Sayfa 1/170 1231151101 ... SonSon
Arama sonucu : 1360 madde; 1 - 8 arası.

Konu: IMKB30 varantları

Duhul
    Aug 2008
    İkamet
    65+34
    Gönderi
    6,273

Esas IMKB30 varantları

IMKB30 endeksi üzerine yazılan varantları bu başlık altında takip edebiliriz. Aynı VOB24 gibi; varant vadeleri geçtikçe yeni vade için yeni başlık açılması gibi bir uğraştan kurtulmuş oluruz.

Bugün itibariyle Deutsche Bank ve ve İş Yatırım'ın ihraç ettiği IMKB30 varantları işlem görüyor:

ALIM (call) varantları
    OZDAA (31.12.2010 vadeli, 77.500 kullanım fiyatlı)
    OZDAC (28.02.2011 vadeli, 72.500 kullanım fiyatlı)
    OZIAA (29.04.2011 vadeli, 88.000 kullanım fiyatlı)

SATIM (put) varantları
    OZDPP (31.12.2010 vadeli, 75.000 kullanım fiyatlı)
    OZDPR (28.02.2011 vadeli, 85.000 kullanım fiyatlı)
    OZIPP (29.04.2011 vadeli, 87.000 kullanım fiyatlı)

Bu varantlar 1/1000 endeks payını temsil ediyor. Yani bir adet OZDAA almak;
    (IMKB30 - 77500) /1000
    değerini kazanma isteğine denk geliyor.

Varant isminin ortasındaki harf ihraç edeni temsil ediyor: D içerenler Deutsche Bank, I içerenler İş Yatırım tarafından ihraç ediliyor.

Detaylı güncel parametreleri İş Yatırım ve Deutsche websitelerinden görebilirsiniz.
    Forum kuralları

Forumumuz yeni adresinde eski gelenek ve kurallarıyla yoluna devam edecektir. Lütfen üyelik kaydınızı yapınız: http://www.hisse.net/topluluk/forum.php

Duhul
    Aug 2008
    İkamet
    65+34
    Gönderi
    6,273

Esas

Deutsche Bank 8 Aralıkta yeni vadede IMKB30 varantları ihraç ediyor:

OZDAD: 90.000 kullanım fiyatlı 29 Nisan 2011 vadeli ALIM varantı
    OZDPS: 90.000 kullanım fiyatlı 29 Nisan 2011 vadeli SATIM varantı

bu yeni varantların çarpanı 0.0002 olacak... yani önceki OZD'lerde olduğu gibi (endeks-kullanım fiyatı) farkını bine değil beşbine böleceğiz. daha ucuz fiyatlı bu varantların alış-satış marjı da daha az can sıkacak düzeyde olacak böylece.
    Forum kuralları

Forumumuz yeni adresinde eski gelenek ve kurallarıyla yoluna devam edecektir. Lütfen üyelik kaydınızı yapınız: http://www.hisse.net/topluluk/forum.php

Duhul
    May 2008
    İkamet
    VIOP street
    Gönderi
    2,019

Esas

Merhaba,

Tecrubelerinize ve iki piyasayı da bildiğinize dayanarak birkaç soru sormak istiyorum.

1- Endeks 30 vadeli kontrat/varantları sözkonusu olduğunda VOB'daki gibi trade imkanı varantlar için de sözkonusu mudur? Kademeler arası günlük/saatlik/çok kısa vadede trade etmeye+komisyonu kurtarıp kar etmeye uygun mudur?(Sürekli taşıyıcı olmamaya)

2- Niye VOB Endeks 30 kontratı yerine Varant almalıyım? VOB endeks kontratları ve varantlar arasında karşılaştırmalar yapabilir misiniz?

Teşekkürlerimiz Peşin olarak sunulmaktadır (Soru vadeli piyasalar için olsada..)

Duhul
    Aug 2008
    İkamet
    65+34
    Gönderi
    6,273

Esas

1. Evet, varant piyasası henüz 1 aylık bebek olmasına rağmen VOB gibi işlem görüyor. marjları da VOB kadar dar olmasa da hızlı para kazanacak kadar dar; örneğin bugün 20-22 kotasyonu olan bir varantı alıyorsunuz; bir haftada 45 kuruşa satabiliyorsunuz. bunun nedeni; ihraçcı kurumların (şimdilik 2 tane, 2 yıla 12 tane olur) piyasa yapıcısı olmaları. onların bu şekilde likidite sağlamaları piyasanın öğrenilmesi ve büyütülmesi için önemli.

2. VOB kontratları birer "future"dır. dayanak varlığa göre lineer getiri verirler. yani borsa %2 yükselirse sizin long/short da %2'nin belirli bir katı kadar hareket eder. borsa %2 düşerse de tam tersi... teknik deyişle: deltası 1'dir ve sabittir. alış-satış marjı ve "spot makası" gibi gündelik köpükçükleri yok sayarsak, getiriyi kafadan basit hesapla yaparız. varantlar ise lineer değildir. çünkü varantlar birer opsiyondur. opsiyonlar, dayanak varlıktaki fiyat değişimine her gün farklı tepki verirler. tepki verilen yön aynıdır ama beta değişkendir. bu şu demek: borsa %2 hareket ettiğinde, piyasadaki her put/call varantı farklı oranda fiyat değişimi yaşar. çünkü opsiyon fiyatlama modelindeki (faiz, vadeye kalan gün, temettü faktörü, normal dağılım yüzdeleri) bu değişkenler her opsiyonda farklı olabilir.

daha da önemlisi; in-the-money ve out-of-the-money opsiyonların farklı deltalara sahip olmasıdır:

kısaca: bir opsiyon anlık olarak ne kadar "kar'da" ise, spot değişimine o kadar yüksek oranda tepki verir. ne kadar zarardaysa; o kadar az tepki verir. yani; zararı çabuk kesmezseniz geri toparlaması zaman alabilir. kar'da olanı realize etmezseniz de getiri daha çabuk artıp/azalabilir.

ayrıca bir önemli nokta da: teminat olayıdır. borsanın yönüne oynamak isteyen kişi 900 lira yatırırak 1 endeks kontratı alıp/satabilir VOB'da. bu para zarar nedeniyle %25 azaldığında, yeni teminat göndermek zorundasınızdır çünkü zararın alt limiti yoktur: zarar arttıkça anaparanın sıfırlanıp eksi yöne geçmesi mümkündür. varantlar ise satın alınmış bir haktır. teminat yoktur; olabilecek en kötü şey anaparanızın (hakkınızın) sıfırlanmasıdır. varanta ödediğiniz para dışında ek bir zarar riskiniz yoktur. yani; zararın alt limiti bellidir. vob'da ise ters yöne yeterince uzun ısrar ederseniz 900 liralık kontrat yüzünden 2700+ lira kaybedebilirsiniz.

sonuç olarak VOB veya varantların biri diğerinden daha iyi diyemeyiz. ikisi de; vadeli, kaldıraçlı, yüksek riskli ürünler. ikisi de hem spekülatif hem hedge amacıyla kullanılabilir. seçim tamamen yatırımcının olaya bakış açısına ve mekaniğini öğrenip uygulamasına bağlı. spot fiyatın yönünü bildikten sonra iki piyasa da benzer getiriler verir. sadece vob'da "al unut" mümkünken, varantlar daha kısa vadeli hesap-kitap gerektirir.

ekstra. benim varantlara olan ilgim profesyonel nedenlere dayanmıyor. varantlarla ilgili herhangi bir getiri sağlayacak, ücret alacak konumda değilim. tamamen hobi olarak anlatıyorum. anlatırken, daha önce dikkat etmediğim noktaları da öğrenerek kendi trade stratejilerime destek sağlıyorum (henüz varant işlemi yapmaya başlamadım; hesabım olan kurumların aracılığa başlamasını bekliyorum).
    Forum kuralları

Duhul
    May 2008
    İkamet
    VIOP street
    Gönderi
    2,019

Esas

Detayı doğru yakaladım mı bilmiyorum ama???

VOB kontratı için yazılan vade sonu fiyatı, anlık olarak sürekli değişirken, Varant'ta alınan varanta bağlı olarak vade sonu fiyatı, sürekli sabit kalıyor..

Doğru mudur??

Duhul
    Aug 2008
    İkamet
    65+34
    Gönderi
    6,273

Esas

VOB'da vade sonu değeri alıp-satılan fiyatın kendisi; çünkü bu bir future piyasası... varant'ta ise; belirli bir spot fiyatın o anki olasılığına göre opsiyon değeri alınıp satılıyor; çünkü bu bir opsiyon piyasası. DCD de opsiyon içeriyor örneğin... yani "kullanım fiyatı" seçiliyor.
    Forum kuralları

Duhul
    Mar 2010
    İkamet
    ankara
    Gönderi
    3,545

Esas

sayın jon dowes ;
    ozıpp-----ozıaa 29/04/2011
    ozdps----ozdad 29/04/2011

aynı vade sonuna endeksli (29/04/2011 ) iki ayrı kurumunu cıkarmiş oldugu varyantlarını ımkb 30 varyantlarını karşilaştırdınızda bu gün kapanış fiatları baz alındıgında
    hangı kurumun cıkarmış oldugu varyant daha avavtajlı. ve neden.
    birde aralarındakı fark nedir. yatırımcı olarak hangısını tercıh etmek daha avantali. olabılır.
    aynı tarih. aynı esturmana(ımkb 30) baglı ıkı ayrı kurumun varyatları arasındakı nasıl bır ilişki var cözemedim.
    ben bır türlü hesap edemedim. cevaplarsanız sevınırım. saygılar

Duhul
    Aug 2008
    İkamet
    65+34
    Gönderi
    6,273

Esas

Birinin kullanım fiyatı 87.000, diğerininki 90.000. birinin çarpanı bin, diğerininki beşbin.... vade sonu ve dayanak varlık aynı oldugu için bu iki farka göre değerlendirelim:

OZIPP
    son fiyatı: 8.38, içsel değeri: 87-82.2= 4.8 lira, zaman değeri: 3.58 lira; volatilite eşdeğeri: %34.2, etkin kaldıraç 5.04
    OZDPS
    son fiyatı: 2.06, içsel değeri: (90-82.2)/5= 1.56 lira, zaman değeri: 0.58 lira; volatilite eşdeğeri: %34.6, etkin kaldıraç 4.59

bu parametrelerin anlamları:
    1. OZIPP'ın volatilite eşdeğeri çok az daha düşük. yani 8.38'den OZIPP almak; 2.06'dan OZDPS almaya kıyasla çok azcık daha ucuz.
    2. OZIPP'ın etkin kaldıracı çok azcık daha yüksek. yani endeksin hareketine OZIPP azcık daha fazla tepki veriyor.

8.38 ile 2.06'yı karşılaştırdıgımızda bu 2 faktör nedeniyle OZIPP azcık daha avantajlı gözüküyor. örneğin fiyatı 2.04 olsaydı OZDPS yine çok ufak farklarla öne geçmiş olacaktı. bu değerlemeler şu anda yakın oldugu için; gün içinde %25 değer kazanıp kaybedebilen bu varantlardan biri yerine diğerini seçmiş olmanız çok fazla fark etmeyecekti. büyük ihtimalle anlık alış-satışlarda bu fark bir + bir - olarak gidip geliyordur (takip etmedim). iki ihraçcı kurum da piyasa yapıcılıgı yaptıgından; birbirine rakip olup da çok farklı fiyatlar ortaya çıkartamazlar diye düşünüyorum... yani siz ikisinden de bin liralık almış olsanız; 5-10 gün sonra varantlarınızın değeri birinde % oynamışşsa, diğerinde %x artı/eksi 1 civarı oynamış olması gerekir... fiyatı çok hızlı hareket ettiği için biraz gecikmeden dolayı 3-4 kuruşluk farklar mutlaka mevcut olacaktır.

varant almak basit olarak "volatilite satın almaktır". bu yüzden hesap edilen volatilitesi düşük olan varant, daha ucuz demektir. fakat bunun işe yaraması için; diğer temel parametrelerin de aynı bu örnekte oldugu gibi çok farklı olmaması gerekir. örnek olarak vadesi farklı 2 varant olsaydı bu kadar basit karşılaştırma yapamayacaktık... işin içine farklı volatilite ve faiz çarpanları girecekti.
    Forum kuralları

Sayfa 1/170 1231151101 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •