Sayfa 1/5 123 ... SonSon
Arama sonucu : 34 madde; 1 - 8 arası.

Konu: En Az Yakıt Tüketimine Sahip Araç…?

FİRAVUN_DAVUT Guest

Esas En Az Yakıt Tüketimine Sahip Araç…?

En Az Yakıt Tüketimine Sahip Araç…?

Malumu aliniz… hökümet bizi Benzin satarak soyup soğana çeviriyor…

Vergiyi doğru düzgün aldığı tek konu: Petrol ve petrol ürünleri…

Verginin kallavisi hemidee…

Bu noktada Otomobil kullanan biz sürücüler; yakıt tasarrufu açısından araç değerlendirmesi ön plana çıkıyor…

Kendi cahil otomobil bilgim ile araştırdım...

Hem yakıt tasaarufu hem 250 Torku güce sahip 1.6 TDİ Golf 105 BG i en tasarruflu araç olarak kaydettim…

Dediğim gibi ben … araba konusunda kör cahilim…

Hadi Rastgele…

Duhul
    Jan 2009
    İkamet
    Sokaklarda!!!
    Gönderi
    4,316
    Blog Yazıları
    2

Esas

Bence zevklerinize uygun aracı alın.Benzin fiyatları nedeniyle neşenizi sınırlandırmayın.Çünküyeni üretilen araçların bir çoğu az yakıyor.Arabanız eski ise de tüp takdırın.

Esas

ben de çok anlamam bu işlerden ama golf ün yakıt tasarrufuyla pek ilgisi olan bir araba olmadığını biliyorumm

ama araba okeydirr

Duhul
    Oct 2007
    İkamet
    İzmir/Karşıyaka
    Gönderi
    7,491

Esas

1.4 TDCİ Fiesta...

1.6 TDİ Polo....

1.3 CDTİ Astra...
    Son düzenleme : C.ÜNLÜ; 26-12-2010 saat: 00:19.

Esas

Kullandığım en az yakan araba;
    1.5 dci clio. ( 65'lik olucak)

Bu en az yakma olayı biraz saçma bir durum. İçinden çıkılmıyor bir türlü.
    Misal; Küçük dizeller az yakarlar. Ama küçük dizel motorların takılı olduğu büyük arabalar "o" kadar da az yakmazlar.
    Veya büyük dizel motorların takılı olduğu küçük arabalarda az yakmazlar Nasıl güzel tekerleme değil mi?

Aracın şehir içimi yoksa yüksek hız&uzun yol kullanılıcak oluşuda önemli.
    Küçük motor uzunda çok yakar. Çünkü küçüktür, yüksek hızlarda barınmak için daha daha çok gaz ister, daha çok devir ister. Küçük motorun kendisini çekmesi için kısa vites oranları vardır, Kısa vites oranı demek yüksek hızda çok devir demek. Çok devir demek çok yakıt demek ( bu da ikinci tekerlemem)
    Ne kadar ekmek o kadar köfte durumu.
    Bir motoru yakıt tüketimi açısından karşılaştırırken önemli olan husus rakipleri ile arasında ki farkdır.
    Bu farkı en canlı gördüğüm üretici Peugeot'tan aldığı destek ile BMW'dir. (Yanıldınız BMW'lerde pejo motoru takılı değil ,keza pejolarda da bmw motoru takılı değil.. en azından şimdilik ) Hoş pejonun kendine hayrı olmuş mu bu zamana kadar?
    Muadili modeller ve motor hacimlerinde BMW dizelleri açık ara tüketimde üstündürler.
    Q7, MB ML, Toureg vs gibi modeller tüketimde X5' in gerisinde kalmaktadırlar. Şöyle hepsi 3.0 litre olan bu dizellere 10 litre altı tüketim rakamlarını göstermek zorken X5 kolaylıkla 8-9 litre /100 km gibi rakamlara inebilmektedir.
    O zaman en az yakan dizeller BMW'ler mi oldu?
    Değil. ama muadillerine göre öyleler.
    Küçük kasalı küçük hacimli .çok güçlü olmayan dizeller daima az yakarlar.
    Mesela VW bilmiyormu 1.6 TDI'dan 120 130 hp güç çıkartamayı?. Tabii ki biliyor. Amma vellakin ne kadar güç o kadar yakıt demek.
    Temel kural; Yakıt olmadan güç olmaz. Ne kadar yakıt o kadar güç. Üreticilerde bunu çok iyi biliyorlar. Sürekli yakıt miktarını artırmadan daha yüksek güç arayışları peşindeler Farkı değişkenlerler ile oynayıp ( daha çok oksije, daha daha verimli yanma, daha az sürtünme vs vs ) . İşte ufak ufak karşımıza çıkıyor. Her ne kadar pratikte çok tutan söylemler olmasalarda ufak ufakta olsa yürüyor birşeyler.

Golf 1.6 Tdi'da çok uygun bir seçim. Tavsiye ederim her türlü.
    Tdi'lar biraz kesik kesik giderle, bir sıkıntıları "o" dur.Ama doğru devri tuturrunca ezer geçerler.
    Hoş eski TDI'larda kalmadı. "Common Rail" isimli komik sistemin büyüsüne "son kalemiz" VW'de katıldı.
    Yanlız tork olayına çok kanmayın.. Tork yanıltıcı birşeydir. İleride uzun uzadıya anlatıcam hepsini inşallah.
    Size şimdiden hayırlı olsun.

Ne yazık ki otomobillere keyif için binicek lüküsümüz olmuyor. O yüzden iyi seçimler yapmamız gerekiyor.
    Kendimden örnek vereyim;
    Keyif için bir tane C180 kompressor aldım. Acayip keyif veriyor bana; 53kuruş/km
    Ha onun dışında yavru Mersomla güzel zamanlarda geçirmiyor değiliz.
    Keyif için olmayan zamanlarım içinse gariban Doblom var. O da 20 kuruş/km.
    Binicek tek arabam Merso olsaydı kesinlikle tüp atardım( almazdım gerçi o zaman). Dobloya güvenip aldım. Haftada2-3 ancak biniyorum. Dahasına gücüm yetmiyor

Başlık açmaya yetkim olduğu zaman, borsaya nazaran daha hakim olduğuma inandığım otomotiv konusuna dair tecrübe ve bilgilerimi forumla paylaşıcam.
    Saygılar.
    Son düzenleme : lampirty; 09-01-2011 saat: 05:25.

6. Esas

benim kullandigim en az yakit tuketen arac peugeot bisiklet sizede tavsiye ederim.

Esas

kemal.erdem

benim kullandigim en az yakit tuketen arac peugeot bisiklet sizede tavsiye ederim.
    Ankara'da zor oluyor be
    Ama bindiğim zamanlar bende 1 buçuk kıymalıyla 30 km yol giderdim.

Duhul
    Nov 2010
    İkamet
    (TR) ANKARA
    Gönderi
    6,566
    Blog Yazıları
    2

Esas

Araba kullanmak bilgi ister!

Yakıt tüketimine gelince örnek connect 75 lik (100 km 6.4 )

connect 90 lık (100 km 6.3)

connect 110 luk (100 km 6.00)
    ------------------------------
    önemli olan kendi işinize ve ailenize uygun olan arabayı seçmek?

Sayfa 1/5 123 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •