Sayfa 1/838 1231151101501 ... SonSon
Arama sonucu : 6704 madde; 1 - 8 arası.

Konu: DESPC - Despec Bilgisayar Pazarlama ve Tic. A.Ş.

Esas DESPC - Despec Bilgisayar Pazarlama ve Tic. A.Ş.

topik hayırlı olsun...

Esas

hayırlı olsun inşallah yatırımcısı çok kaznır.

Esas

SPK Haftalık Bülteni'nde yer alan karara göre, Şirket'in mevcut sermayesini temsil eden 11.000.000 TL nominal değerli payları ile artırılacak sermayeyi temsil eden 500.000 TL nominal değerli payların tamamı Kurul kaydına alındı.

Şirket Oyak Menkul Değerler liderliğinde oluşturulan konsorsiyumile 7.15 TL satış fiyatıyla halka açılacak.

4. Esas

halka arzların içinden en karlısı bu ...bir kaç yılda kendini amorti eder temettülerle....link.escom logoya göre bunun durumu daha uygun...

Esas

Index Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, ''bilişim dünyasının benzincisi'' diye tanımladığı Despec'in yüzde 39.35'inin halka arzı için 25-26 Kasım'da talep toplanacağını belirterek, ''Sağlayacağımız kaynağı şirketi büyütmek için kullanacağız'' dedi. Despec, halka arzdan 22.6 milyon dolar kaynak sağlamayı hedefliyor.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, Index Grubu'nun, Dubai Şeyhi El Maktoum'un ve Despec Grup BV ile ortak şirketi Despec Türkiye halka açılıyor. Despec Türkiye, liderliğini Oyak Yatırım'ın yaptığı konsorsiyum aracılığıyla hisselerinin yüzde 39.35'ini 25-26 Kasım'da gerçekleşecek talep toplamayla halka arz edecek. Despec Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, satıştan sağlanacak kaynağın şirketin büyüme ve yeni yatırım planlarının fonlanmasında kullanılacağını söyledi.

Bilecik, Despec'in kartuş, bilgisayar aksesuarı gibi yaklaşık 232 milyon dolarlık tüketim malzemeleri pazarında faaliyet gösterdiğini belirterek, ''Dünyanın önde gelen markalarından oluşan portföyümüzle pazarın en büyük dağıtıcısıyız'' dedi. 57 milyon dolarlık piyasa değeriyle halka açılacak olan Despec'in 7.15 TL fiyattan satışa çıkarılması ve bu satıştan yaklaşık 22.6 milyon dolar gelir elde edilmesi bekleniyor. Bilecik, ''Otomotiv sektörüne çok benzemese de biz de tüketim malzemeleriyle bilişim sektöründe benzin satıcısı durumundayız. Bu nedenle sektörümüz krizden çok fazla etkilenmedi. Şirketimizin negatif büyüme içerisine girdiği yıl neredeyse yok'' diye konuştu.

Aksesuvarlar grupları son dönemde inanılmaz bir ivme kazanarak büyüdüğünü anlatan Bilecik, halka arzdan sağlanacak kaynağı ilk önce bu alanda değerlendireceklerini söyledi. Bilecik, şunları anlattı: ''Şu anda tüm tüketim malzemelerinin büyüklüğü 232 milyon dolar. Birkaç yıl içinde aksesuarın bu rakamı tek başına yakalayacağını düşünüyorum. Bu nedenle halka arzdan gelecek gelirin 1-1.5 milyon dolarını bu alanda yatırım yaparak kullanacağız. İkinci yatırım alanımız ise kırtasiye sektörü olacak. Ayrıca halka arzdan sonra şirket satın almalarda gündemimiz de olacak. Bunlar daha çok aksesuvar alanında faaliyet gösteren şirketler olacak.''

Yurtdışına açılmayı da hedeflediklerini anlatan Bilecik, ''Ortadoğu ve Körfez Ülkelerini kendimize yakın buluyoruz. Burada bankacılık faaliyetleri düzenlediği andan itibaren bu pazarlara girmeyi istiyoruz. Suriye'de Türk bankalarının yer almasıyla bizde yerimizi almayı planlıyoruz'' diye konuştu.

Bilecik, Despec'in öyküsünü şöyle anlattı: ''Biz dört mühendis arkadaş 1989 yılında İndex'i kurduk. Alım-satımdan daha çok donanım tarafında olmak istiyorduk. Şirket kurarken hedefleriniz oluyor ancak yolda karşılaştıklarınız da yönünüzü belirliyor. Bizim 3M'de çalışan bir arkadaşımız şirketinin renkli monitöre ihtiyacı olduğunu söyledi. O dönemlerde bunu bulmak zor tabi ki. Biz de gönderdik ve 3M yöneticileri 'bunu nasıl ödeyebiliriz' diyerek bize teşekkür etmek istedi. Daha sonra kartuş, gibi ürünleri alıp satın diye teklif getirdiler. Biz kabul ettik ve böylece İntex'de tüketim malzemelerinin öyküsü başladı. Daha sonra bu alan hızla büyüyerek grubun Despec'ini oluşturdu.''

Erol Bilecik, halka arzı şöyle değerlendirdi: ''Grup firmalarımızdan Index Bilgisayar'ın 2004 yılında, Datagate'in ise 2006 yılında yapılan halka arzını takiben yaşadığımız pozitif tecrübelerle, halka arzların faydasına çok inanıyoruz. Özellikle şirketler açısından, sağlıklı büyüme ve kurumsallaşma gibi iki temel faktörün, sermaye piyasalarının katkılarıyla çok hızlı olgunlaştığını söyleyebiliriz.''

dünya06 Guest

Esas

hayırlı olsun inşallah zararla cıkan olmaz.

Esas

7,15 lik fiyatı yorumlayacak arkadaşlardan rica etsek de yorumlasalar.

Duhul
    Oct 2008
    İkamet
    Aizanoi
    Gönderi
    1,493

Esas

bu tip distribütörlük yapan şirketler bana pek çekici gelmiyor..

gerçi despec yurtdışı bağlantılı bir şirket..ama sonuç olarak kendisi birşeyler üretmeyen bir firma..yarın birgün şartlar değişir, sözleşmeler yenilenmez veya piyasa şartları değişir..şirket birden işsiz kalabilır..

%50 si hollandalının..yabancı ortak hisse fiyatının belirli bir seviyenin altına düşmemesi için müdahale yapabilir ileride..bu da bir ihtimal..yabancı ortaklıklara sigorta gözüyle bakılır genelde..

sonuç olarak şahsi görüşümü özetlemek gerekirse; arza katılmayı düşünmüyorum çünkü;

-herhangi bir üretim kabiliyetine sahip olmayıp, distribütorlük yapan bir firma.
    -gelecek için şirkette herhangi bir büyüme potansiyeli görmüyorum (şu anki iş alanı sebebiyle)

yatırım tavsiyesi değildir..umarım yatırımcısına herkesten daha çok kazandırır..

Sayfa 1/838 1231151101501 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •