Sayfa 3/25 İlkİlk 1234513 ... SonSon
Arama sonucu : 200 madde; 17 - 24 arası.

Konu: Excel Hakkında Herşey

Duhul
    Sep 2009
    İkamet
    Ankara
    Gönderi
    1,040

Esas

Sn @julia.luthor'un anlattığı formül Türkçe Excel'lerde "dizey_ters" olarak geçiyor.

Alıntı Originally Posted by julia.luthor Yazıyı Oku
    Formülü yazmadan önce tersini alacağınız matrix boyutunda bir alanı high-light edin.

Sonra formülü minverse(....) yazın.

Enter'e basmayın, ctrl-shift-enter kombinasyonunu kullanın.

Duhul
    Oct 2009
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    11,394

Esas

Alıntı Originally Posted by tyuksel Yazıyı Oku
    O yüzden benim de aklıma hemen eksik zekalı arkadaşınızın access önerisi geliyor (aslında 2003'de 65000 satır çok az olduğundan ben de sürekli access'e veri atardım ama uzun zamandır 2007 kapasitesi bana yeterli geliyor).
    ana problem eksik zekalı olan benim (yani sizin eksik zekalı arkadaşım diye hitap edebileceğiniz)...

bunu da bir sağlık topiğnde soracağım, buralara doktorlar da takılıyormuş...

Duhul
    Sep 2009
    İkamet
    Ankara
    Gönderi
    1,040

Esas

Sn @venguvac eğer anlattığınız aktarma işlemini bir kere yapacaksanız filtreleyerek ve kopyalayacağınız verileri süzüp yan çalışma sayfasına atarak kolaylıkla yapabilirsiniz.

Yok eğer her yazdığınız verinin otomatik olarak kendine ait bir yere kopyalanmasını istiyorsanız birkaç yardımcı sütunla bunu yapabiliriz. Örneğin alım-satım yaptığınız her bir hisse senedinin kendi sayfası olmasını istiyorsunuz ama bunları tek bir excel sayfasına girmek istiyorsunuz.

O zaman birkaç fazla sütunda otomatik olarak saydırma işlemi yaptırmamız gerekir. Mesela her bir GARAN işlemine 1'den başlayarak sıra numarası verelim, aynı şekilde her ISCTR'de kendi için 1'den başlayarak sıralanacak. Sonra başka bir sütunda bu sayı ile GARAN birleşerek "GARAN-1" gibi bir değer elde edilecek. Taşıma yapacağımız her sayfada ise yine "GARAN-1" "GARAN-2" gibi otomatik değerler üreteceğiz ve "düşeyara" formülünü kullanarak verileri taşıtacağız.

Eğer örnek sizinkine yakınsa ve formülleri nasıl kullanacağınıza dair bilginiz yoksa örnek bir veri seti yapıştırırsanız onun üzerinden ya da yukardaki örnek üzerinden daha görsel olarak anlatabilirim.

Alıntı Originally Posted by venguvac Yazıyı Oku
    öncelikle konu başlığı hayırlı olsun,
    ben bir sayfada bulunan verilerin belli bir kısmını bellli kriterlere göre başka sayfalara aktarmak istiyorum, hangi formul veya formuller ile yapabilirim yardımcı olurmusunuz?

mesela, aşağıdaki beş sutündan üretici kodu aynı olanlar kodlarına göre başka sayfaya aktarılsın istiyorum.
    kod(harf+rakam) ---- ürün(metin) ----- adet(sayı) ----- ciro(sayı) ----- üretici kodu(metin)

Duhul
    Oct 2009
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    11,394

Esas

bu arkadaşın da excel bilgisi çok iyi:

http://www.hisse.net/forum/showthrea...=39656&page=33

Duhul
    Jan 2010
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    2,135

Esas

ben "düşeyara" ile yapmaya çalıştım esasında ama "düşeyara" aynı veri ile karşılaştığında tekrarlamaya başlıyor. herhalde sizin garan 1 garan 2 örneğiniz tekrardan kurtulmak için.
    10.000 den fazla satırlık bir veriyi dediğiniz gibi formül yardımıyla otomatik kopyalamak istiyorum.

Duhul
    Sep 2009
    İkamet
    Ankara
    Gönderi
    1,040

Esas

ana problem eksik zekalı olan benim (yani sizin eksik zekalı arkadaşım diye hitap edebileceğiniz)...

bunu da bir sağlık topiğinde soracağım, buralara doktorlar da takılıyormuş...
    Hocam ben doktor değilim ama bu bilgisayar işlerinden dolayı kafayı yiyenlere bakan bir doktor varsa ben de muayene olmak isterim

Size son başımdan geçen olayı anlatayım: Geçen cuma bir elektrik kesintisi oldu ve elektrikler geldiğinde artık internetimizin kablosuz olan kısmı vardı ama kablolu olan kısmı çalışmıyordu. Tabii her akıllı insan gibi biz de switch'i değiştirdik. Fakat mesele çözülmedi ve verileri depoladığımız ana bilgisayara bağlanamaz olduk. Bunun üstüne bir format atalım dedik ve Win7'yi tekrar kurduk. Ama bu da işe yaramadı o yüzden bir de modem'i değiştirelim dedik. Ama o da fayda etmedi biz de tekrar tekrar test ettiğimiz ethernet kablolarını Cat5'den Cat6'ya çevirelim dedik. Bunu da yaptık ama yine olmadı. Sonunda bugün ana bilgisayarı başka bir kasaya taşımaya karar vermişken şu kaspersky'i bir kaldırayım bir de öyle deneyeyim dedim ve hokus pokus bizim bilgisayar ağda görünmeye başladı. İşin garibi aynı programı aynı ayarlarla tekrar kurdum ve ağımız hala çalışıyor
    Şimdi ben yeni switch'e mi yanayım, yeni modem'e mi yanayım, 100 m CAT6 kablo yapmak için günlerimizi verdiğime mi yanayım bilemiyorum Doktor yok mu

Duhul
    Sep 2009
    İkamet
    Ankara
    Gönderi
    1,040

Esas

Alıntı Originally Posted by venguvac Yazıyı Oku
    ben "düşeyara" ile yapmaya çalıştım esasında ama "düşeyara" aynı veri ile karşılaştığında tekrarlamaya başlıyor. herhalde sizin garan 1 garan 2 örneğiniz tekrardan kurtulmak için.
    10.000 den fazla satırlık bir veriyi dediğiniz gibi formül yardımıyla otomatik kopyalamak istiyorum.
    "Garan-1" "Garan-2" dediğiniz gibi tekrardan kurtulmak için. Bunları üretmek için birkaç sütunda saydırma işlemi yaptırmanız gerekir. Mesela her bir hisse senedini bir sütunda saydırabilirsiniz. "eğer(hisse kodu="garan";üstteki değer+1;üstteki değer)" gibi bir formül yazarsanız saydırmayı yaparsınız. Garan-1'den birden fazla olsa bile düşeyara en üstteki veriyi alacağından problem yok, sayı arttıkça yeni veri diğer sayfaya gidecek. Böylece işimiz çözüldüyor sanırım...

Duhul
    Sep 2009
    İkamet
    Ankara
    Gönderi
    1,040

Esas

bu arkadaşın da excel bilgisi çok iyi:

http://www.hisse.net/forum/showthrea...=39656&page=33
    @sokaktaki.adam'ın topiğini daha önce incelemiştim ama nedense excel'den çok grafikler ilgimi çekmişti, şimdi ilk sayfayı okuyunca özellikle VBA ile macro konusunda çok başarılı bir uygulama yazmış olduğunu gördüm, inşallah bu topikte de aramızda görürüz kendisini, takıldığımız konularda önümüzü açacağıdan eminim...

Sayfa 3/25 İlkİlk 1234513 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •