Sayfa 2/25 İlkİlk 123412 ... SonSon
Arama sonucu : 200 madde; 9 - 16 arası.

Konu: Excel Hakkında Herşey

Duhul
    Oct 2009
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    11,394

Esas

Soru 1) elimde 20 milyon verisi 1,5 milyon küsür satırı olan bir veri seti var. excele sığmadığı için ikiye ayırdım çalışıyorum ama zor oluyor. tek bir excel sayfasına nasıl sığdırıcaz? fazladan row ekleme imkanı var mı?

Soru 2) bir excel sayfası tamamen dolu (satır olarak), üzerinde data filtreleri var fakat sayfa değiştirmek bile çok yavaş olmakta...ne yapmak lazım yeni bir laptop mu alayım 4gb ram var ama, makina makinalıktan çıkıyor...

not: eksik zekalı arkadaşım acess'e atsana cevabı kabul edilmez, veriyi düzgün okumuyor, bilmem kaç bin tane error veriyor...

saygılar.

Duhul
    Sep 2006
    İkamet
    maltepe/istanbul
    Gönderi
    3,063

Esas

abonelige ekledım repımı verdım bende takipci olacagım
    tabı Erasure abı den de katkı bekliyoruz
    sadece excelle sınırlamayalım
    excel access hatta sql bile konusabiliriz

Duhul
    Sep 2006
    İkamet
    maltepe/istanbul
    Gönderi
    3,063

Esas

Alıntı Originally Posted by julia.luthor Yazıyı Oku
    Soru 1) elimde 20 milyon verisi 1,5 milyon küsür satırı olan bir veri seti var. excele sığmadığı için ikiye ayırdım çalışıyorum ama zor oluyor. tek bir excel sayfasına nasıl sığdırıcaz? fazladan row ekleme imkanı var mı?

Soru 2) bir excel sayfası tamamen dolu (satır olarak), üzerinde data filtreleri var fakat sayfa değiştirmek bile çok yavaş olmakta...ne yapmak lazım yeni bir laptop mu alayım 4gb ram var ama, makina makinalıktan çıkıyor...

not: eksik zekalı arkadaşım acess'e atsana cevabı kabul edilmez, veriyi düzgün okumuyor, bilmem kaç bin tane error veriyor...

saygılar.
    2007 excel 1 mılyon alıyor herhalde imkan olacagını sanmıyorum
    hata alınan yerlerde data formatını yanlış secmıssın demektir
    iceri alıp seklini degistirip denersen belki olabilir

Duhul
    Oct 2009
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    11,394

Esas

Alıntı Originally Posted by BEYAZIT Yazıyı Oku
    2007 excel 1 mılyon alıyor herhalde imkan olacagını sanmıyorum
    hata alınan yerlerde data formatını yanlış secmıssın demektir
    iceri alıp seklini degistirip denersen belki olabilir
    şekil, format değiştirip bayağı denedim...

alınan yer pek ms-office taraftarı bir yer değildi zaten.

ben idare etmekteyim 3 aydır, artık 1 ay daha yapılacak iş kaldı zaten.

işkenceye devam edelim...

Duhul
    Dec 2006
    İkamet
    --Mai 68..Gaule
    Gönderi
    3,519
    Blog Yazıları
    23

Esas

Güzel topik.. Takip edilecek bir topik daha oldu

Emeklerinize saglık...

Duhul
    Oct 2009
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    11,394

Esas matrix'in tersi

Formülü yazmadan önce tersini alacağınız matrix boyutunda bir alanı high-light edin.

Sonra formülü minverse(....) yazın.

Enter'e basmayın, ctrl-shift-enter kombinasyonunu kullanın.

Duhul
    Jan 2010
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    2,135

Esas

öncelikle konu başlığı hayırlı olsun,
    ben bir sayfada bulunan verilerin belli bir kısmını bellli kriterlere göre başka sayfalara aktarmak istiyorum, hangi formul veya formuller ile yapabilirim yardımcı olurmusunuz?

mesela, aşağıdaki altı sutündan üretici kodu aynı olanlar türlerine göre başka sayfaya aktarılsın istiyorum.
    kod(harf+rakam) ------ tür(metin) ---- ürün(metin) ----- adet(sayı) ----- ciro(sayı) ----- üretici kodu(metin)
    Son düzenleme : venguvac; 08-08-2010 saat: 00:13.

Duhul
    Sep 2009
    İkamet
    Ankara
    Gönderi
    1,040

Esas

Sn. Erasure, Sn. @julia.luthor, Sn. @Beyazıt ve Sn. @rogdopsink iyi dilekleriniz ve katkılarınız için teşekkürler... Sanırım bu başlık beni biraz terletecek, zaten amacım da sizin sorularınız ve ortak cevaplarımızla kendimizi geliştirmekti.

Alıntı Originally Posted by julia.luthor Yazıyı Oku

saygılar.
    Sorunuza gelince Excel 2003'den 2007'ye geçerken 65.000 olan satır sayısı 1.050.000 satıra çıktı ama 2010'a geçerken satır sayısı değişmedi. Yani bildiğim kadarıyla maalesef excel'in satır sayısına birşey yapamıyoruz. O yüzden benim de aklıma hemen eksik zekalı arkadaşınızın access önerisi geliyor (aslında 2003'de 65000 satır çok az olduğundan ben de sürekli access'e veri atardım ama uzun zamandır 2007 kapasitesi bana yeterli geliyor).

Makine konusuna gelince belki 64 bit işletim sistemi ve 64 bit office kurarsanız biraz daha hızlanırsınız (mutlaka biliyorsunuzdur ama yine de hatırlatayım; eğer işletim sisteminiz 64 bit değilse 4 gb ramı 3,2 olarak kullanabildiğiniz için 64 bit kullanmak önemli). RAM'ınızın muhtemelen 4 gb ile kapasitesinin sonunda olduğunu düşünürsek kesin çözüm anakart veriyolları ve işlemcisi çok hızlı yeni bir notebook. Bir de geçenlerde notebook'lar için tek parça 4 GB'lik DDR3 ram gördüm ama bizim şu anda kullandığımız notebook'ların onu destekleyeceğinden şüpheliyim.

İlk sorunuzda beni terlettiniz umarım bundan sonraki sorular bildiğim yerden çıkar

Sayfa 2/25 İlkİlk 123412 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •