Sayfa 2/170 İlkİlk 12341252102 ... SonSon
Arama sonucu : 1360 madde; 9 - 16 arası.

Konu: IMKB30 varantları

Duhul
    Mar 2010
    İkamet
    ankara
    Gönderi
    3,545

Esas

sayın JonDowes
    cevap verdiginiz için teşekür ederim. sag olun. satım varant larında olan fiat benzerligi alın varant larında' da (ozıaa-ozıdad ) aynı oldugunu degerlendiriyorum.
    bu sankı bir hisse senedinin iki ayrı isim ile pıyasada işlem görmesi gibi bir şey. bence mantıksız ve saçma bir durum. spk'nın buna izin vermemesi gerekir.diye düşünüyorum.
    saygılar..

Duhul
    Aug 2008
    İkamet
    65+34
    Gönderi
    6,273

Esas

ben öyle düşünmüyorum. bunlar aynı "altın fonu" gibi... ihraçcıları farklı. garantörleri farklı. aldıgınız varantların vadesi geldiginde karşılıgıni X firması vermez de Y firması verebilir... siz, güvendiğiniz kurumdan varant alırsınız. nasıl hepsi aynı işe yaradıgı ve aynı garantileri sundukları halde ihraçcıları farklı olan 10+ farklı altın veya endeks fonu varsa; varantları da böyle değerlendirmelisiniz. VOB'da işlem yaptıgınızda paranızı VOB garanti eder ancak varantlarda bir borsa yok; varant satıcısına duydugunuz güven dışında başka garantiniz yok.

kaldı ki benim verdiğim örnekteki fiyat benzerliği bugün var yarın yok... piyasa yapıcılıgı yasal bir zorunluluk değil; ihraç eden varantların vadesine kadar kotasyon girmeyerek işlem hacminin çok düşük olmasına neden olabilir. gün gelip de tek bir satıcının şişirilmiş fiyatlı varantını almak zorunda kaldıgınızda veya kotasyon eksikliği nedeniyle çok ucuz fiyata satmak zorunda oldugunuzda... "keşke rakipleri olsaydı da rekabet sayesinde fiyat olması gereken yerde olsaydı" diyebilirsiniz. çok ihraçcı olması her zaman çok iyidir; fiyatların karşılaştırılması dışında da hiçbir ek yük yaratmaz. dünyadaki varant piyasalarında onlarca varant ihraçcısı bulunur. bu, rekabet ve alıcıların yararı açısından hep iyi sonuçlar vermiştir.

tek satıcı, çok alıcı: monopol = satıcının güçlü olması
    çok satıcı, az alıcı: monopson = alıcıların güçlü olması
    Forum kuralları

Forumumuz yeni adresinde eski gelenek ve kurallarıyla yoluna devam edecektir. Lütfen üyelik kaydınızı yapınız: http://www.hisse.net/topluluk/forum.php

Duhul
    Mar 2010
    İkamet
    ankara
    Gönderi
    3,545

Esas

üsdatlar.
    ben bu varant 'ı kollu kumar makinelerıne benzetıyorum.
    100 jeton basıp kolu cekıyorsunuz. size geriye şansınıza göre 75 veya 125 geri verıyor.
    şansız gününüzde 100 jetonunuza 75 jeton aldıysanız. tekrar 75 jetonu atıp kolu cekersenız .bir % 25 ada kayıp böyle böyle vade sonunda veya öncesinde sıfıra ınebılırız.
    tabıkı şanlı isenız tam terside olabılır. karı cebe koyup cıkılmazsa . vade sonunuda gazıno mutlaka kazanır.......
    ben böyle düşünüyorum. buna ramen her gün bu varant lardan alıp satıyorum. işallah alişkanlık yapmaz... ytd

Duhul
    Aug 2008
    İkamet
    65+34
    Gönderi
    6,273

Esas

varantların borsada yatırım yapmaktan hiçbir farkı yok. böyle bakıyorsanız; borsa da bir kumar makinesi ya aşağı ya yukarı gidiyor...

yönünü kesinlikle bilemediginiz bir piyasaya girmemelisiniz. nasıl ki borsada "yükseliş" düşündüğünüzde, hissettiginizde işlem yapıyorsunuz... varantlar da bundan farklı değil. borsa ve hisse fiyatları ne emrediyorsa varantlar da o yöne gider. yanlış işlem varantların yapısından değil; sizin borsanın gideceği yönü yanlış algılamanızdan kaynaklanır. en başta; varantın aynı VOB gibi kaldıraçlı oldugunu, bir seferde 10x sonuçla kapatacagınızı bilerek girmelisiniz.

varantları piyango niyetine kullanırsanız... "kasa" her zaman kazanır.
    Forum kuralları

Forumumuz yeni adresinde eski gelenek ve kurallarıyla yoluna devam edecektir. Lütfen üyelik kaydınızı yapınız: http://www.hisse.net/topluluk/forum.php

Duhul
    Mar 2010
    İkamet
    ankara
    Gönderi
    3,545

Esas

sayın JonDowes ,
    öncelikle verdiginiz cevaplar için sagolun.
    bir yorumuzdaki bir cümle dikkatımı cekti, cümle şu ihraçcıları farklı. garantörleri farklı. aldıgınız varantların vadesi geldiginde karşılıgıni X firması vermez de Y firması verebilir )
    ne yani ihraçcılar ortadan kaybolabilirlermi. spk bu durum karşisında yoksa imar bankası olayında oldugu gibi(ımar bankası batınca bankanın hazıne bonosu satma yetkısının olmadıgı acıklanmiştı ) varant ihraçcıları kaçarlarsa spk cıkıp bunların zahten varant ihraça yetkileri yokmu diyecek.

varant ları kumar makınelerıne benzetmiştim. yanliş olmuş. kumar makınınalarında kazanılan paraları gazınolar her zaman ödemiştir.hiç bir gazınonun kaçtigini duymadım.
    demekki kollu kumarar makınaları varant lara göre riskli degılmiş. saygılar..........

Duhul
    Aug 2008
    İkamet
    65+34
    Gönderi
    6,273

Esas

Varant ihraçcıları Deutsche Bank ve İş Yatırım gibi güvenilir kurumlar. bunların para hortumlaması, ülkeden kaçıp gitmesi gibi şeyler olasılık dahilinde değil. hele varant gibi şu anda çok ufak bir piyasa için... ben sadece piyasa yapısını ve yasal olarak sizin alacaklarınızı kimin garantilediğini söylüyorum. mevduatların ilk 50 binlik kısmını TMSF garantiliyor. vadeli kontratları VOB'un kendisi garantiliyor. hisse senetleri Takasbankta saklandıgı için "hesaba alma" anlamındaki garantiyi Takasbank veriyor.

buna benzer garantiler varantta yok, bunu belirtmek istedim. bugün piyasada 2 büyük, güvenilir kurum var ama 2 yıl sonra çok daha ufak kurumların varant ihraç etmesi olası... ve diyelim ki ufak ZZ aracı kurumu, hiçkimsenin dokunmadıgı bir hisseye varant çıkardıgında... siz o firmanın varantını almak istemeyeceksiniz belki. çünkü varantın tek garantörü, ihraç eden firma. bunları; "çok ihraçcı olsun, her ürünü herkes ayrı ayrı satsın" anafikrine gelmek için kullanmıştım..

"varantın karşılıgını bu kurumlar belki verir belki vermez" demek istemedim. nasıl ki mevduatınızın 50 binden büyük kısmını devlet değil sadece yatırdıgınız banka garanti ediyorsa, bunda da aynı şey var. parayı yatırdıgınız kuruma güven duymalısınız. bu güveni gazinoyla kıyaslamayın; gazino dediğiniz birkaç milyon liralık yatırım. en ufak aracı kurum bile 50-60 milyon sermaye ile başlar. varant ihraçcıları elbette ufak bir KOBİden çok daha güvenilir olacaklar. ancak hepsi de Deutsche gibi trilyon dolarlık bankalar olmayacak...
    Forum kuralları

Esas

bu hafta borsanın yukarı yöneleceğini düşünüyorum alış varantlarını tercih edenler hafta içinde çok yüksek getiriler elde edecektir diye tahmin ediyorum, tabi sadece tahmin, eğer aralık sonu vadeliler değilde mayıs sonu vadeliler tercih edilirse daha garantili gibi, eee mayıs sonuna kadar bu endeks illa ki 66 binlere bir kez olsun gelir herhalde...

Esas

Alıntı Originally Posted by kazanan Yazıyı Oku
    bu hafta borsanın yukarı yöneleceğini düşünüyorum alış varantlarını tercih edenler hafta içinde çok yüksek getiriler elde edecektir diye tahmin ediyorum, tabi sadece tahmin, eğer aralık sonu vadeliler değilde mayıs sonu vadeliler tercih edilirse daha garantili gibi, eee mayıs sonuna kadar bu endeks illa ki 66 binlere bir kez olsun gelir herhalde...

endeks bugün 1621 puan, alış varantları %12-31 arası arttı zamanlamayı iyi ayarlayanlar süper iş çıkardı.....
    yarın yatay gidiş bekliyorum %0,5 e varan geri çekilişler olabilir riske girmeye değermi bilmem ama satış varantları %5-10 arası getiri sağlayabilir.... hepsi benim tahminimdir tutma ihtimali %50 tutmama ihtimalide %50 dir

Sayfa 2/170 İlkİlk 12341252102 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •