Sayfa 1/115 1231151101 ... SonSon
Arama sonucu : 916 madde; 1 - 8 arası.

Konu: altın neden 3600 dolar olacak?

Duhul
    Feb 2004
    İkamet
    istanbul,şaşkınbakkal
    Gönderi
    1,321
    Blog Yazıları
    13

Esas altın neden 3600 dolar olacak?

Altın günümüzün en parlak yatırım aracı......

Önlenemez yükselişini sürdürüyor.......

Ve yıllar sonra yeni bir topik konusu açmak istedim ve bundan sonraki dönemde en önemli enstruman olacağından,yeni topikte değerlendirmenin daha faydalı olacağını düşündüm......dolayısıyla herkesin bir fikri var ve paylaşımlarınızı beklerken ,hayırlı olsun diyorum......

saygılarımla......

Duhul
    Feb 2004
    İkamet
    istanbul,şaşkınbakkal
    Gönderi
    1,321
    Blog Yazıları
    13

Esas

Ve bu konuda düşüncem altının yakın bir zamanda 3600 dolara doğru yaklaşma arzusu içinde olacağını ve bunun nedenlerinin dünya finans piyasalarında yeni bir değişimin habercisi olduğunu düşünüyorum....

Şu sıralar 1291 dolar/ons fiyattan işlem görüyor....

Duhul
    Feb 2004
    İkamet
    istanbul,şaşkınbakkal
    Gönderi
    1,321
    Blog Yazıları
    13

Esas

Yıllık Altın üretimi (ton) Ülkeler ve Miktar

Güney Afrika 475 ton
    ABD 365 ton
    Latin Amerika 335 ton
    Avustralya 335 ton
    Kanada 185 ton
    Çin 160 ton
    Endonezya 140 ton
    Rusya 125 ton
    Özbekistan 85 ton
    Gana 75 ton
    Papua Yeni Gine 60 ton

Güney Afrika altın üretiminde yarışı başta götürüyor. Hemen arkasından ABD geliyor. Dünya altın üretimi 11 ülkenin hakimiyeti altında; bunlardan sadece ikisi Avrupa ülkesi: Özbekistan ve Rusya... Günümüzde, Avrupa'nın tamamında, her yıl yaklaşık 25 ton altın üretiliyor. Bugün dünya üzerinde 50 ülke, her yıl 2500 ton altın üretiyor. Ancak, yeni geliştirilen düşük maliyetli teknolojilerle üretimin artırılacağı sanılıyor. Bu teknolojiler sayesinde, maliyetli olduğu gerekçesiyle başlatılmayan altın arama çalışmalarının, yakın gelecekte hızlandırılacağı belirtiliyor.
    Fazla altın göz çıkarır... Tarih, altın fazlasının ekonomiye verdiği zararların örnekleriyle dolu. Örneğin 16. yüzyılda, Amerika'nın keşfiyle birlikte, İspanyol fatihler Meksika ve Peru altınlarını Avrupa'ya taşıdılar. Bu yüklü miktarda altın, Avrupa'daki fiyatlarda gerçek anlamda bir devrim yarattı ve bütün ülkelerde malların fiyatları olağanüstü ölçüde arttı. Bir araştırmaya göre, o 50 yıllık dönem içinde Avrupa'da hayat koşulları tam 5-6 misli daha pahalılaştı. Aşırı altının ikinci yıkıcı etkisi, 18. yüzyılın ortalarında görüldü. Amerika (Nevada ve California) ve Güney Afrika'daki altın madenlerinin aşırı çalıştırılması, dünya altın rezervlerini katladı ve bunun sonucunda, yine birçok ülkede yüksek enflasyon yaşandı.
    Son düzenleme : tecrb; 23-09-2010 saat: 00:58.

Duhul
    Feb 2004
    İkamet
    istanbul,şaşkınbakkal
    Gönderi
    1,321
    Blog Yazıları
    13

Esas

Herşeyden önce ALTIN bir element dolayısıyla bu element hakkında bir fikir sahibi olmamız gerekiyor.....Belki sıkıcı bir görüntü olabilir, hemen sonucu görmek isteyebilirsiniz,ancak para kazanmak hiçte kolay değil.........

Altının doğda nasıl ve nerelerde bulunduğunu incelediğimizde.......Hemen hemen tüm doğal maddelerde, çok küçük oranlarda da olsa altın bulunuyor. Hatta, insan bedeninin bile küçük bir altın madeni olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ağırlığa göre, vücudun on milyonda bir bölümü altın... Yani bu, 70 kg. ağırlığında bir kişinin vücudunun farklı bölümlerindeki toplam altın miktarının 7 mg. olduğu anlamına geliyor. Yine aynı kiloda bir kişinin vücudunda 980 gram kalsiyum bulunuyor. Dünyanın madeni çekirdeği, her tonda 1,5 gram altınla zenginleşmiş durumda. Yerkabuğunda ise, bir ton kayada sadece 5 mg. altın barınıyor. Kuşkusuz, bu miktarlardaki altını bulmak çok kolay değil...
    Altın, yerkabuğunda izole atomlar halinde serpilmiş ve kayaları oluşturan minerallere karışmış şekilde bulunuyor. Bu değerli metal okyanus sularında da gizli... Her litrede 0,002 mg., yani toplamda 20 milyon ton gibi astronomik bir miktarda. Kulağa çok etkileyici gelmekle birlikte, deniz suyundaki altını seçip çıkarmak, toplanacak altının değerinden çok daha büyük maliyetleri gerektiriyor.
    Altın arama işlemlerinde en büyük şans ise, altının kümelenmeye uygun bir yapı göstermesi ve maden yatağı adı verilen oluşumlara yönelmesi. Maden yatağının oluşumu, jeolojik yapıya göre farklılıklar gösteriyor. Genel olarak iki ana türü var: birincil ve ikincil maden yatakları.

Birincil maden yatakları, metal oluşumuna yol açan hidrotermal sıvılar ile yerkabuğundaki kayaların kimyasal tepkimeleri sonucu çökelen altının bulunduğu yerlerde şekilleniyor. Örneğin, sıcak su kaynakları ya da volkanik bölgeler gibi... Sıcak sıvıda eriyen altın daha sonra soğuyor, katılaşıyor ve diğer metallerle birleşince altın cevheri oluşuyor.

Bu aşamadan sonra ikincil maden yatağı biçimleniyor. Altının yüksek direnç gösterdiği kaya yüzeyindeki erozyon ve havayla temas, geniş alüvyonlu yatakların oluşumuna yol açıyor ve bunlar nehirlerle taşınıyor. ....

Burda yer alacak bilgilerin bir kronolojik yapı içinde olmasına çalışacağım...ve bütün bu bilgilere çeşitli bilgi kaynaklarından ulaşmak mümkün olduğu gibi,yatırım yapacağınız bu değerli elementin neden ve nasıl 3600 dolar olacağını izleyeceğiz......

Altın şu an 1292 dolar/ons

saygılarımla....

Duhul
    Jan 2009
    İkamet
    İzmir
    Gönderi
    19,321
    Blog Yazıları
    45

Esas

Topiğiniz hayırlı, ömürlü olsun Sn. Tecrb üstadım.

Altının dediğiniz seviyelere gelmesi için bir kriz daha çıkması veya Amerikanın İrana saldırması gibi büyük kaoslar lazım diye düşünüyorum.

Duhul
    Oct 2009
    İkamet
    İzmir
    Gönderi
    4,700

Esas

Selam topiğiniz hayırlı olsun sayın Tecrb.

altın hakkındaki bilgilendirmeniz çok güzel ve ilginç olmuş hem element , hemde tarihçesi olarak ilgi ile takip edeceğim bir topik,

elinize bilginize sağlık, bu arada ben 120 kg geldiğime göre bendeki altın 12 mg çeker baya iyi

Esas

topik hayırlı olsun Tecrb. güzel ve faydalı olacağına savaş çıkmadan dahi .3.600 ü görebileceğine inanıyorum.

Duhul
    Feb 2004
    İkamet
    istanbul,şaşkınbakkal
    Gönderi
    1,321
    Blog Yazıları
    13

Esas

Sn halil64....Sn ufukARIKAN....Sn altıncıhismemo ya alakalarından dolayı teşekkür ederim........

Şimdi moderator veya yönetici bu topiği taşımış........güzel......ancak bizahmet nereye taşımışlar onu bile sorgusuz yapmak biraz saygısızlık olmadı mı?..

Vede ALTIN diye bir bölüm mü var ki ben göremiyorum.......ve hatta Borsa Genelde o kadar alakasız onlarca konu varken herkesi ilgilendiren bir konunun taşınmasında acaba kasıt mı var diye düşünüyorum......

Sonra işleri yoğun birisiyim dolayısıyla Borsa Genelde yazmak benim için daha kolay ve izlenebilir mümkünse ...orda kalsın...zaten yükselenler düşenler 6 da orda benim için büyük kolaylık ve zaman tasarrufu olacak.....

saygılarımla......
    Son düzenleme : tecrb; 23-09-2010 saat: 14:02.

Sayfa 1/115 1231151101 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •