Sayfa 3/7 İlkİlk 12345 ... SonSon
Arama sonucu : 49 madde; 17 - 24 arası.

Konu: Eğitimimizden Haberler...

Esas

2013 YGS yapıldı
    Öğrencilere hayırlı olsun
    Başarılar diliyorum

Esas

TÜİK'in Nisan 2013 eğitim verilerine göre Türkiye'de 15 yaş ve üzeri okuma yazma bilmeyenlerin oranı yüzde 5.08 olurken, 'en okur yazar il' sıralamasında birinci Antalya oldu. 2'nci sırada Tekirdağ, 3'üncü sırada ise İzmir yer aldı.
    'En okumaz yazmaz' üç il ise sırasıyla Şanlıurfa, Mardin ve Şırnak oldu. Çeşitli kampanyalarla 'okumaz yazmaz' nüfus azaltılmaya çalışılırken, yükseköğretim ve üstü okul mezun oranı yüzde 11.77 olan ülkemizde yüksek lisans ve doktora mezun oranları ise düşük kaldı.

TÜİK İzmir Bölge Müdür Vekili Ali Dalgalı tarafından hazırlanan Türkiye- İzmir karşılaştırmalı 'Nisan 2013 eğitim göstergeleri' istatistik çalışmasının sonuçlarına göre, 6 yaş ve üzeri okur yazar nüfus oranı Türkiye ortalaması yüzde 95.78'e ulaşırken, bu oran İzmir'de 97.90 olarak belirlendi. 15 yaş ve üzerindeki nüfusta yüzde '1.73 okumaz yazmaz' oranıyla Antalya 'en okur yazar il' oldu. Yüzde 2.33 oranıyla Tekirdağ ikinci, 2.40'la İzmir üçüncü olurken, aynı oranla Çanakkale 4'üncü sırada yer aldı.

Yüzde 15 civarındaki okuma yazma bilmeyen oranıyla Şanlıurfa, Mardin ve Şırnak 'En okumaz yazmaz iller' oldu.

OKUMAZ YAZMAZ KADIN SAYISI ERKEKLERDEN FAZLA

Nisan 2013 eğitim göstergelerine göre 15 yaş ve üzerinde okuma yazma bilmeyen erkek oranı yüzde 1.74, kadın oranı yüzde 8.40 oldu. İzmir'de bu nüfus içinde okuma yazma bilmeyen erkek oranı yüzde 1'in altında kalırken, kadınlarda oran yüzde 3.91 olarak belirlendi. Türkiye genelinde başlatılan okuma- yazma kampanyalarıyla okur yazar oranının arttığı gözlendi.

Türkiye genelinde 6- 13, 14- 17 yaş gruplarında okuma yazma bilmeyenlerin oranı binde bir'lerin altında kalıp, 18- 21 yaş grubunda da yüzde 1'lere inerken, okuma yazma bilmeyen nüfus 65 ve yaş ve üzerinde toplandı. 50- 54 yaş arasında okuma yazma bilmeyenlerin oranı 4.61 olurken, bu oran 65 yaş ve üzerinde 25.37'e çıktı. İzmir'de ise 50- 54 yaş grubunda okuma yazma bilmeyenlerin oranı 1.91, 65 yaş üzerinde 11.76 olarak kayıtlara geçti.

EN EĞİTİMLİ İLÇE ÇEŞME

TÜİK İzmir Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan çalışma sonucunda 15 yaş üzerinde okuma yazma bilmeyenlerin oranı yüzde 2.4 olurken, bua ilçeler sıralamasında yüzde 0.80 oranıyla Çeşme 'en okur yazar ilçe' oldu. Çeşme'yi Karşıyaka, Güzelbahçe, Karaburun ve Urla izledi. Yüzde 5.08 olan Türkiye ortalamasının üzerine yüzde 5.20 ile çıkan Kiraz, İzmir'in 'en okumaz yazmaz ilçesi' oldu. Kiraz'ın önünde sırasıyla Bayındır, Selçuk, Torbalı ve Kınık yer aldı.

EN ÇOK YÜKSEK TAHSİLLİ ANKARA'DA

'Bitirilen eğitim düzeyi durumu' başlığı altında ortaya koyulan verilerde Türkiye'de 15 yaş ve üzeri ilköğretim mezunu oranı yüzde 21.20. lise ve dengi okul mezunu oranı yüzde 22.07, yüksekokul veya fakülte mezunu oranı yüzde 10.79. Yüksek lisans mezunu oranı 0.76, doktora mezunu oranı ise yüzde 0.22'de kaldı. Ankara, yüzde 17.87'lik oran ile yüksekokul ve fakülte mezunu en fazla olan il olurken, Başkent'in ardından Eskişehir, İzmir, İstanbul ve Antalya geldi. Son 5'e ise Şırnak, Van, Muş, Şanlıurfa ve Ağrı sıralandı.

EN EĞİTİMLİ NÜFUS KARŞIYAKA'DA

TÜİK verilerine göre İzmir'de en eğitimli nüfus Karşıyaka'da yaşıyor. Karşıyaka'da yükseköğretim ve üstü okul mezunu oranı yüzde 31'e yaklaşıyor. Karşıyaka'nın ardından Narlıdere, Güzelbahçe, Balçova ve Urla gelirken, 30'uncu sıradaki Kiraz'da yükseköğretim mezunu oranı yüzde 3.15, Kiraz'ın üstünde ise Kınık, Beydağ, Bayındır ve Kemalpaşa var.

RAKAMLARLA SON DURUM

Türkiye'de 15 yaş üzeri eğitim durumuna göre nüfus dağılımı ise şöyle:

Okuma yazma bilmeyen 2 milyon 784 bin 257 (yüzde 5), okuma yazma bilen fakat bir okul bitirmeyen 3 milyon 784 bin 667 (yüzde 7) insanımız var. İlkokul mezunu sayımız; 15 milyon 220 bin 28 (yüzde 28). İlköğretim diplomasına sahip olanların sayısı 11 milyon 617 bin 159 (yüzde 21). 2 milyon 849 bin 999 (yüzde 5) ortaokul veya dengi okul mezunumuz, 12 milyon 96 bin 830 (yüzde 22) lise veya dengi okul mezunumuz var. Yüksekokul veya fakülte mezunlarının sayısı 5 milyon 913 bin 187 (yüzde 11) , Yüksek lisans mezunu 416 bin 741 (yüzde 1), doktora mezunu ise 122 bin 619. Oran ise yüzde 0.

İZMİR'DE DURUM

Okuma yazma bilmeyenler 75 bin 977 (yüzde 2), okuma yazma bilen fakat bir okul bitirmeyenler 172 bin 671 (yüzde 6). İzmir'deki ilkokul mezunu sayısı 923 bin 722 (yüzde 29), ilköğretim mezunu 579 bin 633 (yüzde 18). Ortaokul veya dengi okul mezunlarının sayısı 189 bin 2 (yüzde 6), lise veya dengi okul mezunlarının sayısı ise 751 bin 329 (yüzde 24).

Nüfusu 4 milyona yaklaşan İzmir'de yaşayan yüksekokul veya fakülte diplomalıların sayısı 430 bin 123 (yüzde 14). 28 bin 155 (yüzde 1) yüksek lisans mezunu, 9 bin 739 ise doktora mezunu var.

Kaynak: DHA

http://www.haber7.com/egitim/haber/1...sonuclar-cikti

Esas

BURSA (İHA) - Bursa'da Matlı Yem Sanayii tarafından yaptırılan okulun devir teslim töreninde konuşan AK Parti Bursa Milletvekili Önder Matlı, Türkiye’nin eğitim konusunda ortaokul terk seviyesinde olduğunu ve bunun yükseltilmesi gerektiğini söyledi.
    Bursa Valisi Şahabettin Harput’la birlikte Esentepe Mahallesi’nde yapılan 24 derslikli Ulviye Matlı Fen Lisesi’nin devir teslim törenine katılan Matlı, Türkiye’nin eğitim gerçeğine değindi ve nüfusun büyük çoğunluğunun ortaokul terk seviyesinde olduğunu söyledi. Türkiye’de ortalama öğretim süresinin 6.5 yıl olduğuna dikkat çeken Matlı, 2023 hedefleri arasında eğitim seviyesini yükseltmek olduğunu belirtti.
    2023 hedeflerinin yakalanması için vatandaşların da çalıştığını hatırlatan Matlı, “İhracatımızın artması, üretimin artması, kişi başına düşen milli gelirin artması hedeflerimiz arasında ve biz bu hedeflere sıkı sıkıya tutunuyoruz. Bunun için okullar inşa ediyoruz. Türkiye’de eğitim seviyesi ortaokul terk seviyesinde. Bizim öncelikle insan kalitesini, eğitim seviyesini yükseltecek yatırımlar yapmamız lazım ancak bu yatırımları yaparken bunu sadece devletten beklemek doğru değil. Devletin yanı sıra hayırsever işadamlarının da eğitime destek vermesi gerekir” dedi.
    Görev süresi boyunca Bursa’da hayırsever işadamlarının eğitime yaptıkları eğitim yatırımlarıyla ilgili bilgi veren Bursa Valisi Şahabettin Harput, eğitime 5 yılda 240 milyon TL katkı sağlandığını söyledi.
    Türkiye’nin geleceği çocukların iyi yetişmesi için eğitim kurumlarının önemine değinen Harput, “Bursa’da şu anda 7 bin dersliğe ihtiyacımız var” dedi.
    Konuşmaların ardından, Matlı ve ailesine yaptıkları katkıdan dolayı teşekkür belgesi verildi.

http://www.haberx.com/turkiyenin_egi...8621,742).aspx

4. Esas

"Kişisel gelişimin bu kadar popüler olmasındaki en büyük neden; insanlara kısa yoldan, hiç emek harcamadan zenginliği, başarıyı ve mutluluğu vaat etmesidir. Zengin olmak için birkaç yüz sayfalık bir kitapta bulunan yüzeysel bilgilerin okunup uygulanmasının yeterli olacağı vaadi, insan doğasına hep cazip gelmiştir. İlgi çekici kapak tasarımları ve üzerindeki çarpıcı sloganlar, insanı sıkıp bunaltan, derin, teorik bilgiler yerine okuyucunun ilgisini çekecek hazır, kısa, spot bilgiler, şimdiye kadar kimsenin keşfedemediği sırların verileceği iddiası, kişisel gelişim kitaplarını hep cazip hale getirmiştir."

http://www.kitapyurdu.com/kitap/defa...6&sa=139563505

Esas

Türkiye'de uluslararası öğrenciler için yeni bir üniversite açılacak.

2011 yılında Türkiye'de okumak için müracaat eden uluslararası öğrenci sayısı 9 bin iken 2012 yılında 45 bin müracaata ulaşarak 5 kat artış yaşandı.

2013 rakamları da bunun çok üzerinde gerçekleşti. Bu rakamlar Türkiye'nin artık uluslararası öğrencilerin tercih edeceği bir marka ülke haline geldiğini gösteriyor.

İşte bu kapsamda daha fazla uluslararası öğrenciye yer vermek, ülkemizi yurt dışında bilim ve eğitim anlamında daha fazla tanıtmak için yeni bir üniversite daha kurulacak.
    Kurulacak üniversitenin adı 'Türkiye Uluslararası Bilim, Teknoloji ve İslam Üniversitesi' olacak.

Yeni kurulacak üniversiteye uluslararası öğrenciler ve Türkiye'den de belli sayıda öğrenci alınacak. Eğitim standartları yüksek olacak üniversitede bir çok bölüm yer alacak.

Kurulacak uluslararası üniversite ile ülkemiz üniversitelerinin de dünyanın yıldız üniversiteleri arasına girmesi sağlanacak
    http://www.buyuyenturkiye.com/haber/...site-kuruluyor

Esas

İlköğretim, ortaokul ve liseleri kapsayan öğretim programları yeniden düzenlenecek.

Bilim ve teknolojideki gelişmeler, bireylerin ve toplumun ihtiyaçlarındaki değişmeler ile zorunlu eğitimin liseleri de kapsaması, ilköğretim ve liselerin öğretim programlarının güncellenmesini zorunlu kılıyor.

Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak düzenleme ile Türkçe (1-8), matematik (1-4), hayat bilgisi (1-3), sosyal bilgiler (4-7) ile ortaöğretim dil ve anlatım, Türk edebiyatı, tarih ve coğrafya derslerinin öğretim programları güncellenecek.

Haftalık ders çizelgesi ve öğretim programlarında geçen yıl yapılan düzenleme ile İngilizce (2-8), fen bilimleri (3-8), matematik (5-8), ortaöğretim matematik (9-12), fizik (9-12), kimya (9-12) ve biyoloji (9-12), derslerinin öğretim programları güncellenmişti. Öğretim programlarındaki bu güncelleme 2013-2014 öğretim yılından başlayarak kademeli olarak uygulanacak.

Bu kapsamdaki yeni güncelleme ile Türkçe (1-8), matematik (1-4), hayat bilgisi (1-3), sosyal bilgiler (4-7) ile ortaöğretim dil ve anlatım, Türk edebiyatı, tarih ve coğrafya derslerine ait öğretim programlarının güncellenmesi de yapılacak.

Öğretim programlarındaki söz konusu güncelleme 2014-2015 öğretim yılından itibaren uygulamaya konulacak.
    http://www.buyuyenturkiye.com/haber/...-guncelleniyor

Esas

kıyafet yasasından yan çizmeye başladı Nabi Avcı.. bakalım seneye serbest kıyafet hayata geçecek mi yoksa bu yanlışı hiç yapmadan düzeltebilecekler mi ?

Esas

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan lise öğrencilerine tatil müjdesi haberi geldi.

Milli Eğitim Bakanlığı lise öğrencilerini sevindirecek kararını açıkladı. Buna göre, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı törenlerine ilişkin yapılan düzenlemelerin ardından 20 Mayıs Pazartesi günü ortaöğretim kurumlarında tatil olacak.

Aynı gün ilk ve ortaokullarda ise eğitim-öğretime devam edilecek. 23 Nisan'da bu müjdeli haber ilköğretim öğrencilerine gelmişti.

http://www.buyuyenturkiye.com/haber/...-tatil-mujdesi

Sayfa 3/7 İlkİlk 12345 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •