Sayfa 1/25 12311 ... SonSon
Arama sonucu : 200 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Excel Hakkında Herşey

Duhul
    Sep 2009
    İkamet
    Ankara
    Gönderi
    1,040

Esas Excel Hakkında Herşey

Merhabalar, bildiğiniz gibi Ms Excel programı özellikle sayısal verilerle uğraşan insanların en çok başvurduğu programlardan bir tanesidir. Bunun sebebini çok yaygın olmasına, çok görsel olmasına, formül yazmanın çok kolay olmasına ya da birçok programla çok kolay veri alışverişi yapmasına bağlayabiliriz.

Ben de bu sebeplerden dolayı tüm işlerimde ilk olarak excel'de nasıl yaparım diye düşünürüm ve eğer yapamıyorsam sırf o iş için yapılmış bir program var mı yok mu diye araştırırım. Bunun neticesinde de excel konusunda sık sık yardımlaşmaya ihtiyacım olur. Benim gibi bu konuda karşılıklı bilgi paylaşımı yapmak isteyenler için böyle bir başlık açtım. Böylece excel'le ilgili takıldığımız yerleri daha çabuk geçebiliriz.

Forumumuzun "yazılım" bölümü en pasif olan bölümlerden biri olduğu için bu başlığın ne kadar aktif olacağını bilemiyorum ama en azından ben takıldığım bir konu olursa önce buraya yazıp paylaşacağım ardından da çözümü bulduğumda yine paylaşacağım.

Hepimize hayırlı bol kazançlar...
    Son düzenleme : tyuksel; 07-08-2010 saat: 12:04. Sebep: ...imla...

Duhul
    May 2006
    İkamet
    TÜRKİYE CUMHURİYETİ...
    Gönderi
    3,726

Esas

faydalı bir topik olacaktır umarım...inşallah yararlı bilgiler ekleyenler olur da kullanırız...

Duhul
    Sep 2009
    İkamet
    Ankara
    Gönderi
    1,040

Esas

CSV (Comma Separated Values) Formatındaki Verileri Excel'de Görüntüleme

Birçok program çıktısı (Metastock gibi özelleşmiş programlar veya AS400, BAAN vs gibi ERP&MRP programları) CSV formatındadır (tüm veriler notepad gibi yanyana yazılıdır). Bu yüzden bu verileri alıp excel'de hemen kullanamazsınız. Yapmanız gereken birkaç küçük adım var.

Öncelikle csv formatındaki veriyi aşağıdaki gibi excel'de açmamız gerekiyor;

Ardından bu verinin yerleştiği sütun olan "A" sütununu seçiyoruz;

Sonra "veri" sekmesinde "metni sütunlara dönüştür" düğmesine basıyoruz;

Ardından eğer verilerimizin arasında virgül, noktalı virgül,boşluk veya başka bir özel karakter varsa "sınırlandırılmış", veriler arasındaki boşluklar tamamen aynıysa alttaki "sabit genişlikli" seçeneğini kullanıyoruz (örneğimizde veriler arasında virgül olduğundan ilk seçenek seçili kalıyor)

Ardından veriler arasında hangi karakter varsa onu seçiyoruz (örneğimizde virgül var), ardından çıkan 3.basamakta ise verilerimizin özelliklerine göre tarih, metin veya genel olarak seçimimizi yapıyoruz

Ve artık verilerimizi excel'de işlemeye başlayabiliriz...
    Son düzenleme : tyuksel; 07-08-2010 saat: 12:39.

Duhul
    Sep 2009
    İkamet
    Ankara
    Gönderi
    1,040

Esas

Alıntı Originally Posted by aslanbey Yazıyı Oku
    faydalı bir topik olacaktır umarım...inşallah yararlı bilgiler ekleyenler olur da kullanırız...
    Teşekkürler @Aslanbey, ben zaman buldukça yukardaki gibi görsel anlatımlı birşeyler paylaşacağım inşallah sizler de katılımlarınızı esirgemezseniz güzel bir topiğimiz daha olur...

Esas

Topic hayırlı olsun...Çok faydalı olacak bir konu seçmişsiniz...Tebrikler...Teşekkürler...

Web sayfalarından excel'e veri almak ile ilgili önerebileceğiniz döküman var mı?

Bu konularda bilgim çok eksik, yanılmıyorsam makro yazarak yapılabiliyormuş...

Duhul
    Sep 2009
    İkamet
    Ankara
    Gönderi
    1,040

Esas

Alıntı Originally Posted by madenci1 Yazıyı Oku
    Topic hayırlı olsun...Çok faydalı olacak bir konu seçmişsiniz...Tebrikler...Teşekkürler...

Web sayfalarından excel'e veri almak ile ilgili önerebileceğiniz döküman var mı?

Bu konularda bilgim çok eksik, yanılmıyorsam makro yazarak yapılabiliyormuş...
    Sayın @madenci güzel dilekleriniz için teşekkürler.

Açıkçası sorduğunuz konuda pek ayrıntılı bir bilgim yok ama biraz beyin fırtınası yaparsak belki birşeyler çıkar.

Öncelikle sorunuzu biraz açayım: örneğin hergün imkb kapanış verilerini veren yani sürekli güncellenen dinamik bir siteden verileri otomatik olarak excel'e yazdırmak istediğinizi varsayalım.

O zaman öncelikli yapılması gereken bunu yapacak programın belli saatlerde çalışması ve ilgili web sitesinden almaya çalıştığı veriyi alıp uygun bir formatta kaydetmesi. Bunun içinde hangi web sitesinden veri almak istiyorsanız onun kodunu görüp almak istediğiniz veriye ait kod parçasının alınması gerekliliği ortaya çıkıyor. Burada ilk karşılaşılacak güçlük özellikle dinamik web sitelerinin kodlarının biz amatörlerce kolaylıkla görüntülenememesi. Eğer bu sorunu çözüp koduna inebilirseniz VBA dilinde bir makro ile bu istediğiniz yapılabilir diye düşünüyorum. Ama öncelikle hangi web sitesinden hangi veriyi indireceğinizi bilmemiz gerekir.

Kaynak olarak excel VBA yerine sanırım ASP ya da PHP tarafından buna ulaşmaya çalışmak daha kolay olur.

Son söz olarak excel veya programlama konusunda çok profesyonel olmadığımı ama karşılaştığım birçok sorunu excel vasıtasıyla gidermeye çalıştığımı tekrar belirteyim. Burada paylaştığımız ve çözemediğimiz sorunlara destek olacak excel ve programlama sevdalıları eminim bizi yalnız bırakmayacak ve eksiklerimizi gidermemize yardımcı olacaklardır.

Duhul
    Oct 2009
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    11,394

Esas

topiğiniz hayırlı olsun.

daha sonra birkaç soru da ben yazarım

saygılar.

Esas

Bölüm hayırlı olsun, takıldığınız yer olursa ben de uzaklardan destek vermeye çalışırım.

Sayfa 1/25 12311 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •