Sayfa 2/4 İlkİlk 1234 SonSon
Arama sonucu : 28 madde; 9 - 16 arası.

Konu: badem bahçesi kurmak nasıl bir yatırım sizce?

Duhul
    Aug 2004
    İkamet
    MALATYA
    Gönderi
    1,913

Esas

bademde ciddi kar yok..tek iyi yönü ağacın masrafsız olması..fazla su istemez yılda bir kere ilaç ister okadar...büyük yetişmiş agac iyi tutarsa 4-5 teneke dış kabuklu mal verir...16 kilo dış kabuklu bademden 1 kilo 300 gram badem içi çıkar...birde badem agacının kötü bir özelligi 2-3 sene bir tutmasıdır...

2. Esas

16 kilaya 1,3 kilo iç demişsiniz. literatürlerde örneğin nonperial çeşidi için şöyle yazıyor.Nonpareil: Geç çiçeklenir. İç meyve ağırlığı 1.2 gramdır. İkiz meyve oranı %' 4 dür. Randımanı %63 dür. Teksas ile döllenir.

şimdi bu %63 randımanı ben şöyle anlıyorum. 16 kilo dış kabuklu maldan 10 kilo iç elde ederiz. yanlışmı algılıyorum.?

Duhul
    Aug 2004
    İkamet
    MALATYA
    Gönderi
    1,913

Esas

sevgili analizatör inan o litaratürlerden ben bişey anlamam.120 kök badem ağacım var...normali şudur 13 kilo kabuklu badmeden dış kabugu sıyrılmış olan yani bundan 1.300 kilo badem içi kalır..yani 16 kilo badem den 10 kilo badem içi kalsa inan tüm kayısıları dograr hepsini badem yapardım..badem agacı yetiştirmemin tek sebebi o arazilerimde su olmamasıdır...

4. Esas

http://ciftci.ksu.edu.tr/badem/ sayın edvin hangi bölgedesiniz. bademleriniz kaç yaşında. biz akdeniz bölgesinde adana cıvarındayız. 120 kök badem aşılı yeni çıkan türlerdenmi. dölleyici türleride dikilmişmi.bize en iyi çeşidi nonperial dediler.dölleyicide teksas dediler. sizinkilerin adı ,cinsi ne. geç çiçeklenenlerdenmi.saygılar. birde kaç m araile dikili.

5. Esas

link verdiğim sitede böyle yazıyorda merak ettim uygulamada bilen varmı ?Kurak koşullarda dekardan 70 kg, sulu koşullarda ise dekardan 200 kg iç meyve (sert kabuksuz) elde edilebilmektedir. Günümüzde ticari bir badem bahçesi 50 dekar ya da daha büyük alanda kurulmalı ve sulama, gübreleme, ilaçlama ile budama gibi bakım işlemleri eksiksiz bir şekilde yerine getirilmelidir. Ülkemizde anaç olarak badem çöğürü kullanılmakla birlikte, badem x şeftali melezi olan GF 677 anacı üzerindeki badem ağaçları kuvvetli gelişmekte, 3. yaşından itibaren meyveye yatmakta, bol ürün vermekte ve kireçli topraklarda kloroz göstermemektedir.

Duhul
    May 2005
    İkamet
    Uzay:)
    Gönderi
    2,405

Esas

Sn.Analzitör,
    Kiraz, bodur elma ve kivi ile badem bahçelerinin fizibilitelerini karşılaştırdınız mı? Kiraz şu anda IRR'i en yüksek olan yatırım olabilir. Bana öyle geliyor.

Esas

Sn. HBICE

IRR nedir?

Esas

Türkiye'de en kaliteli badem Muğla/DATÇA da yetişir.Pek çok bölgenin bademi borsalarda Datça bademi diye yutturulmaya çalışılır.Uzmanları, doğal olarak,kül yutmaz.
    Özellikle Palamutbükü bölgesinde yetişenler dünyaca ünlüdür.Badem kurak iklim ağacıdır.Yüksek verim almak uzun yıllar alır.
    Datça İlçe Tarım Müdürlüğü elemanları, birazda zorunluluktan,badem üzerine iyi bilgi sahibidirler.
    Yöredeki pek çok çiftçi bademcilik üzerine gerçekten uzmandır.Ürünleri diğer yörelerin ürünlerine göre en az %50 fazla satar.

Sayfa 2/4 İlkİlk 1234 SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •