Sayfa 1/14 12311 ... SonSon
Arama sonucu : 111 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Merlin'in kazanı

Esas Merlin'in kazanı

Burada , forumun bu sessiz, sakin ve pek de okunmayan köşesinde, zaman buldukça , kitaplardan, biraz şiirden, yazarlardan bahsedeceğim. Ama yalnız benim yazarlarımdan .

Dağınık, belirgin bir sistem izlemeden sizleri bazı şeyleri okumaya ,bazı şeyleri ise okumamaya ikna edebilirsem ne mutlu bana .

Bahsedeceğim ilk kitap aslında kitap konusundaki temel felsefemi de ortaya koyuyor.

Yazar ,ilk gençliğinde babasının iş arkadaşı olan Kafka ile tanışma fırsatı bulur.Onunla sıklıkla sohbet eder. Konu genelde edebiyattır. Bu kitabı tavsiye ederim kafa severlere. Kitabın bir yerlerinde yazar ,yeni çıkan 3-5 kitapla Kafka'nın yanına gelir. Kafka kitapları şöyle bir inceler kabataslak. Sonra masanın üstüne bırakır kaygısızca.
    Bunları der...
    Bunları okuyarak zaman yitirme.Goethe insanın düşünebileceği her şeyi yazmıştır.Ve zamanın süzgecinden geçebilmiştir.Ya da Dostoyevski insana dair her şeyden bahsetmiştir.Önce onları oku.Şimdiler zamanın süzgecine takılmazsa ilerde onları da okursun.

Kitap Kamuran Şipal'in çevirisiyle dilimize kazandırılmış. Kısa, tahmininizden de kısa. Yazarı, o dönemi , yazarın dünyasını tanımak için bir fırsat. Öneririm.

Duhul
    Jul 2006
    İkamet
    İzmir/Türkiye
    Gönderi
    18,646
    Blog Yazıları
    199

Esas

Kolay gelsin merlin..

Yararlı olacaktır..

Eline sağlık şimdiden..

Duhul
    Sep 2008
    İkamet
    16110
    Gönderi
    4,358

Esas

Hayırlı olsun, çok faydalı bir köşe olacağı açıkça anlaşılıyor...

Esas Nasıl filozof olunur? 1

Filozof derken.
    Bildiğimiz anlamda değil.Bir batılının her şeye karşı o serinkanlı ve mantıklı bakışına nasıl sahip oluruz ?
    Yoksa filozof olmak , hem de bu çağda. Pek kolay değil, hani pek de gereği yok

Hayatımın ikinci 15 yılı, ilk 15 yılında öğrendiğim saçmalıklardan kurtulmaya çalışmakla geçti.
    Beni edebiyattan soğutan edebiyat öğretmenlerimin, aslında hiç bir şeyden anlamayan cahiller olduğunu anladığım gün başladı bu çaba.
    Tarih konusunda okumaya başlamam da tarih öğretmenlerimin az gelişmiş ülke milliyetçiliği yaptığını farkettiğim gün oldu. Bir tanesi babamın arkadaşıydı. Babam anlatmıştı, bu kendini denemek için üniversite sınavına girmiş. Sınavda çıkan 28 tarih sorusunun 18 tanesini yanlış yapmış. İş yine başa düşüyordu

--------------------------------------
    Tarih okumaya , Türk tarihini okuyarak başlayan bir beyin ,ister istemez Türkler'in diğer ırklardan zeki,güçlü olduğuna inanıyor. Buna sahiden de inanıyor beyin.

Oysa ilkokul eğitiminin bakış açısı bu bağlamda çok daha doğru lise tarihinden.Bilirsiniz , ilkokulda bir tarih cetveli asılıdır duvarda.Oldukça da doğrudur. Yalnız orada karanlık çağ denen bir kısım vardır. İşte o karanlık çağ üstünde hiç durmaz eğitim sistemimiz. Öğretmenlerimiz de pek girmez o döneme. Sorduğunuzda ise ''hakkında çok az bilgi var'' diye geçiştirirler.

Bir bilim olarak antropoloji tam da bu karanlık çağı işler.
    Kısaca belirteyim ki insanlık tarihini okumamış hiç bir insan ,hemen hiç bir konuya sağlıklı bakamaz.

Robenson Cruzoe okumak sanırım benim için bir şanstı. Sınıfta bir kitap dolabı vardı ve dolabın en popüler kitapları Ömer Seyfettin'in Kaşağısı ile Dede Korkut Hikayeleri idi.
    Ben çelimsiz bir bir çocuktum, Cuma günleri o kitapları kapma şansım olmadı hiç
    Şansıma Robenson düştü....Bana inanılmaz gelmişti. Bir ada, kimse yok. Sıfırdan bir hayat kurma fikri ...
    Cuma gelene dek toplum yok, ne zaman Cuma geliyor toplum başlıyor.
    Siz çocuğunuza ilk kitap olarak Ömer Seyfettin okutmayın olur mu ?

İlin-Segal :
    İnsan Nasıl İnsan Oldu ?
    Sağlıklı bir eğitimin insanlık tarihi ile başladığını bile Sovyet Bilimler Akademisi iki seçkin üyesine bu konuda bir ders kitabı hazırlama görevi verir.
    http://www.idefix.com/kitap/insan-na...7Q8N8SNTI0NGWJ

Son derece yalın bir dille yazılmış, kısa ve fakat doyurucu bir kitaptır. Ta o karanlık çağlardan alıp sanayi devrimine kadar getirirler.Kesinlikle tavsiye olunur. SOn derece güzel , zevkli bir kitap .

Gordon Childe bu konuda daha detaylı ve bilimsel kitaplar yazan bir yazar. Tabi o bu konuda referans kitaplar yazan bir bilimci. Bunlardan birisi de bu ;

Bir referans kitabı. İlk bahsettiğim kitap kadar halka hitap ettiğini söyleyemem.Sıkıcı gelebilir.Ama her şeyi derli toplu bir biçimde ve kısa yollu anlatmayı başarabiliyor.

Alaeddin Şenel : Kemirgenlerden Sömürgenlere , İnsanlık Tarihi

Gurur duyabiliriz ki böyle bir bilimcimiz var. Ve bu bilimci SBF den emekli olduktan sonra bu kitabını dilimize kazandırdı.Bilimsellik ve okunabilirliği bir arada sunuyor. Oldukça kalın bir kitap. Ama insanlığa dair hemen her şeyi de anlatıyor. Karanlık diye nitelenen tarih öncesi çağlardan başlayıp yakın çağa kadar getiriyor o da.

Her üçünü de okuyan ve özümseyen birisi yolun yarısını aşmıştır kanımca Sonuçta üç farklı dozda ,üç ayrı kitap. Aynı şeylerden bahseden üç ayrı kitap...Çok da detaya inmeye gerek yok diye düşünen biri için ilki ,yani İlin-Segal 'in kitabı yeterli olur...

Nasıl filozof olunur başlıklı bu konuya sonra devam edeceğim yine...

Esas

Alıntı Originally Posted by BORA YAŞAR Yazıyı Oku
    Kolay gelsin merlin..

Yararlı olacaktır..

Eline sağlık şimdiden..
    Teşekkürler Desteğinizi beklerim )

montania
    Hayırlı olsun, çok faydalı bir köşe olacağı açıkça anlaşılıyor...
    Size de teşekkür ederim. Katkılarınızı beklerim.Selamlar...

Esas

Topic hayırlı olsun merlin

Duhul
    Jul 2006
    İkamet
    İzmir/Türkiye
    Gönderi
    18,646
    Blog Yazıları
    199

Esas

Alaeddin Şenel..

Adam denmesini arzulardı kendisine..

Bizim zamanın çatlak asistanı..

Herşeyi ile ilginç biriydi Adam Şenel hoca..

Kalender.. Çelebi..Hoş..

Dünyanın ve insanlığın sırrına ancak böyle bir rintmeşrep biri erebilirdi..

Esas Okumak Gerek, Ama Neyi, Nasıl ?

Yaşı benden oldukça fazla bir tanıdık var. Evinde bir sürü kitap var. Çocuklara faydalı olsun diye almış.Kendisinin de hayaliymiş büyük bir kütüphane kurmak.
    Epeyce de okumuş. Ama ne okumuş ?
    Soner Yalçın külliyatı , derin devlet , öncesinde ait olduğu siyasi kanadın (ülkücü) ağırbaşlarını. Ama solu da anlamaya çalışmış. Solun da ağa babalarını okumuş.
    Ama ortada bir sıfır var elbette.Yalnızca Türkiye'nin toplumsal sorunları üzerine , kesin ve net fikirleri olanları okumuş.
    Soner Yalçın ın çok etkisinde kalmış zıt siyasi fikirlerine rağmen.Her şey bir komplo, hayat bile. Her şeyin altında masonlar, İsrail,ABD ...

Ben eski Avrupa tarihine çok meraklıyım. Elimde görüyor.Önce küçümseyerek bakıyor. Sonra gitmiş, Roma Tarihi almış. Bir de Platon evlet.

Dedim, abi anlamazsın. Kızdı. 50 sayfalık kitap . Nesini anlamayacağım. Yeni nesil böyle ukala...

Anlamadı tabi. Bir yapıdır okumak .

Okumak tek başına yeterli bir eylem değil.Hani diyorlar ya , bol bol okuyun. Ben de diyorum ki, az okuyun ama okuyun, yeterki okuduğunuz şey okunmaya değer olsun.
    15 yaşındaki iki ayrı gence birer kitap verin. Biri Erdal Öz'ün Gülünün Solduğu Akşam 'ı okusun, diğeri Çatlı'nın hayatını.
    İkisi de okumuştur. Ama okumaya başlanacak kitaplar mıdır bunlar ?
    Sonuçta birisini devrimci, diğerini ülkücü yaparsınız. Her ikisi de ülkenin her an işgal edilebileceğini hatta edildiğini sanır. Her ikisi de kavga eder.
    Bunlar okunmamalıdır demiyorum. Ama zihinde ikisini tartacak bir temel değer var mı ? Değer yargısı var mı ?

Halk arasında değer gören bir insanın (o bir dini lider) 2-3 kitabını okumuştum. Bana göre aşırı yetersizdi , her konuda ahkam kesiyordu , din,tarih,cumhuriyet,marksizm,faşizm,kapitalizm... Ama son derece yetersizdi. Bu gün milyonlarca insan o kitapları sorgulamaksızın doğru kabul ediyor.

Bir arkadaşım vardı. Sürekli Lenin,Stalin okuyordu.Her şeye bakış açısı aynıydı. Felsefe tarihini de Politzer'in felsefeye giriş isimli kitabıyla hallediyordu.

Her şey bu denli kolay mı ?

Demek istediğim okumak eylemi , tek başına çok faydalı olmayabilir.

Sayfa 1/14 12311 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •