Sayfa 5/5 İlkİlk ... 345
Arama sonucu : 34 madde; 33 - 34 arası.

Konu: En Az Yakıt Tüketimine Sahip Araç…?

1. Esas

Benzinli ve dizel motorlarda kullanım faklılıları var bence...
    Dizel bir motor, benzinli motor gibi kullanılmıyor.
    Örneğin,
    Dizeli durdurmadan önce eğer çok devirli kullanıldıysa en az 30 sn beklemek gerekiyor ki turbo dursun. Yoksa hemen stop edilirse turbo mili yağlaması mator yağı devir daiminden olması nedeniyle turbonun ömrü oldukça kısalıyor.
    Bu da pahalı tamirlere, değişimlere neden oluyor...

Bu yuzden stop start şeklinde çalışan dizel motorlara ustalar şüpheyle bakıyor....

Esas

selam herkese.......

yıllarca dizel de kullandım benzinlide.......

eski dizeller dizel olduklarını belli etselerde.......yeni dizeller pek motor kapağı açtırmıyorlar......

şimdi benzinli modellerde de tsi teknolojisi pek gaza basılmadığı ve full yük bindirilmediği sürece az yakıyor......eniştenin tsi alman malını arasıra alırım oradan biliyorum.....fena değil bu tsi ler......ama 1.4 altındaki hacimlere biraz mesafeliyim....

dizellere gelince bende dci var memnunum.......iyi devirleniyor.......ve uzun yolda az yakıyor....kısa mesafede ve şehir içinde o fabrika verileri hikaye sanıyorum......
    benzinliyle arasında hiç farketmiyor........

uzun yol yapıyorsanız dizel........yoksa bu sıcakta mazot kokusu illa içeri sızıyor ve çekilmiyor......

yakın çevrenizde kullanıyorsanız ve çok uzun yol yapmıyorsanız benzinli derim.......
    yeni nesil dizeller ne kadar torklu da olsalar mazot geç yanan bir yakıttır ve benzinin hızlı yanmasıyla elde edilen ivmeyi size çok çabuk veremiyecektir......
    tamamen kimya meselesidir.......
    benzin çabuk tutuşur bir anda yüksek beygir gücü değerleri sunabilir ama tork değerleri de mazotlu bir motor kadar uzun süreli ve verimli olmayacaktır.....

şimdi bir alman yeni 1.2 tdi çıkarmış........
    motor az yakıyor......?
    ama........?
    içi 5 kişi ve bagajda full iken vites düşüre düşüre bir benzinliden daha fazlasını yakmak mümkün olur........
    yani kullanıma göre değişir....
    max.iki kişi ve bir tek valizle dur kalk yapmadan küçük motor hacmini yormadan gidebilmek sizi fabrika verilerine yaklaştırabilir.......!
    yani görecelidir.......!

bu nedenle ne çok büyük hacimli bol silindirli dizel ve benzinli motorlar nede çok küçük hacimli turbo besleme sıkıştırmalı küçük hacimler tam aradığınızı verir.......

aracınız 1200 kg ye kadar ise kendi ailenizin ve bagajınızın ağırlığını da katarak hesap yapacaksınız......
    yani 1200 kg br araç için yeni nesil turbo besleme benzinlilerde min.1.4 tsi ler klima açıkken işinizi görebilir.....
    altı kaldırmayabilir.....!
    1200 kg den yukarısı için min.150 nm tork değerinin altına düşmeyecek bir 1.6 benzinli ancak işinizi görür.......

bu sebeple 1200 kg üzeri için ağır yanan mazotun yüksek tork üretimine ihtiyaç duyarız ve dizeller için yine 1200 kg ye kadar 1.3.....1.4...1.5 tdi....dci ve tdci motorlar araç full yüklü ve klima açıken bize yetebilecekken 1200 kg üzeri araçlarımız için min.1.6 ve 1.9 tdi....dci ve tdci motorlar bize layıkıyla hizmet verebilecektir ve yüksek yakıt tüketimi riskinden de kurtaracaktır diyelim.......

şahsım sürücü kursu ortağıyım ve eğitimcilikde yapıyorum.......
    ve bir çok farklı aracı test edip değerlendirme imkanı bulabilmekte ve yaşadığım yer......tatilimi geçirdiğim yer....ve asıl memleket konumlarım nedeniyle farklı bölgeler arası uzun yol yapmak zorunluluğunda olmam nedeniyle uzun yol deneyimlerimi farklı araçlarla birlikte test etme fırsatları bulabilen biriyim......

umarım faydalı olabilirim........

mesela iki yıldır kısa ve uzun yolda ticari yerli markanın dci sini kullanıyorum....
    dci motor bana binek oto rahatlığını ve ataklığını sunabiliyor.......
    ve gazı yani hızı yüklü ve boşken tam randımanlı ayarladığımda bir depo fuel save dizel yakıt bana uzun süre yetebiliyor.......

marka tavsiyesi olmasın isterim ama konumuz otomobiller....? ve ne kadar kaçınabiliriz........
    bu nedenle mümkün mertebe marka belirtmemeye çalışarak bir değerlendirme yapmaya çalışsamda piyasadaki otomobillerin ne olduğu zaten belli....
    olsun ben yinede motor özellikleri üzerine yoğunlaştım......

paylaşımlara açığım.......
    bildiğim ve bizzat kullandığım markalar ve yakıt tüketimleri konusunda fikirlerimi yazmaya çalışırım ( vakit buldukça).....!
    saygılar sunarım.......
    yine uğrarım......

Sayfa 5/5 İlkİlk ... 345

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •