruşşafaka mezunları olmuştur. Daha sonra aralarından o günün PTT’sinin genel müdürlüğünü de yapanlar çıkmış, Hatta onların arasında meşhur matematikçi Salih Zeki de vardır. Daha sonra Cumhuriyetin ilk yıllarına geldiğinde öğretmen açığı var memlekette. Daruşşafaka da yetişenlere öğretmen olma hakkı tanınmış. Benim girdiğim dönemlerde zengin çocuklarının alabildiği eğitimi yine Daruşşafakada alabilmelerini sağlayacak biri girişim yapılarak kolej eğitimi verilmeye başlanmış, 1971’de de diğer kilometre taşı, kız öğrencilere de Daruşşafakaya kabul etmiştir.

Bugünkü Daruşşafaka’yı anlatır mısınız?

Türkiye genelinde ilkokul dördüncü sınıftan itibaren öğrenci alıyoruz. İngilizce eğitimi veriyoruz. Biz yatılı aldığımız için ilk okul birinci sınıfta almamız çok zor. Dördüncü sınıftan aldığımız çocukların anneleri ve kendileri zorlanıyor. Bazıları maalesef gelemiyor. O bakımdan İlkokul 4. Sınıftan itibaren öğrenci alabilmemiz için bize bir istisna getirildi. Onun dışında her şey milli eğitim müfredatıyla gerçekleşiyor. Şu anda 3. Sınıftan dördüncü sınıfa geçen öğrencileri sınavla alıyoruz. Lise son sınıfa kadar otutuyoruz. Liseden sonra üniversite eğitiminde bursla destek veriyoruz. Şu anda 838 öğrencimiz var, 838 öğrenci 70 değişik ilden geliyor. Daruşşafaka kampüsü Türkiye mozeyiğini yansıtıyor. Türkiye’nin her köşesinden, doğusundan, batısından her yerinden öğrenci alıyoruz. Bunların yüzde 62 Erkek yüzde 38’i kızdır. Başta söylediğim gibi İngilizce eğitim verilir. İngilizce ağırlıklı eğitim verilir. Modelimiz yaygın adıyla Anadolu lisesi modelidir. Anadolu Liselerinden farklı olarak biz fen derslerini İngilizce veriyoruz. Onun dışında Türkçe ve Sosyal dersler Türkçe veriliyor. İngilizcenin üzerinde bir ikinci yabancı dil daha veriyoruz 6. Sınıftan itibaren öğrenci Fransızca veya Almancayı seçiyor.

Öğrenci seçme sınavınız hakkında bilgi verir misiniz?

Bizim bir önemli misyonumuz kuruluşumuzda ki fırsat eşitliği ile ifade ediliyor. Geçtiğimiz Pazartesi, Salı Çarşamba 33 ilde tanıtım toplantıları yaptık, 20 ilde de sınav yapıyoruz o illere dışarıdan gelenlere yol paralarını ve her türlü giderlerini karşılıyoruz. Babası olmak, maddi durumu yetersiz olmak, ve sınavı kazanacak bilgiye sahip olmak. Son üç yıldır epey bir netlik kazandı. Daruşşafaka sınavına ülkemizin her köşesinde bulunan çocukların girmesini sağlamak üzere geçtiğimiz yıl 25, bu yıl 33 ilde tanıtım toplantıları yaptık. Bunun dışında Milli Eğitim Bakanlığının bize sağladığı imkandan yararlanarak, 3. Sınıfta okumakta olan babasını kaybetmiş çocukların listesini aldık. Her birine mektup yazdık. Sınava katılmalarını sağladık. Geçtiğimiz yıl 2500 öğrenci sınava katıldı. 120 öğrenci aldık. Bu sene de 120 öğrenci almayı düşünüyoruz. Yurdun her köşesindeki çocuklar arasında eşitliği sağlamak için sınavı bilgi tabanlı olmaktan çıkardık, yetenek tabanlı sınav yapmaya başladık. Bunun da faydasını gördük. Son iki senedir çok önemli değişiklik gördük. Yeni aldığımız öğrencilerin yüzde 72’si Anadoludan geliyor, yüzde 38’i İstanbuldan, Eskiden bu oran tersti, yüzde 60 İstanbul, yüzde 40 Anadoludandı.

Sınav nerede ve ne zaman yapılacak?

Daruşşafakaya girmek isteyen öğrencilerimiz 26 Mayıs 2010 Çarşamba gününe kadar müracaat edebilecekler. Giriş sınavı iise 20 il merkezinde 30 Mayıs 2010 Pazar günü yapılacaktır. 81 ilin birincisinin tüm eğitim masrafları Türkiye İş Bankası tarafından karşılanacaktır. Sınav Başvuruları İstanbul dışında posta yolu ile İstanbul'da Daruşşafaka Eğitim Kurumlarına yapılacaktır.

Yeni sistemle neyi amaçladınız?

Bu sistemi değiştirmemizin yetenekli çocukları Daruşşafakaya almaya başlamımızın semeresini almaya başladık. Bu sistemle öğrencilerin zihinsel potansiyelleri ve yaratıcılık düzeyleri de dikkate alınarak öğrenci seçilmektedir. Yüksek zeka düzeyine sahip bireylerin beyin işlemleri daha hızlı ve düşünme süreçleri daha karmaşık olduğu için onları ortalama zeka düzeyine sahip yaşıtlarının öğrenme hız ve düzeyini temel alarak eğitilmeleri haksızlık olur. Biz de kendimizi yeni sisteme göre ayarladık. 4. Sınıfa başlayan öğrencilerimiz İngilizce öğrenmenin yanı sıra düşünme becerisi derslerine de giriyorlar. Daha sonraki aşamalarda ise öğrencilere yaratıcılık programı uygulanıyor. Ardından çocuklara sosyal ve duygusal gelişim programı uygulanıyor.

Öğrenci profiliniz nasıl?

Burada yatılı eğitim veriliyor. İstanbul’da evi olanlar hafta sonu evci çıkıyorlar. Her türlü gideri, giyim kuşamından, harçlığına kadar Daruşşafaka tarafından karşılanıyor ve tamamen karşılıksız karşılanıyor. Bir kere Daruşşafakanın babasız öğrenci okumakta yükümlü, bu kadar çocuğa el uzatan devletten sonra ikinci kurumuz. Bir diğer özelliğimiz Son iki senedir, hiçbir zorunlulukları olmadığı halde, SBS sınavı içersinde yaşdaşlarıyla sınava sokuyoruz, yıl içinde 38’i İstanbul’dan, Eskiden bu oran tersti, yüzde 60 İstanbul, yüzde 40 Anadoludandı. Bu kadar çocuğa el uzatan devletten sonra ikinci kurumuz. Bir diğer özelliğimiz Son iki senedir, hiçbir zorunlulukları olmadığı halde, SBS sınavı içersinde yaşdaşlarıyla sınava sokuyoruz, yıl içinde özel bir kurumun ölçmesine tabii tutarak 5-6 defa sınava sokuyoruz. Son sınavlarda İstanbulda matematik birincisi oldular.

81 ilden 81 Öğrenci projesi

Öğrencilerin masraflarını nasıl karşılıyorsunuz, bağışçılarınızdan bahseder misiniz?
    Osmanlı Aydınları burayı halk çocuklarının eğitilmesi için kurdu. Biz halktan aldığımız destekle halk çocuklarını okutuyoruz. Onların hayatlarını değiştiriyoruz. İddiamız çocuk alıp eğitmek değil onların hayatlarını değiştirmektir. Onları toplumun alt kesiminden üst kesimine taşıyoruz bu çocukları. Bunu bağışlarla yapıyoruz. Önemli kişi ve kuruluşlar bağışta bulunmaya başladılar. 6 bin kişi bağışta bulundu. En büyük bağışçımız Türkiye İş Bankasıdır. 2 yıl önce yurdun her tarafından öğrenci alma gayetimizi desteklemek üzere 81 ilden 81 öğrenci projesi başlattık. Her yıl yeni aldığımız 81 öğrencinin bütün giderlerini İş Bankası karşılıyor. Onun yanında, Doğuş Holding, Garanti bankası, Yapı Kredi bankası gibi önemli kuruluşlar da bize destek veriyor. En büyük bağışçımız Türkiye İş Bankasıdır.

DEPREMZEDE ÇOCUKLARI SINAVSIZ ALINDI

Daruşşafaka sınavla öğrenci alıyor ancak, Türkiyenin maruz kaldığı bazı ulusal faleketlerde, babasını kaybetmiş çocukları sınavsız aldığımız da oldu. Bunların başında da 1939 Erzincan Depremi geliyor. O yıl yetim kalan 83 öğrenciyi buraya almışız, o 83 öğrenciyi İş bankası finanse etmiş. Tarihten gelen böyle bir bağlılığımız var. Bu bağlılığın verdiği ilhamla böyle bir şey başlattık. Bu da bize güç veriyor. Daha fazla çocuğun Daruşşafakada okutmak imkanı veriyor. Şu anda 838’deyiz iki üç seneye kadar bin öğrenciye çıkacağız.

Bir öğrencinin eğitim masrafı ne kadar?

Çocuğun bireysel ve sosyal gelişimini sağlayacak her türlü programı uyguluyoruz, sadece eğitim giderleri 10 bin liradır. Biz bir program başlattık. Daruşşafaka velilerini arıyor porgramı, 10 bin liralık gideri karşılayanlara veli sertifikası veriyoruz. 10 yıl boyunca veya yılda 100 bin lira ödeyene veli diploması veriyoruz.

Öğrencilerin bir günü nasıl geçiyor?

24 saat yaşayan bir kampus, her sabah 20 dakika okuma, çocuklar kitap okuyarak güne başlıyor. 50-60 sosyal kulüp var. Ders dışında o kulüplerde faaliyet gösteriyorlar. Son sınıflarda ÖSS sistemi içinde okul dışında kurslara devam etmek zor oldu. O kurs yerlerine gönderiyoruz. Daruşşafaka da mezun olanların akademik yönden değil, sosyal yönden de hayata hazırlıyoruz. Resim, müzik, seramik yapıyorlar, Pazar günleri de yaş gruplarına göre değişik yerlere gidip, oralarda yeni beceriler kazanıyorlar, buz patenine giden öğrenciler var. Onları devamlı canlı tutacak yeni şeyler öğreniyorlar.

Üniversiteye girişte ne derece başarılı oluyorlar?

ÖSS Başarısı geçen sene yüzde 88, Daruşşafaka her zaman yüzde 85-100 arasında bir başarı sağlamıştır. Geçtiğimiz son iki yıla kadar düşüş başlamıştı. Son iki yıldır yeniden tırmanış başladı. Bu sene bir öğrencimiz gidecek, Önümüzdeki sene mezun vermeyeceğiz. Bizim İlköğretim ile lise arasında bir hazırlık sınıfı vardı. O sınıf kaldırılmıştı tekrar koyduk.

ROBOT KULÜBÜ ÖDÜL ALDI

Burada verilen özel eğitim başarıyı da getiriyor mu?

Bizi sevindiren yeni başarıları var. Okulda son iki yılı bir robot yapıldı. Bizim 1941 mezunumu Fikret Yükselgil isimli bir abimiz zamanla ABD’ye yerleşiyor orada bir vakıf kuruyor. Vakfın gelirlerinin daruşşafakaya aktarılmasını istiyor. Kızı ve damadı vakfın gelirlerini Daruşşafakaya aktarıyorlar. Kızı ve damadı. 2 sene önce buraya geliyorlar bir robot kulübü kuruyorlar. Robot kulübünde yetişen çocuklar onların oturduğu şehirde Seatelde bir yarışmaya katılıyor ve jüri özel ödülü alıyor. Bu sene de Şikago’da yarışıyorlar orda da özel ödül alıyorlar. Türkiye’de Türkiye Şampiyonu oluyorlar, şimdi atlantaya gidecekler.
    Küçük çocuklarımız, 4. Sınıftaki çocuklarımız destination imagination adlı bir kulüp kuruyolar, çocukların hayal gücünü çalıştırmaya yönelik bir kulüp, onlar da Türkiye Şampiyonu oldular, Amerikaya gidecekler. Bizim için bu proje alanında başarıların kazanılması önemli
    Geçen sene bir öğretmen ve öğrencimiz, Milli Eğitim Bakanlığının veri tabanlı eğitim konusunda ödül aldı.

Daraşşafaka’dan yetişen ünlülerden örnek verebilir misiniz?

Meşhurlar Salih Zeki’yi söyledim. Ahmet Rasim gazeteci, Deneysel fiziğin öncülerinden Adnan Sokullu var. Karikatürist Tekin Aral, Şu anda Oyak’ın genel Müdürü Coşkun Ulusoy var. PNC’nin başında Saffet Karpat var. İçerde konuştuğum Yönetim Kurulu Başkan Vekilimiz Davut Öğütçü var. Bürokrasinin tepelerine çıkmış, Süleyman Demirel’in Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği yapmış, Necdet Seçkiner vefat etti. Basketbol’un duayenleri Yalçın Granit var. Yurtdışı ünivesitelerde öğretim üyeliği yapan Profesör arkadaşlarımız var. Üniversite ve tıp fakültelerinde epey zor alanlarda görev yapan profesör arkadaşlarımız var.

Daruşşafakalıların dayanışmasından bahseder misiniz?

Her devirde topluma ve yetiştiği yuvaya duyarlı olan çocuklar yetiştiriyoruz. Daruşşafaka ruhuyla yetişiyor, sevgi, saygı, yardımlaşma, dayanışmaya ve vefaya dayanır. Bunun yanında topluma yararlı kişiler hangi düzeyde olursa olsun, yararlı kişiler olarak yetiştirmeye özen gösteririz. Daruşşafakalı olduğunu söylemesi onun çevresi tarafından parmakla gösterilen kişi olmasını sağlar. Biz sadece öğretim vermiyoruz, hayata hazırlıyoruz. Anne babasın yerini alıyoruz, bireysel gelişim, sosyal gelişimden sorumlu görüyoruz. Topluma uyum gösteren, duyarlı olan bireyler yeşitiriyoruz. Küreselleşme olgusu içersinde dünyayı tanıması önemli . Daruşşafakanın şemsiyesi altına girdiğinde verdiği güven babasızlığın verdiği ezikliği kaybediyor. Daruşşafaka dünyada tek bir örnek.

http://www.hisse.net/forum/newreply....treply&t=46988

Esas

Ben burdaki bilgileri alıp izninizle mail zinciri şeklinde göndereceğim. Mutlaka birileri faydalanacaktır.

Tekrar teşekkürler !

Sayfa 1/5 123 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •