Sayfa 1/12 12311 ... SonSon
Arama sonucu : 94 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Sibirya - Novy Urengoy

Esas Sibirya - Novy Urengoy

Yeni bir bölüm açarak şu anda yaşadığım yerden kareler göndereceğim.
    Biraz da rusya tarafına gelecekler için ufak bir rehber olacak bilgiler verip, bunlara
    ait önemli ayrıntıları anlatacağım.

Moskova'ya Türkiye'den çeşitli uçuşlar var, ben Anadolu Jet ile geldim, uçaklar
    gayet iyi ancak ikramları kötü, uçak ücretleri hiç ekonomik sayılmaz ama verdikleri
    ikramlardan dolayı benden puan alamadı.

Moskova uçuşlarında 30kg bavul hakkınız var ama moskova'dan sonraki iç uçuşlarda
    bu 20kg'a inince sıkıntı yaşamaya başlıyorsunuz. Bu sorunu aşmanız açısından 20kg'lık
    bir bavul ve kabin içi bagajı ile sorunu giderebilirsiniz. Bavulların sağlamlığı önemli, çok
    fazla şiddet uygulanıyor ve hemen herkesin bavulunda bir hasar oluşuyor.

Moskova'da 2 havaalanı var ama görebildiğim kadarıyla Türkiye'den olan uçuşlar
    Domodedova Havaalanına doğru yapılıyor. Havaalanı bir hayli büyük tasarlanmış, bir çok
    çıkış kapısı var.

Gelelim havaalanındaki detaylara; öncelikle chipli pasaportu olanlar daha sıkıntısız giriş
    yapıyor. Uçaktan indikten sonra milleti takip edin, pasaport kontrolü için sizi bir noktaya
    götürecek. Bu aşamadan önce önemli birkaç detay var. Uçakta sizin havaalanında doldurmanızı
    istediği bir duyuru alacaksınız. Ancak buna ait detayları bilmeniz zor.

Rusya'ya girişte Immigration Card isimli bir belge dolduruluyor. Bu kart aşırı önemli ve girişte
    dolan bu kart ile dönüşte yine bunu kullanarak çıkıyorsunuz. Pasaportunuz olsa bile eğer
    ülkeden ayrılırken Immigration Card'ınız yanınızda olmazsa sizi çok sıkıntılı saatler bekliyor
    diyebilirim.

Kart böyle birşey...

Şimdi bu kartı nerede bulacağım diye sağa sola koşturacaksınız ama bunu elle doldurmayı
    kaldırmışlar. Yani her yerde bu kartı alabileceğiniz standlar göreceksiniz ama kartı orada
    bulamayınca panik olmayın. Bu kart artık elle doldurulmuyor.

Pasaport kontrolüne geldiğinizde görevlilerden birisinin sırasına geçin, biraz bekleyeceksiniz.
    Anında bir sürü uçak inince pasaport kontrolünde sıra çok oluyor. Bu aşama da bavullarınıza
    henüz kavuşamadınızdan merak etmeyin.

Pasaportu verin, işlem başlıyor, chip'li pasaportu bir cihaza tanıtarak anında bilgilerinize
    ulaşıyorlar ve yazıcıdan hemen Immigration Card'ı bastırıyorlar. Yarısını sizden alarak, diğer
    yarısına turuncu bir mühür vuruluyor ve size pasaportla beraber geri veriyorlar. İşte bundan
    sonra bu kartı kesinlikle pasaportunuz kadar iyi saklayacaksınız. Ne yaparsanız yapın bunu
    kaybetmeyin.

Pasaport kontrolü sonrasında bir alana çıkıyorsunuz burada bavullarınızı alacağınız nokta var.
    Bavullarınızı ücretsiz taşıyabileceğiniz arabalar var, bunu alabilirsiniz. Aldıktan sonra biraz daha
    ileri de artık resmen moskova'da oluyorsunuz. Bir anda çevrenizde bir sürü taksici size
    teklifte bulunuyor, ihtiyacınız varsa pazarlıkla taksi kullanabilirsiniz. Ama aşağıda metro var ve
    buradan da yararlanmak mümkün, ancak bunun detaylarını bilmiyorum.

Şimdilik bu kadar, ayrıntıları anlatmaya devam edeceğim...

Esas

Domodedova Havalanı içerisinden birkaç kare, bunlar bana ait değil.
    Fotoğraf konusunda sıkıntı yaşayacağımı düşünerek şimdilik buradan hiçbir kare almadım.

Fotoğraflar havalanının girişindeki check-in mekanlarına ait, burada işlemleri yapıyorsunuz.
    Ancak öylesine çok banko var ki, dikkatli olup doğru bankoya gitmeli ve işlemlerinizi
    yapmalısınız.

Türkiye'den gelirken 30kg sınırı vardı ve benim büyük bavulum 25.5 kg geldi, bir de uçak
    içinde taşıdığım kabin için çantam var. Bunlar check-in aşamasında sorun oldu ve sorunu
    aşmak için havaalanında beni karşılayan şirket görevlisi, check-in memuruna 5 adet sigara
    alarak konuyu çözdü. Bunu yapamasaydı, belki de fazla ağırlıktan dolayı ücret ödemem
    gerekecekti.

Sonradan öğrendiğime göre 1 kg için 8 dolar ücret alınıyormuş. Bunun doğruluğunu henüz
    bilmiyorum. Sanki ücretler bana fazla gibi geldi, belki de Rusya'daki belirlenen ücretler bu
    şekilde olup, ülkeye göre farklılıklar gösteriyordur.

Havaanındaki check-in aşamasında eğer isterseniz daha önceden bütün bavullarınızı koruyucu
    bir kılıf ile sarabiliyorsunuz. Ancak bunun bir ücreti var ve bunu öğrenemedim. Neden korumak
    istediğinizi sorabilirsiniz. Şöyle cevap vereyim, adamlar bavul taşımaktan bıkmışlar ve ne
    bulurlarsa fırlatıp atıyorlar. Gerçi bu bizim havaalanlarında da geçerli ama orada bavulunuza
    bir şey olsa, ilgili kişiyi bulup derdinizi anlatmanız zor.

İşte bu durumdan dolayı bir çok kişi bavullarını korumak için bu kaplamayı tercih ediyor.
    Ben yaptırmadım ama Türkiye'den geldiğim uçaktaki bavulun tekerleklerini kırmışlardı, götürmek
    bir hayli zor oldu.

Havaalanına ait detaylar devam edecek, şimdilik bu kadar...

Duhul
    Oct 2004
    İkamet
    34147
    Gönderi
    12,883
    Blog Yazıları
    158

Esas

Sibirya'da süt donmus çubuklar şeklinde satılırmış. Sizin bakkalda varmı?
    Belki erken sorulmuş oluyor ama aklında bulunsun. Görünce yazarsın.

Esas

Alıntı Originally Posted by pinky Yazıyı Oku

Buraya geldikten 2 gün sonra alışverişe çıkmıştım, ancak marketlerde bunu
    göremedim. Birkaç markete gittim ve oradan kutu süt aldım, başkasını göremedim.

Belki açık pazarlarda satılıyordur ama bu havada da dışarıda durmanın imkanı yok.
    Fotoğraf makinam sürekli yanımda böyle bir manzara görürsem mutlaka sizin için
    kareler alırım. Şimdilik karton sütler (tadı güzel ve memnun kaldım) alıyorum.
    Türkiye'de yağsız süt pahalıdır, burada hepsinin fiyatları aynı satılıyor.

Keçi sütü de bulunuyor ve Kefir'i henüz görmedim.

Bu arada 4 saat ileri de olduğumuz için bu mesaj 09:00 civarı yazıldı

Esas

Havaalanından ayrıntılara devam ediyorum. Önemli bir detayı atlamışım, hatırlarsanız Immigration Card
    ile ilgili detayları vermiştim. Pasaport kontrolünda bu kart otomatik olarak görevli tarafından veriliyordu.
    Ama doldurmanız gereken bir başka form daha var. Ancak bu form sadece 10000 dolar üstünde beyan
    edilmesi istenen durum olduğunda hazırlanıyor.

Eğer böyle bir durum varsa ve taşıdığınız, beyan etmek zorunda olacaklarınız bu limiti geçiyorsa,
    pasaport kontrolü sonrasında geçeceğiniz alanda SARI renkli A4 olarak hazırlanmış bu formları da
    doldurmanız gerekecektir. Bunu yapmazsanız bavullarınızı alıp çıkmanıza izin verilmiyor.

Bunu dolduran kişiler görmüştüm ama bunu doldurmadığım için sorulan bir soru da olmadı. Belki de
    doldurmadan geçebilirsiniz ama bu riske girmemek lazım.

Bavullarınızı isterseniz koruyucu ile kaplayacağınızı söylemiştim. Ücreti ile bunu yapabilirsiniz. Ortaya
    böyle bir görüntü çıkacaktır.

Check-in aşaması için bankoların sırasını kontrol etmeniz gerekiyor. Aşağıdaki gibi check-in salonunda
    bir sürü ekran var. Sürekli ingilizce ve rusça olarak uçuş numaraları, kodlarını, nereye gideceğini,
    hangi bankodan check-in işleminizi yapabileceğini gösteriyor. Buraları biraz takip ederseniz sorunsuzca
    gideceğiniz bankoyu bulabilirsiniz. Panik olmamak için iyice inceleyin, zaten bu sistem diğer havaalanlarında da
    olduğundan konuya yabancı olmayanlar kolaylıkla bir sonraki adıma geçeceklerdir.

Bu da havaalanına ait plan, bir hayli karışık geleceğine eminim ama bunu zaten bilmenize de gerek yok.
    Önemli birkaç yeri bilmek işinizi çözecektir. Plana göre 1 kat sol kısımdaki B noktasından ilk girişi yapıyorsunuz,
    sonrada da 1nci Kat Sarı alanda dolaşıyorsunuz. Birkaç mesaj önceki fotoğraflar bu noktaya aittir.

Yine sarı alanının hemen önündeki mavi alanlar ile check-in işlemlerinin yapıldığı noktalardır.
    biraz ilerleyerek pasaport aşamasına, sonra bavul almaya ve sarı alanda kaybolmuş gibi yapıp,
    ne olup bittiğini anlayacak ve mavi alandaki işlemleri fark edeceksiniz.

Eğer 1nci kat mavi alandaki Check-in aşamasını çözerseniz, bavullarınızı buradan vereceksiniz. Ama
    işi Moskova'da olanlar ve diğer uçuşları kullanmayacaklar kesinlikle buradaki işlemleri yapmadan
    kapıdan çıkıp, taksi vs ile şehir merkezine doğru gidebilirler.

Rusya içinde başka şehirlere gitmek isteyenler için birkaç önemli ayrıntı ise 1nci kattaki C kısmında
    başlıyor. Bunun ayrıntılarını da yarın anlatacağım.

Diğer uçuşa geçmeden önce buradaki büfe-kafe vs kılıklı yerlerde eğer cebinizde Ruble varsa
    birşey alabilirsiniz. Benim yanımda yoktu ama beni karşılayan kişi ile burada ufak bir mola verip,
    sandviç yemiştim.

Devamı var...

Esas

Moskova'da inipte orada kalacak veya işi orada olacaklar için Metro şemasını da
    göndereyim ama bunun içinden nasıl çıkarsınız bilmiyorum. Kardeşim bir hayli eski ve
    karışık olduğunu söylemişti. Metro'dayken her yerin sallandığını, yıkılacak kadar ses
    çıktığını da eklemişti. Ben metro macerası yaşamadım

Bu arada moskova metrosu 1935 yılında açılmış, şu anda 300km uzunlukta ve 182
    ayrı istasyona sahipmiş, Ankara metro'su bile tamamlama başarısı gösterilmezken,
    adamlar 1935 yılında bunu kullanmaya başlıyorlar.

Esas

Sibiryaya hoş geldiniz sn Erasure. Ben 2 gün sonra 2. yılımı tamamlayacağım sibiryada. rusyada ise 4. yılım bitecek. Yazınıza bi kaç ekleme de ben yapayım.

Havayolu şirketi olarak Rus hava yolu şirketi Aeroflot'u da kullanabilirsiniz. Korkulacak bişey yok. Uçakları iyidir Bunlar İstanbul Atatürk - Moskova Sheremetyevo Havaalanı arası çalışır. Bir günde yanılmıyorsam 3 seferleri var. İkram burda da kötü Bagaj sınırı 1 parça 20kg dir.(kabin bagajı hariç) Yani 2. parçaya ve toplamda 20kg yi geçen bagaja ücret alırlar. Ben geçen hafta 2 bavul toplamda 49 kilo ile giriş yaptım ve 2. parça ücreti olan 50euro ile fazla gelen 29kg için 100euro olmak üzere (kg aşımında ücretlendirme kg başına değil. belli bir kiloya kadar 50 euro, sonra 100euro vb şeklinde devam ediyor) toplam 150 euro ödedim.

İç hatlarda da aeroflotu öneririm. diğer hava yollarında şu meşhur rus uçaklarıyla yolculuk yapmak zorunda kalabilirsiniz

Imigration kart konusu dediğiniz gibi önemlidir. Kaybetmemek lazım. Hala isterseniz elle doldurabiliyorsunuz. Uçakta yapılan anonstan sonra dağıtırlar bunu fakat o arada uyanık değilseniz sizi atlarlar. uçaktan inerken hosteslerden isteyebilirsiniz. Bazen elle doldurduğunuzu pasaport kontrolünde değiştirebiliyorlar fakat benimkini şu ana kadar hiç değiştirmediler. Doldurulmuş örneği uçaktaki dergilerin son sayfalarında bulabilirsiniz. Diyelim ki kaybettiniz. Sorun yok. Şirketiniz UFMS'ye başvurur ve 1 hafta-10 gün içinde yenisi düzenlenir. Havaalanına geldiniz kaybettiğinizi orda anladınız. Biraz sorun olur, uğraştırırlar, uçağınızı bile kaçırabilirsiniz ama sonunda çıkarsınız ordan. Gerçi buna ceza kesebilirler ve sonraki vize için problem çıkartabilir.

Eğer moskovadan iç hatlara devam edecekseniz ve Sheremetyevo havaalanını kullanıyorasnız bagajınızı moskovadan aldıktan sonra bir sonraki uçuş için kesinlikte transit geçiş bölümünü kullanın. hem bagaj kontrolü hem check-in de büyük kolaylık yaşarsınız, sorun olmaz. Eğer kullanmazsanız green-hattan geçerken bagajınız kontrol edebilirler ve bazen sorun çıkarabilirler.

Bir de registrasyon önemli konu. Önceden 3 gündü süresi fakat şuan bildiğim kadarıyla 7 güne çıktı. 7 gün içinde registrasyonunuzu yaptırmanız gerek. Zaten çalışmaya geldi iseniz şirketiniz, tatil için geldi iseniz kaldığınız otel bunu sizin için halledecektir.

Moskova ve Petersburga geliyorsanız polis sizi yolda yürürken durdurup pasaport kontrolü yapabilir. O sırada yanınızda registrasyonunuzda olsa iyi olur yoksa kısa bir nezarethane ziyareti gerçekleştirebilirsiniz. Yada pasaportun arasına bişeyler sıkışmalı Ama sibiryaya falan gelirseniz kontrole rastlamadım ben henüz.

Ve bir uyarı daha. Yaya iken (tabi araba kullanırken de ) kırmızı ışıklara, yaya geçitlerine dikkat ediniz. Kırmızıda geçmeyeniz veya yaya geçiti olmayan yerden geçmeyeniz. Keserler cezayı. Fazla bişey değil 100-150ruble cezası ama uğraşırsınız sonra. Onu gidip yatırcanda falan. değmez 100 rubleye dersin sonra bi bakmışsın sana vize vermiyorlar bi daha Gene yanılmıyorsam 3 yıl içinde 2 defa idari ceza alırsanız bir sonraki vize talebiniz reddedilebilir. yukarıdaki registrasyon olayı idari cezaya giriyor. Yaya geçitini kullanmama yüzünden baya bir arkadaş ceza yedi. bi tanesi 2 defa yedi ve 1 tanesinin parasını yatırmamış. baya uğraştı yeni vize almak için. Sonra yatırdı fakat genede kolay olmadı vizeyi almak. 2 defa reddedilip 3.de anca alabildi. Polis sizi durdurursa rusça bilmemek iyidir. ingilizce konuşun geçin. sizi büyük ihtimalle salar. ceza yazmaya çalışırsa da gene karşı çıkın tercuman istiyorum diyin. tercuman hakkınız var.
    Son düzenleme : rekorb; 11-11-2011 saat: 10:39.

Esas

Alıntı Originally Posted by pinky Yazıyı Oku

2 yıldır sibiryadayım hiç rastlamadım buna. Ama özellikle soracağım şimdi

Sayfa 1/12 12311 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •