Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon
Arama sonucu : 25 madde; 17 - 24 arası.

Konu: Windows 8'in çıkış tarihi açıklandı

Esas

Hız Testi

Lifehacker'ın testlerde kullandığı PC'nin konfigürasyonu şöyle:
    3.8GHz Core i7 işlemci, 6GB RAM, 2TB sabit disk, Nvidia GeForce 9800 GT
    ve ethernet üzerinden 20mbps internet bağlantısı.

Windows 8 ve Windows 7 karşılaştırma sonuçları

Açılış süresi

Windows 8: 0.10
    Windows 7: 0:35

700MB'lık dosyayı sıkıştırma

Windows 8: 0:29
    Windows 7: 0:32

700MB'lık dosyayı çözme

Windows 8: 0:11
    Windows 7: 0:12

700MB'lık dosyanın kopyasını oluşturma

Windows 8: 0:01
    Windows 7: 0:02

Handbrake ile video kodlama

Windows 8: 8:06
    Windows 7: 8:15

9 uygulamayı soğuk başlatma

Windows 8: 0.46
    Windows 7: 0:46

Chrome'da 10 sekme açma

Windows 8: 0:07
    Windows 7: 0:07

3Dmark10 puanı

Windows 8: 6470 (5218 Grafikler, 23098 CPU)
    Windows 7: 6455 (5199 Grafikler, 23448 CPU)

Toplam süre

Windows 8: 9:56
    Windows 7: 10:29

Esas

windows 7 sp1 64 bit kullanıyorum. canavar gibi bir laptobum var çok şükür.
    64gb ssd ve 750gb harddisk var.
    xp kurulmuyor, sata desteğini kilitlemişler, mecburen 7 kullanıyorum.
    windows klasörüm 20gb oldu, neymiş efendim update yapınca yedek alıyormuş. SSD kullanıyorum! microsoftu aradım daha geniş kapasiteli harddisk almamı yada format atmamı söyledi..

Adamlar daha win7'yi bitiremeden win8 çıkarıyor. tamamen ticari, hey Allah'ım...
    Biz ne zaman gelişmiş ülkeler gibi Linux ve Mac'a geçecez?

Esas

kişisel olarak hemen geçebilirsin, pardus, Kubuntu, Mandriva, Opensuse
    Fedora, Debian, ubuntu, Mint, Knoppix bunların hepsi de Türkiye'de binlerce kişi
    tarafından kullanılıyor. Pardus'u ilk aşamada öneririm, dil problemin olmaz, hem de yerli malı
    Güncel Pardus 2011.2 Cervus elaphus'u bir denersin, kurmadan DVD'den çalışan sürümü de var.

4. Esas

Alıntı Originally Posted by kaanstain Yazıyı Oku
    windows 7 sp1 64 bit kullanıyorum. canavar gibi bir laptobum var çok şükür.
    64gb ssd ve 750gb harddisk var.
    xp kurulmuyor, sata desteğini kilitlemişler, mecburen 7 kullanıyorum.
    windows klasörüm 20gb oldu, neymiş efendim update yapınca yedek alıyormuş. SSD kullanıyorum! microsoftu aradım daha geniş kapasiteli harddisk almamı yada format atmamı söyledi..

Adamlar daha win7'yi bitiremeden win8 çıkarıyor. tamamen ticari, hey Allah'ım...
    Biz ne zaman gelişmiş ülkeler gibi Linux ve Mac'a geçecez?
    Sn. Erasure cevaplamış sağolsun.

Linux - Mac e geçmenin bir engeli yok. Gelişmişlikle bir alakası da yok.
    Bu kanaate nasıl vardınız merak ettim.

Kullanan kullanıyor. Ben 2008 den beri linux kullanıyorum. Hem de bilgisayarla yapılacak her şeyin % 90 ını Linux la yapıyorum.
    Birkaç program için windows a geçiyorum.

Esas

Alıntı Originally Posted by FNT Yazıyı Oku
    Ben sana hediye edeyim Home Premium ya da Ultimate.
    Yazıcıoğlu'nda 3 TL'ye bulursun
    google amcaya bi sorsa zaten yarım saatlik bi çalışma ile ultimateyi temin eder arkadaş, biraz tekno özürü var sanırım.starter kullanılırmı bu zamanda ,

Esas

aslında herkes için bu söylenemez ama daha kullandığı windows'un sürümünü
    hiç bilmeyenler var. Geçen gün arayan bir abimiz bilgisayarında sorun olduğunu
    söyledi. Ona hangi windows sürümünü kullandığını sordum, bana windows 99 dedi.
    Tabii bir anda gülme krizi geldi. Üstelik bilgisayarı 3 ay kadar önce alınca böyle
    bir sürüm olmadığını biliyordum ama amacım windows 7'in hangi versiyonunu
    kullandığını öğrenmekti ve bunu beni aradığında öğrenemedim. Çünkü bilmiyordu.

Hazır pc alanlar bile kasa üzerindeki markanın içindeki parçaları da kapsadığını
    sanıyor ama böyle olmuyor. Yine bu konuda bir maceram olmuştu, kasa'da cooler master
    yazısından dolayı içindeki parçalara bir türlü ulaşamadım. Ne sordumsa cevap
    alamadım. Biraz kullanıcıların, kullandığı programları tanıması gerekiyor.

İşletim sistemi, office setleri vs ne kullanıyorsa, versiyonuna kadar bunu bilmesi gerekiyor...

Esas

Windows 8 RTM'ler ortalığa çıktı. Elbette bunu test etmeden duramadım. Öncelikle diğer beta, developer vs
    sürümlerden farklı olduğunu söyleyerek yazıya başlayacağım. Şöyle ki; önceki sürümler adı üstünde
    deneme versiyonlarıdır. Test edilmeleri için Beta Tester'lara dağıtılır ve genellikle de internete sızınca
    herkes tarafından test edilebilir. Ancak çoğu kullanıcı kurulu düzenlerini bozmak istemediğinden bunu
    test edemez, kuramaz.

Hisse.net kullanıcıları için ekran görüntülerini daha önce göndermiştim. RTM sürümü raflara çıkacak
    sürümün yakınıdır. Yani büyük oranda bu sürüm satışa çıkacaktır.

Test için Core 2 Duo T9600 4 GB ram'li bir notebook kullandım. Ancak sistemimde SSD olduğundan
    kurulum işi çabuk bitti. Ufak bir tanışma faslından sonra arabirim ekrana geldi. Çoğu kullanıcı yeni
    arabirimi sevemeyecek veya alışmak için fazla uğraşacaktır.

Birkaç ufak bilgi ile bunu kolayca aşabilirsiniz. Kurulum bittinde ekrana gelecek olan login aşamasında
    ya microsoft'a ait hotmail veya adı artık değişen outlook'tan hesap açacak veya lokal'de bir kullanıcı adı
    yaratarak ön girişi aşacaktır. Bu birkaç adımlık işlem sonrasında ekrana alışık olmadığımız bir masaüstü
    gelecek. Biraz borsa bilgileri, biraz havadurumu, biraz email bilgisi vs ile bence şık olan bir masaüstü bulunuyor.

Hemen sol alttaki Desktop simgesine dokunduğunuzda eski masaüstünüz ortalığa çıkıyor. Ancak
    yeni sürümde birkaç tuş eksildiğinden artık START/BAŞLAT tuşu bulunmuyor. Bunu bulamayınca panik
    olmayın. Bir çok bilgisayar klavyesine yerleşen bir windows simgesi var, bununla yeni arayüze geçebilirsin.

Birkaç hız testi yaptım. SSD bir notebook kullandığımı söylemiştim. Windows 8'in açılma hızı 13 sn olarak
    ölçtüm. Sistem tamamen hazır hale gelmesi ise 19 sn kadar tuttu. Bu değerler ile benim hoşuma gitti.
    Kapanış hızı ise tam 11 sn sürdü. Çok uzun ama ne yapalım, windows 18 çıkana kadar böyle idare edeceğiz

Eski kontrol panel bilgileri vs aynen duruyor. Windows 7'dan gelen miras burada da devam ediyor.
    Bitlocker'ı kullanıcılar pek kullanmazlar ama burada biraz daha öne çıkmış. Eğer veri güvenliğini sorguluyorsanız
    disk sistemini şifrelemek için tam zamanıdır. Hisse.net kullanıcıları içinde önemli veriler saklayan
    kullanıcılarımız varsa mutlaka sıfır kurulum sonrasında bitlocker'a geçsinler. İşlem süresi harddisk kapasitesine
    göre bir hayli uzayacağından sıkılabilirsiniz ama buna değdiğini göreceksiniz.
    Sıradan kullanıcılar veya bilgisayara çok hakim olmayanlar bu özelliğe ellerini sürmesinler, yoksa istenmedik
    veri kayıpları yaşayabilirler.

RTM'li windows 8'in hız konusunda gösterdiği adımlar daha iyi sistemlerde daha da hızlı olabileceği anlamına
    geliyor. Eğer sisteminizi 3ncü nesil Core serisi ile desteklerseniz sıkı bir bilgisayarınız olacaktır.
    Windows 8 hemen her parçayı sorunsuz tanıdı. Belki güncel bir notebook kullandığım için olabilir ama win 7'da
    bunun kadar iyiydi. Aslında tanıdığı parçalar sistem için yeterli sayılır. Bu haliyle bile birçok özelliğini test
    edebilirsiniz.

kurulumun ilk adımlar ve dil, klavye seçenekleri...

bu aşama ile kullanıcılar ilk kez karşılacak, mouse'u köşelere hareket ettirin, zaten istenileni yapmazsanız bir sonraki adıma geçemeyeceksiniz.

start'ınız artık böyle; hemen sol altta masaüstüne giden simge var.

İnceleme devam ettikçe sizlere yeni özellikleri yazarım. Şimdilik bu kadar...

Duhul
    Jun 2008
    İkamet
    Papatyanın hışırdamadığı, hapşurmadığı, kokmadığı
    Gönderi
    9,983
    Blog Yazıları
    7

Esas

Microsoft tarafından gelen bir açıklama, Windows 10’dan sonra bir Windows 11 ya da Windows 12 olmayacağını ortaya koydu.

Microsoft’un yazılım geliştiricilerinden Jerry Nixon tarafından Microsoft Ignite konferansında yapılan bir açıklama, şirketin işletim sisteminin geleceğini de ortaya koydu. Nixon’ın açıklamasına göre, Windows 10 işletim sistemi şirket tarafından piyasaya sürülecek son işletim sistemi olacak.Tabii bu, Microsoft’un kepenk kapatacağı anlamına gelmiyor. Şirketin benimsediği yeni geliştirme ve pazarlama stratejileri, periyodik aralıklarla yeni işletim sistemleri çıkarmaktan vazgeçmelerini gerektiriyor. Bir kaç yılda bir tüketici tarafından nasıl karşılanacağı çok da belli olmayan yeni sürümlere büyük yatırım yapmak artık çok da mantıklı değil.Microsoft sık sık yeni sürümler çıkarmak yerine, Windows 10 markası altında devamlı bir geliştirme süreci izleyecek. Tüm platformları birleştirmeyi hedefleyen Windows 10, öncekilerden çok daha büyük bir proje olduğundan, devamlılık büyük önem taşıyor.

Bir kez Windows 10 edinen kullanıcılar, artık bir sonraki işletim sistemi konusuna kafa yormayacak. Devamlı gelecek olan güncellemelerle Windows 10 içten içe gelişmeye devam edecek. Bu geliştirme stratejisi, şirketin ileride daha açık kaynaklı ve geniş kapsamlı çalışmaya geçme planlarına da uyuyor. Ancak tabii ki bundan beş sene sonraki şirket yönetimi ve politikası ne yöne döner, orası asla belli olmaz.
    ~ O.K.U. ~
    Forum Kuralları

Hayat bazen çok cimridir.
    İnsanın yeni bir duygu tatmaksızın günler, haftalar, aylar hatta yıllar geçirdiği olur.

Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •