Sayfa 3/705 İlkİlk 123451353103503 ... SonSon
Arama sonucu : 5639 madde; 17 - 24 arası.

Konu: TRCAS Turcas Petrol

1. Esas

yakında bilançolar açıklanacak .ozaman yukarı hareket olurr

Esas

endeks düzeldi de biraz arttı bizim kağıt yoksa iyice eksi seviyelere doğru gidecekti

Duhul
    Nov 2010
    İkamet
    İZMİR
    Gönderi
    427

Esas

2011/3 aylık kar 14.084.228 TL ( 2010/3 - 20.878.427 TL)

Esas

bilanço pek parlak değil, ama kötü bir bilanço da değil

Esas

Akaryakıt dağıtım istasyonlarıyla olan sözleşme sürelerinin 5 yıla indirilmesi nedeniyle 2010 eylülünde yapılan sözleşme yenilemelerinden sonra, karın bir miktar düşmesi bence makuldur. EPDK'nın bu kararıyla akaryakıt dağıtım şirketleri, akaryakıt istasyonlarına ciddi paralar ödemek zorunda kalmışlardır. Aynı sektördeki Petrol Ofisi ilk çeyrekte 101 milyon zarar açıklamıştır. Petrol Ofisi ile mukayese edildiğinde Shell-Turcas'ın durumu oldukça başarılı olarak bile değerlendirilebilir.

TURCAS'ın 2011 ve 2012' de benzer bilançolar açıklaması beklenmelidir. TURCAS çok büyük yatırımlar yapan bir şirkettir. Uygun koşullarda finansman sağladığı için sorunsuz olarak ilerleyen Denizli'deki elektrik santralının gelirleri ancak 2013 yılı bilançosuna yansıyacaktır. Bence, bu yıl TURCAS için en önemli olay rafineri yatırımının finansmanı için yapılacak anlaşmalardır. Bu konuda da Denizli'de olduğu gibi uygun şartlarda proje kredisi bulurlarsa, bence TURCAS'ın önü tamamen açılmış olacaktır. Şirket yönetimi bu büyük yatırımları yaparken bile cüzi de olsa temettü dağıtarak bence sadece kendi kaynaklarını ve proje kredisi kullanarak bu yatırımları yapma niyetinde olduğunu göstermiştir. Ayrıca PETKİM'in karındaki artış ve gelecek yıl temettü dağıtmaya başlayak olması da rafineri yatırımının finansmanına yardım edecektir.

Bu görüşler, TURCAS' a uzun süreli olarak yatırım yapmış ve bir yıldan fazla bir süredir TURCAS' ı elinde tutan bir yatırımcı olarak benim kişisel görüşlerimdir. Yatırım tavsiyesi değildir.

Esas

Bilanco zayif geldi. Sebeplerini tartismaya gerek yok zaten trcas da olan bir yatirimci yapilan yatirimlari goz onune alip 2013 yili ve sonrasi icin yatirim yapmali

Esas

keyifler kaçtı biraz galiba, yorumlarımız azaldı...

8. Esas

konuyu teknik olarak inceleyen arkadaslar lutfen su anki durum hakkında ve ilerisi içinde tahminlerinizi paylaşırmısınız.

Sayfa 3/705 İlkİlk 123451353103503 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •