Sayfa 3/142 İlkİlk 123451353103 ... SonSon
Arama sonucu : 1129 madde; 17 - 24 arası.

Konu: Arka Bahçeni Yetiştirmek... [ Tarımsal Yatırım Fikirleri ]

Esas

benimde bu yaz organik domates merakım oldu.
    ilk fırsatta ayrıntılarına gireceğim. herkese selamlar...

Duhul
    Jan 2010
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    720

Esas

çok güzel bir topic. böyle bir uğraşta bulunan kişilerden bu işe nasıl karar verdiğini ve aşamalarını ve ekim dikim yapıldıktan sonra hayat tarzının nasıl değiştiğini yazabilirse çok memnun oluruz.

3. Esas

Alıntı Originally Posted by crazyman Yazıyı Oku
    çok güzel bir topic. böyle bir uğraşta bulunan kişilerden bu işe nasıl karar verdiğini ve aşamalarını ve ekim dikim yapıldıktan sonra hayat tarzının nasıl değiştiğini yazabilirse çok memnun oluruz.
    sn.crazyman bana seslendi eminim......uzun yıllar çeşitli illerde görev yaptıktan sonra çalışırken topladığım arsaları 10 dene birleştirdim ve bir bahçe yapmaya karar verdim......bu arada değişik illerde görev yaparken bizzat diktiğim(%10) ve bakımını yaptığım yaptırdığım ağaç sayısı 3bini geçmiştir....Buradan bir tecrübem oluştu...ağaç dikmek ise bir sevgi bende....boş bir yer görsem hemen hayal ederim...yemyeşil ve kuşlar ötüyor..altında gölgesinde oturuyorsun.....tarifi imkansız bir zevk....benim için...sizi bilmem

Gelelim aşamalarına:
    önce arazini bir seç.....arazini seçerkende önce çevrene bir bak....ağaç yetişiyormu veya neler için uygun beklentini karşılayabilecek mi..birkaç yerden örnek toprak al en az 1 kilo kadar olsun.....doğru gidip bir analizini yaptır..........devlet arsa için destek vermiyor ama tarla için bir destek veriyor......bunun içinde önce bir çiftçi belgesini bulunduğun yerdeki tarım müdürlüklerinden almalısın....oradan nerede toprak analizini yaptırabilirim dersen yardımcı olurlar....herşey olumlu oldu diyelim....mutlaka ve mutlaka sertifikalı ağaç al...bu ağaçları tarım il veya ilçe müdürlüklerine başvurup alabilirsin......bodur ağaçları almanı özellikle tavsiye ederim...çünkü normal ve yarı bodur ağaçlardan meyve toplaması oldukça zor ve araziyi tam olarak kullanmak ve çok ağaç dikmenin yolu bodur ağaçlardan geçiyor......2-metre aralıklarla dikilen ağaçlar mevcut....bu arada elektrik ve yeraltı -yerüstü su durumunu mutlaka bahçeyi daha kurmadan halletmen gerek..... sonra devam edelim mi........

4. Esas

yukarıda yazdıklarımdan hepsi halloldu.... sıra geldi......ağaçları dikmeye......önce çukurları açalım.......açalım da bir sıra yapalım veya hepsi aynı hizada olsun ve ağaçlar için mutlaka bir Ziraat mühendisinden yardım alalım......çünkü ağaçalrı dikerken döllenme dediğimiz olaya ihtiyacı olan ağaç vardır....ve dölleyen ağaç vadır....buna tozlanmada denir.......ağaç dikerken mutlaka belli aralıklarla tozlanmayı sağlayacak veya dölleyecek cins ağaçlardan dikmeniz gerekir....çukurları açarkende üst toprağı bir kenara alttan çıkan toprağı bir kenara ayırın.....dikerkende tersini yapıp üstten çıkan toprağı alta....alttan çıkan toprağı üste diyecem ama çevresindende üst toprağı alıp tamamen doldurabilirsiniz....hatta bu toprağı 1/3 oranında yanmış hayvan gübresiyle karıştırarak yaparsanız mükemmel olur.......
    ağaç dikmeden önce kök tuvaletini yapın bu ne demek açtığınız çukura ağacın kökleri kıvrılmayacak bükülmeyecek şekilde dikmek için zarar görmüş kökleri budamaktır...kısaltmaktır.....aslında internette herşey var resimleriyle gösteriyor....benim özellikle söyleyeceğim bir konu aşı gözü ağacı dikerken güneye baksın..... ve aşı yeri toprağı doldurduktan sonra toprak üstünde kalmalı ......yarım saat mola.....

5. Esas

ağacı diktik hemen cansuyunu verip toprağın iyice kökleri sardığından emin olalım....ve diktiğimiz ağacın yanına sağlam bir çubuk çakıp diktiğimiz ağacın rüzgar vb. den sallanmaması için bağlayalım.........tabiki bu dikme ayları mart-ve nisan ayı başları....bulunduğunuz şehire görede değişir...genel bu aylar.......fakat saksıda topraklı olarak alırsanız ağaç fidanlarını ilkbahar-yaz boyunca dikebilirsiniz......
    gelelim hayat tarzım nasıl değişti;
    söyledim daha önce kolay olmadığını ve tek başına yapılacak bir iş olmadığını........
    ya paran çok olacak getirecen elemanları çalıştıracan....yada kendin ve ailenin bakabileceği kadar dikecen.......sulama için .....fedakarlık yapıp çok erken kalkıp sulamayı açaçan... yada bir havuz yapıp (ben yaptım)10 bin Tl yi bulan bir masrafı gözden çıkaracan.......bütün gün havuzdan gidip damlayacak...yeraltından çıkan suyun havuzda bir-iki gün durması yararlıdır ve damlamaları tıkayacak kumları engellersiniz....havuza damlamaların kireç ve benzeri oluşumları giderecek ilaçlardan ekleyebilirsiniz........ben ilaç hiç kullanmıyorum.....damlama musluklarından iki-üç katını aldım......zamanla değiştirip temizleyip yedekleme kullanıyorum.....havuzdada su üç günden sonra yosunlaşmaya başlıyor tabi ilaç katmazsanız benim gibi......zaten sebze de ekerseniz iki günde bir salarsınız suyu tazesini doldurup benim gibi yüzme havuzu olarak ta kullanabilirsiniz......aşağıda...........

6. Esas

Bu arada itibar puanı veren tüm ağaç-bahçe sever arkadaşlarıma teşekkür ederim...not aldım....en kısa zamanda kendilerine iade-i itibar yapacağım......ağaçların meyvelerini halen itibar ile de topluyorum tekrar teşekkürler......

7. Esas

Alıntı Originally Posted by zaman1 Yazıyı Oku
    benimde bu yaz organik domates merakım oldu.
    ilk fırsatta ayrıntılarına gireceğim. herkese selamlar...
    sorma domates de diktim.......çok güzellerdi......tadı o kadar lezzetliydi ki 70-80 km uzaktan bile gelip almak isteyen çoktu....fakat ben satamıyorum.....gelene poşetini doldurdum.......borsacı olupta 1-2 lira bana çok tuhaf geldi....önümüzdeki yıl bir sıra yapacam o bile çok......piyasa da 50 kuruş olupda ben iki Tl ye alırım yeter ki sen dik diyenler var ....bense düşünmüyorum.......çiftçi olup çıktık....bense vazgeçtim hobi olacak.....zevk ile yapacam diğer türlü eziyet oluyor......fakat yukarıda yazdığım gibi stajyerlerim olursa onlara yaptırabilirim....

daha sonra böyle oldu......
    Son düzenleme : t.axaray; 09-11-2011 saat: 18:17.

Duhul
    Feb 2004
    İkamet
    Tekirdağ, Bakırköy
    Gönderi
    2,673

Esas

Estağfurullah.. elbet bilgim var ama uzman diye nitelemeyelim, çünkü "oldum diyen ölür". bu sebeple sürekli yeni bilgiler için yeni teknikler için okuyorum... sizin topiğe de epeydir uğrayamadım, kusura bakmayın...

Alıntı Originally Posted by axaray Yazıyı Oku

Sn.Cetvel in bu konudaki bilgileri size yardımcı olacaktır.....ne de olsa bu konuda uzman........

http://www.hisse.net/forum/showthrea...22#post5996222
    keşke paraları bayılmasaymışsınız. ülkemizin tipik problemi bu... adamın işi gereği yapması mecbur olduğu işler için açıktan para vermek, ülkemizi böyle topal bırakıyor işte; her işimiz ağır aksak gidiyor. ceviz gerçekten de güzel bir yatırım, "tembel işi" derler tıpkı zeytin gibi... çok fazla yoğun "emek" yoktur hasad dışında... diktiğiniz ağacın türüne göre sıra üstü ve sıra arası mesafeleri gerektiği gibi bırakırsanız, uygun bir mekanizasyonla çok az insanla binlerce ceviz ağacına bakabilirsiniz...

Alıntı Originally Posted by Vagator Yazıyı Oku
    Özel ağaçlandırma kanunundan yararlanıp ceviz yetiştiriciliği yapmak için uzunca bir süre uğraş verdim, süreç hep bir yerlerde tıkandı, sürekli bunu yapmanın ne kadar zor olduğunu söyleyen memurlarla tanıştım bir çoğuna işimiz olsun diye para bayıldım, ama sanırım şans benden yana değildi ve olmadı, oysa ki bütün hesaplamalarımı yapmıştım, bilgim tam ekipmanlarım hazırdı, F/K sı 7 olan bir alana yatırım yapacaktım ama olmadı, içimde uhte kaldı, şu borsadan parayı çektiğimde tek yatırımım bir ceviz bahçesi olacak
    eğer yapacağınız iş sadece kendinizi tatmin etmek için hobi amaçlı olacaksa, evet haklısınız; kendiniz çalışmazsanız para kazanamazsanız ama bir de şu aşağıdaki linki inceleyin derim.

www.ornektarim.com

bu kapama elma bahçesi 350 dönüm... 90bin bodur elma ağacı var, diğer ıvır zıvırı da saymıyorum... şimdi bu bahçede kaç kişi çalışmalı? sadece sahibi çalışsa bu düzen yürür mü?

demek istediğim şu: ülkemizde sahip olunan arazi büyüklüğü, miras paylaşımıyla günden güne küçülmüş. haliyle karlı tarım faaliyeti yapılamıyor. 3-5 dönüm tarlası olan gidip 75-100 beygirlik traktör alıyor, sırf hava atmak için... bu küçük arazilerde para kazanmak mümkün değil, hele hele de bilgisizce yapılan tarımsal faaliyetlerden hiç para kazanamazsınız. ama "örnek tarım" örneğinde olduğu gibi iyi bir iş planı ile çoook güzel paralar kazanılabiliyor.

Alıntı Originally Posted by sevdilli Yazıyı Oku
    Kesinlikle size katılıyorum öyle kolay iş değil alet edavatın yoksa bizzat kendin iş yapamazsan işçi çalıştırakcaksan kar etmen çok zor
    domatesler güzel olmuş ama ağaçlara çok yaklaşmayın derim. çünkü sürüm yaparken pulluk ağaçların yanal köklerini koparacak ve ağaç güçten düşecek, belki de kuruyacak. ara tarımından para kazanayım diyen pekçok köylünün tipik problemidir bu. Ödemiş'te erik bahçelerinde çok sık rastladığım bir problemdi; ara tarımı yapmak için pullukla ağaca çok yaklaşmışlar ve erik ağaçlarının hali çok kötü olmuştu. haliyle verimden düşen ağaçları sert budamayla yeniden dallandırmaya çalışmıştık... kiraz da sert budama da yapamayız, ağaç temelli küser, kurur gider...

Ara tarımı yerine, tarım yapacağınız alanı ot bırakmanız daha iyi... Amerikada pekçok bahçede, artık otla mücadele yerine, ot bırakıyorlar. tabii ki otlar boylanmıyor, birkaç cm bırakıyorlar... böylelikle hem evaporasyon çok azalıyor hem de gereksiz ilaç atma ve işgücü maliyetiniz olmuyor, üstelik erozyonla toprağınızda kaybolmuyor.

Alıntı Originally Posted by axaray Yazıyı Oku
    sorma domates de diktim.......çok güzellerdi......tadı o kadar lezzetliydi ki 70-80 km uzaktan bile gelip almak isteyen çoktu....fakat ben satamıyorum.....gelene poşetini doldurdum.......borsacı olupta 1-2 lira bana çok tuhaf geldi....önümüzdeki yıl bir sıra yapacam o bile çok......piyasa da 50 kuruş olupda ben iki Tl ye alırım yeter ki sen dik diyenler var ....bense düşünmüyorum.......çiftçi olup çıktık....bense vazgeçtim hobi olacak.....zevk ile yapacam diğer türlü eziyet oluyor......fakat yukarıda yazdığım gibi stajyerlerim olursa onlara yaptırabilirim....

daha sonra böyle oldu......
    Son düzenleme : cetvel; 09-11-2011 saat: 19:08.

Sayfa 3/142 İlkİlk 123451353103 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •