Sayfa 2/12 İlkİlk 1234 ... SonSon
Arama sonucu : 96 madde; 9 - 16 arası.

Konu: Emtia - Tahıl, Soya, Pamuk, Şeker, Portakal Suyu, Sığır, Kakao, Kahve, Kereste, Metal

traderfr1 Guest

Esas

commodityler ile ilgilen insanlar gormek cok hosuma gidiyor dogrusu. bu piyasalarda 9 yildir ticaret yapiyorum, gerek fiziki gerekse hedging spekulatif amacli futures ve options larda ise islem yapiyorum, son 1 sene haric. ancak vob'un acilisi ve gelismeler beni tekrar bu piyasalara yoneltiyor, uzmanlik alanim ve zevk aldigim sektor. saxofun sundugun bilgiler cok guzel, dedigin de dogru o kadar cok commodity ve arac var ki hepsi ile ilgilenmek imkansiz, takim olusturmak gerek. hem fundamental hem teknik piyasalardir bu yuzden iki sekilde degerlendirmek gerekir, para kazanmak ise iyi bir risk management ve stratejiler ile cok mumkun. cargill de 7 senem gectigi icin agricultural emtia larda daha cok hasir nesirim ama finansal ve metaller de bilgi alanimda. paylasabilecek fikirlerimiz olacaktir muhakkak. vob un gelismesi icin ise piyasaya yardimci olmak isterim, gerek ciftci gerekse yatirimci tarafina. bu arada barley'e dikkat cunku rusya ve ukrayna da rekor uretimler var bu sene, abd/canada eger ihracatlari dusururse o kadar kolay kazanc saglamak mumkun olmayabilir.

Duhul
    Mar 2004
    İkamet
    GeMicİ ekolünün simgelerinden
    Gönderi
    6,177

Esas

kadro kurabiliriz.. eger kı butur piyasalarda işleme kesın gozuyle bakıyorsak ben elımden geldıgı kadar yardımcı olurum..
    mesela iki kısı sunu izler yada 3 kısı sureklı pariteyı ızler gibi.. birbirimize haber verırız.. mesaı gibi... ilginc bir fikir attım ortaya ama

Arrow Takım

Takım kuralım ve belirli piyasaları ve emtiayı aramızda paylaşıp o konu ile ilgli bilgileri forumda aktaralım. Bana uygun, çünkü hareketlerin ve haberlerin %95'ini gözden kaçırıyorum.

Mesela ben maden mühendisiyim. Bu alanda yatırım nasıl yapılır, hangi şartlarda olumlu fizibilite raporu çıkar, yatırım süreci nasıldır, kapasite artırmak ne demektir bilirim. Dolayısıyla madencilikten anladığım için metal piyasasını takip etmek benim kolayıma gelir. Biraz da enerjiden anlarım.

Tarımsal ürünlere girmek istedim fakat aklımı karıştırdı. Yukarıda görüyorsunuz, Barley'deki C$ fiyatları US$ zannetmişim. Bunlar gerçekten çok karışık. Başlı başına yeni bir kitap okumak lazım. Yılın hangi döneminde ne yetişir, ne tüketilir, hava koşulları değiştiğinde neler olur, global ekonomik genişleme ve daralma süreçleri piyasayı nasıl etkiler, rekolte nasıl tahmin ve takip edilir, talep durumu nedir, FX, tahvil, hisse senedi piyasasından nasıl etkilenir?

O yüzden Sn. traderfr1 kolay anlayabileceğimiz kaynakları adreslerseniz, çok sevinirim. Ayrıca bizi uzun vadeli hareketler olacağı zaman uyarırsanız yine çok makbule geçer.

Ben tarımsal ürünleri yeni yeni takip etmeye başladım. Belki birkaç sene sonra trade edebileceğim. Öğrenmeye çalışıyorum.

Sn. traderfr1 türkçe klavye kullanmıyorsunuz. Amerikada mısınız?

Duhul
    Mar 2004
    İkamet
    Gönderi
    6,177

Esas

tamam konuyla ilgili calısmayı yapıp bilgilendırecegım sızı... seans baslamak uzerede...

Duhul
    Feb 2004
    İkamet
    Tekirdağ, Bakırköy
    Gönderi
    2,673

Esas

mesela, istanbuldaki arkadaşlar, bu konu için bir araya gelip, ortak takip konusunda strateji oluşturabiliriz, ne dersiniz mümkün mü acaba?

Duhul
    Mar 2004
    İkamet
    Gönderi
    6,177

Esas

tabı kı olur ben ıstanbuldayım ... hem gorusup tanısmıs hemde islemler vs isleri konusmus oluruz...

Duhul
    Mar 2004
    İkamet
    Gönderi
    6,177

Esas

hatta voltranı olusturalım...

traderfr1 Guest

Esas

istanbul dayim. klavyem turkce ama aliskanliktan harfleri kullanmiyorum, kusura bakmayin degistirmeyi de dusunuyorum boyle daha pratik.

tarimsal urunler basli basina bir sektor ve dediginiz gibi ogrenmek uzun surebiliyor. tecrubem cbot de, corn beans soymeal ve beanoil agirlikli. nicin? cunku turkiye ye ithal ettigimiz mallar bunlar da ondan ve dogal olarak da hedging icin cok yakinen takip ediyoruz. ama dedigim gibi son 1 senedir cok ilgilenemedim, komur ve petcoke islerim vardi.
    temel analiz bilgileri toplamak icin en onemli iki site www.cbot.com, www.usda.gov ve www.grains.org . buralardan toplayabileceginiz world supply and demand tablolarindan analiz yapabilirsiniz. reuters ekranindan da kelime kelime search yapip news arastirmasi yapabilirsiniz. usda den periodik olarak raporlar yayinlanir. hava sartlari da elbet cok onemli www.weather.com da ozellikle radar map lere bakilmasi cok onemli. bir urunun ne zaman ekildigi, kuzey ve guney yarim kuredeki ekimler ve forecastler, urunun cimlenme, polinasyon, milking ve denting donemlerinde gerekn hava sartlari var mi yok mu hepsi yakinen takip edilmeli. soy complex diye adlandirilan crush industry deki marjlar ve buna gore soymeal ve soyoil in davranislari. vs vs...
    buyuk firmalardan toplanan raporlar (cargill, bunge, adm, noble, ldc, toepfer, glencore, vs...) da onemli bilgi kaynaklaridir tabii.
    hangi urun hangisi ile substituable dir? yani aralarindaki fiyat farki ne olmalidir ki yem maddesi olarak birinden vazgecilip otekinden alinabilir? bugday ile arpa arasinda mesela bu fark ne olmasli?... soyoil mi rapeoil mi sunoil mi? hangisi nicin daha yuksek, nicin daha cok talep ediliyor vs...

ayrica borsasi olmayan urunler de var, sunflower mesela cok uretilen fakat ciddi bir borsasi yoktur, paper olarak trade edilebilir ama trade firmasi olmak gerekir yoksa kimse kaya almaz.
    freight trade etmeyi hic dusundunuz mu? o da paper olarak yapilabilir. baltic index genelde piyasanin ruhunu belirtir.

turkiye de bunlarin yerlesmesini cok arzuluyorum. tam raporlar, uretimler, tuketim raporlari, vs... ve elimden gelen yardimi da yapmak arzusundayim

su siralar home office olarak kendi portfoyumu yonlendiriyorum ama milyoner de degilim! yurt disi bir firmanin temsilciligini yapip dis ticarete devam ediyorum ancak commodity lerden biraz uzagim. geri donmek en buyuk arzum.
    tarimsal piyasalari takip etmem mumkun, dert degil, ancak reuters olmadan da rahat edemiyorum ve evimde yok. bir ofisim olunca belki cok daha rahat takip edebilirim.

Sayfa 2/12 İlkİlk 1234 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •