Sayfa 2/15 İlkİlk 123412 ... SonSon
Arama sonucu : 115 madde; 9 - 16 arası.

Konu: Plastik Sanatlar Haberleri..

Esas

nefis bir eser

Duhul
    Jul 2006
    İkamet
    İzmir/Türkiye
    Gönderi
    18,646
    Blog Yazıları
    199

Esas

Hilye-i şerif , her ne hikmetse, pek beğenildi..

Tablolar nasıl beyler?

Evinizin duvarına asılması şartıyla yukarıdaki tablolardan biri verilse asar mısınız?
    Son düzenleme : BORA YAŞAR; 23-05-2010 saat: 23:35.

Esas

diğerlerini asarımda 3. yü pek anlayamadımbakıyorum bakıyorum bitip tükenmez bir resimtutkunu gibi bir şeyler çıkartamadım tamolarak

Duhul
    Jul 2006
    İkamet
    İzmir/Türkiye
    Gönderi
    18,646
    Blog Yazıları
    199

Esas

Elektronik posta yolu ile gelen bir tarihi aşk ve sanat hikayesi..

Doğruluğunu bilmiyorum..Beni aşar..

Ama hoş bir hikaye..

Ve o aşka konu camiler hala ayakta..

Gerçek olmasa da naif ve güzel..

Kimseye de bir zararı yok..

İleti Şöyle:

"Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan on yedisine bastığında, iki kişi onunla evlenmek ister. Mihrimah, yani Mihrü Mah, Farsca’da “Güneş ve Ay” anlamına gelir. Kızla evlenmek isteyenlerin biri Diyarbakır Valisi Rüstem Paşa diğeriyse Mimar Sinan’dır. (Hatırladığım kadarı ile sonradan sadrazam olan Rüstem Paşa rüşvetle o kadar zenginleşip semirdi ki anlatılmaz. BY Notu..)

Padişah kızını Rüstem Paşa’ya verir.

Gerçi sevdiğine kavuşamamıştır ama, aşkını, olanca güzelliğiyle sanatına yansıtmıştır.
    Üsküdar’a, Saray’ın isteğiyle elbet, 1540 yılında Mihrimah Sultan Camii’nin temelini atar ve 1548’de bitirir. Camiyi yaparken, eserine sanki “etekleri yerleri süpüren bir kadının” dış çizgilerini verir.

Derken, ilk kez padişah fermanı olmaksızın, Edirnekapı’da, pek kimselerin uğramadığı ıssız ama İstanbul’un en yüksek tepelerinden birine, ikinci bir eser yapmaya koyulur Mihrimah Sultan’a. Cami küçücüktür. Minaresi otuz sekiz metredir, bir adet incecik kubbesi üzerindeyse yüz 61 pencere, camiin iç güzeliğini aydınlatır. İçerdeki sarkıtlar ve minare kenarlarındaki işlemeler Mihrimah Sultan’ın topuklarını döven saçlarını anımsatır insana. İşte, aşka adanmış iki eser.

Şimdi, gidin Edirnekapı ve Üsküdar’daki camileri aynı anda görebileceğiniz bi yer seçin. Ve 21 Mart’ta, yani geceyle gündüzün eşit olduğu günde seyreyleyin. Unutmadan, 21 Mart Mihrimah Sultan’ın doğum günüdür.

Göreceğiniz manzaraysa şudur mirim:

Edirnekapı camiinin tek minaresi ardından tepsi gibi kıpkırmızı güneş batarken, Üsküdar’daki camiinin ardından ay doğar! Mihrü Mah eşittir Güneş ve Ay. Bu nasıl akıllara ziyan bir hesaplamadır; nasıl bir güzellik anlayışıdır Yarabbim!

Bahse konu camilerle ilgili fotoğraflar ...

Üsküdar Mihrimah Camii

Edirnekapı Mihrimah Camii

Duhul
    Jul 2006
    İkamet
    İzmir/Türkiye
    Gönderi
    18,646
    Blog Yazıları
    199

Esas

Ferman, en çok fiyatı verenindir!

ASAR-I Atika Sanat Galerisi'nin 'Osmanlı Eserleri Müzayedesi' 19 Şubat'ta Sofa Hotel'de gerçekleşecek.

ASAR-I Atika Sanat Galerisi'nin 'Osmanlı Eserleri Müzayedesi' 19 Şubat'ta Sofa Hotel'de gerçekleşecek. Müzayedede Kanuni Sultan Süleyman'ın Erzurum Beylerbeyi'ne buyruğunun yazılı olduğu ferman 90 bin liradan satışa çıkacak. Fermanın yanı sıra dikkat çeken bir diğer eser olan Sultan II. Abdülhamid Han'ın Yıldız Sarayı marangozhanesinde kendi eliyle yaptığı çift etajer ise 50 bin liradan açık artırmaya sunulacak.

http://www.aksam.com.tr/ferman,-en-c...r--18230h.html

Duhul
    Jul 2006
    İkamet
    İzmir/Türkiye
    Gönderi
    18,646
    Blog Yazıları
    199

Esas

İstanbul Resim Heykel Müzesi 4 yıldır kapalı (Ne zaman açılacağını kimse bilmiyor)
    Geçen pazar karımla Beşiktaş’ta müze gezintisine çıktık. Önce İstanbul Resim Heykel Müzesi’ne gittik. Kapı duvar! Bir ara bahçe kapısı açıldı. Bir görevliye “Müze Pazar diye mi kapalı?” diye soracak olduk. Cevaba şaşırdık: “Dört yıldır kapalı. Tamir ediliyordu. Para bitti. Tamirat durdu. Söylendiğine göre 2-3 yıl sonra açılacakmış!”
    Bu müze, 1937’de açıldı. Atatürk, Dolmabahçe Sarayı’nın Veliaht Dairesi’nin müze olarak düzenlenmesini emretti. Müzeyi bizzat açtı. Burada 10 bin yağlıboya tablo, 400 heykel var.
    Binanın sorumlusu TBMM Milli Saraylar Dairesi. Müzenin sorumlusu ise Mimar Sinan Üniversitesi Rektörlüğü. Tamiratı başlatan ve durduran TBMM Başkanı’na bağlı Milli Saraylar Dairesi Başkanlığı.
    1980’lerden bu yana İstanbul Resim Heykel Müzesi’ni canlı tutmak için çaba gösteren Resim ve Heykel Müzeleri Derneği Başkanı Leyla Belli ile konuştum. Bu kadar uzun süre kapalı kalan müzede, gerekli ısı ve ışık şartlarının sağlanamaması ve rutubet sonucu eserler zarar görmez mi diye sordum. Dernek olarak müzede olan biteni izleme şansları olmadığını, koruma ve kollamayı kimin yaptığını ve koleksiyonun durumunu bilemediklerini söyledi.

http://ekonomi.milliyet.com.tr/istan...42/default.htm

Duhul
    Jul 2006
    İkamet
    İzmir/Türkiye
    Gönderi
    18,646
    Blog Yazıları
    199

Esas

Tabloya kimler yatırım yapmış?

Bir türlü fırsat bulamamıştım, dün son gününde, sabah açılır açılmaz yakaladım.
    Nuri İyem sergisinden bahsediyorum. Gerçi, '2 Mart'ta İzmir'de sergi tekrarlanacak, nasılsa yolum düşer' diye kendimi avutuyordum ama iyi ki İstanbul'da kaçırmamışım.
    Sergi, Türkiye İş Bankası Kibele Sanat Galerisi'ndeydi. İlginçti çünkü Nuri İyem'in çeşitli koleksiyonlardan toplanan eserlerini bir arada görme fırsatı sunuyordu. Bir yandan tablolara bakarken, diğer yandan 'Acaba kimlerin koleksiyonundan' merakıyla bilgi notlarını inceledim. Tabloya para harcayan, yani yatırım yapanların listesi ilgimi çekti. İşadamlarının yanı sıra gazeteciler ve sanatçılar da vardı.
    Ama önce bir iki not...
    Bizde kültürel etkinlikler son yıllarda hızla kalite çıtasını yükseltiyor. Gerek müzik ve dans, gerekse resim sanatında gerçekten dünya çapında organizasyonlar yapılıyor. Bu gelişim trendinde Koç, Sabancı, Eczacıbaşı gibi Türk burjuvazisinin en önemli ailelerinin çabaları yatıyor. Özel müzecilik gelişiyor. Ama bununla sınırlı değil. Popüler kültür anlamında da konserler ve dans gösterilerinin biri bitiyor, diğeri başlıyor. İşte iki gün önce başlayan Cirque du Soleil... Kesinlikle New York, Londra ve Paris ayarında bir gösteri...

ECEVİT 50 YIL ÖNCE KEŞFETMİŞ
    Doğrusu, Türk sanatseverleri de bunlara gösterdiği ilgi ve katılımla hakkını veriyor.
    Toplumsal kalite işte böyle böyle yükselecek. İki ay önce Paris'teki Monet sergisine girebilmek için buz gibi bir havada, 5 saat kuyrukta beklemiştik. Sergi bittiğinde rakamlara baktım, tam 1.5 milyon insan o sergiyi gezmiş.
    Şimdi dönelim Nuri İyem'e...
    Bu büyük ressamın önemini bizler son yıllarda anladık ama Bülent Ecevit neredeyse yarım asır önce Ulus gazetesinde onunla ilgili harika bir yazı yazmış.
    Nuri İyem, resim yapmadan duramayan bir sanatçı, tutkulu... 'Bir ara resim yapmadığım dönem oldu, aklımın tahtaları yerinden oynadı' demiş.
    Hıncal Uluç, bir gün kardeşinden bahsetmişti, kardeşi Serpil Hanım'dan. Kendini çok şanslı hissediyordu. Kardeş sevgisini iyi bilirim, üstelik benim kardeşlerimden birinin adı da Serpil'dir. Nuri İyem de ablasına derin bir sevgiyle bağlıymış.
    O muhteşem kadın portrelerinde hep 'erken yaşta kaybettiği ablasını arayış' yatıyor.

KİMLER KİMLER VAR...
    Çoğu ressamın aksine, yaşarken de 'kıymeti bilinmiş ve değeri anlaşılmış' bir isim Nuri İyem. Türkiye İş Bankası gibi Garanti Bankası koleksiyonundan eserler de sergide vardı. Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener'in tablo merakını bilmiyordum. Ayşe-Mahmut Özgener'e ait bir eser vardı. Onun dışında Emre Kongar Hoca, Müjde-Bülent Tanla, Nüket-Zafer Mutlu, İrfan Şahin, Sema-Ali Kantur, Müeyyet Boratav, Mustafa Taviloğlu, Eczacıbaşı Ailesi, Arkas Holding, Çetin Nuhoğlu, Can Has gibi isimlere rastladım Nuri İyem tablosuna sahip olanlar arasında...

SANATÇIDAN SANATA KAYNAK AKTARIMI
    Bitmedi...
    Daha çok hoşuma giden detaylar var...
    Kendisi de sanatçı olan isimlerin resme yatırım yapması çok hoş değil mi?
    Cem Yılmaz zaten biliniyor, elinde Nuri İyem tablosu varmış. Sergide gördüm. Erol Evgin'i ilk kez öğrendim. Başka tabloları da varmış. Asıl enteresanı Tuba Büyüküstün. Nuri İyem eserine o da sahip. Gazeteye dönüşte araştırdık, daha önce de Fikret Otyam'ın Çıldır Gölü civarındaki köylüleri tasvir ettiği tablosunu satın almış.
    Moral bozucu, 'zor zamanlarda' insan ya bir kitap okuyarak, ya da sanatla avunabilir. Hayatın bütün renklerini görmek, hatırlamak için... Ben hep 'dünün dünyası'na dönerim, Zweig'a... Her zaman Nuri İyem sergisi fırsatı çıkmaz ki... Gavur İzmirliler... 2 Mart'tan itibaren 1 ay boyunca şanslısınız, kaçırmayın.

http://www.aksam.com.tr/tabloya-kiml...mis-1197y.html

++++++++++

Bir toplumun sanatta yükselişini o ülkenin burjuvası belirler..

Kimse bu lafımdan alınmasın..

Binlerce lirayı bir tabloya, bir heykele vs verebilme olanağı sadece onlarda var..

Burjuvası kaliteli olan bir toplumun birçok konuda kaliteli olması olası..

Yazarın pek beğendiği Nuri İyem'e gelince..

Benim kıt sanat bilgime göre, yaşamında birkaç ekolden eserler veren sanatçının nedense en beğenilen eserleri kendine has üslupla resmettiği köylü kadın resimleri..

Resim derken portre demek daha doğru olacak..

Benim de kasketli bir erkek portresinden Nuri İyem'im vardı..Arkasında bir fabrika bacası..Sadece kolleksiyon amacı ile satın almıştım. İlk satılanlar arasında gitti.. Geçenlerde bir dekorasyon mecmuasında son derece şık bir evin salonunun bir duvarına asılmıştı..O pahalı evde işçi portresi garip bir çelişki gibi çarptı suratıma..

Nuri İyem'in son dönem ressamlığı oturduğu yerden o çok tutulan kadın portrelerini ezbere yapmak gibi gelir bana..Ruhsuz, fabrikasyon eseri resimleri sevemiyorum..

Hamit Görele'nin neredeyse yüzlercesini resmettiği Adadan bir peyzaj gibi..Hiçbir orijinalliği, esprisi olmayan, yaratıcı zekaya dayanmayan eserler..

Sevindirici olan şu.. Kaynağı kimden olursa olsun sanata ilgi..

Hani okumaya başlayanlara Tommiks Teksas tavsiye ederlerdi ya.. Okuya okuya birgün doğruyu bulur ümidi ile..

Öyle işte..

Duhul
    Jul 2006
    İkamet
    İzmir/Türkiye
    Gönderi
    18,646
    Blog Yazıları
    199

Esas

Nazmi Ziya (Kendi portresi)

Namık İsmail

Aralarında benim de yukarıda görülen iki adet (Nazmi Ziya ve Namık İsmail) tablomun bulunduğu eserler 13 Mart Pazar günü The Ritz Carlton'da düzenlenecek müzayedede alıcılara sunulacaktır..

Resim piyasasının aktif olduğu günlerdeyiz..

Hem mevsim hem de fiyatlar olarak..

Servetlerin el değiştirdiği ekonomik evrelerde yeni zenginler arada bir durup, "şu eski zenginler zevk olarak nelerle uğraşırmış acaba?" diye sorarlarmış..

Bunlardan biri de resim, heykel ve hat kolleksiyonculuğudur..

Tüm keyifler gibi bir tane ile başlar..
    Son düzenleme : BORA YAŞAR; 08-03-2011 saat: 18:19.

Sayfa 2/15 İlkİlk 123412 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •