Sayfa 3/13 İlkİlk 12345 ... SonSon
Arama sonucu : 100 madde; 17 - 24 arası.

Konu: Finans Portföy Dow Jones İstanbul 20 Hisse Senedi Yoğun Borsa Yatırım Fonu

BOYNER Guest

Arrow Djist20

Cafe Mekan Guest

Esas

Ben böyle bir konu açıldığının farkında değildim pardon... Bugün yeni öğrendim bunu, o yüzden herzaman olduğu gibi yine ilk önce hisse net ailesiyle paylaşmak istemiştim.. Madem açılmış böyle bir topik var, ikincisine ne gerek var dimi ya.. Neyse...

Esas

artık endeksi alıp satabilceksiniz teknik analizciler

ABD deki borsalarda QQQ DIA gibi tamamen endeksleri ile korele hisseler gibi
    işlemler olacağını tahmin ediyorum bir QQQ üzerinde işlem yapmak nasdaq
    endeksinin tamamını alıp satıyormuş izlenimi vermektedir. aynı şekilde DIA da Dowjones endeksini, bunların hacimleri oldukça yüksek olduğu gibi 20 hissenin ortalama fiyat eğrisinden kolay kolay sapamaz enazından Türkiyede de zamanla bu böyle olacak teknik analistler için ideal bir durum endeks kadar yumuşak salınımları olacakdır ancak imkb gün içi işlemlerinde derinliği nasıl oluşacak
    tahmin etmek zor spekülatörler için ek bir yük getirmektedir. bu yüzden hacmi yüksek olacakdır. banakalırsa seans içi trade şekli 30 endeksine oranlayarak
    30 endeksi aşağı giderken poiztif ise satılmalı 30 endeksi yukarı giderken
    oran 1 den küçükse alınmalı enazından abd de bu işe yarıyor.
    Son düzenleme : borsadam; 10-01-2005 saat: 23:19.

Esas

benim merak ettigim halka arz buyuklugu 30 milyon ytl(3o trilyon) tutan bu

dow jones ist 20 nin kimin cebine gidecegi...

eger finansbanka ise en cok onun isine yarar gibime geliyor....

zaten halka belli miktarlarda acik sirketleri kullanarak,borsaya olmayan bir sirket arz etmek gibi birsey....

guzel fikir yani....

Esas

nasıl yani? para kimsenin cebine gitmeyecek, o parayı hisse almakta kullanacaklar tabii...

Duhul
    Jan 2005
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    10

Esas temel neye dayanır?

Belirli hisselerden oluşan bir portföy oluştulduğuna göre; bu hisselere alım gelmesi gerekir. O halde borsayı amatörce takip eden bir kişi için bile bu portföy içinde en az prim yapmış hisselerden (tek hisse kastetmiyorum) seçim yaparak beklemek DJIST'e göre daha çok prim anlamına gelmez mi? Veya hisse senedi bazında yatırım yapmak isteyen yatırımcılar açısından belirtilen hisse senedleri bazında uzun vadeli yatırım yapmaya hazır bir fon var. O zaman arz-talep kanununa göre bu hisselerin orta-uzun vade primleri bir şekilde daha güvenceli hale mi gelir? Saygılarımla, 1ay.

Duhul
    Jan 2004
    İkamet
    Izmir
    Gönderi
    391

Question

Hakikaten açıklığa kavuşmamış bazı noktalar var, en azından benim için:

* DJIST fiyatı, 20 tane hisse senedinin ağırlıklı fiyat ortalamasından hesaplanarak, 15 saniyede bir güncellenecekmiş. O halde diğer işlem gören hisselerde olduğu gibi fiyatı doğrudan arz-talep nedeniyle oluşmayacak, doğru mu?

* İşlem göreceği ilk dakikalarda, alıcılar kimin elindeki payları satın alacak? Finansbank'ın mı?

* Fon oluşturacak hisseler alındı mı, alınacak mı, yoksa alınmayıp sanal bir kıymet mi alınıp satılacak?

8. Esas

Alıntı Originally Posted by empee3
    Hakikaten açıklığa kavuşmamış bazı noktalar var, en azından benim için:

* DJIST fiyatı, 20 tane hisse senedinin ağırlıklı fiyat ortalamasından hesaplanarak, 15 saniyede bir güncellenecekmiş. O halde diğer işlem gören hisselerde olduğu gibi fiyatı doğrudan arz-talep nedeniyle oluşmayacak, doğru mu?

* İşlem göreceği ilk dakikalarda, alıcılar kimin elindeki payları satın alacak? Finansbank'ın mı?

* Fon oluşturacak hisseler alındı mı, alınacak mı, yoksa alınmayıp sanal bir kıymet mi alınıp satılacak?
    1. ve 3. soruların cevabını çok merak ediyorum. ben de bilmiyorum, 2. sorunun cevabı da şu sanırım, bir halka arz yapıldı, bu arza katılanlar paylarını aldılar, şu anda borsada alsat yapabiliyolar sanırım.

Sayfa 3/13 İlkİlk 12345 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •