Sayfa 83/83 İlkİlk ... 3373818283
Arama sonucu : 660 madde; 657 - 660 arası.

Konu: Zeytin Bahçesi Kurmak Nasıl Bir Yatırım Sizce?

Duhul
    Nov 2008
    İkamet
    ISTANBUL
    Gönderi
    1,018

Esas

Biraz arastirdim zeytin veya ceviz bahcelerinde ara tarim rahat yapilabilir... fidan mesafeleri 15x15 olursa hem fidanlarin daha fazla ruzgar hava ve gunes almasi icin daha iyi olur hemde yonca gibi her daim talebi olan yem bitkilerini bicip balyalayacak makinalarin rahat calismasi icin yeterli alan acilmis oluyor...
    Boylece ayni araziden ayni zaman diliminde iki farkli urun elde edebiliyorsunuz. Birinin kotu verim verdigi senede zarari diger urunun geliri ile bir miktar telafi edebiliyorsunuz.

Esas

Alıntı Originally Posted by abartin Yazıyı Oku
    Biraz arastirdim zeytin veya ceviz bahcelerinde ara tarim rahat yapilabilir... fidan mesafeleri 15x15 olursa hem fidanlarin daha fazla ruzgar hava ve gunes almasi icin daha iyi olur hemde yonca gibi her daim talebi olan yem bitkilerini bicip balyalayacak makinalarin rahat calismasi icin yeterli alan acilmis oluyor...
    Boylece ayni araziden ayni zaman diliminde iki farkli urun elde edebiliyorsunuz. Birinin kotu verim verdigi senede zarari diger urunun geliri ile bir miktar telafi edebiliyorsunuz.
    Sn. Abartin bir koyundan iki post maalesef çıkmıyor, zeytinde ara ziraat özelikle yönce gibi su isteyen ekimler solgunluk hastalığına yol açmaktadır. Mutlaka arazilerin olduğu ilçe veya il ziraat müdürlüklerine danışmanızda fayda olacaktır.

Zeytinde ara dikim genelde bahçede yeşil gübre üretimi için özellikle bakla özellikle tavsiye edilmektedir, onu da çiçek açtıktan sonra toprağa yatırmanız gerekmektedir.

Gelelim 15x15 dikim aralığına bu eski klasik sistem olan 7x7 dahi aynı alana dikim adedini yarı yarıya düşürür, başka bir deyişle dönüme 14 adet ağaç düşer, 10 dönüm bahçeniz olduğunu düşünürsek sürüm, bakım, kesim toplama ve elde ettiğiniz üründen masrafları çıkarma durumu tamamen imkansız hale gelir.

Genelde dışardan bu işe girecek arkadaşlar bir ağaçtan kaç kg. mahsul elde edilir, kaç kg. yağ elde edilir, ikili ürün yetiştirme v.s. v.s birçok şeyi kağıt üstünde hesaplayabilirsiniz fakat pratikte bu işin hesabı olmaz neden mi?

Her türlü bakımı yaparsınız tam çiçek bağlama aşamasında bir don veya kuvvetli lodos veya yağmur mahsul tutumunu etkiler, yıla yönelik tüm hesaplarınız şaşar. İşiniz bereket için bir noktadan sonra Allaha kalmaktadır. Kolay gelsin

Esas

Alıntı Originally Posted by briffa Yazıyı Oku
    Sektörü takip eden biri olarak kesinlikle girilmemesi gereken bi alan,ekim alanları ege ve marmara dışında önümüzdeki on yok içinde inanılmaz artacak ve çok büyük arazi sahipleri sektörde egemen olacak,her on dönüm araziler maliyeti karşılamayan atıl yatırımlar olacak son on yıllık birim fiyatlara bakıldığında artış hızı olmadığını görürsünüz,özetle sektörü bilmeyenler kulaktan dolma bilgilerle gaza gelmemeli...

Bu yazının yazıldığı tarihlerde 10 TL civarı olan zeytinyağı şu an 20-25 TL civarlarına tırmandı...Ben bu yatırımı düşünüyorum ülkemiz kendi kendine yetmek de iken tarımsal ürünleri ithal eder hale geldi...

Esas

Alıntı Originally Posted by korthh Yazıyı Oku
    Bu yazının yazıldığı tarihlerde 10 TL civarı olan zeytinyağı şu an 20-25 TL civarlarına tırmandı...Ben bu yatırımı düşünüyorum ülkemiz kendi kendine yetmek de iken tarımsal ürünleri ithal eder hale geldi...
    son on yıl gerçekten sıkıntılı gecti...2007 yılındaki kuraklıktan sonra hemen toparlayamadı ağaçlar, dış piyasa fiyatlamaları tuz biber oldu.üretici o dönemde 4 tl ye dizem yağ sattı.ve şimdi patladı fiyatlar... şu an uzağım sektörden ama üretici çok zor dönemler gecirdi.biraz kazanmalı

Sayfa 83/83 İlkİlk ... 3373818283

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •