Sayfa 3/28 İlkİlk 1234513 ... SonSon
Arama sonucu : 220 madde; 17 - 24 arası.

Konu: Kefirin İnsan sağlığındaki önemi

Esas

Yoğurt kefir ancak bunları icat ederiz zaten

Esas Kefir..

Atalarımızın geldiği topraklarda bebeklere mama yerine kefir içiriliyor ... Ben kefirle ilgili mucizeyi arkadaşımın babasında yaşadım. Kanseri geciktiren etkisi Dr.ları bile hayrete düşürdü ... Ki o zamanlar marketlerde kefir satılmıyordu...Kanserli hasta kefiri evinde yapıyordu. Ankaralı arkadaşlara hazır almak yerine Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesinden ( Dışkapı/Ulus) evde yapılmış gibi lezzetli ve sağlıklı kefirler bulabileceklerini söylemek isterim. Saklama ömürleri dışarda satın alınanlara göre daha az ama bence süper marketlerden daha kaliteli..Herkese şifa olur umarım.

Esas

Alıntı Originally Posted by akhun Yazıyı Oku
    Yoğurt kefir ancak bunları icat ederiz zaten
    Farkındamısınız bilmem..

İlk limonatayı çıkaran Çamlıca firması oldu..
    Büyük beğeni ve talep artışı olduki,ardından en küçüğünden en büyüğüne tüm meşrubat firmaları limonata yapmaya başladılar..

Hatta dün ben ilk defa sirkesiyle ünlü Doğanay firmasının naneli limonatasını aldım..çok hoş..
    içinde en az %10 limon var..

Özetle..
    Bu tür çeşitler çoğaldıkça halkımızın kolaya olan ilgisi ve bağımlılığı azalacaktır..Dolayısıyla yurtdışına döviz çıkışımız da..

Oldum olası koladan uzak durdum..
    Meyvelerimiz,meyve sularımız,ayranımız,kefirimiz,limonatamız varken kolay kolay para vermem..
    Kola zaten ferahlatmıyor..
    İçtikten 15 dakika sonra içiniz yanıyor..
    Çünkü bir bardak kolada 8 kesme şeker miktarında şeker var..

Duhul
    Jun 2007
    İkamet
    35 IZMIR 81 duzce 82 KERKUK 83 MUSUL
    Gönderi
    924
    Blog Yazıları
    36

Esas

boylesıne faydalı bulusların bızden cıkması benı gururlandırıyor...

sedef hastalıgı - japon yapıstırıcısı ( adına bakmayın bız bulduk ve sattık) - yenı kanser tedavısınde tubıtak tesvıklı fare sutunde uretılen bır proteın kanserde cıgır acacakmıs(ınsallah)

bulmak onemlı degıl sahıp cıkmak onemlı....

bende bı ara kefır keten tohumu yerdım baya baya faydasını gordum tavsıye ederım!

hatta soyle bır onerıde bulunabılırım arkadaslar!

dısarıdan ıcecek ne alırsanız alın kımyevı madde var!

ev yapımı lımonata tavsıye ederım ve tadı ınanın cok daha guzel!

meyve suları - kolalar - gazozlar - enerjı ıceceklerı ... bana gore faydadan cok zarar!

hersey ev yapımı olmalı dıye dusunuyorum ve eklıyorum

bızım eslerımız dunyadakı bır cok ulkedekı bayanlardan daha becerıklı daha hamarat ve daha dayanıklı. nede olsa soyumuz ve kulturlerımız bellı hersey ortada!
    bunları ıyı degerlendırmelıyız ve gelecek nesıllere aktarmalıyız!

Duhul
    Oct 2004
    İkamet
    34147
    Gönderi
    12,883
    Blog Yazıları
    158

Question Kefirin İnsan sağlığındaki önemi

İçimi ve hazmı çok kolay olan kefir hücre yenileme özelliğine sahiptir. Kefir özellikle bağırsaklardaki maddelerin küreselleşmesini önlediğinden ömür uzatıcı olduğuna inanılır. Kafkasya halkları kefirin faydalarını bildiklerinden ötürü ailelerine, özellikle çocuklarına su gibi içirmişlerdir. Kafkasya’ da yüzyıldan fazla yaşamak sıradışı bir durum değildir. Protein , yağ , laktoz ve mineraller bakımından hayli zengindir. İlaç tedavisi kesilmeden kullanıldığı zaman kandaki kötü kollestrolü azaltır, idrarı sulandırır, vücuttan atılması gereken maddelerin gidişini kolaylaştırır, bağırsak hareketlerini hızlandırır, bulaşıcı, sarılık, eklem hastalıkları, ishal, kabızlık, idrar torbası hastalıkları, ve en önemlisi KANSERİ GECİKTİREBİLİR. Hazmının kolay , proteince zengin oluşu nedeni ile Kefir hastalar ve çocuklar için önemli bir besin kaynağıdır.

Duhul
    Oct 2004
    İkamet
    34147
    Gönderi
    12,883
    Blog Yazıları
    158

Esas Kefir Nedir?

İnsanlar kendi hücrelerinin 10 katı sayıdaki (100 trilyon) faydalı bağırsak mikrobu ile ortak bir yaşam sürdürmektedir. Faydalı bağırsak mikropları (probiyotikler) çeşitli yararlarının yanında dış ortamdan gelen zehirli maddelerin kana geçmesini engelleyen koruyucu bir bağırsak tabakası oluştururlar. Bağırsaktaki sağlıklı mikrop dengesinin, zararlı mikroplar lehine değişmesi, yani bağırsaktaki mükemmel dengenin bozulması çok sayıda ivegen ve müzmin hastalığa yol açar. Son yıllarda rafine gıdaların tüketimindeki artışa paralel olarak, turşu, kefir, boza, çeşitli salamuralar gibi geleneksel fermantasyon gıdalarının az tüketilmesi, süt ve yoğurt gibi fazla tüketilenlerin ise ekşimesin ya da kesmesin diye pastörize edilmesi ya da antibiyotik katılması vücudumuzun mükemmel probiyotik dengesini alt üst etmiştir.

İnternetten derlenmiştir

Duhul
    Oct 2004
    İkamet
    34147
    Gönderi
    12,883
    Blog Yazıları
    158

Esas

Probiyotik - Prebiyotik Yeterli miktarda yenildiğinde insan ya da hayvan sağlığını olumlu yönde etkileyen mikroorganizmalara probiyotik denir. Bağırsaktaki bazı mikroorganizmaların çoğalmasını artıran ve/veya aktivitesini uyaran ve insan ya da hayvan sağlığını olumlu yönde etkileyen maddelere (besinsel lifler gibi) prebiyotik denir Probiyotikler = yararlı bağırsak mikropları (bakteriler ve mantarlar) Erişkin bir insan bağırsağında 100 trilyon (1,5 kg) faydalı bakteri ve mantar bulunur. Bu rakam insan hücre sayısının 10 katı kadardır. Sayıları 400’ün üzerinde olan bu bakteriler ve mantarlar normal bağırsak florasını oluştururlar. Bu bakteriler ve mantarlar 300 m2 büyüklüğünde bir yüzey oluşturan bağırsak sümüksü zarını koruyucu bir tabaka şeklinde döşer. Probiyotiklerin görevleri - Bağışıklık sistemini güçlendirmek. - Yiyeceklerin hazmını kalaylaştırmak. - Vitaminlerin (K vit, biyotin, B12, niasin vb) sentezini yapmak. - Bağırsak duvarını zararlı maddelerden korumak ve bağırsak geçirgenliğini azaltmak. - Zararlı maddelerin (toksinler) kan dolaşımına geçmesini engellemek. - Besin allerjilerini ve ekzemayı önlemek. - Kronik enflamatuvar (iltihabi) hastalıkların oluşumunu engellemek. - Kanseri önlemek. - Yaşlanmayı yavaşlatmak. - Depresyonu hafifletmek. - Otizm bulgularını hafifletmek. - İshali önlemek ve tedavi etmek. - İdrar yolu iltihaplarını önlemek. - Kabızlığı tedavi etmek. - Böbrek taşlarının (okzalat) oluşumunu azaltmak.

İnternetten derlenmiştir

Duhul
    Oct 2004
    İkamet
    34147
    Gönderi
    12,883
    Blog Yazıları
    158

Esas Kefir kanseri önlüyor

Son yıllarda fermente süt ürünlerinde ve kefirde bulunan besin öğeleri kanser oluşumlarında yada engellenmesinde de önem kazanmıştır. Süt ürünü olan kefirin bileşimindeki selenyumun hücreler üzerinde antioksidan etki gösterdiği saptanmış ve bununda kansere karşı bir faktör olduğu değerlendirilmiştir.

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Ürünleri Teknolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cem Karagözlü, kefirin düzenli olarak günde yarim litre içildiğinde organizmayı dengeleyici etkisinin olduğunu ve sağlık üzerinde olumlu etkiler gösterdiğini belirtilmektedir. Ayrıca kefirin karaciğer, safra, böbrek fonksiyonları ve kan dolaşımı üzerinde olumlu etkileri olduğu gibi, kanserde, tümör oluşum aşamasında hücrelerin gelişimini engelleyici bileşenlerin oluşumunda etkili olduğu bilinmektedir.

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emel Sezgin, Japonya''da yapılan bir araştırmaya göre kefirin içinde yer alan maddelerin kanseri %53.6 oranında azalttığını ve ayrıca kefirin kanseri önleyici ilaçlarla kullanılması halinde kanserin tekrarlanma riskinin % 67 oranında azalttığını da ortaya çıkarttığını belirtmiştir. Kefirin kanseri önlemenin yanı sıra pek çok hastalığa da iyi geldiği yine bilimsel çalışmalarla doğrulanıyor.

İnternetten derlenmiştir

Sayfa 3/28 İlkİlk 1234513 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •